olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

S.S. Lazio S.p.A. SSL.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0003621783 · Verticală: Companii listate din Italia

1,92EUR+0,26 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

S.S. Lazio S.p.A. este societatea sportivă care administrează echipa de fotbal Lazio din Roma și este listată pe piața italiană. În exercițiul încheiat la 30 iunie 2026 compania a reevaluat centrul sportiv de la Formello la o valoare de piață de 235 milioane EUR, iar mișcările de transferuri și restricțiile federale ale mercatului din vara 2026 modelează acum capacitatea sa de a-și susține echilibrul financiar.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea S.S. Lazio S.p.A. (SSL.MI) costa 1,92 EUR (+0,26 % într-o zi), cu capitalizare 128,6 mil EUR, beta 0,16, interval pe 52 de săptămâni 1,05–1,94 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
128,6 mil EUR
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,15 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-7,81 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,16
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
1,051,94

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,7
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
1,53 – 1,93
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 23,1 %
SMA 50 / 200
1,67 / 1,48
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,06 / 0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+15,0 %−1,0 %+16,0 pp—
3 luni+20,8 %−3,9 %+24,7 pp—
6 luni+39,6 %+7,2 %+32,5 pp—
De la început de an+60,7 %+6,6 %+54,1 pp—
1 an+82,0 %+9,1 %+72,9 pp−6,7 %
3 ani+123,3 %+47,9 %+75,3 pp+8,3 %
5 ani+68,7 %+43,3 %+25,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,8 %
24 feb. 2026 → 09 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,8 %
18 nov. 2021 → 16 apr. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net38,5 mil-17,2 mil-10,0 mil
Profit net an/anindisponibil−144,6 %indisponibil
EPS diluat0,01-0,25-0,15
EPS diluat an/anindisponibil−4.486,0 %indisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber13,6 mil-15,1 mil-37,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
1,8 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
113,6 mil EUR
Active totale
455,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,16x
ROE
indisponibil
ROA
-2,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit operațional
2024
44,2 mil
2025
-16,8 mil
2026
-13,6 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
6,1 mil
2025
5,4 mil
2026
7,5 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
40,7 mil
2025
-21,0 mil
2026
-19,2 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Profit net
2024
38,5 mil
2025
-17,2 mil
2026
-10,0 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,01
2025
-0,25
2026
-0,15

esef· 15 oct. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2024
15,1 mil
2025
6,1 mil
2026
1,8 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Stocuri
2024
1,9 mil
2025
2,3 mil
2026
2,2 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Active curente
2024
81,4 mil
2025
43,8 mil
2026
38,1 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
52,6 mil
2025
54,2 mil
2026
247,8 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
13,9 mil
2025
13,9 mil
2026
15,0 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Active totale
2024
292,1 mil
2025
288,7 mil
2026
455,5 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
188,5 mil
2025
218,7 mil
2026
234,5 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
388,3 mii
2025
-16,8 mil
2026
113,6 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
68,7 mil
2026
67,0 mil

esef· 15 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2024
17,2 mil
2025
-11,2 mil
2026
-33,8 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
3,6 mil
2025
3,9 mil
2026
3,4 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
13,6 mil ≈
2025
-15,1 mil ≈
2026
-37,2 mil ≈

esef· 15 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-5,7 mil
2025
-15,0 mil
2026
-22,4 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-9,0 mil
2025
17,2 mil
2026
52,0 mil

esef· 15 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-20,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-2,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-6,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-1,8x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-33,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
3,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
-37,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
128,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-7,8 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-28,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,92 EUR

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 128,6 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
128,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-20,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2026
Sursă: esefpublicat 15 oct. 2026
verificat 55derivat 2

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-1,8x0 (pe interval fix)33 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-28,9 %0 (pe interval fix)44 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

S.S. LAZIO - S.P.A. (SSL.MI). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -20,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: -1,8x
  • Lichiditatea curentă: 0,2x
  • Randament FCF: -28,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,5x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,1x
la mediană
ROE
-20,8 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−342,2 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 6,7 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 9,7 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 0,6 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,6 %

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,6 mld20,815,4 %8,4 %+8,7 %+20 % / +55 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,5 mld9,418,2 %16,6 %+0,2 %−6 % / +69 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,29,2 %13,0 %+0,8 %+30 % / −8 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.3,1 mld42,216,1 %11,7 %+8,7 %+10 % / +18 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,6 mld29,18,5 %3,8 %−0,6 %−11 % / −59 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld28,120,6 %18,9 %+6,7 %+16 % / +116 %
ELN.MIEl.en. - S.p.a.1,3 mld30,810,9 %7,3 %+4,2 %+28 % / +76 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld19,412,8 %7,1 %−23,0 %+12 % / +70 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,58,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −61 %
AVIO.MIAvio S.p.a.971,3 mil95,42,1 %1,8 %+21,5 %+30 % / +330 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.938,1 mil10,123,5 %41,0 %+1,8 %−8 % / −26 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite793,9 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+5 % / +74 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.634,5 mil17,74,2 %17,5 %+13,4 %−10 % / +30 %
AC5.MIAcinque S.p.a.408,7 mil19,44,1 %3,6 %+0,2 %−7 % / +7 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.319,0 mil12,811,1 %13,7 %+9,2 %−3 % / +10 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.280,5 mil6,28,1 %4,4 %−1,3 %−25 % / +24 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.127,7 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−2 % / −53 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,3 mil277,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,0 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −49 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,4 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.34,4 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−11 % / +102 %
AEF.MIAeffe S.p.a.11,8 mil0,621,9 %7,7 %−21,3 %−52 % / −84 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,7 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SSL.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

S.S. Lazio S.p.A. este societatea sportivă care administrează echipa de fotbal Lazio din Roma și este listată pe piața italiană. În exercițiul încheiat la 30 iunie 2026 compania a reevaluat centrul sportiv de la Formello la o valoare de piață de 235 milioane EUR, iar mișcările de transferuri și restricțiile federale ale mercatului din vara 2026 modelează acum capacitatea sa de a-și susține echilibrul financiar 1.

SWOT

Puncte tari

  • Societatea deține un centru sportiv evaluat la valoare de piață și are un acționar majoritar care exercită direcție și coordonare.
  • Cesiunea drepturilor pe jucători a generat plusvalențe semnificative în sesiunile recente.
  • Societatea a obținut licența UEFA pentru sezonul următor și a fost admisă la campionatul de serie A.

Puncte slabe

  • Achizițiile de drepturi pe jucători sunt restricționate de blocarea parțială decisă de federație.
  • Rezultatele depind în mare măsură de vânzările de jucători, ceea ce face veniturile mai puțin previzibile.
  • Reevaluarea centrului sportiv nu generează numerar și depinde de parametri de piață care pot varia.

Oportunități

  • Revenirea în competițiile europene ar putea aduce venituri din drepturi și sponsorizări suplimentare.
  • Noi contracte de sponsorizare ar putea compensa rezilierea acordului cu principalul sponsor.
  • Valorificarea tinerilor din sectorul de juniori ar putea reduce dependența de achizițiile costisitoare.

Amenințări

  • Dacă acoperirea financiară a angajamentelor rămâne insuficientă, restricțiile federale ar putea continua.
  • Schimbările în regulile financiare europene ar putea modifica obligațiile de raportare și de control.
  • Rezilierea sponsorizărilor din motive independente de voința părților ar putea reduce veniturile comerciale.

Riscuri

  • Restricții la achiziția de jucătoriridicat

    Blocarea parțială decisă de federație limitează operațiunile de achiziție dacă nu există acoperire completă a angajamentelor economice.

  • Dependența de cesiuniridicat

    Veniturile și echilibrul financiar ar putea depinde de vânzările de drepturi pe jucători, care sunt greu de prevăzut.

  • Pierderea unui sponsormediu

    Rezilierea acordului cu principalul sponsor pentru sezonul 2026/27 arată că veniturile comerciale pot fi întrerupte.

  • Evaluarea centrului sportivmediu

    Valoarea reevaluată a centrului de la Formello depinde de parametri de piață și poate fi modificată la evaluările viitoare.

  • Schimbări de reglementarescăzut

    Noile obligații de raportare de durabilitate și modificările normelor europene ar putea crește costurile de conformitate.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă licența UEFA și admiterea în Serie A se traduc în venituri din competiții și sponsorizări noi, societatea ar putea reduce presiunea financiară.
  • Plusvalențele din cesiunea jucătorilor și valoarea reevaluată a centrului sportiv pot sprijini bilanțul dacă ritmul de cesiuni rămâne constant.
  • Acționarul majoritar exercită un control clar, ceea ce poate facilita decizii rapide dacă strategia de transferuri se schimbă.

Ce ar strica teza

  • Dacă blocarea parțială a achizițiilor continuă, echipa ar putea rămâne limitată în întărirea lotului și în rezultatele sportive.
  • Dependența de vânzările de jucători poate face veniturile volatile și greu de anticipat pentru investitori.
  • Rezilierea sponsorizărilor arată că veniturile comerciale ar putea fi mai fragile decât sugerează bilanțul.

De urmărit

  • Evoluția restricțiilor federale asupra achizițiilor de jucătorisesiunea de transferuri 2026/27
  • Noi contracte de sponsorizare după rezilierea acordului principal2027
  • Efectul licenței UEFA asupra veniturilor din competiții2027
  • Eventuala reevaluare a centrului de la Formellourmătorul exercițiu anual

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

S.S. Lazio S.p.A. are ca obiect principal gestionarea echipei de fotbal Lazio, cu activități sportive, comerciale și de tranzacționare a drepturilor pe jucători. Societatea a adoptat sistemul dualistic de guvernanță din 2004, cu un Consiglio di Gestione și un Consiglio di Sorveglianza 1. Acționarul majoritar este LAZIO EVENTS S.r.l., care deține 67,035% din capitalul social, iar societatea este supusă activității sale de direcție și coordonare 1.

Activitatea operațională se concentrează pe prima echipă masculină, pe centrul sportiv de la Formello și pe sponsorizările comerciale. Sursa menționează și Lazio Women și alte filiale, dar veniturile principale rămân legate de echipa de fotbal 1. Societatea își finanțează activitatea din cesiunea drepturilor pluriennale ale jucătorilor, din sponsorizări și din introducerea sistemului de smobilizare a creanțelor 1.

Pentru exercițiul 2025/26, centrul sportiv de la Formello a fost trecut la modelul de reevaluare conform IAS 16, iar impactul net în patrimoniul net, după impozitul amânat, este de 140,4 milioane EUR 1. Licența UEFA pentru sezonul 2026/27 a fost obținută la 8 mai 2026 1.

Segmente

Prima echipă și transferurile

Cea mai mare parte a activității economice este legată de cesiunea și achiziția drepturilor pe jucători. În sesiunea de iarnă au fost cedați patru jucători cu o valoare de 54,70 milioane EUR și o plusvalență de 31,38 milioane EUR, în timp ce au fost achiziționați alți patru pentru 35,63 milioane EUR 1.

Sponsorizări și comercial

Veniturile comerciale includ sponsorizările, iar contractul principal pentru sezonul 2026/27 a fost reziliat de comun acord după închiderea exercițiului, cu plata integrală a cotei stabilite 1.

Centrul sportiv de la Formello

Centrul sportiv este tratat ca activ strategic, iar reevaluarea sa la valoarea de piață a schimbat sensibil bilanțul societății, fără ca ea să fi refăcut evaluarea după închiderea exercițiului 1.

Piața în context

Piața în care operează societatea este fotbalul profesionist italian, reglementat de FIGC și de UEFA. Societatea este listată ca PMI pe piața italiană, iar ciclul său de venituri depinde de competiția internațională, de transferuri și de contractele comerciale. Restricțiile federale din vara 2026, legate de indicele costului lucrului extins, limitează achizițiile de drepturi pe jucători, dacă nu există acoperire completă a angajamentelor 1.

Cadrul de reglementare se schimbă, iar societatea spune că urmărește evoluția regulilor europene privind raportarea de durabilitate, fără a fi încă obligată să publice acest raport pentru exercițiul 2025/26 1.

Tendințe

  • Restricțiile federale asupra transferurilorvânt din față

    Blocarea parțială a achizițiilor din vara 2026 poate limita capacitatea echipei de a-și întări lotul, dacă acoperirea financiară a angajamentelor nu este asigurată integral 1.

  • Plusvalențe din cesiunea jucătorilorvânt din spate

    Vânzările de drepturi pe jucători au generat plusvalențe importante în sesiunea de iarnă și în estate, ceea ce poate sprijini rezultatele dacă ritmul de cesiuni se menține 1.

  • Reevaluarea centrului sportivmixt

    Trecerea la modelul de reevaluare a centrului de la Formello crește valoarea contabilă a activelor, dar nu aduce numerar și depinde de stabilitatea parametrilor de piață 1.

  • Întoarcerea în competițiile europenevânt din spate

    Licența UEFA pentru 2026/27 și eventualul retur în competițiile internaționale pot aduce venituri suplimentare din drepturi și sponsorizări, dacă se concretizează 1.

Poziția concurențială

Concurența directă vine din celelalte cluburi din Serie A și din cluburile europene care concurează pentru aceiași jucători și sponsori. Sursa analizată nu identifică concurenți nominali, iar comparațiile cu cluburile listate în SUA nu sunt susținute de documentul oficial.

  • Alte cluburi din Serie A

    Concurează pe piața jucătorilor, a sponsorilor și a veniturilor din competiții. Documentul analizat nu le identifică nominal.

  • Cluburi europene de top

    Concurează pentru jucători și pentru accesul la competițiile UEFA, factor care influențează valoarea drepturilor cedate.

  • Alte societăți sportive listate pe piața italiană

    Operează în același cadru de reglementare FIGC și concurează pentru investitori și sponsorizări.

  • Cluburi din alte campionate

    Pot atrage jucători din Serie A prin oferte salariale, ceea ce afectează politica de transferuri a societății.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / S.S. Lazio S.p.A. · 30 iun. 2026

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.