olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Volati AB VOLO.ST

Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0009143662 · Verticală: Companii listate din Suedia

23,85SEK−2,25 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Volati AB este un grup industrial suedez care deține platforme cu poziții de lider de piață în nișe precum tratarea cerealelor, infrastructura de telecom și pietrele pentru construcții. Anul 2025 a fost dificil pentru toate cele patru platforme, iar marja EBITA a Industriei a scăzut la 5,5 procente.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Volati AB (VOLO.ST) costa 23,85 SEK (−2,25 % într-o zi), cu P/E 8,0 pe un EPS diluat de 3,00 SEK în ultimele 12 luni, beta 0,50, interval pe 52 de săptămâni 23,30–112,60 SEK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
8,0
EPS diluat TTM 3,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
12,58 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,50
Volatilitate (1 an) 104 %
Interval 52 săpt.
23,30112,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
23,60 – 25,85
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 9,1 %
SMA 50 / 200
24,82 / 55,03
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,12 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,6 %−2,2 %+2,8 pp—
3 luni−2,9 %−3,6 %+0,7 pp—
6 luni−71,3 %+4,2 %−75,5 pp—
De la început de an−77,7 %+5,8 %−83,5 pp—
1 an−77,8 %+7,6 %−85,3 pp−3,6 %
3 ani−71,5 %+51,0 %−122,5 pp+27,9 %
5 ani−87,6 %+44,2 %−131,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−79,3 %
18 nov. 2025 → 21 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,7 %
18 nov. 2021 → 21 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−34,1 %
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 30,2, mediană 35,7, max 37,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri7,8 mld7,9 mld8,4 mld
Venituri an/anindisponibil+0,9 %+7,0 %
Profit net356,0 mil273,0 mil302,0 mil
Profit net an/anindisponibil−23,3 %+10,6 %
EPS diluat3,682,633,00
EPS diluat an/anindisponibil−28,5 %+14,1 %
netă %4,6 %3,5 %3,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
679,0 mil SEK
Datorie financiară
indisponibil SEK
Datorie netă
indisponibil SEK
Capitaluri proprii
2,2 mld SEK
Active totale
7,8 mld SEK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,03x
ROE
13,8 %
ROA
4,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (SEK)

Marje

Cont de profit și pierdere · SEK

Venituri
2023
7,8 mld
2024
7,9 mld
2025
8,4 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,8 mld
2024
4,8 mld
2025
5,0 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit brut
2023
3,0 mld ≈
2024
3,1 mld ≈
2025
3,4 mld ≈

esef· 26 oct. 2026derivat

Profit operațional
2023
640,0 mil
2024
538,0 mil
2025
589,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
208,0 mil
2024
209,0 mil
2025
227,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
483,0 mil
2024
369,0 mil
2025
412,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
115,0 mil
2024
86,0 mil
2025
97,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Profit net
2023
356,0 mil
2024
273,0 mil
2025
302,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,68
2024
2,63
2025
3,00

esef· 26 oct. 2026verificat

Bilanț · SEK

Numerar
2023
96,0 mil
2024
317,0 mil
2025
679,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
1,5 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Active curente
2023
2,8 mld
2024
3,2 mld
2025
3,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
412,0 mil
2024
432,0 mil
2025
518,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Active totale
2023
6,6 mld
2024
7,5 mld
2025
7,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,6 mld
2024
1,8 mld
2025
1,8 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,3 mld
2024
5,2 mld
2025
5,6 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,2 mld
2024
2,2 mld
2025
2,2 mld

esef· 26 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · SEK

Flux de numerar operațional
2023
753,0 mil
2024
780,0 mil
2025
746,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-367,0 mil
2024
-741,0 mil
2025
-208,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-511,0 mil
2024
183,0 mil
2025
-152,0 mil

esef· 26 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
9,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
14,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
40,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
13,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
9,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
2,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
746,0 mil SEK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
110 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
8,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
12,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,85 SEK

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
8,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 26 oct. 2026
verificat 65

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate3,6 %42 (față de colegi)23 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,6x17 (pe interval fix)23 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x100 (pe interval fix)15 %
    P/E (TTM) · Evaluare8,0x96 (față de colegi)38 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie50/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial42/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial96/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Volati AB (VOLO.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,4 mld SEK în 2025; creștere an/an 7,0 %; marjă netă 3,6 %; ROE 13,8 %.

    Intervalul de valoare estimat este 48,20–95,57 SEK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 64,59 SEK, prețul de 23,85 SEK lasă un potențial de 170,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 63,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,0x
    • P/E (TTM): 8,0x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 2,6x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    8,0x
    mediana verticalei 23,7x
    sub mediană (−66,4 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 5,2x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,2x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,4x
    ROE
    13,8 %
    mediana verticalei 7,4 %
    peste mediană (+87,3 %)
    Marja netă
    3,6 %
    mediana verticalei 4,3 %
    sub mediană (−16,6 %)
    Marja EBIT
    7,0 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+16,4 %)
    Venituri an/an
    7,0 %
    mediana verticalei 1,3 %
    peste mediană (+426,1 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,5 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ALFA.STAlfa Laval AB225,5 mld27,319,4 %11,9 %+4,1 %+20 % / +51 %
    BOL.STBoliden Ab140,8 mld15,013,3 %10,1 %+4,8 %+17 % / +75 %
    CAST.STCastellum Aktiebolag64,7 mld69,01,2 %9,8 %−2,6 %+22 % / +24 %
    AAK.STAak Ab (publ)45,9 mld13,417,2 %7,5 %+2,2 %−33 % / −17 %
    CAMX.STCamurus AB39,9 mld54,919,5 %32,5 %+21,3 %+8 % / +101 %
    BRAV.STBravida Holding AB31,7 mld25,813,7 %4,4 %−4,9 %+92 % / +122 %
    ASKER.STAsker Healthcare Group AB28,0 mld57,09,8 %2,9 %+11,7 %−17 % / indisponibil
    BURE.STBure Equity AB22,7 mld—-21,0 %—indisponibil+10 % / +38 %
    ALLEI.STAlleima AB22,4 mld33,34,1 %3,6 %−5,4 %+9 % / +32 %
    AQ.STAQ Group AB21,2 mld31,314,9 %7,5 %+6,0 %+18 % / +156 %
    ATT.STAttendo AB (publ)17,4 mld21,515,1 %4,3 %+0,1 %+45 % / +230 %
    ALTRA.STAltra Fastigheter AB17,3 mld31,93,0 %15,1 %−2,2 %−4 % / +45 %
    AFRY.STAfry Ab14,7 mld18,36,2 %3,1 %−5,2 %−21 % / +11 %
    ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB13,4 mld16,22,9 %23,9 %−2,0 %−38 % / −38 %
    ALIG.STAlimak Group AB (publ)12,5 mld21,08,2 %8,8 %−3,2 %−16 % / +80 %
    ACAD.STAcadeMedia AB11,9 mld14,512,7 %4,3 %+9,7 %+12 % / +155 %
    BOOZT.STBoozt AB9,9 mld35,410,4 %3,6 %+0,5 %+54 % / +103 %
    APOTEA.STApotea AB (publ)9,6 mld41,931,3 %3,2 %+10,1 %+11 % / indisponibil
    BUFAB.STBufab AB (publ)5,1 mld9,215,1 %6,9 %−7,4 %+28 % / +153 %
    ACTI.STActive Biotech AB (publ)5,0 mld—-84,5 %—indisponibil−35 % / −80 %
    COOR.STCoor Service Management Holding AB4,7 mld18,213,0 %2,2 %+16,7 %+5 % / +28 %
    CEVI.STCellaVision AB4,7 mld30,518,0 %20,2 %+4,9 %+9 % / +44 %
    BHG.STBHG Group AB4,4 mld30,52,5 %1,4 %+6,2 %−14 % / +151 %
    CARA.STCarasent AB (publ)1,9 mld53,84,1 %10,1 %+24,9 %−6 % / +68 %
    BICO.STBICO Group AB1,7 mld—-46,0 %-72,7 %−13,3 %+14 % / −17 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VOLO.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Volati AB este un grup industrial suedez care deține platforme cu poziții de lider de piață în nișe precum tratarea cerealelor, infrastructura de telecom și pietrele pentru construcții. Anul 2025 a fost dificil pentru toate cele patru platforme, iar marja EBITA a Industriei a scăzut la 5,5 procente 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platformele au poziții de lider în nișele lor, iar multe produse răspund unei cereri relativ independente de conjunctură.
    • Modelul decentralizat permite decizii apropiate de clienți, iar structura de proprietate este stabilă, cu acționari concentrați.
    • Programul intern de dezvoltare a liderilor asigură continuitate, iar mulți manageri au fost promovați din interior.

    Puncte slabe

    • Marja operațională a Industriei a scăzut în 2025, ceea ce arată sensibilitatea la condițiile de piață slabe.
    • Afacerea de la Tornum din Spania a avut profitabilitate slabă în unele proiecte, iar măsurile de remediere durează în timp.
    • Dependența de piața suedeză a construcțiilor și de telecom face compania vulnerabilă la încetinirea acestor sectoare.

    Oportunități

    • Cererea pentru infrastructură rămâne bună și ar putea susține creșterea platformelor din beton și piatră naturală.
    • Cimentul cu emisii reduse dezvoltat împreună cu un partener ar putea deschide noi piețe pentru produsele durabile.
    • Achizițiile de companii noi, prin care compania își construiește portofoliul, pot adăuga platforme cu potențial de creștere.

    Amenințări

    • O întârziere suplimentară a construcțiilor sau a implementării 5G ar putea reduce din nou cererea pentru platforme.
    • Prețuri scăzute ale cerealelor pot diminua investițiile fermierilor în echipamente de manipulare.
    • Reglementările climatice în schimbare pot crea costuri noi pentru lanțul de aprovizionare și pentru investiții.

    Riscuri

    • Cerere slabă în construcțiiridicat

      Cererea din sectorul construcțiilor din Suedia a rămas slabă, iar revenirea rămâne incertă, ceea ce afectează platforma S:t Eriks 1.

    • Presiune pe piața agricolămediu

      Prețurile mici ale cerealelor au redus investițiile clienților din agricultură, ceea ce pune presiune pe Tornum 1.

    • Întârzieri în telecommediu

      Încetinirea implementării 5G a redus volumele pentru Communication, iar revenirea depinde de decizii ale operatorilor 1.

    • Riscuri de tranziție climaticămediu

      Companiile din portofoliu operează în sectoare cu reglementări climatice în schimbare, ceea ce poate duce la costuri suplimentare dacă politicile se înăspresc 1.

    • Risc de expunere prin lanțul de aprovizionarescăzut

      Compania recunoaște că un risc de afaceri neetice poate apărea indirect prin furnizori, deși expunerea directă este redusă 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă piețele de construcții și telecom își revin, platformele cu poziții de lider ar putea reveni la niveluri mai bune de marjă.
    • Modelul de achiziții și dezvoltare locală ar putea adăuga creștere pe termen lung, prin companii noi integrate în portofoliu.
    • Cererea pentru infrastructură și produse durabile ar putea sprijini segmentul de beton și piatră naturală în anii următori.

    Ce ar strica teza

    • Dacă sectorul construcțiilor din Suedia rămâne slab, rezultatele platformelor ar putea continua să scadă.
    • Profitabilitatea slabă a unor proiecte, precum cele din Spania, arată riscul de execuție în anumite operațiuni.
    • Dependența de câteva piețe și sectoare înseamnă că o încetinire simultană ar putea avea un efect mai mare asupra companiei.

    De urmărit

    • Evoluția marjei EBITA a IndustrieiQ1 2027
    • Cererea din construcțiile din Suedia pentru S:t Eriks2027
    • Progresul dezvoltării cimentului cu emisii reduse2027
    • Obiectivele științifice de reducere a emisiilor, care trebuiau stabilite în 24 de luni de la aderarea la SBTinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Volati este un holding industrial care își construiește valoarea prin posesia activă a unor companii cu poziții de lider în nișele lor, dezvoltate local și susținute de un model decentralizat de decizie. Activitatea principală este grupată în afacerea Industri, care cuprinde patru platforme: Corroventa, Communication, S:t Eriks și Tornum Group 1. Compania combină creșterea organică cu achiziții de companii noi, iar firma-mamă stabilește direcția strategică, în timp ce operațiunile locale aplică deciziile zilnice 1.

    Segmente

    S:t Eriks

    S:t Eriks produce beton și piatră naturală pentru infrastructură, amenajarea terenului și acoperișuri, cu vânzări către antreprenori în Suedia și Norvegia. Platforma reprezintă cea mai mare parte din afacerea Industri și a fost afectată de o piață slabă a construcțiilor în 2025, în timp ce cererea pentru infrastructură a rămas bună 1.

    Tornum Group

    Tornum oferă echipamente pentru manipularea cerealelor, precum uscătoare, silozuri și automatizări, clienților din agricultură și industrie din 15 piețe europene. Anul 2025 a adus o piață dificilă din cauza prețurilor mici ale cerealelor, dar platforma și-a crescut vânzările și profitul față de 2024 1.

    Communication

    Platforma include Scanmast, care furnizează stâlpi și turnuri pentru telecom și iluminat în țările nordice, și MAFI, care produce fixări pentru echipamente de telecom și panouri solare. În 2025 profitabilitatea a crescut, datorită controlului costurilor și unui focus mai selectiv, deși volumele din telecom au scăzut 1.

    Piața în context

    Piața construcțiilor din Suedia a rămas slabă, iar încetinirea implementării 5G a redus cererea pentru telecom. Dacă aceste tendințe se schimbă, platformele ar putea beneficia de o cerere mai bună, însă sursa nu oferă o estimare a momentului 1.

    Tendințe

    • Cerere mai scăzută de tratare a apeivânt din față

      Anul 2025 a avut mai puține daune de apă cauzate de vreme în Europa, ceea ce a redus cererea pentru produsele Corroventa 1.

    • Construcții slabe în Suediavânt din față

      Cererea din sectorul construcțiilor a rămas slabă în 2025, iar revenirea a fost doar sporadică, ceea ce a afectat S:t Eriks 1.

    • Infrastructură cu cerere bunăvânt din spate

      Cererea pentru produse orientate spre infrastructură a rămas bună, ceea ce sprijină segmentul de beton și piatră naturală 1.

    • Tranziția climaticămixt

      Volati lucrează la reducerea emisiilor, iar S:t Eriks testează ciment cu emisii mult mai mici, ceea ce ar putea deschide oportunități dacă cererea pentru construcții verzi crește 1.

    Poziția concurențială

    Sursa nu identifică concurenții direcți ai companiei și nici cote de piață. Din descrierile platformelor reiese că fiecare activează pe nișe locale cu poziții de lider, iar concurența depinde de regiune și de segmentul de produs 1.

    Platformele concurează în principal prin poziția de lider local, prin relațiile cu clienții profesioniști și prin capacitatea de a face achiziții. Sursa nu oferă o evaluare comparativă a acestor avantaje 1.

    • Concurenți locali din tratarea apei și sanare

      Corroventa concurează pe piețele europene de sanare a apei și umidității, dar sursa nu numește concurenți specifici 1.

    • Furnizori de stâlpi și turnuri pentru telecom

      Scanmast activează în țările nordice, iar concurenții săi nu sunt numiți în sursă 1.

    • Producători de echipamente agricole

      Tornum vinde pe 15 piețe europene, iar concurenții nu sunt identificați în raport 1.

    • Producători de beton și piatră naturală

      S:t Eriks concurează în Suedia și Norvegia, iar sursa nu prezintă concurenții direcți 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Volati AB · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Volati AB (VOLO.ST): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw