olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
MIQUEL Y COSTAS & MIQUEL, S.A. MCM.MC
Spania · BME Madrid · ISIN ES0164180012 · Verticală: Companii listate din Spania
Miquel y Costas & Miquel este un grup industrial spaniol al cărui segment principal livrează pastă și hârtie pentru industria tutunului, completat de produse industriale și servicii. În exercițiul 2025 cifra de afaceri consolidată a atins 313.841 mii EUR, iar profitul după impozite a scăzut cu 7,4%, pe fondul unui plan de investiții intensificat și al unui mediu geopolitic instabil.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea MIQUEL Y COSTAS & MIQUEL, S.A. (MCM.MC) costa 9,98 EUR (+0,60 % într-o zi), cu P/E 8,4 pe un EPS diluat de 1,19 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,11, interval pe 52 de săptămâni 9,74–12,17 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 9,39 – 11,01
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,36 · lățimea benzii 15,8 %
- SMA 50 / 200
- 10,68 / 11,43
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,24 / -0,26
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,2 % | −1,0 % | −6,2 pp | — |
| 3 luni | −11,6 % | −3,9 % | −7,7 pp | — |
| 6 luni | −14,5 % | +7,2 % | −21,6 pp | — |
| De la început de an | −16,8 % | +6,6 % | −23,4 pp | — |
| 1 an | −11,6 % | +9,1 % | −20,7 pp | +3,2 % |
| 3 ani | +11,3 % | +47,9 % | −36,6 pp | +29,4 % |
| 5 ani | −5,7 % | +43,3 % | −49,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,3, mediană 8,8, max 10,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 309,3 mil | 309,2 mil | 313,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −0,0 % | +1,5 % |
| Profit net | 42,7 mil | 48,7 mil | 45,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +14,0 % | −7,4 % |
| EPS diluat | 1,11 | 1,28 | 1,19 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +15,3 % | −7,0 % |
| netă % | 13,8 % | 15,8 % | 14,4 % |
| Flux de numerar liber | 53,4 mil | 43,6 mil | 13,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,5 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 406,8 mil EUR
- Active totale
- 516,3 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,09x
- ROE
- 11,4 %
- ROA
- 8,8 %
- Marja FCF
- 4,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 309,3 mil | 309,2 mil | 313,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 54,9 mil | 60,2 mil | 54,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 20,0 mil | 19,8 mil | 20,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 74,9 mil ≈ | 80,0 mil ≈ | 75,3 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 602,0 mii | 1,3 mil | 1,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 56,6 mil | 63,5 mil | 57,9 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 13,8 mil | 14,8 mil | 12,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Profit net | 42,7 mil | 48,7 mil | 45,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,11 | 1,28 | 1,19 | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 18,8 mil | 13,3 mil | 9,5 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 98,4 mil | 114,7 mil | 109,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active curente | 222,8 mil | 227,9 mil | 206,0 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 187,1 mil | 196,7 mil | 217,7 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 6,4 mil | 6,0 mil | 7,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Active totale | 464,7 mil | 514,0 mil | 516,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 72,1 mil | 79,3 mil | 66,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 354,8 mil | 385,1 mil | 406,8 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
- 2023
- 6,4 mil
- 2024
- 6,0 mil
- 2025
- 7,2 mil
esef· 20 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 70,3 mil | 67,9 mil | 56,1 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 16,9 mil | 24,3 mil | 42,2 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 53,4 mil ≈ | 43,6 mil ≈ | 13,9 mil ≈ | esef· 20 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -31,2 mil | -53,2 mil | -27,3 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -25,7 mil | -20,2 mil | -32,6 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 17,2 mil | 17,8 mil | 18,4 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,6 mil | 5,5 mil | 5,7 mil | esef· 20 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,08 – 28,58 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E17,08 – 28,58 (Mijloc 23,14)20 firme folosite · multiplul median 19,4x · quartile 14,4x – 24,0xACS.MC, ADX.MC, ADZ.MC, AEDAS.MC, AENA.MC, AMS.MC, ANA.MC, CAF.MC, CLEO.MC, CMO.MC, DESA.MC, DIA.MC, EAT.MC, EBRO.MC, EDR.MC, ELE.MC, ENER.MC, ENO.MC, FAE.MC, FCC.MC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 14,4 % | 84 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 30,8 % | 1 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 43,3x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,1x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 8,4x | 95 (față de colegi) | 28 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 132,8 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate42/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MIQUEL Y COSTAS & MIQUEL S.A. (MCM.MC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 313,8 mil EUR în 2025; creștere an/an 1,5 %; marjă netă 14,4 %; ROE 11,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 17,08–28,58 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,14 EUR, prețul de 9,98 EUR lasă un potențial de 131,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 56,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 14,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 43,3x
- Lichiditatea curentă: 3,1x
- P/E (TTM): 8,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 30,8 %
- Rata de distribuire (FCF): 132,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Spania · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELE.MCEndesa SA | 45,8 mld | 20,8 | 26,4 % | 10,5 % | +0,5 % | +40 % / +128 % |
| AENA.MCAena S.m.e. SA | 41,5 mld | 19,4 | 24,2 % | 34,0 % | +8,9 % | +18 % / +75 % |
| AMS.MCAmadeus It Group Sociedad Anonima | 25,7 mld | 19,4 | 26,9 % | 20,5 % | +6,1 % | −8 % / −7 % |
| ACS.MCAcs Actividades De Construccion Y Servicios, S.A. | 23,8 mld | 25,0 | 19,9 % | 1,9 % | +19,7 % | +16 % / +155 % |
| ANA.MCAcciona SA | 11,5 mld | 14,3 | 16,9 % | 4,0 % | +5,5 % | +22 % / +63 % |
| FCC.MCFomento De Construcciones Y Contratas S.A. | 4,9 mld | 29,7 | 5,3 % | 1,7 % | +6,9 % | −10 % / −16 % |
| DIA.MCDistribuidora Internacional De Alimentacion SA | 2,7 mld | 20,6 | 165,6 % | 2,2 % | −2,7 % | +51 % / +380.733 % |
| ENO.MCElecnor SA | 2,4 mld | 22,1 | 10,5 % | 2,5 % | +15,1 % | −2 % / +60 % |
| CMO.MCCementos Molins S.A. | 2,3 mld | 12,6 | 14,3 % | 18,0 % | −3,1 % | +22 % / indisponibil |
| ALM.MCAlmirall S.A. | 2,3 mld | 49,5 | 3,1 % | 4,2 % | +12,4 % | −14 % / +28 % |
| FAE.MCFaes Farma SA | 1,5 mld | 19,0 | 10,8 % | 13,0 % | +23,7 % | +1 % / +55 % |
| AEDAS.MCAedas Homes SA | 1,0 mld | 17,2 | 57,8 % | 7,0 % | −24,8 % | +1 % / +38 % |
| EDR.MCEdreams Odigeo SA | 537,2 mil | 10,7 | 21,0 % | 7,8 % | −0,4 % | +31 % / −29 % |
| EAT.MCAmRest Holdings SE | 495,7 mil | 30,8 | 4,3 % | 0,6 % | +0,1 % | −36 % / −62 % |
| ADX.MCAudax Renovables S.A. | 464,0 mil | 23,7 | 9,3 % | 1,0 % | −5,4 % | −23 % / −18 % |
| ATRY.MCAtrys Health, S.A. | 198,9 mil | — | -49,5 % | -71,1 % | +8,5 % | −3 % / −29 % |
| ENER.MCEcoener, S.A. | 177,2 mil | 32,5 | 4,2 % | 6,4 % | +3,6 % | −33 % / −5 % |
| ADZ.MCAdolfo Dominguez SA | 62,4 mil | 38,1 | 9,0 % | 1,2 % | +1,8 % | +38 % / +39 % |
| DESA.MCDesarrollos Especiales De Sistemas De Anclaje S.A. | 49,6 mil | 10,2 | 152,3 % | 10,0 % | +2,2 % | +32 % / indisponibil |
| EZE.MCGrupo Ezentis SA | 30,5 mil | — | — | -9,3 % | +147,2 % | −26 % / −34 % |
| CLEO.MCCompañia Levantina De Edificacion Y Obras Publicas SA | 17,3 mil | 14,4 | 4,1 % | 3,4 % | +13,4 % | indisponibil / indisponibil |
| AYC.MCAyco Grupo Inmobiliario, S.A. | 16,4 mil | — | -33,8 % | — | −100,0 % | indisponibil / indisponibil |
| EBRO.MCEbro Foods, S.A. | 2,9 mil | 0,0 | 10,0 % | 7,7 % | −4,0 % | −2 % / +17 % |
| A3M.MCAtresmedia Corporacion De Medios De Comunicacion, S.A. | — | — | 7,9 % | 6,9 % | −2,7 % | +9 % / +55 % |
| ACX.MCAcerinox SA | — | — | -1,7 % | -0,7 % | +6,8 % | +28 % / +55 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MCM.MC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Miquel y Costas & Miquel este un grup industrial spaniol al cărui segment principal livrează pastă și hârtie pentru industria tutunului, completat de produse industriale și servicii. În exercițiul 2025 cifra de afaceri consolidată a atins 313.841 mii EUR, iar profitul după impozite a scăzut cu 7,4%, pe fondul unui plan de investiții intensificat și al unui mediu geopolitic instabil.
SWOT
Puncte tari
- Structură de bilanț solidă a societății-mamă și a majorității filialelor, care oferă capacitate de finanțare.
- Efort susținut în cercetare, dezvoltare și inovare, care permite produse cu tehnologie proprie.
- Prezență internațională diversificată, cu clienți în numeroase țări și pe mai multe continente.
Puncte slabe
- Dependență de segmentul tutunului, care domină cifra de afaceri și rezultatul de exploatare.
- Profitul după impozite a scăzut în 2025 față de exercițiul anterior.
- Opririle tehnice legate de punerea în funcțiune a investițiilor au afectat temporar eficiența operațională.
Oportunități
- Dacă investițiile din planul 2024-2026 sunt consolidate, ar putea îmbunătăți productivitatea și calitatea.
- Piețe alternative ar putea compensa dificultățile de export către Statele Unite.
- Reducerea dependenței energetice prin instalații noi ar putea diminua expunerea la prețurile volatile.
Amenințări
- Tarifele comerciale americane pot îngreuna exporturile europene către aceste piețe.
- Deprecierea dolarului american reduce marjele vânzărilor denominate în această monedă.
- Conflictul din Ucraina și sancțiunile împotriva Rusiei creează incertitudine asupra comerțului și a prețului gazului.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilor energieiridicat
Grupul este consumator important de electricitate și gaz, iar fluctuațiile prețurilor pot afecta costurile de producție.
- Riscul valutarmediu
Activitatea internațională expune grupul la variațiile cursurilor față de moneda funcțională, parțial compensate de importuri.
- Riscul de credit comercialmediu
Clienți din multe piețe pot genera riscuri de solvabilitate, controlate prin politica de clasificare și asigurări de credit.
- Tarife și politica comercialămediu
Noile politici tarifare ale Statelor Unite pot reduce volumele exportate către această piață.
- Hiperinflația din Argentinascăzut
Filiala din Argentina operează într-o economie hiperinflaționistă, ceea ce complică raportarea și poate reduce valoarea activelor locale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea rămâne stabilă și investițiile recente sunt puse în funcțiune cu succes, grupul ar putea reveni la traiectoria de creștere pe care o descrie în perspective.
- Bilanțul solid și capacitatea de finanțare ar putea sprijini noi proiecte fără tensiuni majore asupra lichidității.
- Diversificarea geografică a clienților poate limita impactul unei singure piețe asupra veniturilor.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele și deprecierea dolarului persistă, marjele din exporturile către Statele Unite ar putea rămâne sub presiune.
- Dependența de segmentul tutunului expune grupul unei singure industrii cu perspective incerte.
- Dacă opririle tehnice se repetă sau investițiile întârzie, eficiența și rezultatele ar putea scădea în continuare.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri și a profitului față de 20252026
- Punerea în funcțiune a investițiilor din planul 2024-2026Q1 2026
- Efectul tarifelor americane asupra exporturilor2026
- Propunerea de dividend și distribuția rezultatuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul are sediul social în Barcelona și își organizează activitatea pe linii de afaceri distincte. Segmentul «Industria tutunului» furnizează pastă și hârtii destinate fabricanților de tutun, iar «Produse industriale» acoperă aplicații în produse industriale. Segmentul «Altele» include comercializarea de servicii și alte activități. În 2025 vânzările externe au reprezentat majoritatea cifrei de afaceri, iar investițiile au fost concentrate în planul 2024-2026 1.
Segmente
Industria tutunului
Cel mai mare segment, care vinde pastă și hârtii pentru industria tutunului, cu vânzări consolidate de 201.196 mii EUR în 2025 și cel mai mare aport la rezultatul de exploatare al grupului 1.
Produse industriale
Segment care livrează materiale pentru produse industriale, cu vânzări consolidate de 85.756 mii EUR în 2025 și un rezultat de exploatare mai mic decât cel din tutun 1.
Altele
Segment rezidual care comercializează servicii și alte produse, cu o contribuție modestă la cifra de afaceri consolidată 1.
Piața în context
Piața de bază a grupului este Europa, cu Spania reprezentând 14,02% din cifra de afaceri 2025, dar cu o pondere majoritară a vânzărilor exportate în alte țări, precum Elveția, Statele Unite sau Italia. Tensiunile comerciale și tarifele americane, precum și deprecierea dolarului au afectat exportatorii europeni în 2025 1.
Tendințe
- Tarife și dolarul americanvânt din față
Noile tarife americane și deprecierea dolarului au redus marjele exporturilor denominate în dolari, ceea ce ar putea continua să apese asupra rentabilității dacă aceste condiții persistă 1.
- Investițiile 2024-2026mixt
Planul investițional pe trei ani aduce proiecte noi care ar putea sprijini eficiența dacă vor fi consolidate, deși în trimestrul patru 2025 au produs opriri tehnice care au afectat temporar randamentul 1.
- Volatilitatea energieimixt
Prețurile la electricitate și gaz sunt volatile, iar contractele cu furnizori și investițiile în tehnologii eficiente pot atenua impactul asupra costurilor 1.
- Redresarea cereriivânt din spate
Dacă condițiile macroeconomice se mențin și volatilitatea cererii nu crește, grupul își propune să reia traiectoria istorică de creștere în 2026 1.
Poziția concurențială
Informațiile din raportul anual nu identifică în mod explicit concurenții grupului. Poziția sa pe nișa pastei și hârtiei pentru tutun și pe piețele industriale rămâne de evaluat pe baza altor surse.
- Concurenți nespecificați în raport
Raportul anual nu numește concurenți; rămân de identificat din alte surse.
- Producători de pastă și hârtie industrială
Companii din aceeași nișă industrială, fără identificare în sursa primară.
- Furnizori de materiale pentru tutun
Alți furnizori ai industriei tutunului, nenumiți în raportul anual.
- Furnizori de servicii industriale
Concurenți în segmentul de servicii, nespecificați în sursă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / MIQUEL Y COSTAS & MIQUEL, S.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.