olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Toyota Caetano Portugal, S.A. SCT.LS

Portugalia · Euronext Lisbon · ISIN PTSCT0AP0018 · Verticală: Companii listate din Portugalia

6,70EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Toyota Caetano Portugal este un grup industrial portughez care produce autobuze și autocare pentru transport urban, turistic și aeroportuar, cu tehnologii zero emisii. Grupul a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri consolidată de 667 M€, dar presiunea asupra marjelor și anularea comenzilor unui client important fac ca perspectivele pentru 2026 să rămână incerte.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Toyota Caetano Portugal, S.A. (SCT.LS) costa 6,70 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 229,3 mil EUR, P/E 9,1 pe un EPS diluat de 0,73 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,34 %, beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 6,15–8,00 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
229,3 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,1
EPS diluat TTM 0,73 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
10,94 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
5,34 %
DPS 12 luni 0,36
Beta (2 ani)
-0,01
Volatilitate (1 an) 67 %
Interval 52 săpt.
6,158,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
6,13 – 8,31
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 30,2 %
SMA 50 / 200
7,14 / 6,58
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,12 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună0,0 %−2,2 %+2,2 pp—
3 luni−6,9 %−3,6 %−3,4 pp—
6 luni−8,2 %+4,2 %−12,5 pp—
De la început de an+3,9 %+5,8 %−1,9 pp—
1 an+8,9 %+7,6 %+1,4 pp−17,4 %
3 aniindisponibil+51,0 %indisponibil+18,6 %
5 aniindisponibil+44,2 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−18,8 %
02 iun. 2026 → 08 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−35,4 %
15 iun. 2023 → 06 iul. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,8, mediană 8,8, max 10,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net17,1 mil27,8 mil25,1 mil
Profit net an/anindisponibil+62,3 %−9,7 %
EPS diluat0,500,800,73
EPS diluat an/anindisponibil+61,1 %−8,8 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-21,0 mil53,2 milindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
16,6 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
202,8 mil EUR
Active totale
470,7 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,35x
ROE
12,8 %
ROA
5,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit operațional
2023
36,9 mil
2024
46,5 mil
2025
47,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
17,0 mil
2024
28,1 mil
2025
18,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
53,9 mil ≈
2024
74,6 mil ≈
2025
66,2 mil ≈

esef· 22 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,6 mil
2024
8,9 mil
2025
8,1 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
26,2 mil
2024
36,5 mil
2025
34,4 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,7 mil
2024
8,3 mil
2025
8,8 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Profit net
2023
17,1 mil
2024
27,8 mil
2025
25,1 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,50
2024
0,80
2025
0,73

esef· 22 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,25
2024
0,30
2025
0,36

esef· 22 oct. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
24,8 mil
2024
24,8 mil
2025
16,6 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
147,1 mil
2024
131,8 mil
2025
165,8 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Active curente
2023
271,5 mil
2024
245,8 mil
2025
281,2 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
114,8 mil
2024
125,8 mil
2025
135,0 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
876,0 mii
2024
612,0 mii
2025
612,0 mii

esef· 22 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
4,5 mil
2024
1,2 mil
2025
1,2 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Active totale
2023
455,5 mil
2024
436,4 mil
2025
470,7 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
242,7 mil
2024
193,8 mil
2025
208,1 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
285,5 mil
2024
248,0 mil
2025
267,9 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
170,0 mil
2024
188,4 mil
2025
202,8 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
34,3 mil
2024
34,6 mil
2025
34,2 mil

esef· 22 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
-12,9 mil
2024
62,9 mil
2025
—

esef· 22 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
8,1 mil
2024
9,7 mil
2025
5,7 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-21,0 mil ≈
2024
53,2 mil ≈
2025
—

esef· 22 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-19,9 mil
2024
-8,1 mil
2025
2,1 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
46,3 mil
2024
-54,8 mil
2025
-6,4 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
8,7 mil
2024
10,5 mil
2025
12,2 mil

esef· 22 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-9,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-8,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
13,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
18,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
48,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
21,4 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
5,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
62,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
5,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
57,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
227,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
95,0 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
229,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
9,1x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
10,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
4,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
24,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,70 EUR

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 229,3 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
229,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 22 oct. 2026
verificat 73derivat 6

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
6,16
EUR pe acțiune
Mijloc
7,96
EUR pe acțiune
Sus
9,06
EUR pe acțiune
Preț: 6,70 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 18,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 15,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,86 – 11,49 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E7,46 – 11,49 (Mijloc 10,32)
    7 firme folosite · multiplul median 14,1x · quartile 10,2x – 15,7x
    COR.LS, CTT.LS, EGL.LS, JMT.LS, NVG.LS, SEM.LS, TDSA.LS
  • Dividende actualizate (DDM)4,86 – 6,63 (Mijloc 5,61)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate227,7 %100 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,9x68 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x46 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare9,1x88 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare24,9 %100 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,3 %76 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente21,4 %100 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie59/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente86/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare93/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TOYOTA CAETANO PORTUGAL, S.A. (SCT.LS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 13,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 6,16–9,06 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,96 EUR, prețul de 6,70 EUR lasă un potențial de 18,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 15,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 227,7 %
  • P/E (TTM): 9,1x
  • Randament FCF: 24,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 21,4 %

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Portugalia · aceeași țară · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,1x
mediana verticalei 14,5x
sub mediană (−37,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,7x
P/S
—
mediana verticalei 0,6x
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−25,1 %)
ROE
13,0 %
mediana verticalei 9,9 %
peste mediană (+31,8 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 5,5 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 7,8 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei -4,0 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,3x
Randament dividend
5,3 %
mediana verticalei 6,5 %
sub mediană (−18,4 %)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JMT.LSJerónimo Martins Sgps SA11,6 mld17,920,5 %1,8 %+7,6 %−17 % / −15 %
NVG.LSThe Navigator Company, S.A.2,2 mld14,910,5 %7,3 %−5,7 %+1 % / −19 %
SEM.LSSemapa - Sociedade De Investimento E Gestão, Sgps, S.A.1,6 mld10,09,3 %7,4 %−1,6 %+8 % / +47 %
EGL.LSMota - Engil, Sgps S.A.1,4 mld10,344,7 %2,5 %−10,9 %−25 % / +47 %
COR.LSCorticeira Amorim, Sgps, S.A.911,9 mil16,46,6 %6,5 %−8,3 %−6 % / −25 %
CTT.LSCtt - Correios De Portugal S.A.713,9 mil14,120,1 %4,5 %+16,9 %−29 % / +48 %
NBA.LSNovabase - Sociedade Gestora De Participações Sociais S.A.259,6 mil50,78,8 %4,4 %−7,2 %−17 % / +34 %
TDSA.LSTeixeira Duarte, S.A.174,9 mil3,534,1 %7,1 %−8,9 %−40 % / +508 %
ESON.LSEstoril-Sol, SGPS S.A.32,2 mil—-25,2 %-20,3 %−2,4 %−33 % / −64 %
RAM.LSRamada Investimentos E Indústria, S.A.——8,1 %85,9 %+0,6 %−12 % / +3 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCT.LS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Toyota Caetano Portugal este un grup industrial portughez care produce autobuze și autocare pentru transport urban, turistic și aeroportuar, cu tehnologii zero emisii. Grupul a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri consolidată de 667 M€ 1, dar presiunea asupra marjelor și anularea comenzilor unui client important fac ca perspectivele pentru 2026 să rămână incerte 1.

SWOT

Puncte tari

  • Grup cu structură financiară echilibrată și autonomie financiară ridicată, ceea ce oferă stabilitate în perioade de tensiune.
  • Gamă largă de produse urbane, de turism și aeroportuare, cu tehnologii zero emisii în dezvoltare.
  • Parteneriatul cu CRRC și cu Toyota sprijină competitivitatea tehnologică și industrială.

Puncte slabe

  • Dependență ridicată de câțiva clienți mari din segmentul turismului, ceea ce face volumele sensibile la deciziile lor.
  • Marje sub presiune, cu un profit brut care s-a redus în 2025 față de anul anterior.
  • Rezultat negativ la nivelul CaetanoBus S.A. și nevoia de restructurare internă.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru autobuze urbane zero emisii, dacă noua generație de produse se vinde bine.
  • Revenirea treptată a traficului aerian internațional ar putea susține noi comenzi pentru COBUS.
  • Extinderea pe piața nord-americană prin COBUS LLC, dacă tarifele devin mai previzibile.

Amenințări

  • Concurența agresivă a producătorilor asiatici, care pot oferi prețuri mai mici.
  • Incertitudinea privind viteza de adoptare a autobuzelor cu hidrogen în Europa.
  • Riscul ca proiectele complexe, cu mai mulți parteneri, să genereze întârzieri și costuri suplimentare.

Riscuri

  • Anularea comenzilorridicat

    Anularea unei părți importante a comenzilor din turism poate reduce volumele și poate afecta utilizarea capacității productive.

  • Marje sub presiunemediu

    Creșterea costurilor cu personalul și cu serviciile externe poate limita rentabilitatea dacă prețurile nu se ajustează.

  • Tarife comercialemediu

    Volatilitatea tarifelor de import poate întârzia conversia oportunităților din SUA și poate complica planificarea.

  • Concurența asiaticămediu

    Presiunea producătorilor asiatici poate diminua cota de piață a grupului în segmentele urban și aeroportuar.

  • Proiecte complexescăzut

    Execuția proiectelor cu mai mulți parteneri poate genera depășiri de costuri sau de termene.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă noua generație de autobuze zero emisii se vinde bine, grupul ar putea recupera volumele pierdute în turism.
  • Revenirea traficului aerian și lansarea COBUS Vega ar putea susține creșterea segmentului aeroportuar.
  • Structura financiară solidă oferă spațiu de manevră pentru investiții în tehnologie și restructurare.

Ce ar strica teza

  • Dacă anulările din turism continuă, volumele și absorbția costurilor fixe ar putea rămâne sub presiune.
  • Marjele s-au redus în 2025, iar concurența asiatică ar putea limita capacitatea de a ridica prețurile.
  • Rezultatul negativ al CaetanoBus arată că restructurarea ar putea fi necesară mai mult timp decât se estimează.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor autobuzelor urbane zero emisii2026
  • Impactul restructurării asupra costurilor din turism și Marea Britanie2026
  • Lansarea COBUS Vega și evoluția comenzilor aeroportuare2026
  • Evoluția tarifelor de import în SUA și ritmul COBUS LLCnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Toyota Caetano Portugal reunește mai multe entități care produc, comercializează și întrețin autobuze. CaetanoBus, cu sediul în Portugalia, produce caroseriile și vinde autobuze urbane, de turism și aeroportuare 1. Prin COBUS Industries, grupul vinde și asigură service pentru autobuze aeroportuare la nivel mondial, iar Caetano UK se ocupă de piața britanică 1. Consolidat, grupul a raportat un EBITDA de 64 M€ și un rezultat net de 26 M€ în 2025 1.

Segmente

Urban și zero emisii

CaetanoBus anticipează pentru 2026 o activitate mai dinamică în segmentul urban, susținută de o gamă extinsă și de noua generație de autobuze urbane cu zero emisii, electrice cu baterie (BEV) și cu hidrogen (FCEV) 1.

Aeroport (COBUS)

COBUS Industries, participată de CaetanoBus și de Daimler Truck, a înregistrat în 2025 o creștere a vânzărilor și a EBITDA-ului, cu o pondere crescândă a modelelor electrice în portofoliul de comenzi 1. Lansarea modelului COBUS Vega este prevăzută pentru 2026 1.

Turism

Segmentul de turism a fost cel mai afectat în 2025, din cauza anulării comenzilor National Express și a prelungirii duratei de viață a flotelor, ceea ce a dus la reducerea producției și la o restructurare internă 1.

Piața în context

Economia mondială este estimată să crească ușor în 2026, iar zona euro are un ritm mai moderat decât Statele Unite 1. În Portugalia, creșterea economică prevăzută pentru 2026 susține cererea internă, în timp ce conversia oportunităților din SUA rămâne condiționată de volatilitatea tarifelor de import 1.

Tendințe

  • Tranziția spre zero emisiivânt din spate

    Cererea pentru autobuze electrice și cu hidrogen crește treptat, iar grupul își extinde gama, ceea ce ar putea sprijini cota de piață dacă adoptarea FCEV în Europa accelerează 1.

  • Ciclul de investiții al operatorilorvânt din față

    Operatorii de transport au întârziat înlocuirea flotelor, iar acest lucru a redus vânzările din turism și din Marea Britanie 1.

  • Presiunea prețurilor și a costurilorvânt din față

    Inflația și creșterea costurilor cu personalul au comprimat marjele brute, deși volumul de afaceri a crescut ușor 1.

  • Tarifele de import în SUAmixt

    Volatilitatea tarifelor a încetinit conversia oportunităților de pe piața nord-americană, unde COBUS LLC și-a început activitatea 1.

Poziția concurențială

Grupul se confruntă cu o concurență puternică din partea producătorilor asiatici de echipamente originale (OEM), care sunt citați ca principala presiune pentru CaetanoBus și COBUS 1. Concurenții nu sunt nominalizați în sursă, astfel încât nu pot fi comparați direct cu cifre din aceste documente.

  • Producători asiatici de autobuze

    Menționați în raport ca principala presiune concurențială, fără identificarea companiilor.

  • Producători asiatici de autobuze electrice

    Concurență pe segmentul zero emisii, unde cererea și tehnologia sunt în evoluție.

  • Furnizori de autobuze aeroportuare

    Concurenți pe piața aeroportuară globală, unde COBUS își consolidează vânzările.

  • Producători europeni de autocare

    Concurență pe segmentul de turism, afectat de reducerea comenzilor.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Toyota Caetano Portugal, S.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Toyota Caetano Portugal, S.A. (SCT.LS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw