olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Bridger Aerospace Group Holdings, Inc. BAER

Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

0,42USD+4,20 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Bridger Aerospace Group Holdings furnizează servicii aeriene de supresie și supraveghere a incendiilor de vegetație, mai ales în Statele Unite, cu o flotă de Super Scoopers și aeronave de supraveghere. Relevanța crește pe fondul sezoanelor de incendii mai lungi și al cererii guvernamentale, în timp ce compania raportează încă pierderi și lichiditate redusă. Veniturile din exercițiul 2025 au fost de 122,8 milioane USD.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Bridger Aerospace Group Holdings, Inc. (BAER) costa 0,42 USD (+4,20 % într-o zi), cu capitalizare 24,8 mil USD, beta 1,22, interval pe 52 de săptămâni 0,41–3,27 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 30,5 mil USD (−0,8 % an/an), profit net de -498,0 mii USD (−261,7 % an/an), EPS diluat -0,13 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
24,8 mil USD
acțiuni la 03 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,73 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-172,16 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,22
Volatilitate (1 an) 81 %
Interval 52 săpt.
0,413,27

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
24,9
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,38 – 0,67
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 54,9 %
SMA 50 / 200
0,80 / 1,77
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,11 / -0,12
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−39,9 %−0,9 %−39,0 pp—
3 luni−78,2 %+1,2 %−79,5 pp—
6 luni−79,4 %+4,8 %−84,3 pp—
De la început de an−76,9 %+10,7 %−87,7 pp—
1 an−75,2 %+11,1 %−86,3 pp−18,3 %
3 ani−91,7 %+80,7 %−172,4 pp+4,1 %
5 ani−95,7 %+64,6 %−160,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−87,6 %
27 ian. 2026 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,2 %
25 ian. 2023 → 29 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−46,7 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
30,5 mil USD
−0,8 % an/an
Profit net
-498,0 mii USD
−261,7 % an/an
EPS diluat
-0,13
indisponibil an/an
netă / operațională
-1,6 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri64,5 mil15,6 mil15,6 mil30,8 mil67,9 mil8,5 mil8,5 mil30,5 mil
Costul vânzărilor23,0 mil15,4 mil17,2 mil18,7 mil21,1 mil14,1 mil17,0 mil19,2 mil
Profit brut41,5 mil184,0 mii-1,6 mil12,1 mil46,8 mil-5,6 mil-8,5 mil11,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare8,6 mil7,7 mil8,6 mil6,5 mil7,7 mil13,4 mil16,7 mil5,3 mil
Profit operațional32,9 mil-7,5 mil-10,2 mil5,5 mil39,0 mil———
Amortizare și depreciere11,5 mil ≈2,7 mil2,0 mil4,0 mil ≈8,2 mil ≈1,3 mil2,1 mil4,8 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile6,0 mil5,9 mil——————
Profit înainte de impozit27,3 mil-13,1 mil-15,3 mil490,0 mii33,7 mil-15,0 mil-31,3 mil-503,0 mii
Impozit pe profit0-292,0 mii251,0 mii182,0 mii-840,0 mii192,0 mii28,0 mii-5,0 mii
Profit net27,3 mil-12,8 mil-15,5 mil308,0 mii34,5 mil-15,1 mil-31,3 mil-498,0 mii
EPS diluat0,31-0,24 ≈-0,41-0,120,37-0,28 ≈-0,69-0,13
Flux de numerar operațional200,0 mii12,2 mil-17,7 mil1,4 mil ≈41,0 mil ≈-8,0 mil-21,1 mil-15,7 mil ≈
Investiții (capex)1,2 mil ≈985,0 mii3,3 mil926,0 mii ≈6,3 mil ≈70,4 mil5,7 mil2,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri46,4 mil66,7 mil98,6 mil122,8 mil
Venituri an/anindisponibil+43,8 %+47,8 %+24,6 %
Profit net-42,1 mil-77,4 mil-15,6 mil4,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-8,20-1,00-0,81-0,42
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-90,8 %-116,0 %-15,8 %3,4 %
Flux de numerar liber-35,5 mil-47,5 mil5,3 mil-64,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
31,4 mil USD
Datorie financiară
213,3 mil USD
Datorie netă
181,9 mil USD
Capitaluri proprii
-342,6 mil USD
Active totale
330,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,43x
ROE
indisponibil
ROA
1,3 %
Marja FCF
-52,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
66,7 mil
2024
98,6 mil
2025
122,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
41,3 mil
2024
57,5 mil
2025
71,1 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
25,4 mil
2024
41,1 mil
2025
51,7 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
82,9 mil
2024
35,8 mil
2025
36,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-57,5 mil
2024
5,3 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mar. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
11,1 mil
2024
17,5 mil
2025
15,5 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-46,4 mil ≈
2024
22,8 mil ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mar. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
23,2 mil
2024
23,7 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mar. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
-77,7 mil
2024
-16,3 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-302,0 mii
2024
-762,0 mii
2025
-215,0 mii

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-77,4 mil
2024
-15,6 mil
2025
4,1 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,00
2024
-0,81
2025
-0,42

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
77,5 mil
2024
50,5 mil
2025
54,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
23,0 mil
2024
39,3 mil
2025
31,4 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 12 mai 2023verificat

Active curente
2023
45,2 mil
2024
63,8 mil
2025
40,2 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 12 mai 2023verificat

Fond comercial
2023
13,2 mil
2024
20,7 mil
2025
20,9 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,7 mil
2024
6,1 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Active totale
2023
273,5 mil
2024
290,8 mil
2025
330,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
4,0 mil
2024
5,3 mil
2025
3,4 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,1 mil
2024
2,2 mil
2025
926,0 mii

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
204,6 mil
2024
202,5 mil
2025
212,4 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
25,4 mil
2024
23,4 mil
2025
16,5 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
246,5 mil
2024
237,3 mil
2025
265,6 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-327,9 mil †
2024
-326,7 mil †
2025
-342,6 mil †

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-26,8 mil
2024
9,4 mil
2025
16,7 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
20,7 mil
2024
4,1 mil
2025
80,9 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-47,5 mil ≈
2024
5,3 mil ≈
2025
-64,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
27,2 mil
2024
2,1 mil
2025
-34,4 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-5,8 mil
2024
4,7 mil
2025
-4,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
24,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
38,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-1.318,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
38,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
37,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
23,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-10,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-77,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
228,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
5,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
85,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-89,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
30 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
24,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
253,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-172,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
5,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
9,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-358,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,42 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 24,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
24,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
5,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-10,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
24,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 626derivat 53

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
5,50
USD pe acțiune
Mijloc
6,94
USD pe acțiune
Sus
8,70
USD pe acțiune
Preț: 0,42 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 1.544,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 93,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,50 – 8,70 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDA5,50 – 8,70 (Mijloc 6,94)
    15 firme folosite · multiplul median 14,7x · quartile 12,8x – 17,1x
    BR, CPAY, EBAY, FICO, FIS, GPN, HQY, PAYS, PHR, PYPL, QNST, RBA, RMNI, UBER, WEX
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-10,8 %19 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere38,3 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie5,3x0 (față de colegi)22 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x78 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare5,9x100 (față de colegi)22 %
Randament FCF · Evaluare-358,7 %0 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie22/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial19/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BRIDGER AEROSPACE GROUP HOLDINGS, INC. (BAER). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 122,8 mil USD în 2025; creștere an/an 24,6 %; marjă netă -10,8 %; datorie netă/EBITDA 5,3x.

Intervalul de valoare estimat este 5,50–8,70 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,94 USD, prețul de 0,42 USD lasă un potențial de 1 544,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 93,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 38,3 %
  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • EV/EBITDA: 5,9x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: -10,8 %
  • Datorie netă / EBITDA: 5,3x
  • Randament FCF: -358,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 25,4x
EV/EBITDA
5,9x
mediana verticalei 15,4x
sub mediană (−62,0 %)
P/S
0,2x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−88,5 %)
P/B
—
mediana verticalei 2,4x
ROE
—
mediana verticalei 22,3 %
Marja netă
-10,8 %
mediana verticalei 11,3 %
sub mediană (−195,5 %)
Marja EBIT
23,3 %
mediana verticalei 12,3 %
peste mediană (+90,1 %)
Venituri an/an
24,6 %
mediana verticalei 6,8 %
peste mediană (+260,4 %)
Datorie netă/EBITDA
5,3x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+298,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
UBERUber Technologies, Inc133,3 mld14,338,4 %17,3 %+18,3 %−32 % / +51 %
MELIMercadoLibre, Inc.82,4 mld44,227,5 %5,3 %+39,1 %−30 % / +31 %
EBAYeBay Inc.53,4 mld26,446,6 %16,9 %+7,9 %+50 % / +210 %
PYPLPayPal Holdings, Inc.47,4 mld10,923,8 %13,8 %+4,3 %−18 % / +10 %
MSCIMsci Inc.44,6 mld33,0—40,3 %+9,7 %+6 % / +32 %
FISVFiserv, Inc.26,6 mld9,610,7 %13,4 %+3,6 %−25 % / −56 %
CPAYCorpay, Inc26,3 mld24,430,5 %22,7 %+13,9 %+54 % / +78 %
GPNGlobal Payments Inc.25,6 mld—-4,1 %-9,1 %−0,4 %+25 % / −9 %
BRBroadridge Financial Solutions, Inc.20,4 mld18,640,9 %15,0 %+8,5 %−19 % / +5 %
FISFidelity National Information Services, Inc.19,9 mld5,922,3 %27,6 %+5,4 %−38 % / −22 %
RBARB Global, Inc16,6 mld37,68,8 %10,0 %+7,2 %−10 % / +37 %
FICOFair Isaac Corp15,4 mld20,5—34,1 %+15,9 %−57 % / −16 %
HQYHealthequity, Inc.8,5 mld37,111,4 %17,4 %+9,5 %+8 % / +43 %
WEXWEX Inc.6,1 mld15,935,6 %14,0 %+1,2 %+27 % / +11 %
AHGAkso Health Group2,1 mld126,0-9,8 %-135,0 %−6,4 %−22 % / +4 %
WUThe Western Union Company1,9 mld5,044,0 %9,8 %−3,8 %−34 % / −45 %
QNSTQuinStreet, Inc.993,3 mil12,428,6 %6,3 %+18,3 %+18 % / +54 %
PAYSPaysign, Inc.786,5 mil53,230,8 %15,7 %+40,5 %+169 % / +657 %
PHRPhreesia, Inc.772,2 mil72,73,1 %2,1 %+14,5 %−45 % / −9 %
CASSCass Information Systems, Inc.675,4 mil19,015,1 %18,5 %+5,3 %+33 % / +39 %
RMNIRimini Street, Inc.459,8 mil42,2—2,5 %−1,7 %+25 % / +129 %
CTEVClaritev Corporation406,7 mil——-28,5 %+3,7 %−63 % / −64 %
DHXDHI Group, Inc.196,3 mil145,31,2 %1,0 %−9,9 %+133 % / +65 %
ZHZhihu Inc.171,7 mil—-5,0 %-7,1 %−20,3 %−33 % / −51 %
RGPResources Connection, Inc.92,3 mil—-25,1 %-10,7 %−18,0 %−40 % / −80 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BAER din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Bridger Aerospace Group Holdings furnizează servicii aeriene de supresie și supraveghere a incendiilor de vegetație, mai ales în Statele Unite, cu o flotă de Super Scoopers și aeronave de supraveghere. Relevanța crește pe fondul sezoanelor de incendii mai lungi și al cererii guvernamentale, în timp ce compania raportează încă pierderi și lichiditate redusă 13. Veniturile din exercițiul 2025 au fost de 122,8 milioane USD 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania operează o flotă specializată de Super Scoopers, rară în industrie, și susține că are o reputație bună pentru siguranță 1.
    • Contractele cu agenții federale și de stat, inclusiv task orders pe termen lung, oferă o bază de venituri relativ previzibilă 13.
    • Compania a crescut veniturile în 2025 și a reiterat ghidajul pentru 2026, ceea ce arată o execuție constantă 13.

    Puncte slabe

    • Compania a raportat pierderi nete în perioade recente și datorii semnificative, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 13.
    • Dependența de un număr redus de Super Scoopers și de câțiva clienți mari face ca indisponibilitatea unei aeronave să afecteze veniturile 1.
    • Disponibilitatea mai mică de numerar la mijlocul anului 2026 arată că fluxul de încasări depinde de sezon 3.

    Oportunități

    • Sezoanele mai lungi și cererea guvernamentală pentru supraveghere ar putea crește utilizarea flotei în trimestrele trei și patru 13.
    • Programele de prevenție și legislația care sprijină achiziția de aeronave excedentare ar putea crea noi oportunități de achiziție 1.

    Amenințări

    • Accidentele din industria aeriană, chiar dacă nu implică direct compania, ar putea afecta încrederea clienților și accesul la contracte 1.
    • Schimbările bugetare sau reorganizarea agențiilor federale ar putea întârzia contractele sau reduce volumul de lucru 1.
    • Dezvoltarea unor tehnici de stingere care nu depind de aeronavele companiei ar putea reduce cererea pentru serviciile sale 1.

    Riscuri

    • Risc operațional al floteiridicat

      Indisponibilitatea unei aeronave, în special a unui Super Scooper, poate reduce semnificativ veniturile pentru perioade greu de estimat 1. Piesele de schimb și piloții calificați sunt disponibili în cantități limitate 1.

    • Risc de accident și reputațieridicat

      Un accident care implică aeronave similare sau personal al companiei ar putea afecta reputația și ar putea duce la pierderea contractelor 1. Asigurarea ar putea fi insuficientă pentru pagube mari 1.

    • Îndatorare și lichiditateridicat

      Compania are datorii importante, iar plata dobânzilor și a principalului ar putea limita investițiile 13. Disponibilitățile au scăzut la 7,2 milioane USD la 30 iunie 2026 3.

    • Dependența de clienți guvernamentalimediu

      Clienții guvernamentali pot rezilia contracte devreme sau pot supune compania la audituri și sancțiuni, ceea ce ar putea afecta veniturile 1.

    • Volatilitatea acțiunii și diluareamediu

      Prețul acțiunilor ar putea fi volatil, iar emisiunile suplimentare de acțiuni sau exercitarea warrant-urilor ar putea dilua acționarii existenți 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă sezonul incendiilor rămâne lung, contractele pe termen lung și tarifele mai bune ar putea susține creșterea veniturilor în 2026 13.
    • Ghidajul reiterat pentru 2026 și extinderea în Texas și Europa ar putea arăta că baza de clienți se diversifică 3.
    • Poziția unică a Super Scoopers și a flotei de supraveghere ar putea face compania greu de înlocuit pentru agențiile publice 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania a raportat pierderi nete în al doilea trimestru 2026 și un EBITDA ajustat în scădere față de anul precedent, ceea ce ar putea indica presiuni asupra marjelor 3.
    • Dependența de un număr mic de aeronave și de câțiva clienți mari ar putea face veniturile foarte sensibile la un singur eveniment 1.
    • Datoriile și lichiditatea redusă ar putea obliga compania să își schimbe strategia de creștere dacă sezonul sau bugetele nu se materializează 13.

    De urmărit

    • Realizarea ghidajului de venituri de 135-145 milioane USD și al EBITDA ajustat de 55-60 milioane USD2026
    • Contractele cu Texas A&M și extinderea operațiunilor în Europa2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Afacerea depinde de contracte cu agenții guvernamentale, care reprezintă o parte majoră a clienților, și este sezonieră, cu cerere mai mare în trimestrele doi și trei 12. Compania raportează un singur segment operațional 2. În primul semestru al lui 2026, veniturile au fost sprijinite de noi contracte cu Serviciul Forestier al SUA și cu Departamentul de Interne 3.

    Segmente

    Suprimarea incendiilor

    Suprimarea incendiilor, realizată cu Super Scoopers care descarcă volume mari de apă, a generat 79,8 milioane USD în 2025, adică cea mai mare parte a veniturilor 1. Creșterea a fost determinată în principal de tarife mai mari pentru Super Scoopers față de 2024 1.

    Piața în context

    Piața este determinată de finanțarea federală a combaterii incendiilor, care a crescut în ultimii ani, iar suprimarea a cheltuit în medie 3,0 miliarde USD pe an în perioada 2019-2023 1. Numărul de incendii a crescut cu 15,0% în 2025 față de 2024, și interfața dintre locuințe și vegetație se extinde, ceea ce ar putea crește cererea pentru servicii aeriene 1.

    Piața este influențată și de sezoanele mai lungi și de politici publice, precum Aerial Firefighting Enhancement Act din 2025, care facilitează achiziția de aeronave excedentare 1. Dacă reorganizarea programelor federale sub Serviciul de Combatere a Incendiilor din SUA se va materializa, ar putea apărea noi oportunități de contractare pentru furnizorii privați 1.

    Tendințe

    • Sezoane de incendii mai lungivânt din spate

      Încălzirea climei și secetele prelungesc sezonul incendiilor în vestul SUA, ceea ce reduce perioada de inactivitate și sporește cererea anuală pentru servicii aeriene 1. Compania notează că cererea ar putea rămâne ridicată pe tot parcursul anului 12.

    • Finanțare federală crescutămixt

      Fondurile federale pentru gestionarea incendiilor au crescut, iar contractele pe termen scurt, mediu și lung cu agențiile pot aduce venituri mai previzibile 1. Există însă riscul ca bugetele să fie restricționate sau ca reorganizarea agențiilor să întârzie deciziile de achiziție 1.

    • Interfața urban-vegetațievânt din spate

      Extinderea locuințelor în zone expuse incendiilor crește numărul de persoane și bunuri vulnerabile, ceea ce poate sprijini cererea pentru supraveghere și suprimare 1. Efectul depinde însă și de politicile de prevenție și de amenajare a teritoriului 1.

    • Presiune asupra costurilor și lichiditățiivânt din față

      Inflația, prețul combustibilului, întârzierile la livrarea aeronavelor și penuria de piese pot crește costurile de operare 2. Compania a raportat la 30 iunie 2026 disponibilități de 7,2 milioane USD, în scădere față de sfârșitul anului 2025 3.

    Poziția concurențială

    Bridger își descrie poziția ca fiind printre cei mai importanți furnizori de servicii aeriene împotriva incendiilor din America de Nord, datorită flotei sale unice de Super Scoopers 1. Totuși, concurența pentru piloți calificați și pentru personal de întreținere este intensă, iar dezvoltarea unor tehnici alternative ar putea reduce cererea 1.

    Concurența poate veni de la operatori care folosesc alte tipuri de aeronave, precum avioane cu aripă fixă sau elicoptere, și de la tehnologii noi de detecție și supraveghere 1. Compania a menționat și riscul de a pierde contracte din cauza incidentelor de siguranță ale întregii industrii 1.

    • Operatori de elicoptere de stingere a incendiilor

      Furnizori care folosesc elicoptere pentru descărcarea apei și pentru supraveghere, citați ca alternativă tehnologică posibilă 1.

    • Operatori de avioane cu aripă fixă pentru retardant

      Avioane care transportă substanțe de stingere în zone de incendiu, cu capacitate diferită de cea a Super Scoopers 1.

    • Furnizori de tehnologie de supraveghere a incendiilor

      Companii care oferă senzori și platforme de date pentru managementul incendiilor, concurând cu serviciile de inteligență aeriană ale companiei 13.

    • Furnizori europeni de servicii aeriene de urgență

      Operatori precum Avincis, cu care Bridger a încheiat un contract de închiriere pentru operațiuni în Portugalia în 2026 3.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Bridger Aerospace Group Holdings, Inc. · 06 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Bridger Aerospace Group Holdings, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Bridger Aerospace Group Holdings, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Bridger Aerospace Group Holdings, Inc. (BAER): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw