olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Reitir fasteignafélag hf. REITIR.IC

Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000020352 · Verticală: Companii listate din Islanda

112,00ISK−0,88 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Reitir fasteignafélag hf. (REITIR.IC) costa 112,00 ISK (−0,88 % într-o zi), cu capitalizare 77,6 mld ISK, P/E 7,0 pe un EPS diluat de 16,00 ISK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,31 %, beta 0,18, interval pe 52 de săptămâni 108,00–131,00 ISK.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
77,6 mld ISK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,0
EPS diluat TTM 16,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
14,29 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,31 %
DPS 12 luni 3,70
Beta (2 ani)
0,18
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
108,00131,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,1
neutru
Bollinger (20, 2)
108,94 – 114,76
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 5,2 %
SMA 50 / 200
113,50 / 118,74
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,13 / -0,31
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,8 %−2,2 %+0,4 pp—
3 luni−1,8 %−3,6 %+1,8 pp—
6 luni−1,3 %+4,2 %−5,6 pp—
De la început de an−13,2 %+5,8 %−19,0 pp—
1 an−11,1 %+7,6 %−18,7 pp−10,6 %
3 ani+45,5 %+51,0 %−5,5 pp+23,9 %
5 ani+35,8 %+44,2 %−8,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,6 %
17 feb. 2026 → 14 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−32,4 %
28 apr. 2022 → 06 mai 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,3 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,4, mediană 8,1, max 8,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net7,5 mld15,3 mld11,1 mld
Profit net an/anindisponibil+103,4 %−27,4 %
EPS diluat10,2021,6016,00
EPS diluat an/anindisponibil+111,8 %−25,9 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
964,0 mil ISK
Datorie financiară
132,1 mld ISK
Datorie netă
131,1 mld ISK
Capitaluri proprii
79,1 mld ISK
Active totale
256,1 mld ISK
Datorie / capitaluri
1,67x
Lichiditate curentă
0,24x
ROE
14,6 %
ROA
4,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (ISK)

Cont de profit și pierdere · ISK

Profit operațional
2023
20,9 mld
2024
28,8 mld
2025
23,7 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
11,1 mld
2024
9,5 mld
2025
9,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
10,1 mld
2024
19,6 mld
2025
14,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,5 mld
2024
4,3 mld
2025
3,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
7,5 mld
2024
15,3 mld
2025
11,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
10,20
2024
21,60
2025
16,00

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,91
2024
2,06
2025
3,70

esef· 17 feb. 2026derivat

Bilanț · ISK

Numerar
2023
1,3 mld
2024
2,2 mld
2025
964,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,2 mld
2024
4,7 mld
2025
3,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
223,0 mil
2024
283,0 mil
2025
554,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
193,4 mld
2024
231,4 mld
2025
256,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
98,4 mld
2024
123,0 mld
2025
132,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
11,9 mld
2024
8,3 mld
2025
13,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
133,1 mld
2024
158,9 mld
2025
177,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
60,3 mld
2024
72,4 mld
2025
79,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
735,7 mil
2024
706,8 mil
2025
692,7 mil

esef· 17 feb. 2026derivat

Fluxuri de numerar · ISK

Flux de numerar operațional
2023
7,0 mld
2024
7,0 mld
2025
7,7 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-6,4 mld
2024
-17,1 mld
2025
-13,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
598,0 mil
2024
10,9 mld
2025
4,0 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,4 mld
2024
1,5 mld
2025
2,6 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,9 mld
2024
1,7 mld
2025
1,9 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-17,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-27,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-25,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
9,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
9,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
23,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
131,1 mld ISK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
7,7 mld ISK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
77,6 mld ISK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
208,7 mld ISK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
7,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
7,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
14,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
8,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

112,00 ISK

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 77,6 mld ISK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
77,6 mld ISK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 17 feb. 2026
verificat 65derivat 6

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate9,3 %63 (față de colegi)28 %
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,4x14 (pe interval fix)17 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)11 %
    P/E (TTM) · Evaluare7,0x100 (față de colegi)28 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,7 %81 (pe interval fix)17 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie8/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial63/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial81/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Reitir fasteignafélag hf. (REITIR.IC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 14,6 %.

    Intervalul de valoare estimat este 274,80–316,50 ISK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 275,69 ISK, prețul de 112,00 ISK lasă un potențial de 146,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 59,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • P/E (TTM): 7,0x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,7 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 2,4x
    • Lichiditatea curentă: 0,2x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 11 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    7,0x
    mediana verticalei 17,2x
    sub mediană (−59,3 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,9x
    P/B
    1,0x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−52,4 %)
    ROE
    14,6 %
    mediana verticalei 10,2 %
    peste mediană (+43,0 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 6,0 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 11,2 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,7 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,3 %
    mediana verticalei 1,5 %
    peste mediană (+123,8 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    HAGA.ICHagar hf.128,6 mld19,818,2 %3,8 %+9,3 %+6 % / +72 %
    FESTI.ICFesti hf.89,6 mld22,410,1 %2,6 %+13,4 %−7 % / +59 %
    HEIMAR.ICHeimar hf.60,9 mld7,413,5 %55,5 %+7,7 %−11 % / +51 %
    BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf.36,8 mld17,213,7 %5,9 %+7,7 %−21 % / +3 %
    NOVA.ICNova Klúbburinn hf12,0 mld14,88,5 %6,1 %+2,8 %−31 % / −17 %
    ALVO.ICAlvotech———9,0 %+43,4 %−39 % / −53 %
    ASAR.ICSíminn hf.—17,2——+3,0 %−19 % / +27 %
    BRIM.ICBrim hf.——11,9 %14,6 %+5,2 %+43 % / +27 %
    EIK.ICEik Fasteignafélag Hf.——10,2 %43,6 %+9,5 %−1 % / +24 %
    EIM.ICEimskipafélag Íslands hf.——3,2 %1,2 %−4,7 %−4 % / −37 %
    HAMP.ICHampiðjan hf——1,7 %1,2 %+15,7 %−30 % / −35 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REITIR.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Reitir fasteignafélag hf. (REITIR.IC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw