olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AerSale Corporation ASLE

Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies · SIC 5080 · Verticală: Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080)

4,83USD+2,99 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

AerSale este o platformă de servicii pentru piața aftermarket a aviației comerciale, care prelungește viața aeronavelor aflate la mijlocul ciclului lor de exploatare prin leasing, vânzări de piese USM și servicii MRO. Compania a intrat în 2026 cu venituri în scădere, din cauza absenței vânzărilor de echipamente de zbor, iar cifra de afaceri a trimestrului al doilea din 2026 a fost de 70,9 milioane USD, în timp ce aprecierea rezultatelor depinde acum de livrările programate pentru a doua jumătate a anului.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea AerSale Corporation (ASLE) costa 4,83 USD (+2,99 % într-o zi), cu capitalizare 230,5 mil USD, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 4,57–7,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 70,9 mil USD (−33,9 % an/an), profit net de -5,6 mil USD (−165,0 % an/an), EPS diluat -0,12 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
230,5 mil USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,08 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-1,60 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,85
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
4,577,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,6
neutru
Bollinger (20, 2)
4,51 – 5,05
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 11,3 %
SMA 50 / 200
5,19 / 6,27
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,15 / -0,18
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,8 %−0,9 %−6,9 pp—
3 luni−22,1 %+1,2 %−23,3 pp—
6 luni−29,5 %+4,8 %−34,3 pp—
De la început de an−32,1 %+10,7 %−42,8 pp—
1 an−35,2 %+11,1 %−46,3 pp+14,4 %
3 ani−68,4 %+80,7 %−149,2 pp+53,8 %
5 ani−78,4 %+64,6 %−143,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,4 %
27 feb. 2026 → 21 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−80,9 %
01 nov. 2021 → 10 oct. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−26,4 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
70,9 mil USD
−33,9 % an/an
Profit net
-5,6 mil USD
−165,0 % an/an
EPS diluat
-0,12
−166,7 % an/an
netă / operațională
-7,9 % / -6,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri82,7 mil77,1 mil65,8 mil107,4 mil71,2 mil90,9 mil70,6 mil70,9 mil
Costul vânzărilor59,0 mil55,4 mil47,8 mil72,0 mil49,7 mil60,0 mil51,7 mil54,7 mil
Profit brut23,7 mil21,7 mil18,0 mil35,3 mil21,5 mil31,0 mil18,9 mil16,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare21,7 mil23,6 mil24,6 mil22,8 mil18,6 mil23,9 mil22,2 mil21,0 mil
Profit operațional2,0 mil-1,9 mil-6,6 mil12,5 mil2,9 mil7,1 mil-3,3 mil-4,8 mil
Amortizare și depreciere8,2 mil3,7 mil4,9 mil4,5 mil4,8 mil5,1 mil6,1 mil5,6 mil
Profit înainte de impozit587,0 mii-3,1 mil-6,0 mil10,3 mil613,0 mii5,6 mil-4,5 mil-7,2 mil
Impozit pe profit78,0 mii497,0 mii-720,0 mii1,8 mil733,0 mii187,0 mii-1,0 mil-1,6 mil
Profit net509,0 mii-3,6 mil-5,3 mil8,6 mil-120,0 mii5,4 mil-3,5 mil-5,6 mil
EPS diluat0,01-0,07-0,100,180,000,11 ≈-0,07-0,12
Flux de numerar operațional-21,5 mil37,5 mil-45,2 mil19,8 mil ≈-8,9 mil ≈11,4 mil-26,7 mil-6,8 mil ≈
Investiții (capex)3,6 mil5,3 mil2,4 mil1,2 mil ≈907,0 mii ≈1,6 mil1,1 mil744,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri290,7 mil304,2 mil208,9 mil340,4 mil408,5 mil334,5 mil345,1 mil335,3 mil
Venituri an/anindisponibil+4,6 %−31,3 %+62,9 %+20,0 %−18,1 %+3,2 %−2,8 %
Profit net8,9 mil15,5 mil8,1 mil36,1 mil43,9 mil-5,6 mil5,9 mil8,6 mil
Profit net an/anindisponibil+75,1 %−47,8 %+346,2 %+21,4 %−112,7 %indisponibil+46,6 %
EPS diluat-668,04-516,987,390,760,83-0,150,110,18
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−89,7 %+9,2 %−118,1 %indisponibil+63,6 %
netă %3,0 %5,1 %3,9 %10,6 %10,7 %-1,7 %1,7 %2,6 %
Flux de numerar liberindisponibil43,8 mil-14,4 mil77,6 mil-8,6 mil-185,5 mil-2,9 mil-29,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,4 mil USD
Datorie financiară
112,3 mil USD
Datorie netă
108,0 mil USD
Capitaluri proprii
424,4 mil USD
Active totale
640,5 mil USD
Datorie / capitaluri
0,26x
Lichiditate curentă
3,71x
ROE
1,9 %
ROA
1,4 %
Marja FCF
-8,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
334,5 mil
2024
345,1 mil
2025
335,3 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
242,1 mil
2024
241,1 mil
2025
229,5 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
92,4 mil
2024
103,9 mil
2025
105,8 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
103,2 mil
2024
94,2 mil
2025
90,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-10,8 mil
2024
9,7 mil
2025
15,8 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
10,5 mil
2024
16,0 mil
2025
19,3 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-311,0 mii ≈
2024
25,8 mil ≈
2025
35,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
733,0 mii
2024
4,8 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-7,7 mil
2024
7,8 mil
2025
10,5 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-2,1 mil
2024
2,0 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-5,6 mil
2024
5,9 mil
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,15
2024
0,11
2025
0,18

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
51,5 mil
2024
53,4 mil
2025
48,8 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
5,9 mil
2024
4,7 mil
2025
4,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
31,2 mil
2024
34,6 mil
2025
42,7 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
177,8 mil
2024
224,8 mil
2025
205,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
264,8 mil
2024
284,0 mil
2025
269,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
27,7 mil
2024
36,3 mil
2025
32,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
19,9 mil
2024
19,9 mil
2025
19,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
11,7 mil
2024
10,2 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
553,9 mil
2024
604,7 mil
2025
640,5 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
29,9 mil
2024
34,2 mil
2025
29,6 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,3 mil
2024
605,0 mii
2025
993,0 mii

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
36,3 mil
2024
40,4 mil
2025
111,3 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
45,7 mil
2024
75,0 mil
2025
72,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
108,9 mil
2024
149,1 mil
2025
216,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
445,0 mil
2024
455,6 mil
2025
424,4 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-174,2 mil
2024
11,2 mil
2025
-23,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
11,4 mil
2024
14,1 mil
2025
6,1 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-185,5 mil ≈
2024
-2,9 mil ≈
2025
-29,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
3,1 mil
2024
-16,1 mil
2025
-3,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
29,7 mil
2024
3,8 mil
2025
26,5 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-6,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
9,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
62,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
46,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-42,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
1,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
63,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-39,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-52,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-11,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
145,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
6,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-31,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
4,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-35,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-132,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
55 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
409 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
397 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
230,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
376,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
16,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
204,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,83 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 230,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
230,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
16,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-1,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 1071derivat 76

Scorul pe grupe

73 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate0,3 %0 (pe interval fix)14 %
Marja netă · Calitate-1,2 %0 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-6,4 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-39,9 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie6,2x0 (pe interval fix)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,3x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare16,0x0 (pe interval fix)14 %
Randament FCF · Evaluare-15,3 %0 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie20/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AerSale Corporation (ASLE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 335,3 mil USD în 2025; creștere an/an -2,8 %; marjă netă -1,2 %; ROE -0,9 %; datorie netă/EBITDA 6,2x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 3,3x

Ce o infirmă

  • ROIC: 0,3 %
  • Marja netă: -1,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -6,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: -39,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: 6,2x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,2x
  • EV/EBITDA: 16,0x
  • Randament FCF: -15,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Wholesale-Machinery, Equipment & Supplies (SIC 5080) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 26,0x
EV/EBITDA
16,0x
mediana verticalei —
P/S
0,8x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−33,9 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−77,7 %)
ROE
-0,9 %
mediana verticalei 13,8 %
sub mediană (−106,5 %)
Marja netă
-1,2 %
mediana verticalei 7,3 %
sub mediană (−116,8 %)
Marja EBIT
0,6 %
mediana verticalei 9,4 %
sub mediană (−93,6 %)
Venituri an/an
-2,8 %
mediana verticalei 9,8 %
sub mediană (−129,1 %)
Datorie netă/EBITDA
6,2x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AITApplied Industrial Technologies, Inc.10,7 mld26,022,5 %8,4 %+8,8 %+14 % / +92 %
DSGRDistribution Solutions Group, Inc.1,6 mld179,81,4 %0,4 %+9,8 %+28 % / +16 %
WLFCWillis Lease Finance Corp879,6 mil4,413,8 %12,0 %+28,3 %−3 % / +179 %
ASLEAerSale Corporation230,5 mil—-0,9 %-1,2 %−2,8 %−35 % / −68 %
HDSNHudson Technologies Inc181,4 mil20,93,6 %3,5 %+4,0 %−53 % / −67 %
TLIHTen-League International Holdings Limited161,7 mil36,749,6 %7,3 %+38,4 %+36 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ASLE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    AerSale este o platformă de servicii pentru piața aftermarket a aviației comerciale, care prelungește viața aeronavelor aflate la mijlocul ciclului lor de exploatare prin leasing, vânzări de piese USM și servicii MRO. Compania a intrat în 2026 cu venituri în scădere, din cauza absenței vânzărilor de echipamente de zbor, iar cifra de afaceri a trimestrului al doilea din 2026 a fost de 70,9 milioane USD 3, în timp ce aprecierea rezultatelor depinde acum de livrările programate pentru a doua jumătate a anului.

    SWOT

    Puncte tari

    • Oferta integrată, care leagă achiziția de echipamente, dezasamblarea, piesele USM și serviciile MRO, creează oportunități de vânzare încrucișată între segmente 1.
    • Licențele FAA «unlimited» pentru operațiunile de întreținere permit introducerea mai rapidă a noilor capacități, prin proceduri de autocertificare aprobate de FAA 1.
    • Clienții de top au colaborat cu compania de cel puțin cinci ani, ceea ce sugerează o bază de clienți stabilă și recurentă 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt foarte volatile de la un trimestru la altul, deoarece depind de momentul vânzărilor de echipamente de zbor, care pot lipsi complet într-o perioadă 3.
    • Rezultatele trimestriale recente au arătat o pierdere netă și un EBITDA ajustat foarte scăzut, în timp ce lichiditatea rămâne limitată în raport cu nevoile de finanțare 3.
    • Fluxurile de numerar din exploatare sunt negative, din cauza investițiilor continue în stocuri și achiziții de echipamente de zbor 3.

    Oportunități

    • Termenul de conformitate FAA pentru soluția AerSafe ar putea sprijini cererea în a doua jumătate a anului 2026 3.
    • Extinderea portofoliului de leasing pentru motoare și aeronave cargo poate aduce venituri mai recurente, dacă se transformă în contracte noi 3.
    • Contractele guvernamentale și militare, care sunt de regulă mai stabile decât ciclul comercial, reprezintă o direcție de creștere menționată de companie 1.

    Amenințări

    • Crizele geopolitice și restricțiile comerciale pot întrerupe lanțurile de aprovizionare și pot reduce cererea din partea clienților 12.
    • Faliментul sau reducerea activității unor companii aeriene poate crea o ofertă excesivă de echipamente și poate scădea valorile de piață ale acestora 1.
    • Presiunea concurențială din partea unor competitori cu resurse mai mari ar putea afecta marjele companiei 1.

    Riscuri

    • Volatilitatea veniturilorridicat

      Vânzările de echipamente de zbor sunt neregulate, iar absența lor într-un trimestru poate reduce drastic veniturile și rezultatele, cum s-a întâmplat în trimestrul al doilea din 2026 3.

    • Lichiditate și finanțareridicat

      Compania a raportat o lichiditate limitată și fluxuri de exploatare negative, iar dependența de facilitățile de credit poate limita creșterea dacă accesul la finanțare se restrânge 13.

    • Recuperarea valorii activelormediu

      Scăderea cererii sau a valorilor de piață ale aeronavelor și motoarelor ar putea duce la depreciere și la dificultăți în recuperarea costurilor 1.

    • Dependența de externalizarea MROmediu

      Volumul serviciilor MRO depinde de decizia companiilor aeriene de a externaliza întreținerea, iar o reducere a acestei tendințe ar putea afecta rezultatele 1.

    • Lipsa personalului calificatmediu

      Dificultatea de a atrage și păstra tehnicieni și personal calificat poate crește costurile salariale și poate afecta execuția 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă vânzările de echipamente de zbor și contractele de leasing amânate se materializează în a doua jumătate a anului, rezultatele ar putea reveni rapid, potrivit comunicatului companiei 3.
    • Modelul integrat și baza de clienți fideli ar putea susține veniturile recurente din MRO și piesele USM, chiar și în perioadele cu vânzări neregulate 1.
    • Termenul de conformitate FAA pentru AerSafe și contractul multi-linie CRJ ar putea genera o creștere a activității în TechOps 3.

    Ce ar strica teza

    • Rezultatele recente sunt slabe, iar întârzierea în materializarea vânzărilor ar putea prelungi perioada de pierderi și presiunea asupra lichidității 3.
    • Investițiile în stocuri și în forța de muncă, făcute înainte de cerere, ar putea rămâne o povară dacă volumele promise nu se materializează 3.
    • Concurenții mai mari, cu resurse financiare și tehnice superioare, ar putea reduce marjele companiei prin oferte mai agresive 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din segmentul TechOps, inclusiv ramp-up-ul contractului CRJQ3 2026
    • Nivelul lichidității și utilizarea facilității de credit rotativQ3 2026
    • Cererea pentru soluția AerSafe înainte de termenul FAA din noiembrie 2026next 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    AerSale oferă suport complet proprietarilor și operatorilor de aeronave comerciale de mijloc de viață, care nu au infrastructura sau expertiza necesară pentru a le întreține eficient în a doua jumătate a duratei de exploatare, până la retragerea din serviciu 1. Modelul său integrează achiziția de echipamente de zbor de la companii aeriene și de leasing, dezasamblarea acestora pentru piese utilizate (USM) și servicii MRO, astfel încât fiecare activ să fie valorificat la maximum 1. Compania s-a format prin fuziunea cu Monocle Acquisition Corporation din decembrie 2020 și își are sediul operațional în Statele Unite 1.

    Compania deservește peste 1.000 de clienți din întreaga lume, inclusiv companii aeriene de pasageri și de marfă, operatori guvernamentali, furnizori de MRO și societăți de leasing 1. Potrivit raportului anual, clienții de top sunt fideli de ani de zile, iar o mare parte din venituri provine din clienți care folosesc mai mult de un serviciu, ceea ce susține caracterul recurent al activității 1. Dolarul american este moneda funcțională principală, pentru a reduce riscul valutar 1.

    Strategia de creștere vizează extinderea capacităților MRO folosind licențele FAA «unlimited», consolidarea prezenței în zona guvernamentală, lansarea de noi soluții proprietare Engineered Solutions, precum AerSafe și AerAware, extinderea geografică și achizițiile strategice 1. Compania a precizat că va continua să evalueze achiziții care să îi îmbunătățească oferta, dacă acestea îndeplinesc criteriile sale de randament financiar 1.

    Segmente

    Asset Management Solutions

    Segmentul Asset Management Solutions a reprezentat aproximativ 63% din veniturile exercițiului 2025 1. Include leasingul și vânzarea de aeronave și motoare, precum și dezasamblarea acestora în piese USM; în trimestrul al doilea din 2026 veniturile segmentului au scăzut la 37,1 milioane USD, pe fondul absenței vânzărilor de echipamente de zbor, în timp ce leasingul a crescut 23.

    Piața în context

    Piața aftermarket a aviației comerciale este intens competitivă și include producători de echipamente originale, furnizori MRO, companii aeriene, societăți de leasing și vânzători de piese USM 1. Veniturile companiei sunt influențate de ciclicitatea industriei, de cererea de întreținere și de disponibilitatea echipamentelor de zbor pentru achiziție, iar cele mai recente rezultate sunt marcate de decalaje temporale ale vânzărilor 13.

    Cererea de întreținere și de piese depinde de numărul de aeronave în operare și de gradul în care companiile aeriene externalizează lucrările de întreținere 1. Cererea pentru soluția AerSafe, legată de un termen de conformitate FAA din noiembrie 2026, este așteptată să atingă un vârf în trimestrul al treilea din 2026, conform comunicatului companiei 3.

    Tendințe

    • Ciclicitatea aviației comercialevânt din față

      Industria aviației comerciale este tradițional ciclică și este afectată de instabilitate geopolitică, prețul combustibilului și constrângeri de credit, ceea ce poate reduce cererea de piese și servicii 1. Dacă aceste condiții se înrăutățesc, compania ar putea vedea scăderi ale activității.

    • Cerere pentru aeronave din flota de mijlocvânt din spate

      Operatorii care preferă să prelungească viața flotei, în loc să achiziționeze aeronave noi, pot susține cererea pentru serviciile și piesele companiei, un model pe care AerSale îl descrie drept o alternativă la achiziția de echipamente noi 1.

    • Tensiuni comerciale și tarifevânt din față

      Tarifele impuse de Statele Unite și posibilele represalii ale altor țări pot crește costul componentelor și al serviciilor pentru clienți, ceea ce ar putea afecta cererea 2.

    • Extinderea segmentului de leasing și a MROmixt

      Creșterea portofoliului de motoare și a flotei de aeronave B757 în leasing, precum și extinderea capacității MRO, ar putea sprijini veniturile mai recurente dacă ritmul de execuție se menține 3.

    Poziția concurențială

    Concurența este puternică și vine de la producători de echipamente originale, furnizori MRO, companii aeriene, societăți de leasing și distribuitori de piese USM 1. Unii concurenți au resurse financiare, tehnice și de marketing mult mai mari decât ale companiei, ceea ce le poate permite să ofere game mai largi de servicii la prețuri mai atractive 1.

    Avantajul companiei constă în oferta integrată, care combină achiziția, leasingul, piesele USM și MRO, precum și în statutul de deținător al licențelor FAA «unlimited» pentru operațiunile sale de întreținere 1. Dacă această integrare nu aduce valoare suplimentară, poziția competitivă ar putea fi slăbită.

    • AAR Corp.AIR

      Concurent în ambele segmente, Asset Management Solutions și TechOps, menționat în raportul anual 1.

    • Willis Lease Finance CorpWLFC

      Concurent în segmentul de active și leasing, citat de companie în cadrul Asset Management Solutions 1.

    • VSE CorporationVSEC

      Concurent pentru segmentul TechOps, menționat în lista competitorilor din raportul anual 1.

    • HEICO CorporationHEI

      Concurent menționat de companie în zona activelor și pieselor pentru aviație 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AerSale Corporation · 10 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AerSale Corporation · 07 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AerSale Corporation · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    AerSale Corporation (ASLE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw