olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
TOUAX SCA ALTOU.PA
Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000033003 · Verticală: Companii listate din Franța
TOUAX SCA închiriază, gestionează și vinde echipamente mobile standardizate pentru transportul de marfă, din trei divizii: vagoane de marfă, barje fluviale și containere. Compania își construiește modelul pe flote tinere și pe syndicații către investitori terți, ceea ce poate reduce expunerea la finanțare într-un context de dobânzi ridicate.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea TOUAX SCA (ALTOU.PA) costa 3,00 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 20,8 mil EUR, P/E 5,4 pe un EPS diluat de 0,56 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 2,98–4,80 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,93 – 3,25
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,23 · lățimea benzii 10,5 %
- SMA 50 / 200
- 3,46 / 3,97
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,13 / -0,14
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,5 % | −2,2 % | −9,3 pp | — |
| 3 luni | −26,1 % | −3,6 % | −22,5 pp | — |
| 6 luni | −21,1 % | +4,2 % | −25,3 pp | — |
| De la început de an | −26,8 % | +5,8 % | −32,6 pp | — |
| 1 an | −33,2 % | +7,6 % | −40,8 pp | −11,0 % |
| 3 ani | −25,0 % | +51,0 % | −76,0 pp | −2,1 % |
| 5 ani | −62,4 % | +44,2 % | −106,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,6, mediană 7,5, max 10,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 7,5 mil | 3,6 mil | 3,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −51,7 % | +7,5 % |
| EPS diluat | 1,07 | 0,52 | 0,56 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −51,4 % | +7,7 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 48,9 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 153,3 mil EUR
- Active totale
- 611,4 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,71x
- ROE
- 2,6 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 31,1 mil | 28,3 mil | 26,6 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 15,7 mil | 7,3 mil | 4,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 6,3 mil | 1,5 mil | 1,6 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit net | 7,5 mil | 3,6 mil | 3,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EPS diluat | 1,07 | 0,52 | 0,56 | esef· 15 apr. 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 56,0 mil | 39,0 mil | 48,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Creanțe | 28,7 mil | 24,6 mil | 25,4 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 86,3 mil | 85,0 mil | 104,8 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active curente | 177,1 mil | 157,2 mil | 186,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 363,4 mil | 374,7 mil | 394,3 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 5,1 mil | 5,1 mil | 5,1 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 582,0 mii | 1,3 mil | 3,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 571,7 mil | 563,4 mil | 611,4 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 102,1 mil | 99,0 mil | 262,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 153,7 mil | 147,6 mil | 153,3 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 7,0 mil | 6,9 mil | 6,9 mil | esef· 15 apr. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 20,8 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
15 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,25 – 16,11 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E6,25 – 16,11 (Mijloc 9,78)21 firme folosite · multiplul median 17,5x · quartile 11,2x – 28,8x74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA, BN.PA
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 29 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 5,4x | 92 (față de colegi) | 71 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial92/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TOUAX SCA - SGTR - CITE - SGT - CMTE - TAF - SLM TOUAGE INVESTISSEMENTS REUNIES (ALTOU.PA). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 4,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,25–16,11 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,78 EUR, prețul de 3,00 EUR lasă un potențial de 225,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 69,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 5,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,7x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude | 104,2 mld | 31,6 | 12,9 % | 12,2 % | −2,0 % | +19 % / +35 % |
| BN.PADanone | 42,2 mld | 20,9 | 11,9 % | 7,4 % | −0,9 % | −15 % / +17 % |
| AC.PAAccor | 12,9 mld | 28,8 | 9,6 % | 8,0 % | +0,6 % | +5 % / +54 % |
| ADP.PAAeroports De Paris | 11,2 mld | 32,7 | 7,8 % | 5,6 % | +12,1 % | −5 % / +7 % |
| ALO.PAAlstom | 8,4 mld | 26,4 | 3,1 % | 1,7 % | +3,7 % | −27 % / +24 % |
| AKE.PAArkema | 6,8 mld | 109,9 | 0,9 % | 0,7 % | −5,0 % | +9 % / −37 % |
| AF.PAAir France - Klm | 3,5 mld | 11,2 | — | 1,0 % | +4,8 % | −10 % / −3 % |
| ATE.PAAlten | 3,0 mld | 28,6 | 4,8 % | 2,6 % | −1,1 % | +22 % / −22 % |
| BB.PASociete Bic | 2,6 mld | 30,9 | 5,0 % | 4,1 % | −4,8 % | +33 % / +8 % |
| ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners | 1,3 mld | 12,5 | 21,9 % | 36,6 % | −8,1 % | −31 % / −33 % |
| 74SW.PA74software | 846,7 mil | 22,3 | 8,9 % | 8,5 % | +44,8 % | +1 % / +58 % |
| AUB.PAAubay | 654,7 mil | 17,5 | 13,6 % | 6,3 % | +11,3 % | +3 % / +63 % |
| ATO.PAAtos Se | 522,2 mil | — | -23.400,0 % | -17,5 % | −16,5 % | −46 % / −94 % |
| ASY.PAAssystem | 492,6 mil | 67,9 | 2,5 % | 1,1 % | +7,4 % | −22 % / −10 % |
| ARAMI.PAAramis Group | 315,4 mil | 15,9 | 10,0 % | 0,8 % | +6,3 % | −39 % / +18 % |
| ARVEN.PAArverne Group | 246,1 mil | — | -14,0 % | -115,3 % | +27,0 % | +20 % / −33 % |
| BGO.PACompagnie Chargeurs Invest | 178,8 mil | — | -8,6 % | -5,7 % | −2,9 % | indisponibil / indisponibil |
| ALCIS.PACatering International & Services | 155,5 mil | 30,5 | 9,3 % | 1,9 % | +5,8 % | +41 % / +111 % |
| ALHEX.PAHexaom | 148,8 mil | 6,9 | 9,9 % | 2,2 % | +13,1 % | −24 % / +49 % |
| ALCGM.PACegedim | 143,7 mil | — | -2,6 % | -1,2 % | +10,9 % | −15 % / −44 % |
| ATEME.PAAteme | 136,9 mil | 143,8 | 2,8 % | 1,0 % | +2,2 % | +107 % / +73 % |
| ALBON.PACompagnie Lebon | 109,9 mil | 16,2 | 4,2 % | 8,8 % | −17,9 % | +2 % / +12 % |
| ALHYF.PALhyfe | 71,5 mil | — | -33,4 % | -570,5 % | +287,2 % | indisponibil / indisponibil |
| ABEO.PAAbeo | 66,3 mil | 7,9 | 6,9 % | 3,0 % | +12,6 % | −7 % / −53 % |
| ALFER.PASergeferrari Group | 60,4 mil | 11,3 | 5,1 % | 1,5 % | +7,4 % | −30 % / −17 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALTOU.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TOUAX SCA închiriază, gestionează și vinde echipamente mobile standardizate pentru transportul de marfă, din trei divizii: vagoane de marfă, barje fluviale și containere. Compania își construiește modelul pe flote tinere și pe syndicații către investitori terți, ceea ce poate reduce expunerea la finanțare într-un context de dobânzi ridicate.1
SWOT
Puncte tari
- Flotă tânără, standardizată și lichidă, cu durată lungă de viață și valoare reziduală ridicată.
- Model cu trei surse de venit, inclusiv comisioane de syndicație și gestionare, care reduce dependența de capitalul propriu.
- Acționariat stabil, cu familia fondatoare ca acționar principal și experiență îndelungată în management.
Puncte slabe
- Majoritatea datoriei are rată variabilă, ceea ce expune compania la creșterea costurilor cu dobânzile.
- Expunere valutară semnificativă față de dolarul american, cu efect asupra rezultatelor consolidate în euro.
- Concentrare relativă a clienților și a veniturilor pe câțiva clienți mari, cu impact asupra stabilității veniturilor.
Oportunități
- Reînnoirea flotelor europene de vagoane ar putea crește cererea, dacă dobânzile scad.
- Extinderea syndicațiilor și a programelor de gestionare către investitori terți ar putea finanța creșterea fără îndatorare suplimentară.
- Parteneriatul din India cu un mare producător de vagoane ar putea deschide piețe emergente.
Amenințări
- Supraofertă de vagoane noi și scăderea cererii intermodale ar putea presa tarifele de închiriere.
- Secetele prelungite și schimbările climatice ar putea reduce interesul operatorilor pentru transportul fluvial.
- Scăderea producției globale de containere după 2024 ar putea reduce cererea din segmentul containerelor.
Riscuri
- Datorie cu rată variabilăridicat
Ponderea mare a datoriei cu rată variabilă poate crește costurile financiare dacă dobânzile rămân ridicate.
- Risc valutarmediu
Veniturile și activele în dolari, lire sterline sau alte valute pot genera variații ale rezultatelor în euro.
- Risc climaticmediu
Inundațiile, secetele și temperaturile extreme pot perturba transportul fluvial și feroviar și pot afecta activele.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr mic de clienți generează o parte importantă din venituri, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele.
- Risc de depreciere a activelorscăzut
Valoarea contabilă a activelor pe termen lung poate diferi de valoarea de piață, iar corecțiile ar putea afecta bilanțul.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă dobânzile scad, reînnoirea flotelor europene de vagoane ar putea sprijini creșterea veniturilor din închiriere.
- Modelul de syndicație și gestionare ar putea permite creșterea flotei fără a crește proporțional datoria.
- Flota tânără și lichidă ar putea păstra valoarea reziduală și ar putea oferi venituri din vânzări opportuniste.
Ce ar strica teza
- Datoria cu rată variabilă ar putea face profitabilitatea sensibilă la menținerea dobânzilor ridicate.
- Supraofertă în segmentul vagoanelor ar putea limita creșterea tarifelor de închiriere.
- Scăderea producției de containere ar putea reduce cererea și presiunea asupra prețurilor de închiriere.
De urmărit
- Evoluția EBITDA operațional și a datoriei nete față de nivelul din 20242025
- Volumul de syndicații încheiate cu investitori terți2025
- Evoluția cererii și a tarifelor de închiriere pentru vagoane în Europa2025
- Impactul dobânzilor asupra costului datoriei cu rată variabilănext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
TOUAX SCA este specializată în închirierea, gestionarea și vânzarea de echipamente mobile standard și flexibile folosite la transportul de mărfuri. Compania vinde active noi sau second-hand, le închiriază prin contracte operaționale sau financiare, le gestionează pentru investitori terți care le dețin și oferă servicii asociate.1 Activitatea este organizată în trei divizii, fiecare centrată pe un tip de activ: Wagoane de Marfă, Barje Fluviale și Containere, plus o activitate reziduală de vânzare de construcții modulare.1
Flota deținută sau gestionată valorează, la 31 decembrie 2024, aproximativ 1,3 miliarde de euro în valoare brută istorică, din care 54% este proprietatea companiei.1 Flota este relativ tânără și are o durată lungă de viață, ceea ce susține valoarea reziduală și flexibilitatea vânzărilor de ocazie.1 Compania are o structură de acționariat concentrată, familia WALEWSKI deținând împreună 32,41% din acțiuni la 31 decembrie 2024.1
Modelul de venit are trei surse: chiriile, principalul flux, vânzările de echipamente și comisioanele de gestionare și syndicație pentru investitorii terți. Acest lucru permite extinderea flotei cu mai puțin capital propriu și cu mai puțin îndatorare pe termen lung.1
Segmente
Containere
Divizia Containere închiriază și vinde flote de containere standard folosite în transportul maritim și terestru și are caracter internațional. În 2024 ea a reprezentat 43% din cifra de afaceri totală, fiind cel mai mare segment.1 Piața a fost marcată de o normalizare după pandemie, iar producția globală de containere noi a fost foarte ridicată în 2024, cu peste 8 milioane TEU, așteptându-se o scădere în 2025.1
Vagoane de Marfă
Divizia Vagoane de Marfă închiriază, vinde și întreține vagoane pentru transportul de marfă, deținute sau gestionate pentru terți. Piața europeană de închiriere este estimată la circa 550 000 de vagoane, cu vârsta medie de aproximativ 32 de ani.1 Compania estimează o nevoie anuală de reînnoire de 14 000 de vagoane în Europa, iar flota sa are vârsta medie de 12 ani.1
Barje Fluviale
Divizia Barje Fluviale închiriază și vinde barje pentru operatorii de transport fluvial, active deținute sau administrate pentru terți. Cererea depinde de schimburile comerciale și de condițiile climatice, iar secetele pot crește temporar nevoia de barje, deși pe termen lung pot descuraja transportul fluvial.1 Vârsta medie a flotei de barje era de 16,5 ani la sfârșitul lui 2024.1
Piața în context
În Europa, cererea pentru vagoane a scăzut după încetinirea economică și creșterea dobânzilor, ceea ce a creat suprasolicitare în flotele de închiriere. Oferta limitată de constructori ar putea însă susține creșterea dacă dobânzile scad, în special pentru operatorii cu flote tinere.1
Tendințe
- Dobânzi ridicatevânt din față
Creșterea dobânzilor ridică costurile dobânzilor pentru datoria cu rată variabilă, care reprezintă 75% din datoria totală, și poate îngreuna refinanțarea. Compania poate reevalua tarifele la reînnoirea contractelor, ceea ce atenuează parțial efectul.1
- Reînnoirea flotelor în Europavânt din spate
Vagoanele îmbătrânite și capacitatea limitată de fabricație pot crea o cerere de reînnoire care ar putea favoriza operatorii cu flote tinere, dacă piața își revine.1
- Schimbări climaticemixt
Secetele și inundațiile pot perturba transportul fluvial și feroviar și pot afecta infrastructura. Pe de altă parte, secetele pot crea temporar nevoie suplimentară de barje, iar evenimentele extreme pot genera cerere pentru construcții modulare de urgență.1
- Cursul dolaruluivânt din față
Expunerea valutară, în special la dolarul american, poate afecta rezultatele consolidate în euro. Compania estimează că o scădere de 10% a dolarului ar reduce rezultatele operaționale cu 2,8%, dar aceste estimări sunt incerte.1
Poziția concurențială
Compania concurează pe piețe competitive, unde diferențierea se bazează pe înțelegerea nevoilor clienților, pe disponibilitatea echipamentelor, pe servicii de mentenanță și pe calitatea flotei.1 Concurenții sunt descriși în sursă doar în termeni generali, fără nume precise de companii.1
În divizia de vagoane, unii concurenți au comandat spectaculos vagoane noi, ceea ce a produs supraofertă în 2024, iar avantajul TOUAX ar putea fi flota tânără și întreținerea eficientă.1
- Constructori de vagoane europeni
Concurență în vânzarea și închirierea vagoanelor, cu comenzi speculative care au generat supraofertă în 2024.
- Operatori de închiriere de containere
Concurență pe piața globală a containerelor, unde normalizarea prețurilor după pandemie a schimbat competiția.
- Operatori de închiriere de barje
Concurenți pe piețele fluviale europene și sud-americane, unde diferențierea prin mentenanță contează.
- Investitori terți în programe de gestionare a activelor
Parteneri și în același timp alternativă, prin care activele pot fi deținute de terți în afara bilanțului companiei.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202326 mar. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / TOUAX SCA · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.