olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros LDA.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0105546008 · Verticală: Companii listate din Spania
Línea Directa Aseguradora este un asigurator spaniol de tip non-life, activ în asigurări auto și de locuință, cu servicii de asistență și reparații auto integrate în grup. Situațiile financiare consolidate 2025 arată un portofoliu de active financiare de aproximativ 1.019.972 mii euro, ceea ce face din gestionarea investițiilor un element central al profilului grupului.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros (LDA.MC) costa 1,19 EUR (−1,97 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld EUR, P/E 14,9 pe un EPS diluat de 0,08 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,38, interval pe 52 de săptămâni 1,07–1,36 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,19 – 1,25
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,04 · lățimea benzii 5,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,27 / 1,22
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,9 % | −2,2 % | −1,7 pp | — |
| 3 luni | −6,6 % | −3,6 % | −3,0 pp | — |
| 6 luni | +0,2 % | +4,2 % | −4,1 pp | — |
| De la început de an | +6,6 % | +5,8 % | +0,8 pp | — |
| 1 an | +3,7 % | +7,6 % | −3,9 pp | +3,6 % |
| 3 ani | +46,4 % | +51,0 % | −4,5 pp | +28,4 % |
| 5 ani | −31,5 % | +44,2 % | −75,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 14,0, mediană 16,0, max 18,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -4,4 mil | 64,2 mil | 85,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +33,5 % |
| EPS diluat | 0,00 | 0,06 | 0,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +33,3 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 17,0 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 404,5 mil EUR
- Active totale
- 1,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 22,5 %
- ROA
- 6,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu dobânzile | 16,3 mil | 15,2 mil | 9,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -6,5 mil | 83,3 mil | 114,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,2 mil | 19,1 mil | 28,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | -4,4 mil | 64,2 mil | 85,7 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,00 | 0,06 | 0,08 | esef· 20 oct. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 41,7 mil | 16,7 mil | 17,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 43,1 mil | 42,4 mil | 42,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 29,2 mil | 45,3 mil | 54,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 812,3 mil | 877,8 mil | 970,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 313,0 mil | 358,3 mil | 404,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 20 oct. 2026derivat |
- 2023
- 29,2 mil
- 2024
- 45,3 mil
- 2025
- 54,6 mil
esef· 20 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,3 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,26 – 1,81 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E1,26 – 1,81 (Mijloc 1,53)19 firme folosite · multiplul median 19,1x · quartile 15,7x – 22,6xACS.MC, ADX.MC, AEDAS.MC, AENA.MC, AMS.MC, ANA.MC, CAF.MC, CLEO.MC, CMO.MC, DESA.MC, DIA.MC, EAT.MC, EDR.MC, ELE.MC, ENER.MC, ENO.MC, FAE.MC, FCC.MC, FDR.MC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,9x | 74 (față de colegi) | 63 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 38 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial1/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial74/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LINEA DIRECTA ASEGURADORA SOCIEDAD ANONIMA COMPAÑIA DE SEGUROS Y REASEGUROS (LDA.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 22,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,26–1,81 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,53 EUR, prețul de 1,19 EUR lasă un potențial de 28,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 14,9x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 45,9 mld | 20,9 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +41 % / +147 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 40,7 mld | 19,1 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +15 % / +98 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 24,9 mld | 18,9 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −14 % / +5 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 23,3 mld | 24,6 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +27 % / +168 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,1 mld | 13,8 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +6 % / +71 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 4,8 mld | 29,3 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −11 % / −15 % |
| FDR.MCFluidra S.A. | 3,6 mld | 20,2 | 10,9 % | 7,8 % | +4,1 % | −26 % / +13 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,6 mld | 20,4 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +59 % / +378.233 % |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 21,8 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | +1 % / +80 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,3 mld | 12,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +19 % / indisponibil |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,2 mld | 48,2 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −15 % / +23 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,0 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +8 % / +63 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,1 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +12 % / +57 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 524,4 mil | 10,5 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | −35 % / −22 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 499,1 mil | 31,0 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −38 % / −63 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 458,7 mil | 23,4 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −25 % / −4 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 198,2 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −17 % / −28 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 179,4 mil | 32,9 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −31 % / +4 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 64,2 mil | 39,2 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +40 % / +36 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 49,6 mil | 10,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +19 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 30,6 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −34 % / +43 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 2,9 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | +1 % / +11 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +9 % / +61 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LDA.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Línea Directa Aseguradora este un asigurator spaniol de tip non-life, activ în asigurări auto și de locuință, cu servicii de asistență și reparații auto integrate în grup. Situațiile financiare consolidate 2025 arată un portofoliu de active financiare de aproximativ 1.019.972 mii euro 1, ceea ce face din gestionarea investițiilor un element central al profilului grupului.
SWOT
Puncte tari
- Grupul integrează subscrierea, asistența auto, reparațiile și mediera într-un singur perimetru consolidat, cu filiale deținute integral 1.
- Portofoliul de active financiare este mare în raport cu activitatea, iar o parte semnificativă este formată din titluri de datorie evaluate prin capitaluri proprii 1.
- Guvernanța riscurilor este organizată pe trei linii de apărare, cu ORSA și comitete specializate, ceea ce susține controlul intern 1.
Puncte slabe
- Dependența de ramurile Motor și Locuință expune grupul la concentrarea de risc pe un număr limitat de linii de business 1.
- Distribuirea de dividende în avans a avut impact asupra lichidității, ceea ce poate limita flexibilitatea financiară în perioade de șoc 1.
- Proporția primelor aliniate cu taxonomia UE este încă redusă, ceea ce arată un drum lung de parcurs în raportarea de sustenabilitate 1.
Oportunități
- Digitalizarea documentelor și a semnăturii electronice poate reduce costurile administrative și îmbunătăți experiența clienților 1.
- Dezvoltarea unor produse pentru noi forme de mobilitate mai puțin poluante ar putea extinde oferta grupului, conform direcțiilor menționate în raport 1.
- Modelarea riscului climatic și integrarea proiecțiilor în subscriere ar putea sprijini prețuirea mai precisă a garanțiilor 1.
Amenințări
- Intensificarea fenomenelor meteorologice extreme ar putea crește costurile daunelor în ramurile Motor și Locuință 1.
- Schimbările de reglementare privind sustenabilitatea și taxonomia pot crește costurile de raportare și de conformitate 1.
- Modificările condițiilor de finanțare sau ale randamentelor pot afecta valoarea portofoliului de investiții și lichiditatea 1.
Riscuri
- Risc climatic asupra daunelorridicat
Evenimentele meteorologice de mare intensitate pot genera daune mai mari decât cele estimate, afectând rezervele pentru daune 1.
- Risc de credit asupra reasigurătorilor și cliențilormediu
Grupul este expus la nerambursarea reasigurătorilor, a clienților cu prime de plată și a emitenților de titluri, ceea ce ar putea reduce veniturile 1.
- Risc de lichiditatemediu
Plățile către asigurați și furnizori trebuie onorate la termen, iar distribuirea de dividende în avans a redus marja de lichiditate în 2024 și 2025 1.
- Risc de tranziție și de raportaremediu
Cerințele CSRD și taxonomia UE pot necesita sisteme de date noi și pot crește riscul de erori în raportare dacă nu sunt implementate la timp 1.
- Concentrare pe piața spaniolăscăzut
Activitatea este concentrată în Spania, ceea ce ar putea expune grupul la schimbări de reglementare sau de piață specifice unei singure jurisdicții 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă grupul își menține disciplina de subscriere și gestionarea rezervelor pe ramurile Motor și Locuință, marja de profitabilitate ar putea rămâne stabilă 1.
- Integrarea serviciilor de asistență și reparații poate reduce costurile de procesare a daunelor și poate îmbunătăți controlul calității 1.
- Portofoliul mare de titluri de datorie evaluate prin capitaluri proprii oferă o bază de active pentru acoperirea obligațiilor, dacă piețele rămân stabile 1.
Ce ar strica teza
- Dacă evenimentele meteorologice extreme devin mai frecvente, daunele ar putea depăși estimările actuale și ar putea presa rezultatele din ramurile de bază 1.
- Dacă distribuirea de dividende continuă la nivelul recent, lichiditatea ar putea deveni o constrângere în perioade de șoc 1.
- Dacă tranziția de sustenabilitate necesită investiții mai mari decât se anticipează, costurile operaționale ar putea crește fără o creștere corespunzătoare a veniturilor 1.
De urmărit
- Evoluția rezervelor pentru daune din ramurile Motor și Locuință, comparativ cu evenimentele meteorologice2026
- Nivelul dividendelor și al lichidității grupului2026
- Procentul de prime aliniate cu taxonomia UE în raportarea de sustenabilitate2026
- Validarea de către SBTi a obiectivelor intermediare de decarbonizare pentru 20302026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Línea Directa are ca activitate principală asigurările non-life, iar societatea-mamă este Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros 1. Perimetrul de consolidare include filialele Línea Directa Asistencia, S.L.U. (peritaje, verificări de vehicule și asistență în călătorie), Centro Avanzado de Reparaciones, S.L.U. (reparații auto), Ambar Medline, S.L.U. (mediere de asigurări) și LDActivos, S.L.U. (administrarea de active pentru entități de asigurare), toate deținute integral 1. Compania operează cu un cadru de guvernanță a riscurilor bazat pe trei linii de apărare și pe un ORSA cu orizont de trei ani 1.
Structura de guvernanță include Consiliul de Administrație, o Comisie de Audit și Conformitate și o Comisie de Numiri, Remunerații și Guvernanță Corporativă, precum și un Comitet de Investiții care raportează prin directorul financiar 1. Funcția de audit intern depinde funcțional de Comisia de Audit și Conformitate 1. Aceasta face ca supravegherea riscurilor, a rezervelor și a investițiilor să fie separată formal de activitatea operațională.
Compania publică și informații de sustenabilitate conform directivei CSRD, cu un calcul al amprentei de carbon bazat pe GHG Protocol și o verificare externă cu nivel de asigurare limitat 1. Politica de investiții include criterii de tip taxonomie UE, iar grupul își propune obiective intermediare de decarbonizare pentru 2030, aflate în proces de validare la SBTi 1.
Segmente
Asigurări non-life (auto și locuință)
Activitatea de bază a grupului este asigurarea non-life, inclusiv ramurile Motor și Locuință, în care garanțiile pentru daune proprii și sticlă, respectiv fenomene atmosferice, sunt relevante pentru riscul climatic 1. Aceste ramuri generează primele pe care se sprijină și provizioanele pentru daune incurse 1.
Servicii auto și asistență
Filiala Línea Directa Asistencia oferă peritaje, verificări de vehicule și asistență în călătorie, iar Centro Avanzado de Reparaciones efectuează reparații auto 1. Aceste activități integrate pot reduce dependența de terți pentru procesarea daunelor, dar le adaugă și expunerea operațională proprie 1.
Piața în context
Sursele furnizate descriu piața asigurărilor non-life din Spania în contextul reglementării Solvabilitate II și al cadrului de sustenabilitate al UE, fără a oferi cifre de piață comparative 1. Compania notează că Consorțiul de Compensare de Asigurări acoperă anumite daune din fenomene meteorologice de mare intensitate, ceea ce delimitează zona acoperită de asigurările private 1. Evaluarea poziției pe piață necesită date sectoriale externe, care nu sunt incluse în această analiză.
Expunerea la fenomene climatice este tratată explicit: în ramurile Motor și Locuință, daunele cauzate de evenimente meteorologice sunt estimate pe baza primelor nete emise 1. Aceasta face ca modelarea riscului climatic să fie un element de competitivitate în subscriere.
Tendințe
- Reglementarea sustenabilității (CSRD și taxonomia UE)mixt
Compania își adaptează raportarea la CSRD și pregătește un plan de tranziție energetică, iar indicatorii de eligibilitate și aliniere la taxonomia UE sunt raportați 1. Dacă aceste cerințe cresc, sistemele de date și verificare ar putea deveni un avantaj pentru companiile pregătite din timp.
- Riscuri climatice fizicevânt din față
Grupul identifică creșterea intensității și frecvenței fenomenelor meteorologice ca risc în scenariile TCFD, ceea ce ar putea mări daunele din ramura Motor și Locuință 1. Dacă aceste evenimente devin mai frecvente, presiunea asupra rezervelor ar putea crește.
- Digitalizarea proceselorvânt din spate
Compania a extins Póliza Digital și semnătura electronică pentru clienți, furnizori și angajați, ceea ce reduce consumul de hârtie și costurile documentare 1. Procesele digitale pot susține eficiența operațională pe termen lung.
- Costurile de investiții și lichiditateamixt
Grupul a distribuit dividende în avans în 2024 și 2025, ceea ce a influențat lichiditatea, iar datoriile la cost amortizat au scadență sub un an 1. Dacă randamentele sau condițiile de finanțare se schimbă, gestionarea lichidității ar putea deveni mai sensibilă.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții grupului pe piața spaniolă, iar nu există date comparative de cotă de piață 1. Concurența poate fi evaluată doar prin ramurile în care compania operează, respectiv Motor și Locuință, unde primele și rezervele sunt comparabile cu cele ale altor asigurători non-life.
- Asigurători non-life generaliști din Spania
Companii care operează în ramurile Motor și Locuință, prezente pe aceeași piață, fără identificare nominală în sursele furnizate.
- Furnizori de asistență rutieră și reparații auto
Operatori care concurează cu filialele de asistență și reparații ale grupului pentru servicii către clienți și asiguratori.
- Brokeri și intermediari de asigurări
Intermediarii care distribuie polițe non-life și concurează cu canalele de distribuție proprii ale grupului, inclusiv Ambar Medline.
- Administratori de active pentru asiguratori
Companii care gestionează portofolii pentru entități de asigurare, concurând cu LDActivos pe partea de investiții.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Línea Directa Aseguradora, S.A., Compañía de Seguros y Reaseguros · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.