olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

BlossomHill Therapeutics, Inc. BLSM

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

13,75USD−9,60 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

BlossomHill Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic din San Diego care dezvoltă medicamente cu molecule mici pentru cancer. Compania a încheiat în august 2026 o ofertă publică inițială de aproximativ 168,3 milioane USD, iar lichiditățile sale ar trebui să acopere cheltuielile până în al doilea trimestru al anului 2028.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea BlossomHill Therapeutics, Inc. (BLSM) costa 13,75 USD (−9,60 % într-o zi), cu interval pe 52 de săptămâni 13,75–26,82 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
indisponibil
Volatilitate (1 an) 99 %
Interval 52 săpt.
13,7526,82

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
12,97 – 18,76
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 36,5 %
SMA 50 / 200
18,98 / indisponibil
MACD (12, 26, 9)
-1,17 / -1,23
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−26,2 %−0,9 %−25,3 pp—
3 luniindisponibil+1,2 %indisponibil—
6 luniindisponibil+4,8 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+10,7 %indisponibil—
1 anindisponibil+11,1 %indisponibil+23,8 %
3 aniindisponibil+80,7 %indisponibil+54,0 %
5 aniindisponibil+64,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−48,7 %
17 sept. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,7 %
17 sept. 2026 → 30 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

indisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Evaluare

indisponibil

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 32,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 45,4x
P/S
—
mediana verticalei 8,1x
P/B
—
mediana verticalei 5,7x
ROE
—
mediana verticalei 1,5 %
Marja netă
—
mediana verticalei 5,5 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 3,5 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 7,5 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LLYEli Lilly And Company1.333,5 mld46,086,1 %31,9 %+44,7 %+64 % / +156 %
JNJJohnson & Johnson657,7 mld41,420,0 %16,2 %+6,0 %+45 % / +84 %
ONCBeone Medicines Ltd.547,4 mld852,814,7 %10,7 %+40,2 %+19 % / +99 %
ABBVAbbVie Inc.521,1 mld83,3—9,8 %+8,6 %+35 % / +109 %
MRKMerck & Co., Inc.368,9 mld119,47,0 %4,8 %+1,3 %+74 % / +46 %
ABTAbbott Laboratories185,0 mld29,712,4 %13,9 %+5,7 %−14 % / +12 %
PFEPfizer Inc174,0 mld40,15,0 %6,8 %−1,6 %+24 % / −0 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc141,7 mld32,523,5 %35,0 %+8,9 %+31 % / +54 %
BMYBristol-Myers Squibb Company127,7 mld13,844,1 %18,5 %−0,2 %+36 % / +21 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited49,0 mld70,29,7 %5,0 %+4,3 %+106 % / +391 %
ZTSZoetis Inc.32,9 mld13,164,4 %27,5 %+2,3 %−45 % / −49 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,7 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+85 % / +327 %
RPRXRoyalty Pharma plc26,1 mld38,18,5 %32,1 %+5,1 %+79 % / +150 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,7 mld21,419,3 %41,6 %+10,6 %+34 % / +169 %
INSMInsmed Inc24,7 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−41 % / +349 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.22,1 mld8,3126,6 %52,8 %+65,2 %−64 % / +9 %
VTRSViatris Inc.21,9 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+84 % / +114 %
PRAXPraxis Precision Medicines, Inc.8,0 mld—-38,9 %—−100,0 %+44 % / +1.751 %
IONSIonis Pharmaceuticals, Inc.7,2 mld—-105,5 %-64,7 %+33,8 %−41 % / −2 %
LQDALiquidia Corporation4,0 mld32,5131,8 %30,7 %+1.031,2 %+85 % / +592 %
SLSSELLAS Life Sciences Group, Inc.2,0 mld—-39,6 %—−100,0 %+432 % / +898 %
ETONEton Pharmaceuticals, Inc.1,5 mld117,536,0 %12,0 %+104,9 %+190 % / +1.136 %
VSTMVerastem, Inc.883,0 mil—-471,2 %-231,6 %+209,1 %+3 % / +55 %
COLLCollegium Pharmaceutical, Inc.774,8 mil19,217,6 %5,9 %+23,6 %−34 % / +9 %
STTKShattuck Labs, Inc.558,0 mil—-39,2 %-5.256,8 %−82,5 %+190 % / +243 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BLSM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

BlossomHill Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic din San Diego care dezvoltă medicamente cu molecule mici pentru cancer. Compania a încheiat în august 2026 o ofertă publică inițială de aproximativ 168,3 milioane USD 2, iar lichiditățile sale ar trebui să acopere cheltuielile până în al doilea trimestru al anului 2028 1.

SWOT

Puncte tari

  • Echipa de conducere are un parcurs dovedit în proiectarea de medicamente oncologice aprobate, iar compania și-a consolidat bilanțul prin oferta publică inițială din august 2026 2.
  • Abordarea bazată pe chimie structurală urmărește să depășească limitările terapiilor existente, ceea ce oferă un profil de diferențiere clar 1.

Puncte slabe

  • Toate candidatele se află în faze clinice timpurii sau preclinice, iar rezultatele pot diferi în studiile ulterioare 1.
  • Compania nu are venituri din vânzări și depinde de capitalul extern pentru finanțarea cheltuielilor de cercetare 12.
  • Pierderea netă a crescut în 2026, pe măsură ce cheltuielile de dezvoltare s-au extins, ceea ce reduce marja de siguranță financiară 2.

Oportunități

  • Dacă studiul pivotal din cancerul pulmonar cu mutația C797S confirmă beneficiul, ar putea deschide o cale către aprobare accelerată 1.
  • Programul pan-KRAS ar putea deveni o platformă pentru mai multe tipuri de tumori dacă datele preclinice se confirmă în studiile ulterioare 2.

Amenințări

  • Rezultatele clinice pot fi mai slabe decât cele preliminare, ceea ce ar putea întârzia sau opri programele 1.
  • Concurenții cu terapii deja aprobate sau în fază avansată ar putea reduce spațiul comercial al candidaților 1.
  • Dacă compania nu își obține finanțarea suplimentară la timp, ar putea fi nevoită să reducă planurile de dezvoltare 1.

Riscuri

  • Risc de finanțareridicat

    Lichiditățile ar putea acoperi operațiunile doar până în al doilea trimestru al anului 2028, iar pierderile ar putea accelera consumul de numerar 12.

  • Risc clinicridicat

    Datele din studiile de fază timpurie nu garantează succesul în studiile pivotale, iar rezultatele pot diferi 1.

  • Risc regulatormediu

    Aprobarea accelerată depinde de acordul FDA după întâlnirea de sfârșit de fază 1, care este încă viitoare 12.

  • Risc de dependență de candidațimediu

    Valoarea companiei depinde de un număr mic de candidați, iar eșecul unuia ar putea afecta întregul portofoliu 1.

  • Risc de concurențămediu

    Terapiile existente și programele concurente ar putea limita adoptarea candidaților dacă nu demonstrează un avantaj clar 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Bilanțul consolidat după oferta publică oferă timp pentru atingerea unor repere importante în 2027, dacă planul operațional se desfășoară conform prognozei 12.
  • Platforma chimică a companiei ar putea genera mai multe candidați cu selectivitate ridicată, ceea ce ar putea susține creșterea pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Compania nu are încă venituri și depinde integral de capitalul extern, ceea ce ar putea forța diluarea acționarilor dacă sunt necesare noi emisiuni.
  • Majoritatea candidaților sunt în faze timpurii, iar rezultatele preliminare nu garantează succesul în studiile ulterioare.
  • Creșterea cheltuielilor și a pierderii nete ar putea reduce pista de numerar mai repede decât estimarea actuală, dacă proiectele se extind.

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

BlossomHill Therapeutics, Inc. aplică o abordare intenționată, bazată pe chimie, pentru a descoperi medicamente inovatoare cu molecule mici destinate tratamentului cancerului 1. Compania a fost fondată în 2020 și și-a concentrat resursele pe cercetare și dezvoltare, pe protejarea proprietății intelectuale și pe pregătirea studiilor clinice 1. Până la 30 iunie 2026 atrăsese venituri brute cumulate de 257,2 milioane USD din emiterea de acțiuni preferențiale convertibile 1.

Rezultatele trimestriale arată creșterea cheltuielilor pe măsura avansării studiilor. În trimestrul al doilea din 2026, cheltuielile de cercetare și dezvoltare au fost de 21,4 milioane USD, iar pierderea netă de 23,8 milioane USD 2. Compania a raportat și 95,4 milioane USD numerar la 30 iunie 2026 1.

Piața în context

Piața de referință este tratamentul cancerului cu terapii țintite, în special al cancerului pulmonar cu mutații EGFR, unde compania susține că nicio terapie aprobată nu acoperă toate mutațiile 1. Raportul trimestrial menționează rezistența dobândită, precum mutațiile T790M și C797S, drept limitare a terapiilor existente 1.

Tendințe

  • Interes pentru terapiile împotriva rezistențeivânt din spate

    Cererea clinică pentru tratamente care depășesc rezistența dobândită la inhibitorii EGFR de generația a treia este un factor favorabil pentru programul companiei 1.

  • Dependența de finanțare externămixt

    Compania și-a finanțat până acum operațiunile prin emiterea de acțiuni, iar pistele de numerar depind de execuția planului operațional 1.

  • Creșterea cheltuielilor de dezvoltarevânt din față

    Creșterea costurilor pentru studiile clinice și pentru pregătirea IND ar putea erodea rezervele de numerar mai repede decât s-a estimat dacă proiectele se extind 2.

Poziția concurențială

Compania menționează că există medicamente disponibile pentru subtipuri EGFR, dar nicio terapie nu este eficientă pe toate mutațiile, ceea ce fragmentează tratamentul 1. Concurența directă include atât inhibitorii EGFR aprobați, cât și alte abordări pentru leucemia mieloidă acută 1.

  • Inhibitori EGFR de generația întâi și a doua

    Terapii disponibile comercial, a căror durabilitate a răspunsului este limitată de mutația T790M 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial18 sept. 2026
  • Raport curent18 sept. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 aug. 2026
    Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BlossomHill Therapeutics, Inc. · 18 sept. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BlossomHill Therapeutics, Inc. · 18 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.