olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

ArcticZymes Technologies ASA AZT.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010014632 · Verticală: Companii listate din Norvegia

21,50NOK+0,47 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

ArcticZymes Technologies ASA dezvoltă și vinde enzime specializate, în special nucleaze Salt Active Nuclease, pentru producția de vectori virali în terapiile genice și celulare, un segment reglementat cu bariere ridicate la intrare. În anul fiscal 2025 compania a revenit la creștere, iar vânzările din biomanufacturing au crescut cu 25%, pe fondul trecerii de la cercetare la producție GMP.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea ArcticZymes Technologies ASA (AZT.OL) costa 21,50 NOK (+0,47 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld NOK, P/E 113,2 pe un EPS diluat de 0,19 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,80, interval pe 52 de săptămâni 18,65–28,90 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,1 mld NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
113,2
EPS diluat TTM 0,19 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,88 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,80
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
18,6528,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
18,32 – 21,63
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 16,6 %
SMA 50 / 200
20,39 / 20,64
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,27 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,4 %−2,2 %+7,6 pp—
3 luni+9,7 %−3,6 %+13,3 pp—
6 luni−1,8 %+4,2 %−6,1 pp—
De la început de an+4,4 %+5,8 %−1,4 pp—
1 an−25,9 %+7,6 %−33,4 pp−0,3 %
3 ani−26,1 %+51,0 %−77,1 pp+16,7 %
5 ani−75,7 %+44,2 %−120,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,5 %
31 oct. 2025 → 20 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−87,1 %
15 nov. 2021 → 29 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−24,7 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 78,5, mediană 108,4, max 110,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri118,9 mil104,4 mil112,6 mil
Venituri an/anindisponibil−12,3 %+7,9 %
Profit net19,4 mil8,5 mil9,7 mil
Profit net an/anindisponibil−56,4 %+15,0 %
EPS diluat0,380,170,19
EPS diluat an/anindisponibil−55,3 %+11,8 %
netă %16,3 %8,1 %8,6 %
Flux de numerar liber22,8 mil726,0 mii25,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
indisponibil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
338,3 mil NOK
Active totale
361,3 mil NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
16,37x
ROE
2,9 %
ROA
2,8 %
Marja FCF
22,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
118,9 mil
2024
104,4 mil
2025
112,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
15,7 mil
2024
-1,4 mil
2025
2,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
6,4 mil
2024
6,6 mil
2025
9,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
22,1 mil ≈
2024
5,1 mil ≈
2025
11,8 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
497,0 mii
2024
349,0 mii
2025
275,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
24,8 mil
2024
10,6 mil
2025
12,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,3 mil
2024
2,1 mil
2025
2,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
19,4 mil
2024
8,5 mil
2025
9,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,38
2024
0,17
2025
0,19

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
180,9 mil
2024
—
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Stocuri
2023
12,9 mil
2024
15,8 mil
2025
16,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
280,0 mil
2024
285,2 mil
2025
307,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
15,0 mil
2024
13,7 mil
2025
11,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
26,1 mil
2024
33,2 mil
2025
34,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
339,3 mil
2024
345,3 mil
2025
361,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
21,6 mil
2024
16,7 mil
2025
18,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
30,0 mil
2024
21,0 mil
2025
22,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
309,3 mil †
2024
324,2 mil †
2025
338,3 mil †

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
51,1 mil
2024
49,8 mil
2025
51,3 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
24,4 mil
2024
1,7 mil
2025
25,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,7 mil
2024
933,0 mii
2025
256,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
22,8 mil ≈
2024
726,0 mii ≈
2025
25,5 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-21,0 mil
2024
-9,9 mil
2025
-5,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,3 mil
2024
-1,7 mil
2025
-3,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
15,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
3.418,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
8,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
22,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
2,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
9,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
16,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
15,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
25,8 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
256,0 mii NOK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
25,5 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
262,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
219,1 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,1 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
113,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
113,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
9,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
43,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

21,50 NOK

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,1 mld NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,1 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
113,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
2,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
8,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 65derivat 3

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate8,6 %68 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate262,3 %100 (pe interval fix)15 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie9,6x100 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie16,4x100 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare113,2x0 (față de colegi)25 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare2,3 %29 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate84/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare13/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ARCTICZYMES TECHNOLOGIES ASA (AZT.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 112,6 mil NOK în 2025; creștere an/an 7,9 %; marjă netă 8,6 %; ROE 2,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,71–6,00 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,73 NOK, prețul de 21,50 NOK lasă un potențial de -82,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -476,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 262,3 %
    • Acoperirea dobânzilor: 9,6x
    • Lichiditatea curentă: 16,4x

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 113,2x
    • Randament FCF: 2,3 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    113,2x
    mediana verticalei 19,6x
    peste mediană (+476,2 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    9,8x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+645,3 %)
    P/B
    3,3x
    mediana verticalei 1,9x
    peste mediană (+73,9 %)
    ROE
    2,9 %
    mediana verticalei 4,8 %
    sub mediană (−38,5 %)
    Marja netă
    8,6 %
    mediana verticalei 3,1 %
    peste mediană (+180,9 %)
    Marja EBIT
    2,3 %
    mediana verticalei 5,7 %
    sub mediană (−59,3 %)
    Venituri an/an
    7,9 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+82,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 4,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa86,5 mld22,07,9 %21,4 %+42,5 %+48 % / +74 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,3 mld19,639,7 %3,4 %+4,4 %+14 % / +68 %
    ELK.OLElkem Asa19,9 mld40,91,9 %2,7 %−15,7 %+18 % / +82 %
    ATEA.OLAtea Asa18,8 mld21,819,7 %2,3 %+8,1 %+9 % / +46 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+29 % / −19 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,4 mld36,61,6 %1,1 %+11,1 %−15 % / +6 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,3 mld24,711,4 %8,0 %+1,3 %−20 % / +2 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,3 mld7,917,1 %11,4 %−10,8 %+20 % / +37 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,2 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+40 % / +43 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,5 mld13,811,0 %16,4 %+2,6 %+32 % / +221 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+76 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,6 mld15,780,7 %9,2 %−0,2 %−16 % / +1 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+43 % / +96 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa3,9 mld61,01,3 %13,1 %+34,0 %−2 % / +18 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,7 mld10,834,9 %16,8 %+12,4 %+2 % / +41 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−13 % / −8 %
    BMA.OLByggma Asa1,7 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+66 % / +48 %
    APR.OLAppear Asa1,3 mld10,130,1 %16,1 %+32,3 %indisponibil / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld113,22,9 %8,6 %+7,9 %−26 % / −26 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa890,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−41 % / −65 %
    BOR.OLBorgestad Asa617,6 mil40,32,1 %1,4 %−3,0 %−3 % / +16 %
    ARR.OLArribatec Group Asa245,3 mil5,022,1 %9,3 %+15,7 %−37 % / −58 %
    DELIA.OLDellia Group Asa74,6 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−44 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,2 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
    AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−38 % / −40 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AZT.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    13,15
    Randament total -39 % · Pe an -39 %
    23,20
    Randament total 8 % · Pe an 8 %
    34,90
    Randament total 62 % · Pe an 62 %
    3 ani
    13,65
    Randament total -37 % · Pe an -14 %
    27,02
    Randament total 26 % · Pe an 8 %
    44,50
    Randament total 107 % · Pe an 27 %
    5 ani
    14,17
    Randament total -34 % · Pe an -8 %
    31,48
    Randament total 46 % · Pe an 8 %
    56,74
    Randament total 164 % · Pe an 21 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 6,76
    • Marja netă± 4,73
    • Creșterea anuală a veniturilor± 3,76
    • Diluare anuală± 0,40

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    ArcticZymes Technologies ASA dezvoltă și vinde enzime specializate, în special nucleaze Salt Active Nuclease, pentru producția de vectori virali în terapiile genice și celulare, un segment reglementat cu bariere ridicate la intrare. În anul fiscal 2025 compania a revenit la creștere, iar vânzările din biomanufacturing au crescut cu 25% 1, pe fondul trecerii de la cercetare la producție GMP.

    SWOT

    Puncte tari

    • Poziție puternică în enzime GMP pentru vectori virali, susținută de documentație de reglementare și sisteme de calitate certificate ISO 13485.
    • Bilanț foarte solid, cu capital propriu ridicat și aproape fără datorii purtătoare de dobândă, ceea ce oferă flexibilitate strategică.
    • Revenire la creștere și îmbunătățirea marjelor operaționale în anul fiscal 2025, pe fondul unui mix de produse mai favorabil.

    Puncte slabe

    • Venituri încă modeste în raport cu nevoile de cheltuieli de cercetare și dezvoltare, ceea ce face profitabilitatea sensibilă la volume.
    • Dependență de un număr relativ mic de clienți mari în biomanufacturing, cu impact vizibil asupra veniturilor în anii precedenți.
    • Activitatea în RNA este în fază timpurie, iar veniturile din această zonă nu sunt încă semnificative.

    Oportunități

    • Creșterea pieței vectorilor virali și a reactivilor pentru ARN ar putea deschide noi programe pentru enzimele companiei.
    • Acordul cu distribuitorul global poate extinde accesul pe piețe prioritare și poate susține creșterea organică.
    • Trecerea programelor clinice la producție comercială ar putea crește valoarea comenzilor și durata relațiilor cu clienții.

    Amenințări

    • Dificultățile unor programe de terapii genice sau celulare în studii clinice pot reduce cererea pentru enzimele companiei.
    • Concurența din partea furnizorilor de enzime GMP și a distribuitorilor mari ar putea presa asupra accesului pe piață.
    • Incertitudinea economică, războaiele și tensiunile comerciale pot afecta investițiile clienților și lanțurile de aprovizionare.

    Riscuri

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un număr mic de clienți mari a influențat puternic veniturile în anii trecuți. Dacă unul dintre ei reduce comenzile, impactul asupra vânzărilor ar putea fi semnificativ.

    • Dependența de terapii avansateridicat

      Cererea pentru vectori virali depinde de succesul clinic și comercial al terapiilor genice și celulare. Eșecurile în studii clinice pot reduce comenzile.

    • Dependența de distribuitormediu

      Acordul exclusiv cu Brenntag pentru anumite produse face ca o parte a accesului pe piață să depindă de performanța unui terț.

    • Riscuri de reglementare și calitatemediu

      Menținerea conformității GMP și a certificărilor ISO 13485 necesită investiții continue. Auditurile cu neconformități majore ar putea afecta încrederea clienților.

    • Context geopolitic și comercialscăzut

      Războiul din Ucraina, instabilitatea din Orientul Mijlociu și tensiunile comerciale pot slăbi investițiile globale și pot perturba lanțurile de aprovizionare, deși compania nu are activitate directă în aceste regiuni.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă piața vectorilor virali și a terapiilor avansate continuă să crească, compania, cu poziția sa GMP și bilanțul solid, ar putea profita de creșterea volumelor pe platforme.
    • Revenirea la creștere în 2025 și diversificarea clienților ar putea indica o bază mai stabilă pentru veniturile viitoare, mai ales dacă ritmul din biomanufacturing se menține.
    • Extinderea în RNA și acordul cu distribuitorul global ar putea deschide noi surse de venituri pe termen lung, fără a compromite flexibilitatea financiară.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile rămân modeste, iar profitabilitatea depinde de volume; o scădere a comenzilor de la clienții mari ar putea reveni rapid la pierderi operaționale.
    • Creșterea pieței depinde de progresul clinic al terapiilor, care este incert; dacă programele se opresc, cererea pentru enzime ar putea stagna.
    • Concurența din partea furnizorilor de enzime și a distribuitorilor mari ar putea limita prețurile și cota de piață a companiei.

    De urmărit

    • Evoluția vânzărilor din biomanufacturing și numărul de clienți activiQ1 2027
    • Rezultatele acordului de distribuție cu Brenntag în regiunile prioritare2027
    • Progresul proiectelor RNA și al colaborărilor externenext 10-K
    • Evoluția marjei de profit operațional și a cheltuielilor de R&D2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    ArcticZymes Technologies ASA este o companie norvegiană de biotehnologie cu sediul principal la Tromsø, care produce enzime de înaltă performanță pentru fluxuri de lucru din biologia moleculară și din biomanufacturing. Enzimele sale, în special variantele Salt Active Nuclease, sunt folosite pentru îndepărtarea acizilor nucleici reziduali în procesul de producție. Compania oferă atât variante de cercetare, cât și variante conforme GMP, ceea ce îi permite clientului să treacă de la dezvoltare la producția comercială 1. În anul fiscal 2025, veniturile din vânzări ale grupului au fost de 112,6 milioane NOK, cu un profit înainte de impozitare de 12,0 milioane NOK 1.

    Compania și-a schimbat modelul comercial în 2024-2025, de la vânzări tranzacționale de produse la o platformă de enzime orientată pe client și pe aplicații reglementate. Investițiile în conformitate GMP, documentație de reglementare și sisteme de calitate au pus compania într-o poziție de furnizor atât pentru enzimele GMP, cât și pentru cele non-GMP. Un acord de distribuție exclusivă cu Brenntag, încheiat în 2025, îi extinde accesul comercial, în timp ce compania își păstrează responsabilitatea pentru dezvoltarea produsului, producție și calitate 1.

    Compania a închis laboratorul din Forskningsparken, Oslo, și și-a concentrat activitățile de aplicații și dezvoltare la sediul principal din Tromsø, pentru a reduce ineficiențele. Bilanțul rămâne foarte solid: capital propriu de 338,3 milioane NOK la finalul anului 2025 și un grad de îndatorare aproape inexistent, datoriile purtătoare de dobândă fiind legate doar de contracte de închiriere 1.

    Segmente

    Biologie moleculară (Molecular Tools)

    Acest segment cuprinde enzime și instrumente pentru aplicații de cercetare și diagnostic molecular. Compania îl tratează ca pe o bază existentă, în timp ce inovația și investițiile comerciale au fost concentrate pe fluxurile de lucru din biomanufacturing. Raportul anual nu oferă o defalcare separată a veniturilor pentru acest segment, deci contribuția sa exactă nu poate fi estimată din sursă.

    Cercetare RNA (în dezvoltare)

    Acesta este un domeniu de creștere pe termen lung, aflat în fază timpurie: compania a inițiat dezvoltarea unor enzime pentru procesarea și restricția ARN, cu colaborări externe și finanțare publică. Piața reactivilor pentru terapii ARN este estimată la aproximativ 13 miliarde USD în 2025 1, dar nu există încă venituri semnificative atribuite direct acestei activități.

    Piața în context

    Compania activează pe piețe ale reactivilor pentru biomanufacturing, unde cererea crește odată cu dezvoltarea terapiilor genice și celulare. Piața reactivilor pentru vectori virali este estimată la aproximativ 1,2 miliarde USD în 2025, cu o creștere anuală compusă de 14-17% 1. Piața reactivilor pentru terapii ARN este mult mai mare, la aproximativ 13 miliarde USD în 2025, cu o creștere de două cifre 1, dar ArcticZymes este încă în fază timpurie în acest domeniu.

    Industria se orientează tot mai mult spre modele de producție externalizate prin CDMO-uri, ceea ce poate favoriza adoptarea enzimelor la nivel de platformă. Pe fondul cerințelor de reglementare tot mai stricte, furnizorii cu documentație GMP și istoric de calitate au un avantaj. Ritmul creșterii pieței depinde însă de progresul terapiilor în studii clinice și de accesul lor la producție comercială.

    Tendințe

    • Externalizarea producției către CDMO-urivânt din spate

      Dezvoltatorii de terapii preferă tot mai des producători externi, ceea ce poate extinde adoptarea enzimelor pe mai multe programe și duce la cerere mai previzibilă.

    • Cerințe de reglementare mai strictemixt

      Pe măsură ce programele trec în studii clinice și producție comercială, cresc cerințele privind documentația și trasabilitatea, ceea ce favorizează furnizorii deja calificați, dar ridică bariere pentru cei noi.

    • Incertitudine economică și comercialăvânt din față

      Conflictele geopolitice și tensiunile comerciale pot slăbi investițiile globale și pot perturba lanțurile de aprovizionare. Compania a declarat că nu a fost afectată direct, dar efectele indirecte pot apărea.

    • Trecerea de la cercetare la terapii comercialemixt

      Dacă mai multe programe de terapii avansate ajung în producție comercială, cererea pentru enzime GMP, de valoare mai mare pe comandă, ar putea crește, dar acest lucru depinde de rezultatele clinice ale clienților.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți furnizori de enzime și reactivi pentru biomanufacturing, inclusiv producători care oferă soluții GMP și distribuitori globali. Raportul anual nu identifică explicit concurenții, iar avantajul declarat al companiei se bazează pe specializarea enzimelor Salt Active Nuclease, pe documentația GMP și pe bariere de schimbare ridicate odată ce enzima este validată într-un proces.

    Compania argumentează că nu concurează pe volum sau preț, ci pe reducerea riscului, robustețea procesului și sprijinul pentru succesul reglementar. Dacă sectorul de enzime specializate se extinde, presiunea competitivă ar putea crește, iar acordul cu Brenntag poate influența accesul pe piață în regiunile prioritare.

    • Furnizori de enzime pentru biomanufacturing

      Companii care oferă nucleaze și reactivi GMP pentru producția de vectori virali; sursa nu le identifică pe nume.

    • Distribuitori globali de reactivi

      Canale de distribuție care pot oferi enzime concurente; compania a încheiat un acord exclusiv cu un distribuitor global.

    • Producători de reactivi pentru terapii ARN

      Furnizori care ar putea concura pe segmentul ARN, unde ArcticZymes este în fază de dezvoltare timpurie.

    • Producători de reactivi pentru molecular tools

      Concurenți pe segmentul de biologie moleculară și diagnostic, unde compania are o bază existentă de clienți.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ArcticZymes Technologies ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    ArcticZymes Technologies ASA (AZT.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw