olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Nextensa NEXTA.BR
Belgia · Euronext Brussels · Verticală: Companii listate din Belgia
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Nextensa (NEXTA.BR) costa 45,71 EUR (−0,95 % într-o zi), cu beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 40,20–48,90 EUR.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 42,89 – 47,03
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 9,2 %
- SMA 50 / 200
- 45,46 / 45,67
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,30 / 0,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,9 % | −2,2 % | +6,1 pp | — |
| 3 luni | +1,6 % | −3,6 % | +5,1 pp | — |
| 6 luni | −2,6 % | +4,2 % | −6,9 pp | — |
| De la început de an | +7,0 % | +5,8 % | +1,3 pp | — |
| 1 an | +11,5 % | +7,6 % | +3,9 pp | +5,3 % |
| 3 ani | +1,0 % | +51,0 % | −50,0 pp | −1,2 % |
| 5 ani | −42,7 % | +44,2 % | −87,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 71,3 mil | 24,5 mil | -10,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −65,7 % | −144,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 8,6 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 812,1 mil EUR
- Active totale
- 1,7 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,10x
- ROE
- -1,3 %
- ROA
- -0,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 79,9 mil | 55,2 mil | 15,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 16,5 mil | 25,3 mil | 28,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 86,8 mil | 33,7 mil | -11,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit net | 71,3 mil | 24,5 mil | -10,8 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 31,1 mil | 11,1 mil | 8,6 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 98,3 mil | 102,1 mil | 108,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active curente | 296,7 mil | 295,2 mil | 447,1 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 855,0 mii | 624,0 mii | 378,0 mii | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 225,4 mil | 318,2 mil | 407,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 918,9 mil | 936,8 mil | 887,8 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 849,5 mil | 844,5 mil | 812,1 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
- 2022
- 855,0 mii
- 2023
- 624,0 mii
- 2024
- 378,0 mii
esef· 15 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 43,4 mil | -6,0 mil | 2,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | 124,2 mil | -31,3 mil | 43,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -203,8 mil | 5,3 mil | -48,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Dividende plătite | 24,8 mil | 25,8 mil | 7,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 60 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 25 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie10/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NEXTENSA (NEXTA.BR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -1,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 0,5x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Belgia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELI.BRElia Group | 11,5 mld | 22,5 | 9,6 % | 13,6 % | −2,0 % | +23 % / +44 % |
| LOTB.BRLotus Bakeries | 11,0 mld | 64,1 | 20,9 % | 12,7 % | +10,0 % | +79 % / +94 % |
| GBLB.BRGroupe Bruxelles Lambert - Groep Brussel Lambert | 10,4 mld | 81,0 | 0,8 % | 2,1 % | +1,0 % | +2 % / +13 % |
| DIE.BRD'ieteren Group | 9,2 mld | 22,0 | — | 5,3 % | −1,5 % | +9 % / +23 % |
| ACKB.BRAckermans & Van Haaren | 8,7 mld | 21,7 | 8,4 % | 7,6 % | +18,6 % | +22 % / +88 % |
| DEME.BRDeme Group | 4,2 mld | 12,2 | 15,5 % | 8,3 % | +1,3 % | +28 % / +91 % |
| COLR.BRColruyt Group | 4,1 mld | 13,7 | 9,4 % | 2,9 % | +3,1 % | +7 % / −12 % |
| AZE.BRAzelis Group | 2,9 mld | 15,8 | 6,6 % | 4,3 % | +1,5 % | +14 % / −26 % |
| MELE.BRMelexis | 2,2 mld | 13,1 | 30,7 % | 18,4 % | −3,3 % | −11 % / −20 % |
| BEKB.BRNV Bekaert SA | 2,0 mld | 30,4 | 3,1 % | 1,8 % | −6,4 % | +11 % / +5 % |
| FAGR.BRFagron | 1,7 mld | 21,3 | 16,7 % | 9,2 % | +14,3 % | +14 % / +41 % |
| KIN.BRKinepolis Group | 1,3 mld | 32,3 | 19,3 % | 7,0 % | −4,5 % | +62 % / +3 % |
| JEN.BRJensen Group | 689,7 mil | 16,8 | 15,1 % | 9,1 % | +13,3 % | +15 % / +131 % |
| BAR.BRBarco | 567,5 mil | 9,1 | 7,9 % | 6,7 % | −9,9 % | −48 % / −56 % |
| IBAB.BRIon Beam Applications | 469,0 mil | 38,1 | 10,7 % | 2,1 % | +24,5 % | +47 % / +72 % |
| DECB.BRDeceuninck | 333,6 mil | 24,0 | 4,3 % | 1,7 % | −4,5 % | +16 % / +6 % |
| CAMB.BRCampine | 269,3 mil | 12,1 | 28,6 % | 6,1 % | +13,4 % | −24 % / +168 % |
| MOUR.BRMoury Construct | 269,2 mil | 11,0 | 21,3 % | 13,1 % | −4,0 % | +12 % / +79 % |
| CFEB.BRAannemingsmaatschappij Cfe | 264,3 mil | 11,0 | 9,9 % | 2,0 % | −5,3 % | +19 % / +62 % |
| EVS.BREvs Broadcast Equipment | 235,6 mil | 5,8 | 20,8 % | 21,7 % | +14,3 % | −52 % / −35 % |
| BPOST.BRBpost | 212,6 mil | 3,2 | 6,3 % | 1,5 % | −2,6 % | −49 % / −79 % |
| ECONB.BREconocom Group | 198,7 mil | 38,2 | 1,2 % | 0,2 % | +4,3 % | −13 % / −36 % |
| MONNI.BRKeyware Technologies | 182,6 mil | 173,1 | 3,5 % | 4,5 % | −5,9 % | +5 % / −10 % |
| IMMO.BRImmobel | 175,1 mil | — | -7,4 % | -25,2 % | −32,8 % | −29 % / −31 % |
| HYSG.BRHybrid Software Group PLC | 116,3 mil | — | -2,5 % | -5,5 % | +7,2 % | −5 % / +12 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NEXTA.BR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202302 apr. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.