olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Arnoldo Mondadori Editore S.p.A. MN.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0001469383 · Verticală: Companii listate din Italia
Arnoldo Mondadori Editore este cel mai mare grup editorial italian, activ în cărți, educație, retail și, din 2026, în media digitală. Cu un grad de îndatorare redus față de anul precedent și cu achiziția Edilportale.com, grupul își extinde strategia către digital, într-un context în care presa tipărită se contractă structural.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Arnoldo Mondadori Editore S.p.A. (MN.MI) costa 1,92 EUR (−0,42 % într-o zi), cu capitalizare 500,1 mil EUR, P/E 9,3 pe un EPS diluat de 0,21 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,30 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 1,92–2,17 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 22,8
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,93 – 2,12
- sub banda inferioară · %B -0,09 · lățimea benzii 9,2 %
- SMA 50 / 200
- 2,06 / 2,06
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / -0,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −6,1 % | −2,2 % | −3,9 pp | — |
| 3 luni | −8,8 % | −3,6 % | −5,2 pp | — |
| 6 luni | −7,0 % | +4,2 % | −11,2 pp | — |
| De la început de an | −9,4 % | +5,8 % | −15,2 pp | — |
| 1 an | −8,3 % | +7,6 % | −15,9 pp | −15,3 % |
| 3 ani | −7,4 % | +51,0 % | −58,4 pp | +14,6 % |
| 5 ani | −4,2 % | +44,2 % | −48,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,0, mediană 9,2, max 10,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 904,7 mil | 934,7 mil | 931,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,3 % | −0,3 % |
| Profit net | 62,4 mil | 60,2 mil | 54,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −3,5 % | −10,3 % |
| EPS diluat | 0,24 | 0,23 | 0,21 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −3,8 % | −10,4 % |
| netă % | 6,9 % | 6,4 % | 5,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 56,7 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 333,5 mil EUR
- Active totale
- 1,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,97x
- ROE
- 16,6 %
- ROA
- 4,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 904,7 mil | 934,7 mil | 931,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 84,2 mil | 92,0 mil | 84,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 80,5 mil | 84,1 mil | 75,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 17,9 mil | 21,7 mil | 20,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 62,4 mil | 60,2 mil | 54,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,24 | 0,23 | 0,21 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,11 | 0,12 | 0,14 | esef· 07 apr. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 49,7 mil | 111,3 mil | 56,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 164,4 mil | 175,1 mil | 165,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 149,9 mil | 156,6 mil | 152,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 455,9 mil | 533,5 mil | 470,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 34,7 mil | 44,1 mil | 50,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 479,9 mil | 509,8 mil | 484,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 288,8 mil | 317,1 mil | 333,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 260,0 mil | 260,7 mil | 261,0 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
- 2023
- 260,0 mil
- 2024
- 260,7 mil
- 2025
- 261,0 mil
esef· 07 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 121,6 mil | 125,8 mil | 117,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -31,5 mil | -62,5 mil | -47,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -75,3 mil | -1,8 mil | -124,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 28,7 mil | 31,3 mil | 36,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 347,0 mii | 526,0 mii | 1,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 500,1 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,25 – 4,60 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E1,25 – 4,60 (Mijloc 2,64)20 firme folosite · multiplul median 12,8x · quartile 6,0x – 22,3xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
- Dividende actualizate (DDM)1,90 – 2,59 (Mijloc 2,19)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 5,8 % | 46 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 14 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,3x | 73 (față de colegi) | 38 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,5 % | 100 (pe interval fix) | 23 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial46/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial73/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ARNOLDO MONDADORI EDITORE SPA (MN.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 931,6 mil EUR în 2025; creștere an/an -0,3 %; marjă netă 5,8 %; ROE 16,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,57–3,60 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,42 EUR, prețul de 1,92 EUR lasă un potențial de 26,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 20,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 9,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,5 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,5 mld | 20,6 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +37 % / +105 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,5 mld | 9,3 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | +0 % / +85 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +5 % / −5 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 3,1 mld | 41,7 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +20 % / +42 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,5 mld | 27,7 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −25 % / −58 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 19,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +24 % / +83 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,8 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +22 % / +140 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,2 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −25 % / −59 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 952,1 mil | 93,6 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | −15 % / +335 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 925,2 mil | 9,9 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −16 % / −26 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 791,8 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +8 % / +94 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 635,5 mil | 17,7 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −9 % / +40 % |
| MN.MIArnoldo Mondadori Editore Spa | 500,1 mil | 9,3 | 16,7 % | 5,8 % | −0,3 % | −8 % / −7 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 420,5 mil | 20,0 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +18 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 342,9 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −32 % / +4 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 310,3 mil | 12,5 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −6 % / +6 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 273,8 mil | 6,1 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −29 % / +25 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 126,7 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −29 % / −44 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 121,5 mil | 12,0 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −27 % / −28 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 74,3 mil | 270,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −5 % / −46 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 65,2 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −39 % / −36 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 49,2 mil | 2,7 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −67 % / −77 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 34,4 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −17 % / +110 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,5 mil | 5,1 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −10 % / −13 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,7 mil | 0,6 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −62 % / −86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MN.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,08 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 1,92 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 2,90 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 0,95 Randament total -35 % · Pe an -13 % | 1,91 Randament total 21 % · Pe an 7 % | 3,17 Randament total 93 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 0,84 Randament total -32 % · Pe an -7 % | 1,89 Randament total 35 % · Pe an 6 % | 3,48 Randament total 130 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 0,48
- Marja netă± 0,33
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,29
- Diluare anuală± 0,03
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Arnoldo Mondadori Editore este cel mai mare grup editorial italian, activ în cărți, educație, retail și, din 2026, în media digitală. Cu un grad de îndatorare redus față de anul precedent și cu achiziția Edilportale.com, grupul își extinde strategia către digital, într-un context în care presa tipărită se contractă structural 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în editura italiană și un bilanț solid, cu capitaluri proprii în creștere și datorie netă în scădere.
- Portofoliu de brand-uri digitale puternice, cu audiențe mari în zonele food, wellness și lifestyle.
- Generare de numerar constantă, care permite dividende și achiziții fără creșterea expunerii financiare.
Puncte slabe
- Declinul structural al activităților print din Media limitează veniturile din această zonă.
- Costurile IT ridicate ale migrării în cloud au împovărat rezultatele companiei-mamă în 2025.
- Circulantul s-a înrăutățit în Libri Trade din cauza schimbării canalelor de vânzare.
Oportunități
- Extinderea în media digitală și în servicii MarTech, prin Mondadori Digital și Edilportale.com.
- Dezvoltarea retailului prin deschiderea de noi librării și integrarea achizițiilor recente.
- Utilizarea inteligenței artificiale în publicitate și în producția de conținut, prin investițiile din AD cube.
Amenințări
- Riscuri legale legate de drepturile de autor, dacă conținutul generat cu inteligență artificială încalcă drepturile terților.
- Dificultăți de a atrage și de a păstra talente digitale, în condițiile unei concurențe intense.
- Atacurile cibernetice sofisticate ar putea afecta sistemele informatice și datele personale.
Riscuri
- Riscuri legale privind drepturile de autor și inteligența artificialămediu
Utilizarea inteligenței artificiale poate duce la publicarea de conținut care încalcă drepturile terților sau la expunerea datelor confidențiale pe platforme externe, ceea ce ar putea genera litigii și pierderea licențelor.
- Atragerea și retenția personalului cheiemediu
Un număr redus de talente digitale poate încetini inovația și poate duce la pierderea know-how-ului, mai ales în contextul unei concurențe puternice.
- Atacuri ciberneticeridicat
Amenințările cibernetice tot mai sofisticate, în contextul unei structuri complexe după numeroasele achiziții, ar putea întrerupe sistemele informatice.
- Costuri de migrare în cloudscăzut
Migrarea sistemelor în cloud a generat costuri suplimentare și amortizări mai mari, care ar putea rămâne ridicate până la finalizarea proiectului.
- Declinul structural al presei tipăritemediu
Dacă scăderea activităților print se accelerează, veniturile din Media ar putea scădea mai rapid decât se estimează, cu efecte asupra fluxurilor de numerar.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Grupul a redus datoria netă și a generat numerar suficient pentru a plăti dividende și a face achiziții, fără a crește expunerea financiară.
- Achiziția Edilportale.com și crearea Mondadori Digital ar putea deschide noi surse de venit în media digitală și în MarTech.
- Brandurile digitale cu audiențe mari ar putea atrage bugete de publicitate, dacă creșterea segmentului digital se menține.
Ce ar strica teza
- Activitățile print din Media se contractă structural, iar acest declin ar putea continua dacă publicitatea tradițională slăbește.
- Costurile de migrare IT și cheltuielile cu consultanța pentru operațiunile extraordinare au presat rezultatele companiei-mamă.
- Circulantul din Libri Trade s-a înrăutățit, iar dacă schimbarea canalelor de vânzare persistă, cash flow-ul operațional ar putea rămâne sub presiune.
De urmărit
- Integrarea Edilportale.com și plata earn out-ului legat de rezultatele din 20272027
- Evoluția veniturilor și a rezultatelor Mondadori Digital după scindarea din 1 ianuarie 2026next 10-K
- Finalizarea migrării sistemelor IT în cloud și efectul asupra EBITDA-ului companiei-mamă2026
- Reînnoirea liniilor de credit committed, inclusiv a poolului care expiră la 31 decembrie 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
În exercițiul 2025 cash flow-ul operațional a fost de 90,0 milioane EUR, iar free cash flow-ul de 44,0 milioane EUR, înainte de dividende 1. Datoria netă excluzând IFRS 16 a scăzut la 85,7 milioane EUR, de la 91,8 milioane EUR, ceea ce arată că generarea de numerar a acoperit atât dividendele cât și achizițiile 1. Capitalul investit net a crescut ușor, reflectând deschiderea de magazine și achiziția MA Retail 1.
Achizițiile recente indică o strategie de consolidare: pachetul de 51% din MA Retail, cota suplimentară din Edizioni Star Comics până la 75,5% și achiziția de 58,84% din Edilportale.com, cu consolidare din 1 ianuarie 2026 1. Pentru Edilportale.com, valoarea întreprinderii (100%) a fost stabilită la 50 milioane EUR 1.
Segmente
Libri Trade și Libri Education
Segmentul de cărți cuprinde editura de carte generală și cea educațională, cu investiții majore în producția de conținut educațional. Investițiile de capex în Libri Education au scăzut cu circa 1,4 milioane EUR în 2025, pe fondul unei activități de creare a operelor editoriale mai eficiente 1. Cererea din canalul fizic a crescut în detrimentul e-commerce-ului, ceea ce a afectat circulantul 1.
Retail, Media și Digital
Retailul s-a extins organic și prin achiziția MA Retail, care a adus 10 librării și 64 de angajați 1. Media tipărită se contractă structural, în timp ce Mondadori Digital, nou-creată, grupează brandurile digitale precum GialloZafferano, cu o bază de 125 de milioane de fani și peste 33 de milioane de utilizatori unici lunar 1.
Piața în context
Piața editorială italiană este condusă de grupul Mondadori, care își propune să consolideze poziția pe segmentul digital, unde publicitatea online și creatorii de conținut atrag o parte tot mai mare din bugetele de marketing 1. Grupul descrie media digitală ca pe o zonă de creștere, unde platformele de video, social media și televiziunea conectată ating audiențe țintite 1. Datele din raport nu oferă o cotă de piață exactă, deci dimensiunea poziției rămâne neconfirmată de sursă 1.
Presa tipărită și publicitatea tradițională continuă să se contracte, iar segmentul Media al grupului resimte acest declin structural 1. În același timp, cererea de servicii MarTech și de publicitate bazată pe inteligență artificială crește, iar grupul a intrat în capitalul AD cube, un start-up din această zonă 1.
Tendințe
- Migrarea sistemelor IT în cloudmixt
Migrarea sistemelor informatice ale grupului în cloud a generat costuri IT ridicate în 2025 și a dus la un EBITDA ajustat negativ la nivel de companie-mamă; după finalizare, economiile operaționale ar putea compensa aceste costuri.
- Digitalizarea mediei și a publicitățiivânt din spate
Creșterea publicității digitale, a influencer marketing-ului și a serviciilor MarTech ar putea sprijini noua divizie Mondadori Digital, dacă brandurile își mențin audiențele.
- Declinul presei tipăritevânt din față
Contracția structurală a activităților print din Media apasă asupra marjelor și asupra capitalului circulant, cum notează raportul pentru 2025.
- Canale de vânzare pentru cărțimixt
Schimbarea mixului de canale, cu e-commerce-ul în scădere în favoarea vânzării fizice, a afectat circulantul și ar putea influența marjele din Libri Trade.
Poziția concurențială
Piața editorială italiană include mai mulți editori de carte și de educație, iar grupul concurează și cu platformele digitale pentru publicitate și conținut pe social media. Sursa nu numește concurenții, astfel încât lista de mai jos reflectă doar ceea ce se poate deduce din structura de business descrisă de raport.
În digital, grupul concurează cu agenții de influencer marketing, cu platforme de publicitate mobilă și cu furnizorii de soluții CRM și marketing inteligent. Achiziția Edilportale.com este menită să consolideze poziția în nișa arhitecturii și a designului 1.
- Editori de carte și educație din Italia
Concurență directă pe segmentele Libri Trade și Libri Education; sursa nu numește entități specifice.
- Platforme de publicitate digitală
Concurență pentru bugetele de publicitate în zona Mondadori Digital și a serviciilor MarTech.
- Agenții de influencer marketing
Concurență în gestionarea creatorilor din zonele food, wellness și lifestyle.
- Furnizori de soluții CRM și marketing inteligent
Concurență pentru serviciile MarTech oferite de Edilportale.com și de AdKaora.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202424 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Arnoldo Mondadori Editore S.p.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.