olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

AB ŽEMAITIJOS PIENAS ZMP1L.VS

Lituania · Nasdaq Vilnius · ISIN LT0000121865 · Verticală: Companii listate din Lituania

2,88EUR0,00 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

AB ŽEMAITIJOS PIENAS este un producător lituanian de produse lactate, cu sediul în Telšiai, care exportă tot mai mult și are în portofoliu brandul de cașcaval Džiugas. Compania și-a crescut vânzările pe piețe precum Ucraina și Israel în 2025, în ciuda războaielor din regiune, ceea ce face relevantă evoluția ei pe piețele de export.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea AB ŽEMAITIJOS PIENAS (ZMP1L.VS) costa 2,88 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 118,0 mil EUR, P/E 5,4 pe un EPS diluat de 0,53 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 173,61 %, beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 2,50–2,98 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
118,0 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
5,4
EPS diluat TTM 0,53 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
18,40 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
173,61 %
DPS 12 luni 5,00
Beta (2 ani)
0,22
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
2,502,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
2,80 – 2,99
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 6,6 %
SMA 50 / 200
2,74 / 2,67
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,03 / 0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,1 %−2,2 %+7,3 pp—
3 luni+12,5 %−3,6 %+16,1 pp—
6 luni+8,3 %+4,2 %+4,0 pp—
De la început de anindisponibil+5,8 %indisponibil—
1 an+5,1 %+7,6 %−2,5 pp+7,4 %
3 ani+62,7 %+51,0 %+11,7 pp+49,1 %
5 aniindisponibil+44,2 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−9,4 %
14 nov. 2025 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−27,3 %
21 feb. 2025 → 27 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,6 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,0, mediană 3,5, max 5,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri0307,6 mil340,3 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+10,6 %
Profit net21,3 mil27,0 mil21,7 mil
Profit net an/anindisponibil+26,8 %−19,5 %
EPS diluat51,000,650,53
EPS diluat an/anindisponibil−98,7 %−18,5 %
netă %indisponibil8,8 %6,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
18,0 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
166,0 mil EUR
Active totale
218,7 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,55x
ROE
13,9 %
ROA
10,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
0
2024
307,6 mil
2025
340,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
217,0 mil
2024
235,0 mil
2025
273,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
61,0 mil
2024
72,7 mil
2025
66,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
25,5 mil
2024
29,7 mil
2025
21,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
25,1 mil
2024
30,5 mil
2025
20,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
3,6 mil
2024
3,2 mil
2025
-1,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
21,3 mil
2024
27,0 mil
2025
21,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
51,00
2024
0,65
2025
0,53

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
5,00

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
18,2 mil
2024
32,0 mil
2025
18,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
50,6 mil
2024
51,7 mil
2025
63,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
94,2 mil
2024
114,8 mil
2025
118,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
66,6 mil
2024
80,1 mil
2025
91,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
144,0 mii
2024
218,0 mii
2025
173,0 mii

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
166,5 mil
2024
200,7 mil
2025
218,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
28,3 mil
2024
35,3 mil
2025
33,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
42,7 mil
2024
54,8 mil
2025
52,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
123,7 mil
2024
145,9 mil
2025
166,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
416,7 mii
2024
41,5 mil
2025
41,0 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
46,1 mil
2024
32,4 mil
2025
4,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-11,7 mil
2024
-18,6 mil
2025
-17,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-17,9 mil
2024
-82,0 mii
2025
-1,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-27,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-19,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-18,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
19,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
6,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
10,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
11,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
943,4 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
77 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
118,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
5,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
5,4x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
18,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
173,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,88 EUR

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 118,0 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
118,0 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
5,4x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
173,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 74derivat 3

Scorul pe grupe

21 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
36,00
EUR pe acțiune
Mijloc
41,45
EUR pe acțiune
Sus
49,60
EUR pe acțiune
Preț: 2,88 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 1.339,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 93,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,00 – 92,73 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E4,00 – 6,48 (Mijloc 4,44)
    11 firme folosite · multiplul median 8,4x · quartile 7,6x – 12,2x
    AKO1L.VS, APG1L.VS, GRG1L.VS, INR1L.VS, IVL1L.VS, KNE1L.VS, KNR1L.VS, LGD1L.VS, RSU1L.VS, VBL1L.VS, VLP1L.VS
  • Dividende actualizate (DDM)68,00 – 92,73 (Mijloc 78,46)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate6,4 %53 (față de colegi)30 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,6x100 (pe interval fix)20 %
P/E (TTM) · Evaluare5,4x100 (față de colegi)50 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial53/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Akcinė bendrovė "ŽEMAITIJOS PIENAS" (ZMP1L.VS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 340,3 mil EUR în 2025; creștere an/an 10,6 %; marjă netă 6,4 %; ROE 14,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 36,00–49,60 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,45 EUR, prețul de 2,88 EUR lasă un potențial de 1 339,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 93,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,6x
  • P/E (TTM): 5,4x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Lituania · aceeași țară · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
5,4x
mediana verticalei 9,5x
sub mediană (−43,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,2x
P/S
0,3x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−59,9 %)
P/B
0,7x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−27,3 %)
ROE
14,1 %
mediana verticalei 11,1 %
peste mediană (+26,7 %)
Marja netă
6,4 %
mediana verticalei 5,3 %
peste mediană (+20,8 %)
Marja EBIT
6,3 %
mediana verticalei 6,2 %
la mediană
Venituri an/an
10,6 %
mediana verticalei 6,7 %
peste mediană (+58,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
173,6 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+3.597,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LGD1L.VSLitgrid Ab578,7 mil16,913,0 %8,0 %+14,2 %+41 % / +69 %
IVL1L.VSAkcinė bendrovė "Invalda INVL"308,4 mil6,819,7 %230,8 %+44,6 %+17 % / +156 %
AKO1L.VSAB Akola group267,9 mil7,210,5 %2,5 %−4,4 %+4 % / +53 %
APG1L.VSAkcinė prekybos bendrovė "APRANGA"212,5 mil13,123,9 %5,3 %+4,9 %+24 % / +42 %
AMG1L.VSAB "Amber Grid"197,7 mil119,00,8 %2,0 %−6,4 %−2 % / +3 %
VLP1L.VSAb "vilkyškių Pieninė"187,2 mil17,112,6 %3,8 %+16,9 %+47 % / +241 %
KNE1L.VSAB "KN Energies"173,7 mil9,510,8 %17,3 %+12,3 %+50 % / +127 %
RSU1L.VSAkcinė bendrovė "ROKIŠKIO SŪRIS"135,6 mil7,911,1 %4,3 %+8,7 %−6 % / +49 %
GRG1L.VSAB "Grigeo"133,0 mil8,012,5 %6,7 %+15,7 %−3 % / +7 %
ZMP1L.VSAkcinė bendrovė "ŽEMAITIJOS PIENAS"118,0 mil5,414,1 %6,4 %+10,6 %+5 % / +63 %
KNR1L.VSAkcinė bendrovė "Kauno energija"87,9 mil11,37,6 %9,1 %−0,3 %+13 % / +119 %
VBL1L.VSAkcinė bendrovė "VILNIAUS BALDAI"37,2 mil8,411,5 %4,3 %+7,1 %−20 % / +49 %
INL1L.VSAkcinė bendrovė "INVL Baltic Farmland"23,2 mil28,44,1 %91,6 %+6,7 %+11 % / −1 %
INR1L.VSSpecialioji uždarojo tipo nekilnojamojo turto investicinė bendrovė "INVL Baltic Real Estate"21,5 mil5,913,7 %89,4 %+2,8 %−11 % / +30 %
NTU1L.VSAkcinė bendrovė "Novaturas"5,8 mil—-64,2 %-3,8 %−3,6 %indisponibil / indisponibil
AUG1L.VSAUGA group, AB——-43,3 %-20,7 %−6,9 %−5 % / −77 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZMP1L.VS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,81
Randament total -22 % · Pe an -22 %
3,19
Randament total 31 % · Pe an 31 %
4,79
Randament total 91 % · Pe an 91 %
3 ani
1,98
Randament total 17 % · Pe an 5 %
3,90
Randament total 103 % · Pe an 27 %
6,40
Randament total 208 % · Pe an 45 %
5 ani
2,16
Randament total 59 % · Pe an 10 %
4,77
Randament total 191 % · Pe an 24 %
8,55
Randament total 364 % · Pe an 36 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,97
  • Marja netă± 0,68
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,53
  • Diluare anuală± 0,06

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

AB ŽEMAITIJOS PIENAS este un producător lituanian de produse lactate, cu sediul în Telšiai, care exportă tot mai mult și are în portofoliu brandul de cașcaval Džiugas. Compania și-a crescut vânzările pe piețe precum Ucraina și Israel în 2025, în ciuda războaielor din regiune, ceea ce face relevantă evoluția ei pe piețele de export.

SWOT

Puncte tari

  • Marca Džiugas are o tradiție lungă și o recunoaștere solidă, ceea ce sprijină competitivitatea pe export.
  • Relațiile de lungă durată cu furnizorii de lapte și cu clienții asigură aprovizionare stabilă.
  • Compania are o structură de control intern și o practică de plată la timp a furnizorilor, conform raportului.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr limitat de cumpărători din industria lactatelor poate crește riscul de credit.
  • Compania nu folosește instrumente de acoperire împotriva riscului de dobândă pentru creditele pe termen lung.
  • Compania nu are un departament de audit intern la nivel de grup, ceea ce limitează supravegherea controlului.

Oportunități

  • Creșterea vânzărilor la export oferă posibilitatea de a accesa noi piețe și produse cu valoare adăugată mai mare.
  • Investițiile în echipamente pentru brânza Pik-Nik ar putea crește producția și reduce costurile cu munca.
  • Obiectivele de sustenabilitate și ambalajele ecologice ar putea deschide acces la clienți care cer astfel de standarde.

Amenințări

  • Războiul din Ucraina și restricțiile de securitate din Israel pot afecta vânzările la export.
  • Fluctuațiile cursurilor valutare pot afecta rezultatele dacă veniturile în zloți sau dolari scad.
  • Atacurile cibernetice și cerințele legate de directiva NIS2 presupun costuri și riscuri operaționale.

Riscuri

  • Risc geopolitic și sancțiunimediu

    Războiul din Ucraina și evenimentele din Israel pot restrânge vânzările pe piețe din afara UE. Compania monitorizează sancțiunile pentru a rămâne conformă.

  • Risc valutarmediu

    Veniturile și cheltuielile în zloți polonezi și dolari americani pot genera diferențe de curs care afectează rezultatele.

  • Risc de dobândămediu

    Creditele pe termen lung expun compania la variația dobânzilor, iar aceasta nu folosește instrumente de acoperire.

  • Concentrarea acționariatuluiridicat

    Familia Pažemeckas controlează peste 67% din voturi, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor.

  • Risc cibernetic și de mediuscăzut

    Amenințările cibernetice și efectele schimbărilor climatice sunt riscuri crescute, iar compania a investit în securitatea sistemelor informatice în 2025.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea vânzărilor la export din 2025 continuă, compania ar putea își consolida poziția pe piețele externe.
  • Marca Džiugas și relațiile cu fermierii pot susține o poziție competitivă stabilă pe termen lung.
  • Investițiile planificate în echipamente ar putea reduce costurile cu munca și îmbunătăți calitatea produsului.

Ce ar strica teza

  • Dacă riscurile geopolitice se intensifică, vânzările la export ar putea scădea brusc pe piețele deja sensibile.
  • Prețurile volatile ale produselor lactate și creșterea costurilor cu forța de muncă ar putea comprima marjele.
  • Concentrarea acționariatului poate limita lichiditatea și influența acționarilor minoritari asupra deciziilor.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor la export către Ucraina și Israel2026
  • Execuția investițiilor în echipamente pentru brânza Pik-Nik2026
  • Rata de rotație a personalului și costurile salariale2026
  • Impactul sancțiunilor și al riscurilor geopolitice asupra exporturilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania procesează lapte crud achiziționat de la fermieri și produce lactate pentru piața din Lituania și pentru export, inclusiv în țările baltice, Polonia, Germania, Ungaria, Spania și Regatul Unit. Brandul de cașcaval Džiugas este considerat una dintre cele mai importante active necorporale ale grupului, asociat cu tradiția maturării și cu o calitate recunoscută. Grupul include și Šilutės Rambynas, ABF, filială în care ŽEMAITIJOS PIENAS deține 87,82% din acțiuni, potrivit raportului anual.

Relațiile de lungă durată cu furnizorii de lapte, cu clienții și cu partenerii comerciali sunt descrise de management ca o parte esențială a modelului de afaceri, deoarece asigură aprovizionarea stabilă și creșterea sustenabilă. Pentru 2026, grupul își propune să dezvolte produse noi aliniate tendințelor de piață, să extindă vânzările la export și să crească notorietatea mărcii.

Compania menționează un accent pe calitatea laptelui crud, pe optimizarea costurilor logistice și pe reducerea emisiilor de CO₂ prin optimizarea rutelor de transport. Managementul afirmă că va analiza structura costurilor de producție și va renunța la segmentele de produse cel mai puțin profitabile.

Segmente

Produse lactate pentru piața din Lituania și Europa

Gama de lactate, inclusiv cașcavalul Džiugas, se vinde pe piața internă și în Europa, prin lanțuri de retail și distribuitori. Compania urmărește să vândă direct în raftul marilor lanțuri de retail, colaborând cu clienții mai mici prin distribuitori.

Export către Ucraina și Israel

Vânzările către Ucraina și Israel au crescut în 2025, cu 40% și, respectiv, 48% față de 2024, deși vânzările către Israel au scăzut temporar după izbucnirea războiului. Expunerea la aceste piețe este gestionată prin avansuri sau asigurări de credit la export.

Šilutės Rambynas, ABF

Filiala se concentrează pe producția de brânză tip string cheese Pik-Nik, unde compania intenționează să investească în echipamente pentru creșterea producției și îmbunătățirea calității. Filiala nu desfășoară activități de cercetare și dezvoltare.

Piața în context

Managementul descrie piața produselor lactate ca dinamică și plină de provocări, cu prețuri volatile ale produselor. Compania își concentrează strategia pe export, pe produse cu valoare adăugată mai mare și pe calitate, mai degrabă decât pe volum. Expunerea la piața din Ucraina și Belarus a fost de aproximativ 2,5% din vânzările totale înainte de război, potrivit raportului anual.

Riscurile de piață includ fluctuațiile cursurilor pentru zlotul polonez și dolarul american, dobânzile la creditele pe termen lung, neacoperite prin instrumente de acoperire, și concentrarea cumpărătorilor din industria lactatelor. Compania afirmă că gestionează riscul de credit prin asigurări și garanții de plată.

Tendințe

  • Cerere crescută la exportvânt din spate

    Creșterea vânzărilor către Ucraina și Israel arată că cererea pentru produsele companiei poate persista pe piețe externe. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini planul de extindere a exportului.

  • Războiul din Ucraina și sancțiunilevânt din față

    Războiul din Ucraina și sancțiunile internaționale sunt monitorizate de management, care nu a identificat un impact negativ semnificativ asupra continuității activității în 2025. Riscul rămâne însă prezent, mai ales dacă restricțiile se extind.

  • Costuri de muncă în creșteremixt

    Managementul menționează creșterea costurilor cu forța de muncă, motiv pentru care planifică investiții în echipamente care să reducă dependența de munca manuală. Salariile medii ale lucrătorilor au crescut în perioada 2022–2025.

  • Sustenabilitate și ambalajemixt

    Compania își propune ambalaje mai prietenoase cu mediul, energie regenerabilă în producție și stații de încărcare pentru vehicule electrice. Aceste măsuri pot reduce impactul ecologic, dar implică investiții suplimentare.

Poziția concurențială

Raportul anual nu identifică concurenți cu nume în text. Compania se prezintă ca un producător de lactate cu o marcă recunoscută în Lituania și cu o poziție în export, iar profilul ei competitiv depinde de calitatea laptelui și de reputația mărcii Džiugas.

Diferențierea companiei se bazează pe relațiile cu fermierii, pe experiența producției și pe recunoașterea mărcii, nu pe scara producției. Prețurile sunt descrise ca fiind volatile, ceea ce face ca presiunea concurențială să rămână un factor important pentru marjele viitoare.

  • Alți producători de lactate din Lituania și regiunea baltică

    Concurenții direcți nu sunt numiți în raportul anual; compania operează pe o piață cu mai mulți producători regionali.

  • Producători de cașcaval din Europa

    Competiția pe segmentul de cașcaval de tip Džiugas vine din producătorii europeni, nominalizați doar ca piață, nu ca entități în raport.

  • Distribuitori și lanțuri de retail

    Lanțurile de retail sunt atât clienți, cât și presiune asupra prețurilor, conform strategiei de vânzare descrise de companie.

  • Producători de brânză string cheese

    Filiala Šilutės Rambynas concurează pe segmentul de brânză tip string cheese, fără concurenți nominalizați în raport.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / AB ŽEMAITIJOS PIENAS · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

AB ŽEMAITIJOS PIENAS (ZMP1L.VS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw