olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Adamas Trust, Inc. ADAMN

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

21,22USD−2,41 % · 1 ziÎnchidere 02 nov. 2026

Adamas Trust este un REIT administrat intern, care investește în active legate de ipoteci rezidențiale, în principal Agency RMBS și credite pentru investitori imobiliari, prin filiala Constructive. Portofoliul de investiții a ajuns la 10,5 miliarde USD la finalul anului 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a achiziționat noi investiții de 1,5 miliarde USD, ceea ce arată direcția de extindere în prezent.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Adamas Trust, Inc. (ADAMN) costa 21,22 USD (−2,41 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, randament al dividendului 4,86 %, beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 21,22–25,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de -159,1 mil USD (−455,1 % an/an), EPS diluat -1,89 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,9 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,44 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-2,06 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
4,86 %
DPS 12 luni 1,03
Beta (2 ani)
0,17
Volatilitate (1 an) 14 %
Interval 52 săpt.
21,2225,11

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
24,8
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
21,44 – 23,99
sub banda inferioară · %B -0,09 · lățimea benzii 11,2 %
SMA 50 / 200
23,91 / 23,37
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,61 / -0,51
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−12,4 %−2,3 %−10,1 pp—
3 luni−11,5 %−0,8 %−10,7 pp—
6 luni−10,1 %+4,7 %−14,8 pp—
De la început de an−2,1 %+10,2 %−12,2 pp—
1 an−2,1 %+10,3 %−12,4 pp−3,5 %
3 ani+6,6 %+73,0 %−66,4 pp+9,6 %
5 ani−18,2 %+61,8 %−80,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−15,5 %
28 aug. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,2 %
09 nov. 2021 → 14 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
-159,1 mil USD
−455,1 % an/an
EPS diluat
-1,89
−625,0 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Profit operațional-31,8 mil37,7 mil4,3 mil39,5 mil56,3 mil86,7 mil53,1 mil-162,2 mil
Amortizare și depreciere6,9 mil5,9 mil5,9 mil5,9 mil5,4 mil4,6 mil4,5 mil4,5 mil
Profit înainte de impozit———39,5 mil———-162,2 mil
Impozit pe profit-1,5 mil648,0 mii-161,0 mii-298,0 mii-44,0 mii159,0 mii13,0 mii-22,0 mii
Profit net-31,4 mil42,2 mil8,5 mil44,8 mil53,5 mil48,6 mil55,2 mil-159,1 mil
EPS diluat-0,35 ≈0,33-0,040,360,58 ≈0,400,47-1,89
Flux de numerar operațional29,1 mil25,8 mil39,2 mil ≈6,9 mil ≈62,1 mil-16,7 mil105,9 mil ≈-37,1 mil ≈
Investiții (capex)3,5 mil———————
Dividende plătite18,1 mil18,5 mil18,2 mil ≈18,1 mil ≈20,8 mil21,4 mil20,8 mil ≈24,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni001,5 mil ≈0 ≈05,0 mil0 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net102,9 mil173,7 mil-288,5 mil193,2 mil-298,6 mil-48,7 mil-62,0 mil149,0 mil
Profit net an/an+11,9 %+68,9 %−266,1 %indisponibil−254,6 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,610,64-0,891,51-3,61-0,99-1,141,10
EPS diluat an/an−7,6 %+4,9 %−239,1 %indisponibil−339,1 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber23,7 mil35,0 mil110,5 mil92,9 mil-117,6 mil-20,5 mil-10,6 mil125,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
210,3 mil USD
Datorie financiară
735,8 mil USD
Datorie netă
525,5 mil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
12,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,52x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
10,5 %
ROA
1,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit operațional
2023
-77,7 mil
2024
-92,9 mil
2025
137,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
24,6 mil
2024
39,8 mil
2025
23,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-53,1 mil ≈
2024
-53,1 mil ≈
2025
160,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
192,1 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2024verificat

Impozit pe profit
2023
75,0 mii
2024
1,0 mil
2025
145,0 mii

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-48,7 mil
2024
-62,0 mil
2025
149,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,99
2024
-1,14
2025
1,10

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
91,0 mil
2024
90,8 mil
2025
91,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
187,1 mil
2024
167,4 mil
2025
210,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
0
2025
22,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
252,0 mii
2025
17,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,4 mld
2024
9,2 mld
2025
12,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
934,1 mil
2024
573,2 mil
2025
735,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,8 mld
2024
7,8 mld
2025
11,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,6 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
30,0 mil
2024
14,1 mil
2025
134,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
50,4 mil
2024
24,6 mil
2025
8,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-20,5 mil ≈
2024
-10,6 mil ≈
2025
125,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,2 mld
2024
-2,2 mld
2025
-2,9 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
128,8 mil
2024
74,9 mil
2025
75,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
8,6 mil
2024
3,5 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
82,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
496,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
9,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
114,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
8,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
106,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
215,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
45,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
71,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 56,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

21,22 USD

02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
45,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 1926derivat 128

Scorul pe grupe

57 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
11,88
USD pe acțiune
Mijloc
16,29
USD pe acțiune
Sus
25,33
USD pe acțiune
Preț: 21,22 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -23,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -30,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,82 – 31,93 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)13,93 – 18,73 (Mijloc 15,98)
  • Colegi: P/B9,82 – 31,93 (Mijloc 16,60)
    33 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 0,7x – 2,3x
    ACRE, AKR, CFTR-PA, DEA, DLR, DRH, ESS, EXR, FCPT, FSP, GLPI, HHH, HR, HST, IRT, KIM, KRC, MDRR, NHP, O, ONL, PLD, PMT, PSA, PW, RYN, SELF, SITC, SUNS, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 56,5 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate-0,1 %17 (față de colegi)12 %
Marja EBITDA · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie9,4x0 (față de colegi)27 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare1,5x46 (față de colegi)35 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamente4,9 %51 (față de colegi)27 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Calitate· parțial17/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțial51/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ADAMAS TRUST, INC. (ADAMN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -0,1 %; datorie netă/EBITDA 9,4x.

Intervalul de valoare estimat este 11,88–25,33 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,29 USD, prețul de 21,21 USD lasă un potențial de -23,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -30,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 56,5 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROE: -0,1 %
  • Datorie netă / EBITDA: 9,4x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, CAGR venituri 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 27,7x
EV/EBITDA
45,6x
mediana verticalei 16,6x
peste mediană (+174,4 %)
P/S
—
mediana verticalei 6,2x
P/B
1,5x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+24,4 %)
ROE
-0,1 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−101,9 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 20,7 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 32,5 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 4,1 %
Datorie netă/EBITDA
9,4x
mediana verticalei 4,7x
peste mediană (+97,6 %)
Randament dividend
4,9 %
mediana verticalei 4,6 %
peste mediană (+5,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.175,3 mld102,34,0 %12,7 %+35,6 %+15 % / +168 %
PLDPrologis, Inc.120,9 mld32,77,1 %42,5 %+7,2 %+1 % / +13 %
EQIXEquinix Inc98,4 mld59,711,5 %16,4 %+5,4 %+32 % / +22 %
AMTAmerican Tower Corporation87,3 mld26,490,6 %30,7 %+5,1 %+4 % / −10 %
PSAPublic Storage62,3 mld33,916,0 %37,8 %+2,7 %+21 % / +29 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.61,8 mld45,96,2 %21,7 %+10,0 %+10 % / +27 %
ORealty Income Corporation54,5 mld42,03,3 %21,5 %+9,1 %−0 % / +7 %
VTRVentas, Inc.45,9 mld163,11,9 %4,0 %+18,5 %+8 % / +89 %
CCICrown Castle Inc.37,0 mld44,2—20,7 %−4,4 %−5 % / −26 %
IRMIron Mountain Inc34,3 mld81,6—5,7 %+12,2 %+33 % / +80 %
EXRExtra Space Storage Inc.32,6 mld31,77,9 %29,9 %+3,7 %+17 % / +20 %
VICIVICI Properties Inc.27,5 mld11,58,3 %56,5 %+4,1 %−13 % / −16 %
VMRKVivmark Residential23,3 mld27,28,1 %—+4,8 %+1 % / +9 %
SBACSba Communications Corporation19,6 mld19,9—34,5 %+5,1 %−5 % / −25 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.17,5 mld17,115,8 %16,5 %+7,6 %+45 % / +46 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,1 mld40,88,0 %22,7 %+6,4 %+1 % / +24 %
KIMKimco Realty Corporation16,8 mld27,75,8 %27,8 %+5,1 %+21 % / +30 %
GLPIGaming and Leisure Properties, Inc.11,4 mld12,019,6 %55,2 %+4,1 %−10 % / −16 %
HRHealthcare Realty Trust Incorporated6,5 mld—-1,0 %-4,0 %−6,9 %+5 % / +25 %
RYNRayonier Inc.6,1 mld6,712,8 %68,6 %−51,0 %−9 % / −34 %
HHHHoward Hughes Holdings Inc.4,7 mld15,87,7 %12,3 %−15,8 %−13 % / +11 %
KRCKilroy Realty Corp4,2 mld19,64,6 %22,0 %−2,0 %−15 % / +11 %
IRTIndependence Realty Trust, Inc.3,5 mld83,01,3 %6,5 %+2,8 %−13 % / +10 %
DRHDiamondrock Hospitality Co3,0 mld19,79,9 %13,5 %−0,8 %+59 % / +75 %
AKRAcadia Realty Trust2,7 mld27,79,5 %54,4 %+14,2 %−6 % / +28 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ADAMN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Adamas Trust este un REIT administrat intern, care investește în active legate de ipoteci rezidențiale, în principal Agency RMBS și credite pentru investitori imobiliari, prin filiala Constructive. Portofoliul de investiții a ajuns la 10,5 miliarde USD la finalul anului 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a achiziționat noi investiții de 1,5 miliarde USD, ceea ce arată direcția de extindere în prezent.

SWOT

Puncte tari

  • Platformă integrată de originare prin Constructive, cu acces propriu la active de credit, care sprijină strategia de sursă proprie.
  • Portofoliu extins de active Agency RMBS, considerate mai puțin sensibile la deteriorarea creditului.
  • Creștere constantă a veniturilor din dobânzi și a investițiilor noi pe parcursul ultimelor trimestre.

Puncte slabe

  • Gradul ridicat de îndatorare poate amplifica pierderile dacă valoarea activelor scade.
  • Dependența de finanțări prin acorduri de răscumpărare și linii de depozit creează expunere la condițiile de credit.
  • Veniturile pot fi volatile din cauza valorii corecte a activelor înregistrate la valoare justă.

Oportunități

  • Dacă piața creditelor pentru investitori rămâne activă, Constructive ar putea extinde originările și veniturile.
  • Reducerea dobânzilor ar putea sprijini valoarea activelor și accesul la finanțare mai ieftină.
  • Securitizările de credite BPL-Rental ar putea deschide surse suplimentare de capital.

Amenințări

  • Creșterea dobânzilor ar putea reduce valoarea portofoliului și disponibilitatea unor active țintă.
  • Deteriorarea economică ar putea crește incidența neplăților și a pierderilor pe creditele deținute.
  • Schimbările de reglementare privind Fannie Mae, Freddie Mac și Ginnie Mae ar putea afecta modelul de afaceri.

Riscuri

  • Valoarea activelorridicat

    Scăderea valorii de piață a investițiilor poate reduce câștigurile, valoarea contabilă și lichiditatea companiei 1.

  • Nepotrivirea dobânzilormediu

    Activele și împrumuturile pot avea perioade de reprețuire diferite, ceea ce poate reduce venitul net în perioade de schimbare a dobânzilor 1.

  • Risc de creditridicat

    Pierderile ar putea fi mai mari decât estimările dacă rata de neplată crește sau valorile garanțiilor scad 1.

  • Accesul la finanțaremediu

    Condițiile de finanțare ar putea deveni mai puțin favorabile, iar cerințele de colateral suplimentar ar putea reduce lichiditatea 1.

  • Reglementare și statut REITmediu

    Pierderea calificării de REIT sau schimbările de reglementare ar putea afecta distribuțiile către acționari 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea venitului net și a valorii contabile continuă, compania ar putea demonstra un model de afaceri durabil 3.
  • Platforma Constructive ar putea adăuga originare proprie și randamente superioare pentru activele de credit 13.
  • Accentul pe Agency RMBS ar putea reduce sensibilitatea portofoliului la deteriorarea creditului în perioade de stres 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă dobânzile cresc, valoarea portofoliului ar putea scădea și finanțarea ar putea deveni mai costisitoare 1.
  • Nivelul ridicat de îndatorare ar putea amplifica pierderile dacă activele se deprecieză 12.
  • Dependența de piețele de credite pentru investitori și de securitizări ar putea limita creșterea dacă aceste piețe se strâng 3.

De urmărit

  • Evoluția valorii contabile pe acțiune și a EADQ3 2026
  • Nivelul indicatorului de îndatorare recurentă al companieiQ3 2026
  • Integrarea Constructive și volumul de originări2026
  • Costul securitizărilor BPL-Rental și accesul la finanțarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Compania funcționează ca REIT administrat intern pentru scopuri fiscale federale din SUA și urmărește să genereze câștiguri durabile printr-o gestionare disciplinată a portofoliului. Portofoliul său include active de credit sensibile legate de proprietăți rezidențiale și multifamiliale, precum și investiții cu venit fix, cum ar fi Agency RMBS 1. Pe 3 septembrie 2025 și-a schimbat numele din New York Mortgage Trust în Adamas Trust 1.

Din 15 iulie 2025, compania deține integral Constructive, un creditor pentru credite destinate investitorilor imobiliari care operează în 48 de state 1. Constructive asigură o sursă proprie de active de credit și o platformă de originare scalabilă, iar în trimestrul al doilea din 2026 a generat împrumuturi noi de peste 400 de milioane USD 3. Activitatea este completată de investiții în proprietăți unifamiliale închiriate și de împrumuturi mezanin 1.

Strategia urmărește alocarea capitalului spre active cu sensibilitate mai mică la deteriorarea creditului, precum Agency RMBS, și spre credite de calitate superioară, în special cele originate prin Constructive 1. Conducerea a redus treptat expunerea la proprietăți multifamiliale, care devine o parte tot mai mică a bilanțului 1.

Segmente

Portofoliul de investiții

Acest segment, care include în principal active ipotecare rezidențiale, a generat cea mai mare parte a veniturilor și a veniturilor din dobânzi ale companiei 1. La finalul trimestrului al doilea din 2026, investițiile Agency RMBS au ajuns la 7,2 miliarde USD, cu o rată a cupoanelor medie de 5,48% 3.

Constructive

Segmentul Constructive reunește activitatea de originare a creditelor pentru investitori imobiliari, cu încasări din originare și vânzare de credite 1. Pe parcursul trimestrului al doilea din 2026, Constructive a originat credite comerciale de 427,6 milioane USD, iar portofoliul de credite BPL-Rental a crescut la 2,3 miliarde USD ca unitate de capital neamortizat 3.

Piața în context

Piața creditelor pentru investitori imobiliari este un segment mai scump și mai riscant, unde originatorii cu platforme proprii pot avea avantaje operaționale 1. Compania consideră că aceste bariere operaționale le permit să obțină randamente ajustate la risc mai bune în timp 1.

Tendințe

  • Creșterea dobânzilorvânt din față

    Cererea pentru active sensibile la dobânzi ar putea scădea dacă dobânzile cresc din nou, ceea ce ar reduce disponibilitatea unor active și ar crește costul finanțării 1. Din acest motiv, compania preferă active cu scadență mai scurtă și cupoane mai mari 1.

  • Credite pentru investitori imobiliarivânt din spate

    Creșterea creditelor BPL-Rental și a securitizărilor asociate poate susține venituri mai mari dacă piața rămâne activă 3. Totuși, aceste credite au risc diferit față de creditele ipotecare tradiționale 1.

  • Finanțare prin securitizaremixt

    Accesul la securitizări și la linii de finanțare poate sprijini creșterea portofoliului, dar condițiile de finanțare pot varia 23. Compania menționează o capacitate de depozit extinsă în trimestrul al doilea din 2026 3.

  • Consolidarea sursei de creditevânt din spate

    Controlul total asupra Constructive ar putea reduce dependența de terți pentru active noi și ar putea susține rentabilitatea în timp 13.

Poziția concurențială

Compania arată că concurența poate împiedica achiziția de active în condiții favorabile sau chiar achiziția lor 1. Pe piețele de credite pentru investitori și pe piețele de titluri ipotecare există mai mulți actori care pot concura pentru aceleași active 1.

Avantajul declarat al companiei se bazează pe platforma proprie de originare Constructive și pe accesul la surse de credit prin parteneriate, ceea ce poate reduce presiunea concurențială în anumite segmente 13.

  • Alți REIT-uri hipotecare

    Companii care investesc în aceleași tipuri de active ipotecare și pot concura pentru achiziții, conform riscurilor de concurență descrise în raport.

  • Creditori pentru investitori imobiliari

    Originatori independenți de credite pentru renovare și închiriere, care pot concura direct cu platforma Constructive.

  • Bănci și originatori de credite ipotecare

    Instituții care vând credite pe piața secundară și pot influența prețul activelor disponibile pentru companie.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Adamas Trust, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Adamas Trust, Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Adamas Trust, Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Adamas Trust, Inc. (ADAMN): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw