olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Sartorius Stedim Biotech DIM.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0013154002 · Verticală: Companii listate din Franța

223,40EUR−2,19 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Sartorius Stedim Biotech furnizează echipamente, consumabile și soluții de bioprocesare și laborator industriilor biofarmaceutice, unde creșterea pieței este susținută de tendințe structurale pe termen lung. Pentru exercițiul 2026, compania a anunțat o creștere a cifrei de afaceri de aproximativ 6 până la 10 la sută la cursuri de schimb constante, după o normalizare a sectorului în anii precedenți, cu o cerere încă volatilă pentru echipamente. Pe fundalul tensiunilor comerciale transatlantice și al taxelor vamale americane, evoluția acestor cifre ar putea depinde în mare măsură de cererea clienților din industria farmaceutică.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Sartorius Stedim Biotech (DIM.PA) costa 223,40 EUR (−2,19 % într-o zi), cu capitalizare 21,7 mld EUR, P/E 81,8 pe un EPS diluat de 2,73 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,31 %, beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 151,50–228,40 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
21,7 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
81,8
EPS diluat TTM 2,73 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
1,22 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,31 %
DPS 12 luni 0,69
Beta (2 ani)
1,05
Volatilitate (1 an) 40 %
Interval 52 săpt.
151,50228,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
205,70 – 225,94
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 9,4 %
SMA 50 / 200
205,44 / 182,51
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,80 / 4,32
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,0 %−2,2 %+7,2 pp—
3 luni+34,0 %−3,6 %+37,6 pp—
6 luni+42,6 %+4,2 %+38,3 pp—
De la început de an+6,4 %+5,8 %+0,6 pp—
1 an+8,0 %+7,6 %+0,4 pp−10,3 %
3 ani+26,5 %+51,0 %−24,4 pp−2,6 %
5 ani−53,1 %+44,2 %−97,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,1 %
07 ian. 2026 → 29 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−72,1 %
30 nov. 2021 → 22 iul. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−14,0 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 71,1, mediană 76,9, max 104,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri2,8 mld2,8 mld3,0 mld
Venituri an/anindisponibil+0,2 %+6,7 %
Profit net310,3 mil175,1 mil265,6 mil
Profit net an/anindisponibil−43,6 %+51,7 %
EPS diluat3,371,812,73
EPS diluat an/anindisponibil−46,3 %+50,8 %
netă %11,2 %6,3 %9,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
426,1 mil EUR
Datorie financiară
1,9 mld EUR
Datorie netă
1,4 mld EUR
Capitaluri proprii
4,1 mld EUR
Active totale
8,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,45x
Lichiditate curentă
1,02x
ROE
6,5 %
ROA
3,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld
2025
3,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
129,5 mil
2024
144,1 mil
2025
133,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
449,5 mil
2024
370,6 mil
2025
525,7 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
141,9 mil
2024
196,7 mil
2025
192,7 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
401,9 mil
2024
219,2 mil
2025
373,2 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
89,2 mil
2024
40,7 mil
2025
107,3 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
310,3 mil
2024
175,1 mil
2025
265,6 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,37
2024
1,81
2025
2,73

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,69
2025
0,69

esef· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
116,6 mil
2024
678,9 mil
2025
426,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
882,4 mil
2024
684,9 mil
2025
690,9 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,4 mld
2024
1,7 mld
2025
1,4 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,9 mld
2024
2,9 mld
2025
2,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,7 mld
2024
1,6 mld
2025
1,5 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,7 mld
2024
8,3 mld
2025
8,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,5 mld
2024
2,7 mld
2025
1,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
937,3 mil
2024
938,8 mil
2025
1,4 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,7 mld
2024
4,0 mld
2025
4,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
92,1 mil
2024
96,7 mil
2025
97,3 mil

esef· 17 feb. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
746,4 mil
2024
815,1 mil
2025
692,2 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-2,7 mld
2024
-340,0 mil
2025
-397,7 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,0 mld
2024
84,9 mil
2025
-542,8 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
41,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
51,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
50,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
45,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
17,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
9,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
25,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
692,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
155 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
21,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
23,2 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
81,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
81,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
1,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
7,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
44,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
7,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

223,40 EUR

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 21,7 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
21,7 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
81,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
9,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 17 feb. 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
19,60
EUR pe acțiune
Mijloc
28,38
EUR pe acțiune
Sus
46,25
EUR pe acțiune
Preț: 223,40 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -87,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -687,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,38 – 79,71 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E29,82 – 79,71 (Mijloc 45,94)
    20 firme folosite · multiplul median 16,8x · quartile 10,9x – 29,2x
    74SW.PA, ABEO.PA, AC.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA
  • Dividende actualizate (DDM)9,38 – 12,80 (Mijloc 10,83)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,5 %48 (față de colegi)28 %
Marja netă · Calitate9,0 %90 (față de colegi)17 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,7x19 (pe interval fix)17 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x18 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare81,8x9 (față de colegi)28 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate63/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Sartorius Stedim Biotech (DIM.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mld EUR în 2025; creștere an/an 6,7 %; marjă netă 9,0 %; ROE 6,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 19,60–46,25 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,38 EUR, prețul de 223,40 EUR lasă un potențial de -87,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -687,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 9,0 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,7x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • P/E (TTM): 81,8x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
81,8x
mediana verticalei 22,3x
peste mediană (+267,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,2x
P/S
7,3x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+1.258,8 %)
P/B
5,3x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+433,6 %)
ROE
6,6 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+58,3 %)
Marja netă
9,0 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+694,2 %)
Marja EBIT
17,7 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+457,8 %)
Venituri an/an
6,7 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+1.045,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
0,3 %
mediana verticalei 1,8 %
sub mediană (−82,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude104,2 mld31,612,9 %12,2 %−2,0 %+19 % / +35 %
DIM.PASartorius Stedim Biotech21,7 mld81,86,6 %9,0 %+6,7 %+8 % / +27 %
AC.PAAccor12,9 mld28,89,6 %8,0 %+0,6 %+5 % / +54 %
ADP.PAAeroports De Paris11,2 mld32,77,8 %5,6 %+12,1 %−5 % / +7 %
ALO.PAAlstom8,4 mld26,43,1 %1,7 %+3,7 %−27 % / +24 %
AKE.PAArkema6,8 mld109,90,9 %0,7 %−5,0 %+9 % / −37 %
AF.PAAir France - Klm3,5 mld11,2—1,0 %+4,8 %−10 % / −3 %
ATE.PAAlten3,0 mld28,64,8 %2,6 %−1,1 %+22 % / −22 %
BB.PASociete Bic2,6 mld30,95,0 %4,1 %−4,8 %+33 % / +8 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,3 mld12,521,9 %36,6 %−8,1 %−31 % / −33 %
74SW.PA74software846,7 mil22,38,9 %8,5 %+44,8 %+1 % / +58 %
AUB.PAAubay654,7 mil17,513,6 %6,3 %+11,3 %+3 % / +63 %
ATO.PAAtos Se522,2 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−46 % / −94 %
ASY.PAAssystem492,6 mil67,92,5 %1,1 %+7,4 %−22 % / −10 %
ARAMI.PAAramis Group315,4 mil15,910,0 %0,8 %+6,3 %−39 % / +18 %
ARVEN.PAArverne Group246,1 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −33 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest178,8 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services155,5 mil30,59,3 %1,9 %+5,8 %+41 % / +111 %
ALHEX.PAHexaom148,8 mil6,99,9 %2,2 %+13,1 %−24 % / +49 %
ALCGM.PACegedim143,7 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−15 % / −44 %
ATEME.PAAteme136,9 mil143,82,8 %1,0 %+2,2 %+107 % / +73 %
ALBON.PACompagnie Lebon109,9 mil16,24,2 %8,8 %−17,9 %+2 % / +12 %
ALHYF.PALhyfe71,5 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ABEO.PAAbeo66,3 mil7,96,9 %3,0 %+12,6 %−7 % / −53 %
ALFER.PASergeferrari Group60,4 mil11,35,1 %1,5 %+7,4 %−30 % / −17 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DIM.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
135,03
Randament total -39 % · Pe an -39 %
238,47
Randament total 7 % · Pe an 7 %
358,85
Randament total 61 % · Pe an 61 %
3 ani
137,03
Randament total -38 % · Pe an -15 %
271,72
Randament total 23 % · Pe an 7 %
448,10
Randament total 102 % · Pe an 26 %
5 ani
139,05
Randament total -36 % · Pe an -9 %
309,61
Randament total 40 % · Pe an 7 %
559,53
Randament total 153 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 67,93
  • Marja netă± 47,55
  • Creșterea anuală a veniturilor± 38,21
  • Diluare anuală± 4,00

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sartorius Stedim Biotech furnizează echipamente, consumabile și soluții de bioprocesare și laborator industriilor biofarmaceutice, unde creșterea pieței este susținută de tendințe structurale pe termen lung. Pentru exercițiul 2026, compania a anunțat o creștere a cifrei de afaceri de aproximativ 6 până la 10 la sută la cursuri de schimb constante, după o normalizare a sectorului în anii precedenți, cu o cerere încă volatilă pentru echipamente. Pe fundalul tensiunilor comerciale transatlantice și al taxelor vamale americane, evoluția acestor cifre ar putea depinde în mare măsură de cererea clienților din industria farmaceutică.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție competitivă puternică în tehnologiile cheie, susținută de produse folosite în procese validate, care îngreunează pierderea rapidă de cote de piață.
  • Integrare verticală ridicată pentru o parte importantă a produselor și o rețea internațională de situri care permite compensarea blocajelor de producție.
  • Bază de clienți diversificată pe industrii și segmente, care reduce dependența de marile conturi.

Puncte slabe

  • Segmentul echipamentelor este sensibil la reticența clienților de a investi, după supracapacitățile create în perioada pandemiei.
  • Cifra de afaceri a cunoscut o volatilitate pronunțată în ultimii ani, cu perioade de scădere temporară.
  • Anumite produse sunt fabricate într-un singur sit, cum ar fi unitatea din Porto Rico sau cea din Israel, ceea ce crește expunerea la riscuri locale.

Oportunități

  • Creșterea structurală a segmentului biofarmaceutic și a terapiilor avansate ar putea sprijini cererea pe termen lung.
  • Tehnologiile cu unică folosință și digitalizarea ar putea deschide noi oportunități de vânzare către producători care caută eficiență.
  • Prezența de lungă durată în China ar putea permite participarea la o revenire viitoare a pieței din acea regiune.

Amenințări

  • Taxele vamale americane și eventualele contramăsuri ale partenerilor comerciali ar putea afecta costurile și volumele de vânzare.
  • Sancțiunile și restricțiile comerciale legate de conflictele geopolitice ar putea limita oportunitățile de vânzare în anumite regiuni.
  • Restricțiile de reglementare asupra unor substanțe chimice, cum sunt PFAS, ar putea afecta produsele și disponibilitatea materiilor prime.

Riscuri

  • Taxele vamale americanemediu

    Tarifele aplicate importurilor din UE în SUA ar putea crește dacă se produc noi decizii sau contramăsuri, iar incertitudinea rămâne foarte ridicată potrivit raportului.

  • Riscuri de aprovizionaremediu

    Întreruperi neașteptate ale livrărilor sau creșteri de prețuri la furnizori ar putea afecta marjele, deși compania a consolidat stocurile de siguranță și furnizorii alternativi.

  • Expunere geografică a unor situriridicat

    Fabrica din Porto Rico, care produce o gamă largă pentru piața americană, este expusă uraganelor și cutremurelor, iar un prejudiciu important ar putea avea un impact semnificativ.

  • Cererea pentru echipamentemediu

    Reticența clienților de a investi în echipamente ar putea persista dacă supracapacitățile din pandemie nu sunt absorbite rapid.

  • Răspundere pentru calitatea produselorridicat

    Nerespectarea criteriilor de calitate ar putea duce la cereri de despăgubire din partea clienților, iar daunele din producția de vaccinuri sau medicamente pot fi mari.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea segmentului biofarmaceutic continuă peste media pieței, cererea pentru consumabile și echipamente ar putea susține o creștere a cifrei de afaceri și a marjelor.
  • Poziția în procese validate și integrarea verticală ar putea proteja compania de pierderi rapide de cote de piață și de presiunile de preț.
  • Dacă tehnologiile cu unică folosință și digitalizarea se extind, compania ar putea beneficia de un portofoliu de produse bine poziționat.

Ce ar strica teza

  • Dacă reticența clienților de a investi în echipamente persistă, segmentul ar putea rămâne slab, iar concurența din echipamentele second-hand ar putea presa prețurile.
  • Tarifele americane și tensiunile geopolitice ar putea reduce volumele de vânzare sau crește costurile, mai ales dacă partenerii comerciali răspund cu măsuri proprii.
  • Volatilitatea cifrei de afaceri din ultimii ani ar putea continua dacă normalizarea sectorului durează mai mult decât se așteaptă conducerea.

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Sartorius Stedim Biotech are sediul în Franța și activează în sectorul științelor vieții, oferind tehnologii pentru producția și cercetarea biofarmaceutică. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, compania a crescut în trecut în medie cu aproximativ 15 la sută pe an, inclusiv achiziții, după care a traversat o perioadă de scădere temporară a cifrei de afaceri în 2023 și 2024. În 2025 compania a revenit la o creștere rentabilă de un singur cifră 1. Clienții săi sunt în principal companii din industriile farmaceutică, chimică și alimentară, iar produsele sunt utilizate în procese validate, ceea ce face relația cu clienții relativ stabilă 1.

Activitatea se împarte între consumabile, care includ filtre și medii de cultură celulară, și echipamente precum fermentatoare și bioreactoare. Compania fabrică o parte importantă a produselor proprii, în special cele cu integrare verticală ridicată, și lucrează cu furnizori externi pentru alte categorii de produse 1. Prezența internațională, cu situri în Germania, Franța, India, Porto Rico și China, îi permite să transfere parțial producția între locații 1.

Structura pe piețe finale este diversificată. Pe lângă industria biofarmaceutică, sunt menționate institute de cercetare universitare și publice, laboratoare din domeniul mediului, alimentar și diagnostic, precum și industrii chimice, semiconductoare și științe ale materialelor 1. Această diversificare contribuie la reducerea dependenței de marii clienți, conform raportului 1.

Segmente

Consumabile

Consumabilele, precum filtrele și mediile de cultură, au fost segmentul care s-a redresat cel mai clar în exercițiul 2025, contribuind la creșterea rentabilă a grupului. Pentru 2026, conducerea se așteaptă ca această activitate să susțină cea mai mare parte a creșterii cifrei de afaceri 1.

Echipamente

Clienții rămân reticenți la investiții în echipamente, deoarece supracapacitățile create în pandemie au redus nevoia actuală de investiții. Echipamentele second-hand sunt tot mai prezente pe piață. Compania estimează că segmentul ar putea rămâne cel puțin stabil în 2026 1.

Piața în context

Potrivit estimărilor citate în raport, piața farmaceutică globală ar putea crește cu 5 până la 8 la sută pe an până în 2029, iar segmentul biofarmaceutic a crescut peste medie și ar putea continua astfel, cu o creștere anuală medie de aproximativ 10 la sută 1. Piața globală a instrumentelor și consumabilelor de laborator ar putea crește cu aproximativ 4 la sută pe an, ajungând la circa 101 miliarde de dolari până în 2029 1.

Cererea este susținută de creșterea și îmbătrânirea populației, de accesul tot mai larg la produse biofarmaceutice în țările emergente și de terapiile avansate. Presiunile de cost din industrie favorizează tehnologiile flexibile cu unică folosință, digitalizarea și intensificarea proceselor 1.

Poziția concurențială

Grupul ocupă o poziție competitivă puternică în tehnologiile sale cheie și concurează în principal cu companii mai mari, cu prezență internațională comparabilă 1. Barierele tehnologice și reglementările stricte din industriile farmaceutică și alimentară fac apariția de noi concurenți pe termen scurt puțin probabilă, conform raportului 1.

Consolidarea pieței și noi concurenți, de exemplu în China, ar putea crea riscuri pe termen mediu. Compania a făcut achiziții în ultimii ani pentru a-și consolida poziția și lucrează constant la inovații pentru a-și menține avantajele competitive 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Sartorius Stedim Biotech · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Sartorius Stedim Biotech (DIM.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw