olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Heineken Holding N.V. HEIO.AS

Țările de Jos · Euronext Amsterdam · ISIN NL0000008977 · Verticală: Companii listate din Țările de Jos

75,90EUR+2,36 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Heineken Holding N.V. este compania-mamă de la vârful structurii HEINEKEN, care deține o participație de 50,005% în Heineken N.V. și al cărei singur venit este dividendul primit de la aceasta. În 2025 profitul său a crescut la 952 milioane EUR, de la 498 milioane EUR, iar ghidajul pentru 2026 vizează o creștere a profitului operațional între 2% și 6%.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Heineken Holding N.V. (HEIO.AS) costa 75,90 EUR (+2,36 % într-o zi), cu capitalizare 21,3 mld EUR, P/E 22,4 pe un EPS diluat de 3,39 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,99 %, beta 0,36, interval pe 52 de săptămâni 58,60–75,90 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
21,3 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
22,4
EPS diluat TTM 3,39 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,47 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
5,99 %
DPS 12 luni 4,54
Beta (2 ani)
0,36
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
58,6075,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
77,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
64,52 – 77,75
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 18,6 %
SMA 50 / 200
68,74 / 66,40
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,00 / 1,64
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+16,1 %−2,2 %+18,3 pp—
3 luni+4,0 %−3,6 %+7,6 pp—
6 luni+25,7 %+4,2 %+21,4 pp—
De la început de an+21,6 %+5,8 %+15,9 pp—
1 an+29,1 %+7,6 %+21,5 pp+3,2 %
3 ani+5,7 %+51,0 %−45,3 pp+13,5 %
5 ani−5,4 %+44,2 %−49,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,0 %
27 feb. 2026 → 29 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,2 %
19 apr. 2023 → 14 ian. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,1 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,4, mediană 18,6, max 32,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri36,4 mld36,0 mld34,3 mld
Venituri an/anindisponibil−1,2 %−4,7 %
Profit net1,2 mld498,0 mil952,0 mil
Profit net an/anindisponibil−57,6 %+91,2 %
EPS diluat4,121,763,39
EPS diluat an/anindisponibil−57,3 %+92,6 %
netă %3,2 %1,4 %2,8 %
Flux de numerar liber2,0 mld3,3 mld2,9 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,8 mld EUR
Datorie financiară
19,3 mld EUR
Datorie netă
14,5 mld EUR
Capitaluri proprii
20,3 mld EUR
Active totale
53,5 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,95x
Lichiditate curentă
0,93x
ROE
4,5 %
ROA
1,8 %
Marja FCF
8,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
36,4 mld
2024
36,0 mld
2025
34,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
3,2 mld
2024
3,5 mld
2025
3,4 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
2,5 mld
2024
2,0 mld
2025
3,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
121,0 mil
2024
846,0 mil
2025
857,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,2 mld
2024
498,0 mil
2025
952,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,12
2024
1,76
2025
3,39

esef· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
284,0 mil
2024
282,9 mil
2025
281,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,69
2024
4,24
2025
4,54

esef· 17 feb. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
2,4 mld
2024
2,4 mld
2025
4,8 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
5,0 mld
2024
4,6 mld
2025
4,5 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
3,7 mld
2024
3,6 mld
2025
3,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
11,4 mld
2024
10,9 mld
2025
12,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
54,8 mld
2024
53,5 mld
2025
53,5 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
4,2 mld
2024
3,3 mld
2025
3,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
14,0 mld
2024
13,8 mld
2025
16,2 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
14,8 mld
2024
14,2 mld
2025
13,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
22,4 mld
2024
22,1 mld
2025
20,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
285,0 mil
2024
283,0 mil
2025
280,8 mil

esef· 17 feb. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
4,4 mld
2024
5,5 mld
2025
5,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,4 mld
2024
2,2 mld
2025
2,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
2,0 mld ≈
2024
3,3 mld ≈
2025
2,9 mld ≈

esef· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,6 mld
2024
-2,4 mld
2025
-2,5 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-816,0 mil
2024
-2,6 mld
2025
196,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
91,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
92,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-13,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
9,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
2,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
8,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
8,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
134,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
44,3 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
14,5 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
2,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,0 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,1 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
2,9 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
302,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
48 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
21,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
35,8 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
22,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
22,4x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
10,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
7,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
13,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
6,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

75,90 EUR

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 21,3 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
21,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
22,4x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
2,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 17 feb. 2026
verificat 70derivat 6

Scorul pe grupe

56 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
48,13
EUR pe acțiune
Mijloc
58,24
EUR pe acțiune
Sus
73,66
EUR pe acțiune
Preț: 75,90 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -23,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -30,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,47 – 84,26 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E34,47 – 63,05 (Mijloc 45,17)
    14 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 10,2x – 18,6x
    AALB.AS, ACOMO.AS, AD.AS, ADYEN.AS, AKZA.AS, ARCAD.AS, AXS.AS, BAMNB.AS, BNJ.AS, CRBN.AS, CTAC.AS, ECMPA.AS, FFARM.AS, HAL.AS
  • Dividende actualizate (DDM)61,79 – 84,26 (Mijloc 71,30)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,8 %50 (față de colegi)19 %
Marja netă · Calitate2,8 %56 (față de colegi)11 %
Conversia profitului în FCF · Calitate302,4 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x11 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare22,4x48 (față de colegi)19 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare13,5 %100 (pe interval fix)15 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,0 %86 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente44,3 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial11/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate65/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente91/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare71/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Heineken Holding N.V. (HEIO.AS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 34,3 mld EUR în 2025; creștere an/an -4,7 %; marjă netă 2,8 %; ROE 10,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 48,13–73,66 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 58,24 EUR, prețul de 75,90 EUR lasă un potențial de -23,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -30,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 302,4 %
  • Randament FCF: 13,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,0 %
  • Rata de distribuire (FCF): 44,3 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Țările de Jos · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
22,4x
mediana verticalei 19,4x
peste mediană (+15,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,2x
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−23,5 %)
P/B
2,5x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+19,3 %)
ROE
10,5 %
mediana verticalei 4,3 %
peste mediană (+142,4 %)
Marja netă
2,8 %
mediana verticalei 1,9 %
peste mediană (+47,4 %)
Marja EBIT
9,9 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+152,0 %)
Venituri an/an
-4,7 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−240,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
6,0 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+128,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASML.ASASML Holding N.V.548,8 mld53,844,2 %31,3 %+15,6 %+54 % / +150 %
ASM.ASASM International N.V.35,8 mld49,618,7 %22,8 %+8,2 %+30 % / +88 %
DSFIR.ASDSM-Firmenich AG31,8 mld113,61,2 %2,2 %+20,4 %+51 % / +25 %
AD.ASKoninklijke Ahold Delhaize N.V.29,5 mld13,115,3 %2,5 %+3,4 %−8 % / +17 %
ADYEN.ASAdyen N.V.26,1 mld24,622,3 %40,1 %+18,9 %−44 % / +30 %
HEIO.ASHeineken Holding N.V.21,3 mld22,410,5 %2,8 %−4,7 %+30 % / +6 %
HAL.ASHAL Trust15,4 mld9,610,5 %12,8 %+1,2 %+25 % / +60 %
EXO.ASExor N.V.14,6 mld—-10,6 %—−100,0 %−5 % / −12 %
BESI.ASBE Semiconductor Industries N.V.12,2 mld92,828,7 %22,3 %−2,7 %+4 % / +58 %
AKZA.ASAkzo Nobel N.V.10,1 mld16,113,8 %6,3 %−5,2 %+3 % / −6 %
AALB.ASAalberts N.V.4,6 mld25,47,2 %5,7 %−5,3 %+49 % / +40 %
ARCAD.ASArcadis N.V.4,0 mld19,418,3 %4,3 %−2,4 %+9 % / +13 %
BNJ.ASBanijay Group N.V.3,4 mld13,6343,8 %5,1 %+1,6 %−22 % / −10 %
BAMNB.ASKoninklijke BAM Groep N.V.3,3 mld41,19,1 %1,3 %+2,9 %+53 % / +532 %
BFIT.ASBasic-Fit N.V.1,9 mld133,93,6 %1,0 %+16,9 %+14 % / +22 %
CRBN.ASCorbion N.V.1,6 mld8,527,3 %14,9 %+1,9 %+55 % / +68 %
ECMPA.ASEurocommercial Properties N.V.1,3 mld10,95,9 %45,4 %+4,2 %−4 % / +22 %
FUR.ASFugro N.V.907,5 mil—-1,5 %-1,1 %−18,8 %−10 % / −49 %
ACOMO.ASAcomo N.V.678,5 mil15,010,7 %3,3 %+7,6 %−2 % / +19 %
FAST.ASFastned B.V.643,5 mil—-28,2 %-21,7 %+66,1 %+50 % / +30 %
FFARM.ASForFarmers N.V.506,1 mil10,114,5 %1,6 %+14,8 %+35 % / +145 %
BRNL.ASBrunel International N.V.376,5 mil123,31,0 %0,3 %−10,8 %−4 % / −44 %
ALFEN.ASAlfen N.V.223,1 mil—-0,1 %-0,0 %−10,7 %+6 % / −65 %
ENVI.ASEnvipco Holding N.V.209,2 mil—-12,7 %-11,9 %−20,8 %−33 % / +67 %
CMCOM.ASCM.com N.V.193,7 mil—-22,2 %-1,5 %−5,4 %+46 % / −27 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HEIO.AS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
40,71
Randament total -43 % · Pe an -43 %
72,32
Randament total -0 % · Pe an -0 %
109,41
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
32,52
Randament total -49 % · Pe an -20 %
65,65
Randament total -1 % · Pe an -0 %
110,02
Randament total 60 % · Pe an 17 %
5 ani
25,98
Randament total -53 % · Pe an -14 %
59,59
Randament total -2 % · Pe an -0 %
110,63
Randament total 72 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 16,41
  • Marja netă± 11,49
  • Creșterea anuală a veniturilor± 10,34
  • Diluare anuală± 0,97

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Heineken Holding N.V. este compania-mamă de la vârful structurii HEINEKEN, care deține o participație de 50,005% în Heineken N.V. și al cărei singur venit este dividendul primit de la aceasta. În 2025 profitul său a crescut la 952 milioane EUR, de la 498 milioane EUR, iar ghidajul pentru 2026 vizează o creștere a profitului operațional între 2% și 6% 1.

SWOT

Puncte tari

  • Participație majoritară stabilă într-un operator global, cu dividend legat direct de rezultatul acestuia.
  • Structură fără cheltuieli operaționale proprii, astfel că profitul reflectă aproape integral cota-parte din rezultatul participației.
  • Guvernanță orientată spre continuitate și stabilitate pe termen lung, sprijinită de familiile fondatoare.

Puncte slabe

  • Dependența totală de dividendele unei singure entități, fără diversificare a veniturilor.
  • Multe prevederi ale Codului de guvernanță nu sunt aplicate, iar majoritatea administratorilor neexecutivi nu sunt independenți în sens formal.
  • Lipsa unui sistem propriu de management al riscurilor și a unui audit intern la nivelul societății-mamă.

Oportunități

  • Creșterea profitului operațional al Heineken N.V. ar putea crește dividendele primite, dacă ghidajul se confirmă.
  • Economiile de productivitate și programele de răscumpărare de acțiuni ar putea susține dividendul pe acțiune.
  • Integrarea achiziției activităților FIFCO în băuturi și retail ar putea adăuga la rezultatul pe acțiune.

Amenințări

  • Inflația și volatilitatea cursurilor valutare ar putea reduce marjele grupului și, implicit, profitul companiei.
  • Un mediu de consum mai slab în piețele principale ar putea afecta volumele și rezultatele Heineken N.V.
  • Scăderea valorii de piață a participației ar putea reduce valoarea activelor companiei din bilanț.

Riscuri

  • Dependența de Heineken N.V.ridicat

    Toate veniturile companiei provin dintr-o singură participație, astfel că orice scădere a rezultatului Heineken N.V. se transmite direct profitului și dividendului.

  • Inflație și cursuri valutaremediu

    Presiunile inflaționiste și fluctuațiile valutare, mai ales în Africa, ar putea afecta costurile și rezultatele grupului.

  • Cheltuieli de investițiimediu

    Accelerarea strategiei EverGreen 2030 implică investiții suplimentare care ar putea reduce profitul pe termen scurt.

  • Guvernanță și independențămediu

    Majoritatea administratorilor neexecutivi nu sunt independenți în sens formal, iar compania nu aplică mai multe prevederi ale Codului de guvernanță.

  • Lipsa controlului intern propriuscăzut

    Societatea-mamă nu are un sistem propriu de management al riscurilor și audit intern, bazându-se pe structurile Heineken N.V.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Heineken N.V. își atinge ghidajul de creștere a profitului operațional, profitul companiei-mamă ar putea continua să urce.
  • Economiile de productivitate și răscumpărarea de acțiuni ar putea sprijini dividendul pe acțiune în anii următori.
  • Structura fără costuri operaționale proprii face ca aproape tot rezultatul participației să ajungă la acționari.

Ce ar strica teza

  • Inflația și cursurile valutare ar putea reduce rezultatul Heineken N.V. și, implicit, veniturile companiei-mamă.
  • Dependența de o singură participație face compania vulnerabilă la orice deteriorare a activității operaționale.
  • Investițiile suplimentare din strategia EverGreen 2030 ar putea limita creșterea profitului în perioada imediată.

De urmărit

  • Rezultatul profitului operațional față de ghidajul de creștere între 2% și 6%2026
  • Aprobarea propunerii de dividend de 1,90 EUR pe acțiune de către Adunarea Generală23 aprilie 2026
  • Derularea celui de-al doilea tranș de răscumpărare de acțiuni de circa 375 milioane EUR2026
  • Efectul cursurilor valutare și al inflației asupra cheltuielilor financiare nete și al costurilor variabile2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania nu desfășoară activități operaționale și nu are angajați; scopul ei statutar este să gestioneze sau să supravegheze conducerea HEINEKEN și să ofere servicii pentru Heineken N.V. 1. Veniturile sale provin exclusiv din dividendele aferente participației în Heineken N.V., iar fiecare acțiune deținută la nivelul Heineken N.V. este corelată cu o acțiune emisă de Heineken Holding N.V., cu același dividend 1. Participația în Heineken N.V. avea la 31 decembrie 2025 o valoare contabilă de 8.587 milioane EUR 1.

Structura de guvernanță are rolul de a promova continuitatea, independența și stabilitatea HEINEKEN, condiții în care Heineken N.V. își poate urmări strategia pe termen lung 1. Consiliul de administrație are opt membri, iar majoritatea sunt administratori neexecutivi, mulți dintre ei fiind legați de familiile fondatoare 1. Compania nu aplică unele prevederi ale Codului de guvernanță olandez, explicația fiind chiar această structură specifică 1.

Situațiile financiare ale societății sunt întocmite pe baza acelorași principii contabile ca cele consolidate, iar rezultatele operaționale ale grupului sunt raportate de Heineken N.V. 1. Din acest motiv, performanța companiei depinde direct de rezultatul și de politica de dividend a Heineken N.V. 1.

Segmente

Participația în Heineken N.V.

Singura activitate economică a companiei este deținerea a 50,005% din capitalul emis al Heineken N.V., care reprezenta 50,494% din capitalul în circulație după achiziția de acțiuni proprii de către Heineken N.V. 1. Valoarea nominală a acestor acțiuni era de 461 milioane EUR la sfârșitul anului 2025 1.

Dividende și distribuții

Pentru 2025, dividendul propus este de 1,90 EUR pe acțiune, din care 0,74 EUR au fost plătiți ca dividend interimar în august 2025 1. În paralel, compania participă proporțional la un program de răscumpărare de acțiuni de circa 750 milioane EUR pe doi ani, primul tranș fiind finalizat în ianuarie 2026 1.

Profit din participație

Profitul companiei este format din cota-parte din rezultatul Heineken N.V. după impozit, care a fost de 952 milioane EUR în 2025, față de 498 milioane EUR în 2024 1. Cheltuielile proprii sunt nule, deoarece compania nu are personal 1.

Piața în context

Acțiunile Heineken Holding N.V. sunt listate la Euronext Amsterdam, iar valoarea de piață a participației în Heineken N.V. la 31 decembrie 2025 era de 19,4 miliarde EUR 1. Piața relevantă pentru compania-mamă este deci cea a berii și băuturilor din care provine rezultatul Heineken N.V., iar cererea consumatorilor din mai multe țări este un factor determinant 1.

Conducerea HEINEKEN presupune că mediul de consum din majoritatea piețelor va rămâne neschimbat în 2026 și rămâne prudentă în estimări, inclusiv din cauza inflației și a condițiilor macroeconomice 1. Ghidajul companiei indică o rată efectivă a dobânzii medii de aproximativ 3,5% și o rată efectivă de impozitare de 27% până la 28% 1.

Tendințe

  • Accelerarea strategiei EverGreen 2030mixt

    HEINEKEN accelerează execuția strategiei EverGreen 2030, crește investițiile în creștere și își adaptează modelul operațional, ceea ce ar putea susține creșterea pe termen lung dacă investițiile se traduc în volume și marje 1. Pe termen scurt, același proces implică cheltuieli suplimentare care pot limita profitul operațional 1.

  • Economii de productivitatevânt din spate

    Din inițiativele de productivitate, compania preconizează economii brute la nivelul superior al intervalului de orientare pe termen mediu, de 400 până la 500 milioane EUR 1. Dacă aceste economii se materializează, ele ar putea compensa presiunea costurilor variabile 1.

  • Presiunea inflației și a cursurilor valutarevânt din față

    Costurile variabile ar putea crește cu o cifră mică pe hectolitru, în principal din cauza cursurilor de schimb care afectează baza inflaționistă locală, în special în Africa 1. Cheltuielile financiare nete ar putea varia în funcție de cursurile valutare 1.

  • Programul de răscumpărare de acțiunivânt din spate

    Răscumpărarea de acțiuni, derulată în doi ani, reduce numărul de acțiuni în circulație și poate sprijini dividendul pe acțiune, mai ales dacă profitul continuă să crească 1. Primul tranș de circa 375 milioane EUR a fost încheiat în ianuarie 2026 1.

Poziția concurențială

Compania nu concurează direct pe piață, deoarece este o societate-mamă fără activități operaționale; concurența relevantă este cea a grupului Heineken N.V. și a producătorilor de bere din aceleași categorii de consum 1. Documentul sursă nu identifică concurenți nominali, iar companiile enumerate mai jos sunt doar exemple din industrie, nu rezultă din sursă.

Poziția competitivă a grupului depinde de scara sa internațională, de portofoliul de mărci și de capacitatea de a adapta costurile la inflație și la cursurile valutare 1. Pentru acționarii companiei, relevantă este capacitatea Heineken N.V. de a menține rezultatele, de care depinde direct dividendul 1.

  • Heineken N.V.

    Societatea operațională din care compania primește toate veniturile și față de care își definește performanța.

  • Producători internaționali de bere

    Companii din aceeași categorie de consum, cu care grupul concurează pentru cotă de piață și prețuri.

  • Producători regionali de bere

    Companii locale din piețele în care grupul este prezent, care concurează pe segmente de preț și canale de distribuție.

  • Producători de băuturi nealcoolice

    Alte categorii de băuturi care concurează pentru bugetul consumatorilor, fără să fie identificate explicit în sursă.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Heineken Holding N.V. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Heineken Holding N.V. (HEIO.AS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw