olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Alfa Financial Software Holdings PLC ALFA.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BDHXPG30 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Alfa Financial Software dezvoltă platforma Alfa Systems, un software SaaS pentru finanțarea activelor din industria auto și echipamente. Compania conta în 2025 pe creșterea veniturilor din abonamente, ce reprezentau 34% din venituri, iar piața SUA ajunsese la 45% din venituri.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Alfa Financial Software Holdings PLC (ALFA.L) costa 1,67 GBP (−1,18 % într-o zi), cu capitalizare 493,3 mil GBP, P/E 16,5 pe un EPS diluat de 0,10 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,27 %, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 1,42–2,28 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,53 – 1,78
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,56 · lățimea benzii 14,7 %
- SMA 50 / 200
- 1,62 / 1,67
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,03 / 0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,5 % | −2,2 % | +8,7 pp | — |
| 3 luni | +2,0 % | −3,6 % | +5,5 pp | — |
| 6 luni | +10,3 % | +4,2 % | +6,1 pp | — |
| De la început de an | −21,2 % | +5,8 % | −27,0 pp | — |
| 1 an | −25,3 % | +7,6 % | −32,9 pp | +9,8 % |
| 3 ani | +11,3 % | +51,0 % | −39,6 pp | +32,4 % |
| 5 ani | −13,2 % | +44,2 % | −57,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 17,7, mediană 20,9, max 25,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 102,0 mil | 109,9 mil | 126,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,7 % | +15,3 % |
| Profit net | 23,5 mil | 25,6 mil | 30,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +8,9 % | +17,6 % |
| EPS diluat | 0,08 | 0,09 | 0,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +8,4 % | +18,5 % |
| netă % | 23,0 % | 23,3 % | 23,8 % |
| Flux de numerar liber | 31,6 mil | 28,1 mil | 36,8 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 26,4 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 51,7 mil GBP
- Active totale
- 90,7 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,60x
- ROE
- 61,5 %
- ROA
- 34,3 %
- Marja FCF
- 29,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 102,0 mil | 109,9 mil | 126,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 38,3 mil | 39,0 mil | 46,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 63,7 mil | 70,9 mil | 80,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 30,1 mil | 34,3 mil | 40,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 500,0 mii | 700,0 mii | 700,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 29,6 mil | 34,1 mil | 40,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,1 mil | 8,5 mil | 10,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 23,5 mil | 25,6 mil | 30,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,08 | 0,09 | 0,10 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,07 | 0,07 | 0,09 | esef· 07 apr. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 21,8 mil | 20,5 mil | 26,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 5,6 mil | 8,6 mil | 8,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 38,0 mil | 41,8 mil | 45,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,0 mil | 700,0 mii | 700,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 24,7 mil | 24,7 mil | 24,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,0 mil | 9,3 mil | 12,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 75,1 mil | 84,7 mil | 90,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 25,6 mil | 27,5 mil | 28,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 33,1 mil | 38,5 mil | 39,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 42,0 mil | 46,2 mil | 51,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 294,1 mil | 294,9 mil | 295,4 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 32,2 mil | 28,4 mil | 37,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 600,0 mii | 300,0 mii | 400,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 31,6 mil ≈ | 28,1 mil ≈ | 36,8 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,1 mil | -5,4 mil | -4,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -25,8 mil | -24,1 mil | -26,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 19,7 mil | 22,1 mil | 26,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,8 mil | 700,0 mii | 900,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 493,3 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 23,8 % | 77 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 122,3 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 57,3x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 66 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,5x | 44 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,5 % | 93 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,5 % | 78 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 70,7 % | 70 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate89/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente75/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare66/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ALFA FINANCIAL SOFTWARE HOLDINGS PLC (ALFA.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 126,7 mil GBP în 2025; creștere an/an 15,3 %; marjă netă 23,8 %; ROE 61,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,00–1,67 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,26 GBP, prețul de 1,67 GBP lasă un potențial de -24,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -33,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 23,8 %
- Conversia profitului în FCF: 122,3 %
- Acoperirea dobânzilor: 57,3x
- Randament FCF: 7,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 70,7 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 101,6 mld | 13,2 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +18 % / +87 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 13,9 mld | 13,6 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −16 % / −5 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,4 mld | 4,0 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,8 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −16 % / +162 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,6 mld | 15,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −31 % / −13 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,5 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +28 % / +177 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,0 mld | 10,4 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +9 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,3 mld | 10,5 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −14 % / −17 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 16,9 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +53 % / −48 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,7 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +129 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 14,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +19 % / +32 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 21,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 736,0 mil | 34,9 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +70 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 647,4 mil | 13,9 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −13 % / +18 % |
| ASC.LAsos PLC | 513,0 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +69 % / +9 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 493,3 mil | 16,5 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −27 % / +11 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 375,9 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −39 % / −83 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 112,5 mil | 28,7 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −32 % / −12 % |
| BMS.LBraemar PLC | 72,3 mil | 36,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | −2 % / −1 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 11,6 mil | — | — | — | −81,9 % | +560 % / +519 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −6 % / +129 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +29 % / +80 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +50 % / +48 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALFA.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,10 Randament total -30 % · Pe an -30 % | 1,93 Randament total 22 % · Pe an 22 % | 2,89 Randament total 81 % · Pe an 81 % |
| 3 ani | 1,30 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 2,55 Randament total 74 % · Pe an 20 % | 4,17 Randament total 176 % · Pe an 40 % |
| 5 ani | 1,54 Randament total 20 % · Pe an 4 % | 3,38 Randament total 143 % · Pe an 19 % | 6,00 Randament total 314 % · Pe an 33 % |
- P/E la ieșire± 0,64
- Marja netă± 0,45
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,33
- Diluare anuală± 0,04
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Alfa Financial Software dezvoltă platforma Alfa Systems, un software SaaS pentru finanțarea activelor din industria auto și echipamente. Compania conta în 2025 pe creșterea veniturilor din abonamente, ce reprezentau 34% din venituri 1, iar piața SUA ajunsese la 45% din venituri 1.
SWOT
Puncte tari
- Platforma unică, folosită pe mai multe piețe, și poziția puternică în finanțarea auto din SUA și a echipamentelor din Regatul Unit 1.
- Retenție foarte ridicată a angajaților și certificări de securitate menținute, care susțin încrederea clienților 1.
- Diversificare pe clienți, tipuri de active și regiuni, care reduce dependența de clienții cei mai mari 1.
Puncte slabe
- Expunerea mare la piața SUA face ca veniturile raportate să fie sensibile la cursul de schimb 1.
- Ponderea abonamentelor în venituri a rămas stabilă, nu a crescut, ceea ce încetinește trecerea spre venituri recurente 1.
- Veniturile din livrare depind de capacitatea de implementare și de disponibilitatea talentelor 1.
Oportunități
- Migrarea clienților de pe sistemele vechi și cererea pentru automatizare și AI pot deschide noi contracte 1.
- Extinderea în originări și finanțare comercială ar putea crește aria adresabilă dincolo de finanțarea activelor 1.
- Modelarea afacerilor legate de ESG, precum finanțarea bazată pe utilizare, poate crea noi surse de venit 1.
Amenințări
- Condițiile economice și politice pot reduce bugetele clienților și pot prelungi ciclurile de vânzare 1.
- Atacurile cibernetice susținute de state și utilizarea AI de către atacatori pot afecta serviciile și datele 1.
- Posibile taxe impuse de SUA pe software furnizat din afara țării ar putea afecta costurile 1.
Riscuri
- Risc socio-economic și geopoliticridicat
Condițiile economice și politice pot afecta piețele companiei și cererea pentru produse, iar conducerea îl evaluează ca având impact major și probabilitate posibilă 1.
- Securitate ciberneticăridicat
Eșecul în protejarea sistemelor și datelor, în caz de atac cibernetic, ar putea întrerupe activitatea și afecta veniturile 1.
- Presiune asupra marjelormediu
Concurența sau creșterea costurilor poate reduce marjele, iar compania a identificat acest risc printre cele principale 1.
- Talent și capacitatemediu
Dificultățile de recrutare și retenție ar putea limita livrarea implementărilor și calitatea produsului, deși riscul a fost redus în 2025 1.
- Curs valutarmediu
Incertitudinea cursurilor de schimb poate influența cifrele raportate, având în vedere ponderea mare a SUA 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă migrarea clienților de pe sistemele vechi continuă, cererea pentru platforma cloud ar putea susține creșterea veniturilor din abonamente 1.
- Poziția de lider în anumite piețe și folosirea unui singur sistem pe mai multe țări pot consolida relațiile cu clienții mari 1.
- Expansiunea în originări și finanțare comercială ar putea deschide o arie adresabilă mai mare 1.
Ce ar strica teza
- Dacă bugetele clienților se reduc din cauza incertitudinii economice, ciclurile de vânzare ar putea deveni mai lungi 1.
- Ponderea mare a SUA în venituri ar putea accentua impactul cursului de schimb asupra cifrelor raportate 1.
- Presiunea concurențială și riscul de atac cibernetic ar putea reduce marjele sau afecta încrederea clienților 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din abonamente față de ponderea de 34%2026
- Creșterea veniturilor din livrare, conform ghidajului companiei2026
- Efectul cursului de schimb asupra veniturilor raportate din SUA2026
- Aplicarea noii cerințe privind declarația anuală despre controalele materiale2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Alfa Financial Software Holdings PLC este o companie britanică ce furnizează software pentru finanțarea activelor, acoperind originări, servicing, colectări și contabilitate. Platforma Alfa Systems este livrată în cloud, pe un singur sistem, pentru operațiuni în mai multe țări și jurisdicții 1. Conducerea prezintă compania ca fiind activă de peste 35 de ani, cu o cultură pe care o consideră un factor cheie al succesului 1.
Modelul de venituri combină abonamente cloud, pe care compania încearcă să le extindă, cu venituri din implementări și livrare de proiecte. Compania spune că își diversifică baza de clienți geografic, pe tipuri de active și pe tipuri de clienți, inclusiv bănci, producători și finanțatori independenți 1.
Pentru 2026, conducerea anticipează o creștere solidă a veniturilor din abonamente și o creștere bună a veniturilor din livrare, dar a avertizat că efectul valutar poate frâna cifrele raportate 1.
Segmente
Abonamente cloud
Veniturile din abonamente au reprezentat 34% din total în 2025, la același nivel ca în 2024 1. Conducerea urmărește ca acest segment să devină principalul motor de creștere, fiind marcat ca obiectiv strategic prin vânzarea de soluții cloud pe abonament 1.
Piața în context
Compania estimează piața adresabilă a software-ului pentru finanțarea activelor la 3,4 miliarde USD 1. Cererea este împinsă de cerințele de reglementare și securitate cibernetică, de costurile ridicate ale sistemelor vechi și de adoptarea AI, iar clienții sunt atrași de agilitate și automatizare 1.
Piața finanțării activelor rămâne rezilientă, dar piața software pentru acest domeniu este mai sensibilă la factorii specifici industriei, potrivit companiei 1. Alfa se prezintă ca lider de facto în finanțarea auto din SUA și a echipamentelor în Regatul Unit 1.
Tendințe
- Migrarea de pe sistemele vechivânt din spate
Cerințele de reglementare și securitate cibernetică și costurile de întreținere a sistemelor vechi împing clienții spre platforme moderne, în cloud 1.
- Automatizare și AImixt
Automatizarea fluxurilor de lucru și adoptarea AI cresc cererea pentru sisteme bine arhitecturate, dar și complexitatea produsului 1.
- Incertitudine geopolitică și economicăvânt din față
Tensiunile geopolitice și scăderea prognozelor de creștere, mai ales în Europa, ar putea reduce bugetele clienților și ciclurile de vânzare 1.
- Curs valutarvânt din față
Ponderea mare a SUA în venituri înseamnă că evoluția dolarului față de lira sterlină poate afecta cifrele raportate 1.
Poziția concurențială
Compania afirmă că are concurenți diferiți în fiecare piață și că se diferențiază prin folosirea unui singur sistem în toate piețele 1. Presiunea competitivă poate duce la pierderea cotei de piață sau la marje mai mici, risc pe care compania îl include printre riscurile principale 1.
Sursele analizate nu identifică numele concurenților direcți. Compania menționează doar că piața echipamentelor include mai ales jucători locali mai mici, iar cei mari sunt finanțatori transfrontalieri 1.
- Jucători regionali de finanțare a echipamentelor
Compania descrie piața echipamentelor ca fiind fragmentată, cu mulți jucători locali mai mici și câțiva finanțatori transfrontalieri 1.
- Furnizori de software pentru originări
Compania include originările în aria sa de activitate, unde concurența vine de la platforme care automatizează procesele de creditare 1.
- Furnizori de software pentru finanțare comercială
Intrarea investitorilor privați în finanțarea echipamentelor poate aduce noi concurenți în segmentele comerciale 1.
- Furnizori de sisteme interne ale finanțatorilor
Clienții care construiesc soluții proprii concurează indirect cu platforma, mai ales când sistemele vechi sunt menținute 1.
Știri și depuneri
Din presă
- 10 companii româneşti printre campionii europeni ai creşterii pe termen lung din topul Financial Times: Simtel, One United Properties, IT Genetics, Electro-Alfa, Bento, AROBS, Sphera, Cris-Tim, Oscar Downstream şi Christian TourZiarul Financiar · 28 oct. 2026 · RO
- Roberto Vannacci, „masculul alfa” al politicii italiene: cum vrea să câștige votul manosferei promovând „patriarhatul mediteranean”Digi24 · 25 oct. 2026 · RO
- Bispecific dual T cell agonist invikafusp alfa in solid tumors: the phase 1/2 START-001 trialNature Medicine · 23 oct. 2026 · EN
- 100 de mineri de la Mina Vulcan protestează de două zile, inclusiv în subteran. Cartel ALFA: Unii protestatari au avut nevoie de îngrijiri medicaleFinancial Intelligence (RO) · 21 oct. 2026 · RO
- Bursa de la Bucureşti închide pe plus cu 0,4% în ziua votului pentru Guvernul Niculescu: BRD, Electro-Alfa şi Aquila, în topul creşterilor. Tranzacţii cu acţiuni de 120 mil. lei, peste media zilnică a anuluiZiarul Financiar · 20 oct. 2026 · RO
- Bursă. Cum au evoluat acţiunile Sphera şi Electro-Alfa de la anunţul privind modificarea structurii indicelui BETZiarul Financiar · 19 oct. 2026 · RO
- Bursa încheie vineri pe minus, dar bifează a doua creştere săptămânală consecutivă, în pofida lichidităţii slabe din ultimele zile. Indicele BET, tras în jos astăzi de Hidroelectrica şi Electro-AlfaZiarul Financiar · 09 oct. 2026 · RO
- Maritime: атакованное у Болгарии судно Alfa Watan опустилось на глубину 2 кмKommersant (RU) · 09 oct. 2026 · RU
- Clubul secret care face milioane pariind pe ce se întâmplă în lume. Cine sunt „Alfa”?HotNews.ro · 05 oct. 2026 · RO
- Top 100 companii antreprenoriale din România: Electro-Alfa InternationalZiarul Financiar · 04 oct. 2026 · RO
- ZF Deschiderea de astăzi la Bursă. Mihai Chişu, eVote: Nu cred că vor avea parte de noi listări de acţiuni în actualul peisaj, însă stabilitatea politică ar putea schimba situaţia. Ultimele debuturi – Cris-Tim şi Electro-Alfa – au fost bine primite de investitoriZiarul Financiar · 01 oct. 2026 · RO
- Electro-Alfa International a finalizat achiziţia Elcomex, furnizor de servicii de mentenanţă pentru centralele nucleare de la CernavodăZiarul Financiar · 22 sept. 2026 · RO
- Electro-Alfa își extinde prezența în sectorul nuclear: a cumpărat Elcomex și își consolidează capabilitățile pentru investiții în proiecte energetice complexeCursDeGuvernare.ro · 22 sept. 2026 · RO
- Electro-Alfa International își consolidează prezența în sectorul nuclear prin finalizarea achiziției ElcomexFinancial Intelligence (RO) · 22 sept. 2026 · RO
- Bursă. Electro-Alfa a finalizat trei achiziţii în prima jumătate a anului pentru 60 mil. lei, iar conducerea spune că rentabilitatea lor va fi evaluată abia după consolidare, în raport cu aşteptările iniţialeZiarul Financiar · 22 sept. 2026 · RO
- Bursă. Electro-Alfa intră de astăzi în indicele BET în locul acţiunilor Sphera Franchise Group - Ziarul FinanciarSurge — Google News · 21 sept. 2026 · RO
- Acțiunile Electro-Alfa International intră în componența BET, indicele principal al BVBEconomedia · 21 sept. 2026 · RO
- Electro-Alfa intră în indicele BET, la doar 6 luni de la listarea la BVB. Acțiunile companiei au crescut cu peste 87%StartupCafe.ro · 21 sept. 2026 · RO
- Acțiunile Electro-Alfa International intră în componența BET, indicele principal al Bursei de Valori București, din 21 septembrieFinancial Intelligence (RO) · 21 sept. 2026 · RO
- De astăzi, acțiunile Electro-Alfa Internațional intră în structura indicelui BET după jumătate de an de la listareProfit.ro · 21 sept. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Alfa Financial Software Holdings PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.