olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
AMBRA S.A. AMB.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLAMBRA00013 · Verticală: Companii listate din Polonia
AMBRA S.A. din Varșovia produce și distribuie băuturi alcoolice și nealcoolice, cu un portofoliu de vinuri, spumante și alte produse de consum, în Polonia și în mai multe țări din Europa Centrală. Raportul anual pentru exercițiul 2022/2023 arată un capital propriu total de 461 602 mii PLN la 30 iunie 2023 și o investiție de 29,610 mln PLN în active fixe, date care contează pentru înțelegerea capacității grupului de a-și susține creșterea.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea AMBRA S.A. (AMB.WA) costa 18,00 PLN (−3,02 % într-o zi), cu capitalizare 453,4 mil PLN, P/E 7,4 pe un EPS diluat de 2,44 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,56 %, beta 0,23, interval pe 52 de săptămâni 16,22–20,50 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 25,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 18,48 – 21,26
- sub banda inferioară · %B -0,17 · lățimea benzii 14,0 %
- SMA 50 / 200
- 19,08 / 18,34
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,12 / 0,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,3 % | −2,2 % | −6,1 pp | — |
| 3 luni | −1,1 % | −3,6 % | +2,5 pp | — |
| 6 luni | −5,3 % | +4,2 % | −9,5 pp | — |
| De la început de an | +5,9 % | +5,8 % | +0,1 pp | — |
| 1 an | −8,8 % | +7,6 % | −16,4 pp | +5,9 % |
| 3 ani | −41,6 % | +51,0 % | −92,5 pp | +2,8 % |
| 5 ani | −28,9 % | +44,2 % | −73,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,2, mediană 10,9, max 12,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 673,2 mil | 775,6 mil | 875,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +15,2 % | +12,9 % |
| Profit net | 45,6 mil | 51,8 mil | 61,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +13,6 % | +18,6 % |
| EPS diluat | 1,81 | 2,06 | 2,44 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +13,8 % | +18,4 % |
| netă % | 6,8 % | 6,7 % | 7,0 % |
| Flux de numerar liber | 90,7 mil | 6,1 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 30 iun. 2023
- Numerar
- 27,2 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 461,6 mil PLN
- Active totale
- 772,0 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,80x
- ROE
- 13,9 %
- ROA
- 8,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 673,2 mil | 775,6 mil | 875,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Profit brut | 240,4 mil | 270,4 mil | — | esef· 20 sept. 2022verificat |
| Profit operațional | 77,9 mil | 86,0 mil | 99,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Amortizare și depreciere | 23,3 mil | 24,3 mil | 28,2 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| EBITDA | 101,2 mil ≈ | 110,3 mil ≈ | 128,0 mil ≈ | esef· 19 sept. 2023derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,2 mil | 7,9 mil | 11,4 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 75,7 mil | 82,8 mil | 93,7 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Impozit pe profit | 15,4 mil | 16,4 mil | 17,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Profit net | 45,6 mil | 51,8 mil | 61,5 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| EPS diluat | 1,81 | 2,06 | 2,44 | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,94 | 0,95 | 1,00 | esef· 19 sept. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 31,3 mil | 29,8 mil | 27,2 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Creanțe | 142,8 mil | 158,3 mil | 172,5 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Stocuri | 156,1 mil | 238,0 mil | 285,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Active curente | 335,8 mil | 434,7 mil | 493,5 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 108,3 mil | 123,1 mil | 131,3 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Fond comercial | 52,9 mil | 54,0 mil | 53,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 33,0 mil | 33,0 mil | 36,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Active totale | 578,7 mil | 699,9 mil | 772,0 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Datorii curente | 166,1 mil | 250,7 mil | 273,8 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Datorii totale | 196,3 mil | 280,3 mil | 310,4 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Capital propriu | 382,4 mil | 419,6 mil | 461,6 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 25,2 mil | 25,2 mil | 25,2 mil | esef· 19 sept. 2023derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 107,3 mil | 35,2 mil | 69,0 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Investiții (capex) | 16,6 mil | 29,0 mil | — | esef· 20 sept. 2022verificat |
| Flux de numerar liber | 90,7 mil ≈ | 6,1 mil ≈ | — | esef· 20 sept. 2022derivat |
| Flux de numerar din investiții | -16,1 mil | -27,6 mil | -25,5 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -85,2 mil | -9,9 mil | -45,9 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
| Dividende plătite | 23,8 mil | 33,3 mil | 28,9 mil | esef· 19 sept. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 453,4 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 7,0 % | 67 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 65,0 % | 50 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 8,8x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 84 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 7,4x | 74 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 8,8 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,4 % | 91 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 72,3 % | 68 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie93/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate58/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente82/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare85/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AMBRA S.A. (AMB.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 875,8 mil PLN în 2023; creștere an/an 12,9 %; marjă netă 7,0 %; ROE 16,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 12,77–31,30 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,55 PLN, prețul de 18,00 PLN lasă un potențial de 8,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 8,8x
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- P/E (TTM): 7,4x
- Randament FCF: 8,8 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,4 %
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 20,3 mld | 40,3 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +14 % / +217 % |
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 18,0 mld | 33,6 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +20 % / +50 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 17,3 mld | 125,3 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +88 % / +231 % |
| CAR.WAInter Cars Spółka Akcyjna | 14,9 mld | 21,2 | 17,0 % | 3,9 % | +18,0 % | +90 % / +84 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,9 mld | 20,7 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +14 % / +63 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,4 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +6 % / +1 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −11 % / −24 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 11,6 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +8 % / +111 % |
| ACT.WAAction S.A. | 1,0 mld | 27,7 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +69 % / +183 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 888,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −26 % / −27 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 592,6 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +38 % / +37 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 453,4 mil | 7,4 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | −5 % / −42 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 377,3 mil | 1,5 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −36 % / −69 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 297,6 mil | 11,0 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +7 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 231,8 mil | 17,8 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +41 % / +18 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 196,2 mil | 9,6 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −19 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 170,9 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −59 % / −57 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 159,3 mil | 17,4 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +36 % / +74 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 73,8 mil | 4,7 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −16 % / −51 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 52,1 mil | 1,0 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +2 % / +6 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 39,3 mil | 67,1 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −27 % / −44 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 38,4 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −30 % / −57 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 32,5 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −24 % / −39 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,1 mil | 17,2 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +2 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −34 % / −3 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMB.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 11,54 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 20,32 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 30,51 Randament total 77 % · Pe an 77 % |
| 3 ani | 13,17 Randament total -12 % · Pe an -4 % | 25,91 Randament total 65 % · Pe an 18 % | 42,42 Randament total 163 % · Pe an 38 % |
| 5 ani | 15,04 Randament total 11 % · Pe an 2 % | 33,04 Randament total 124 % · Pe an 18 % | 58,98 Randament total 281 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 6,48
- Marja netă± 4,53
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,44
- Diluare anuală± 0,38
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
AMBRA S.A. din Varșovia produce și distribuie băuturi alcoolice și nealcoolice, cu un portofoliu de vinuri, spumante și alte produse de consum, în Polonia și în mai multe țări din Europa Centrală. Raportul anual pentru exercițiul 2022/2023 arată un capital propriu total de 461 602 mii PLN la 30 iunie 2023 și o investiție de 29,610 mln PLN în active fixe, date care contează pentru înțelegerea capacității grupului de a-și susține creșterea.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Risc valutarmediu
Creanțele și datoriile în euro și dolari pot genera pierderi dacă cursurile se mișcă nefavorabil, deși există contracte forward 1.
- Risc de concentrare a cliențilormediu
Un procent semnificativ din creanțele comerciale provine de la câțiva clienți mari, ceea ce crește expunerea la nerambursare 1.
- Risc de lichiditatescăzut
Conducerea consideră riscul nesemnificativ, dar dependența de finanțarea pe termen scurt ar putea deveni o problemă dacă piețele se restrâng 1.
- Risc de stocmediu
Nivelul ridicat al stocurilor poate duce la depreciere dacă cererea scade sau produsele nu se vând la timp 1.
- Risc de dependență de acționarul majoritarscăzut
Tranzacțiile importante cu Schloss Wachenheim AG creează dependență operațională și decizii care pot fi influențate de grupul-mamă 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Capitalul propriu crescut și investițiile continue în active fixe ar putea susține creșterea pe termen lung dacă cererea se menține 1.
- Portofoliul divers de băuturi și canalele online pot reduce dependența de o singură categorie de produse 1.
- Sprijinul acționarului majoritar și relația cu entitățile asociate pot aduce stabilitate în perioade dificile 1.
Ce ar strica teza
- Stocurile mari și creșterea capitalului de lucru ar putea presa fluxurile de numerar dacă vânzările încetinesc 1.
- Expunerea valutară și datoriile denominate în valută pot înrăutăți marjele dacă cursurile se schimbă 1.
- Concurența regională și presiunea asupra prețurilor ar putea limita capacitatea de a transfera costurile către clienți 1.
De urmărit
- Evoluția nivelului stocurilor și a capitalului de lucruQ1 2024
- Expunerea valutară și rezultatele contractelor forward2024
- Politica de dividende și tranzacțiile cu acționarul majoritarnext annual report
- Evoluția vânzărilor canalului online2024
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul AMBRA este format din societatea-mamă AMBRA S.A. și un set de filiale consolidate integral, majoritatea active în vânzarea de băuturi alcoolice și nealcoolice 1. Structura cuprinde și o filială din Cehia și Slovacia (Soare Sekt, Vino-Klub.cz, Gurmetum, Vino Valtice) și entități românești (Zarea s.a., Karom Drinks s.r.l.) 1. Compania exploatează și un portal de comerț online prin AMB1 Sp. z o.o., fostul Winezja.pl 1.
Schloss Wachenheim AG din Germania este entitatea care exercită control asupra AMBRA S.A. 1. Grupul are tranzacții curente cu acest acționar, inclusiv achiziții de materiale și servicii și dividende plătite 1. Wine 4 You Sp. z o.o. este tratată ca entitate asociată, contabilizată prin metoda capitalului propriu 1.
Situația financiară rămâne solidă după exercițiul 2022/2023, cu un capital propriu care a crescut față de anul anterior și cu o politică de dividende ce a retras fonduri de la acționari 1. Gradul de îndatorire este mic, iar riscul de lichiditate este evaluat de conducere ca nesemnificativ, având în vedere disponibilitățile bănești și liniile de credit 1.
Segmente
Vânzări de băuturi alcoolice și nealcoolice
Activitatea principală a grupului este producția și vânzarea de băuturi alcoolice și nealcoolice, inclusiv prin filiale de distribuție în Polonia și în Cehia 1. Acest segment generează marea majoritate a veniturilor consolidate și determină nevoia de capital de lucru, mai ales pentru stocuri 1.
Piața în context
Grupul activează pe piața băuturilor alcoolice din Polonia și din Europa Centrală, unde concurența este dominată de producători și distribuitori regionali 1. Expunerea valutară este moderată, cu creanțe în euro și dolari, iar o parte importantă a datoriilor comerciale este denominată în valută 1.
Ponderea marilor clienți în creanțe arată o concentrare moderată a riscului de credit, dar baza de clienți rămâne diversificată, conform conducerii 1. Sursa nu oferă date despre cota de piață sau dimensiunea pieței totale, deci comparațiile trebuie tratate cu prudență 1.
Tendințe
- Consumul de vin și spumantemixt
Schimbările de comportament al consumatorilor pot influența vânzările de vinuri și spumante, dar sursa nu cuantifică efectul 1. Dacă cererea rămâne stabilă, portofoliul grupului ar putea susține volumele.
- Presiunea costurilor de stocare și capital de lucruvânt din față
Stocurile au crescut considerabil în exercițiul 2022/2023, ceea ce absoarbe numerar și poate limita flexibilitatea financiară 1. Un nivel ridicat al stocurilor rămâne un factor de atenție.
- Fluctuațiile cursurilor de schimbvânt din față
Grupul folosește contracte forward în euro pentru a acoperi achiziții de materii prime și mărfuri, dar riscul valutar rămâne prezent 1. Dacă cursurile se mișcă nefavorabil, costurile de achiziție ar putea crește.
- Politica de dividende și finanțarea acționarilormixt
Plata dividendelor către acționari și operațiunile cu acționarul majoritar contribuie la reducerea capitalului propriu disponibil pentru investiții 1. Efectul depinde de nivelul profiturilor viitoare.
Poziția concurențială
Sursa nu identifică explicit concurenții grupului, deci lista de mai jos reflectă doar companii menționate în context, fără date comparative de cotă de piață 1. Concurența pe piața băuturilor din Europa Centrală este intensă, cu producători locali și internaționali.
- Schloss Wachenheim AG
Acționarul care controlează AMBRA S.A., cu tranzacții curente cu grupul 1.
- Compagnie Européenne des Vins Mousseux SAS
Partener comercial din Franța cu tranzacții de achiziții în exercițiile analizate 1.
- Material Einkaufskontor GmbH
Entitate afiliată din Germania care apare în tranzacțiile cu părțile legate 1.
- Wine 4 You Sp. z o.o.
Entitate asociată în Polonia, consolidată prin metoda capitalului propriu 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Buzău: Un ultim miner de chihlimbar la Colți; astăzi, ambra nu mai este considerată mineral util (FOTO/VIDEO)Agerpres · 13 iul. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202319 sept. 2023
- Raportul anual 202220 sept. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-06-30 (ESEF) · SEC / AMBRA S.A. · 30 iun. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.