olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Mangold AB MANG.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0001449380 · Verticală: Companii listate din Suedia

1.350,00SEK−5,59 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Mangold AB este o casă de servicii financiare suedeză cu trei piloni: gestiune de active pentru clienți privați, servicii de tranzacționare cu valori mobiliare și analiză pentru companii listate pe piețele small și mid cap. Activitatea sa este în prezent susținută de volatilitatea geopolitică, care a crescut atât activitatea de tranzacționare, cât și cererea de consultanță personalizată, iar Private Banking reprezintă cea mai mare parte a veniturilor, cu un procent de 49%.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Mangold AB (MANG.ST) costa 1.350,00 SEK (−5,59 % într-o zi), cu capitalizare 636,0 mil SEK, P/E 28,0 pe un EPS diluat de 48,30 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,48 %, beta 0,38, interval pe 52 de săptămâni 1.350,00–2.060,00 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
636,0 mil SEK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
28,0
EPS diluat TTM 48,30 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,58 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,48 %
DPS 12 luni 20,00
Beta (2 ani)
0,38
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
1.350,002.060,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
26,8
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
1.381,00 – 1.625,00
sub banda inferioară · %B -0,13 · lățimea benzii 16,2 %
SMA 50 / 200
1.601,20 / 1.761,55
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-43,85 / -32,54
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−10,0 %−2,2 %−7,8 pp—
3 luni−22,0 %−3,6 %−18,4 pp—
6 luni−21,1 %+4,2 %−25,3 pp—
De la început de an−31,5 %+5,8 %−37,3 pp—
1 an−33,2 %+7,6 %−40,8 pp−3,6 %
3 ani−46,0 %+51,0 %−97,0 pp+27,9 %
5 ani−78,7 %+44,2 %−123,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−34,5 %
24 nov. 2025 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−80,3 %
02 nov. 2021 → 30 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−26,6 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 40,8, mediană 328,5, max 616,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri176,8 mil182,8 mil195,9 mil
Venituri an/anindisponibil+3,4 %+7,2 %
Profit net-2,6 mil1,8 mil22,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+1.197,9 %
EPS diluat-5,603,7048,30
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+1.205,4 %
netă %-1,5 %1,0 %11,6 %
Flux de numerar liber72,6 mil-93,5 mil67,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
162,9 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
234,3 mil SEK
Active totale
1,3 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
10,4 %
ROA
1,9 %
Marja FCF
34,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
176,8 mil
2024
182,8 mil
2025
195,9 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
28,3 mil
2024
23,6 mil
2025
26,7 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-2,0 mil
2024
31,0 mii
2025
26,1 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
666,0 mii
2024
-1,7 mil
2025
3,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-2,6 mil
2024
1,8 mil
2025
22,8 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-5,60
2024
3,70
2025
48,30

esef· 26 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
20,00
2025
20,00

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
243,8 mil
2024
113,5 mil
2025
162,9 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
79,8 mil
2024
59,1 mil
2025
38,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
998,1 mil
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
787,5 mil
2024
859,8 mil
2025
1,1 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
210,6 mil
2024
201,8 mil
2025
234,3 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
470,9 mii
2024
473,8 mii
2025
471,1 mii

esef· 26 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
89,3 mil
2024
-61,0 mil
2025
77,9 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
16,7 mil
2024
32,5 mil
2025
10,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
72,6 mil ≈
2024
-93,5 mil ≈
2025
67,5 mil ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-12,4 mil
2024
-39,7 mil
2025
-7,4 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-16,1 mil
2024
-29,6 mil
2025
-21,2 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
1.197,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
1.205,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
11,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
34,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
10,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
41,4 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
77,9 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
10,4 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
67,5 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
296,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
636,0 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
28,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
28,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
3,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
10,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1.350,00 SEK

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 636,0 mil SEK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
636,0 mil SEK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
28,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
11,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,5 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 55derivat 3

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate11,6 %86 (față de colegi)20 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate296,7 %100 (pe interval fix)20 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare28,0x42 (față de colegi)33 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare10,6 %100 (pe interval fix)27 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare68/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Mangold AB (MANG.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 195,9 mil SEK în 2025; creștere an/an 7,2 %; marjă netă 11,6 %; ROE 10,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 486,08–890,53 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 628,40 SEK, prețul de 1 350,00 SEK lasă un potențial de -53,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -114,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 11,6 %
    • Conversia profitului în FCF: 296,7 %
    • Randament FCF: 10,6 %

    Ce o infirmă

    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    28,0x
    mediana verticalei 23,7x
    peste mediană (+18,1 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,2x
    P/S
    3,2x
    mediana verticalei 1,2x
    peste mediană (+176,4 %)
    P/B
    2,7x
    mediana verticalei 1,4x
    peste mediană (+100,4 %)
    ROE
    10,4 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+41,2 %)
    Marja netă
    11,6 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+170,2 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,0 %
    Venituri an/an
    7,2 %
    mediana verticalei 1,3 %
    peste mediană (+437,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    1,5 %
    mediana verticalei 2,5 %
    sub mediană (−39,6 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB225,5 mld27,319,4 %11,9 %+4,1 %+20 % / +51 %
    BOL.STBoliden Ab140,8 mld15,013,3 %10,1 %+4,8 %+17 % / +75 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag64,7 mld69,01,2 %9,8 %−2,6 %+22 % / +24 %
    AAK.STAak Ab (publ)45,9 mld13,417,2 %7,5 %+2,2 %−33 % / −17 %
    CAMX.STCamurus AB39,9 mld54,919,5 %32,5 %+21,3 %+8 % / +101 %
    BRAV.STBravida Holding AB31,7 mld25,813,7 %4,4 %−4,9 %+92 % / +122 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB28,0 mld57,09,8 %2,9 %+11,7 %−17 % / indisponibil
    BURE.STBure Equity AB22,7 mld—-21,0 %—indisponibil+10 % / +38 %
    ALLEI.STAlleima AB22,4 mld33,34,1 %3,6 %−5,4 %+9 % / +32 %
    AQ.STAQ Group AB21,2 mld31,314,9 %7,5 %+6,0 %+18 % / +156 %
    ATT.STAttendo AB (publ)17,4 mld21,515,1 %4,3 %+0,1 %+45 % / +230 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB17,3 mld31,93,0 %15,1 %−2,2 %−4 % / +45 %
    AFRY.STAfry Ab14,7 mld18,36,2 %3,1 %−5,2 %−21 % / +11 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB13,4 mld16,22,9 %23,9 %−2,0 %−38 % / −38 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,5 mld21,08,2 %8,8 %−3,2 %−16 % / +80 %
    ACAD.STAcadeMedia AB11,9 mld14,512,7 %4,3 %+9,7 %+12 % / +155 %
    BOOZT.STBoozt AB9,9 mld35,410,4 %3,6 %+0,5 %+54 % / +103 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)9,6 mld41,931,3 %3,2 %+10,1 %+11 % / indisponibil
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,1 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+28 % / +153 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)5,0 mld—-84,5 %—indisponibil−35 % / −80 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+5 % / +28 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,518,0 %20,2 %+4,9 %+9 % / +44 %
    BHG.STBHG Group AB4,4 mld30,52,5 %1,4 %+6,2 %−14 % / +151 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,9 mld53,84,1 %10,1 %+24,9 %−6 % / +68 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+14 % / −17 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MANG.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (SEK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    819,43
    Randament total -38 % · Pe an -38 %
    1.446,88
    Randament total 9 % · Pe an 9 %
    2.176,92
    Randament total 63 % · Pe an 63 %
    3 ani
    838,63
    Randament total -34 % · Pe an -13 %
    1.661,98
    Randament total 28 % · Pe an 9 %
    2.739,31
    Randament total 109 % · Pe an 28 %
    5 ani
    858,27
    Randament total -30 % · Pe an -7 %
    1.909,07
    Randament total 51 % · Pe an 9 %
    3.447,01
    Randament total 168 % · Pe an 22 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 415,50
    • Marja netă± 290,85
    • Creșterea anuală a veniturilor± 232,77
    • Diluare anuală± 24,44

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Mangold AB este o casă de servicii financiare suedeză cu trei piloni: gestiune de active pentru clienți privați, servicii de tranzacționare cu valori mobiliare și analiză pentru companii listate pe piețele small și mid cap. Activitatea sa este în prezent susținută de volatilitatea geopolitică, care a crescut atât activitatea de tranzacționare, cât și cererea de consultanță personalizată, iar Private Banking reprezintă cea mai mare parte a veniturilor, cu un procent de 49% 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Venituri diversificate pe trei segmente, cu Private Banking dominant și creștere puternică a Kapitalrådgivningen 1.
    • Randamente ridicate în mai multe mandate de investiții, inclusiv fondul Finserve Global Security 1.
    • Model de guvernanță cu trei linii de apărare și comitete dedicate riscului și conformității, evaluat ca bun de către conducere 1.

    Puncte slabe

    • Dependența de volatilitatea pieței pentru veniturile din tranzacționare și din credite pe valori mobiliare 1.
    • Participațiile minoritare în mai multe societăți aduc complexitate de administrare și dependența de rezultatele lor 1.
    • Consultanța personalizată necesită personal calificat, ceea ce poate limita scalarea rapidă 1.

    Oportunități

    • Dacă cererea pentru consultanță personalizată continuă, extinderea oferelor de specialitate ar putea atrage noi clienți 1.
    • Dezvoltarea digitală a serviciilor ar putea îmbunătăți accesibilitatea pentru clienții mai tineri 1.
    • Integrarea Resscapital în Finserve Nordic ar putea extinde gama de produse de fond 1.

    Amenințări

    • Scăderea dobânzilor ar putea reduce randamentele strategiilor cu obligațiuni pe termen scurt 1.
    • Tensiunile geopolitice ar putea perturba fluxurile de capital și sentimentul investitorilor 1.
    • Presiunea din partea platformelor automatizate ar putea reduce cota de piață a consultanței tradiționale 1.

    Riscuri

    • Dependența de volatilitatea piețeimediu

      Veniturile din tranzacționare ar putea scădea dacă piețele devin mai calme, ceea ce ar afecta segmentul Värdepappershandel 1.

    • Risc de credit și de piațămediu

      Activitatea de creditare pe valori mobiliare și portofoliile cu obligațiuni expun grupul la riscul de contrapartidă și de dobândă, monitorizate de Risk Management 1.

    • Risc valutarmediu

      Mandatele cu valori mobiliare în valută străină expun grupul la fluctuațiile cursului, ceea ce ar putea afecta randamentele exprimate în SEK 1.

    • Risc de conformitate AMLscăzut

      Conducerea a semnalat un proiect de consolidare a cadrului AML, ceea ce indică un risc de conformitate care necesită atenție continuă 1.

    • Risc din participațiimediu

      Participațiile minoritare, inclusiv Finserve, depind de performanța partenerilor și de integrările planificate, ceea ce ar putea afecta rezultatele consolidate 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă Kapitalrådgivningen își menține ritmul de creștere, venitul din Private Banking ar putea susține rezultatele grupului în anii următori 1.
    • Dacă randamentele din fondurile gestionate rămân ridicate, atragerea de active noi ar putea accelera 1.
    • Valoarea participației în Finserve ar putea crește dacă fondurile sale continuă să atragă capital 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă piețele devin mai liniștite, veniturile din tranzacționare și credite ar putea reveni la niveluri mai scăzute 1.
    • Scăderea dobânzilor ar putea diminua randamentele strategiilor cu obligațiuni, ceea ce ar putea afecta atractivitatea mandatelor 1.
    • Dacă clienții migrează către platforme automatizate, presiunea asupra comisioanelor ar putea crește 1.

    De urmărit

    • Evoluția activelor administrate cu comision recurent în Private Banking2026
    • Integrarea Resscapital și Finserve Nordicprimăvara 2026
    • Cifra de afaceri din Värdepappershandel pe fondul volatilitățiiQ1 2026
    • Lansarea noii platforme Mangold Online și adoptarea de către clienți2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Mangold AB este un grup financiar din Suedia, cu sediul în Stockholm, care oferă servicii de Private Banking, Investment Banking și analiză pentru companii listate. Activitatea de bază este desfășurată prin filiala Mangold Fondkommission AB, care deține licență de intermediar financiar 1. Private Banking include administrarea de active, consultanță de capital, pensii și asigurări, iar Private Banking reprezintă 49% din veniturile totale ale grupului 1. Grupul deține și participații minoritare în Finserve Holding, Aggregate Stockholm, Nowonomics, Glase Energy și Elaborx, prin care își diversifică baza de venituri 1.

    Mangold Insight oferă analize pentru companii mici și medii listate, publicate pe site-ul propriu și prin comunicate de presă, precum și interviuri video cu directorii executivi și evenimente pentru investitori 1. Serviciul este continuu, cu actualizări după rapoartele trimestriale și evenimente majore 1.

    Structura de conducere include un director executiv, un director financiar, un director juridic și șefi pentru Investment Banking, Private Banking, Risk Management și Compliance, iar auditul extern este realizat de PwC 1.

    Segmente

    Private Banking

    Acesta este cel mai mare segment după venituri, cu active administrate cu comision recurent de 2,1 miliarde SEK la sfârșitul anului 2025 1. Kapitalrådgivningen a crescut veniturile cu 34% și a depășit ținta de creștere de 15% 1. Serviciile includ administrarea discreționară, consultanță de capital, soluții de pensii și asigurări, cu comisioane transparente și returnarea comisioanelor de fond 1.

    Värdepappershandel

    Segmentul a fost influențat de volatilitatea geopolitică din 2025, numărul depozitelor a crescut cu 11,6% și împrumuturile către public au ajuns la 262,1 milioane SEK, cu un nivel record de utilizare a creditelor pe valori mobiliare în ultimul trimestru 1.

    Participații (Finserve)

    Finserve Holding, în care Mangold deține 41,5%, administrează 15,2 miliarde SEK, iar fondul său Global Security Fund a avut un randament de 44,83% în 2025 și un activ administrat de 6,6 miliarde SEK 1.

    Piața în context

    Mangold activează pe piața suedeză de administrare a averilor private și servicii financiare pentru investitori, unde concurează cu bănci private și case de brokeraj. Cererea pentru consultanță personalizată a crescut, în condițiile în care unii clienți preferă soluții automatizate, iar volatilitatea geopolitică a stimulat tranzacțiile de pe piața de capital 1. Scăderea dobânzilor menționată de conducere ar putea modifica mixul de active dintre obligațiuni și acțiuni 1.

    Mangold Insight activează pe piața analizelor pentru companii mici și medii din Nordic, un segment în care analiza sponsorizată și interviurile cu directorii sunt utilizate pentru a atrage investitori 1.

    Tendințe

    • Volatilitate geopolitică și tranzacționaremixt

      Tensiunile geopolitice și politica monetară au crescut activitatea de tranzacționare și utilizarea creditelor pe valori mobiliare, ceea ce ar putea susține veniturile dacă volatilitatea persistă 1.

    • Cerere pentru consultanță personalizatăvânt din spate

      Clienții apreciază consultanța relațională într-un mediu în care se extinde automatizarea, ceea ce ar putea sprijini creșterea Kapitalrådgivningen 1.

    • Scăderea dobânzilorvânt din față

      Conducerea anticipează dobânzi mai mici în 2026, ceea ce ar putea reduce randamentele din obligațiuni pe termen scurt și ar necesita o diversificare mai amplă 1.

    • Digitalizarea serviciilorvânt din spate

      Lansarea Mangold Online și a aplicației mobile răspunde cerințelor de accesibilitate și transparență ale clienților, dar necesită investiții continue 1.

    Poziția concurențială

    Mangold concurează cu alte case de administrare a averilor și de brokeraj din Suedia, precum și cu platformele automatizate. Avantajul său declarat este modelul relațional și consultanța personalizată, dar nu există în sursă o listă de concurenți cu date comparative 1.

    În analiza companiilor listate, Mangold Insight se compară cu alți furnizori de cercetare din Nordic, iar diferențierea se face prin interviuri video și evenimente pentru investitori 1.

    • Alte case de administrare a averilor din Suedia

      Concurență directă pentru clienții de Private Banking; sursa nu identifică concurenții individuali 1.

    • Platforme de investiții automatizate

      Soluții digitale care concurează cu consultanța personalizată, menționate ca tendință de piață 1.

    • Case de brokeraj și bănci private

      Concurență pentru tranzacționare și credite pe valori mobiliare, fără date din sursă 1.

    • Furnizori de analiză pentru companii mici și medii

      Concurență pentru Mangold Insight, cu sursă de fapt limitată 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Mangold AB · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Mangold AB (MANG.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw