olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

BioNTech SE BNTX

Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

88,17USD−1,08 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea BioNTech SE (BNTX) costa 88,17 USD (−1,08 % într-o zi), cu beta 0,93, interval pe 52 de săptămâni 83,89–119,34 USD.

Date la · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 27 mar. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -4,70 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,93
Volatilitate (1 an) 47 %
Interval 52 săpt.
83,89119,34

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
84,08 – 97,70
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 15,0 %
SMA 50 / 200
97,24 / 97,10
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-2,43 / -2,44
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−10,3 %−0,9 %−9,4 pp—
3 luni−2,7 %+1,2 %−3,9 pp—
6 luni−9,6 %+4,8 %−14,4 pp—
De la început de an−7,4 %+10,7 %−18,1 pp—
1 an−15,8 %+11,1 %−26,9 pp−1,9 %
3 ani−5,7 %+80,7 %−86,5 pp+21,6 %
5 ani−68,4 %+64,6 %−133,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,7 %
27 ian. 2026 → 10 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−78,4 %
29 nov. 2021 → 05 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−20,6 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri127,6 mil108,6 mil482,3 mil19,0 mld17,3 mld3,8 mld2,8 mld2,9 mld
Venituri an/an+107,1 %−14,9 %+344,1 %+3.834,6 %−8,8 %−77,9 %−28,0 %+4,3 %
Profit net-48,0 mil-179,1 mil15,2 mil10,3 mld9,4 mld930,3 mil-665,3 mil-1,1 mld
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil+67.613,8 %−8,3 %−90,1 %−171,5 %indisponibil
EPS diluatindisponibil-0,850,0639,6337,773,83-2,77-4,70
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+65.950,0 %−4,7 %−89,9 %−172,3 %indisponibil
netă %-37,6 %-164,9 %3,2 %54,2 %54,5 %24,4 %-24,2 %-39,6 %
Flux de numerar liber-88,8 mil-237,1 mil-79,5 mil762,2 mil13,2 mld5,1 mld-78,8 mil280,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,7 mld EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
19,2 mld EUR
Active totale
22,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
7,54x
ROE
-5,9 %
ROA
-5,1 %
Marja FCF
9,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
3,8 mld
2024
2,8 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
599,8 mil
2024
541,3 mil
2025
641,8 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
3,2 mld ≈
2024
2,2 mld ≈
2025
2,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
1,8 mld
2024
2,3 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
690,4 mil
2024
-1,3 mld
2025
-1,4 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
23,9 mil
2024
27,4 mil
2025
69,8 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,2 mld
2024
-677,7 mil
2025
-1,1 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
255,8 mil
2024
-12,4 mil
2025
85,3 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
930,3 mil
2024
-665,3 mil
2025
-1,1 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,83
2024
-2,77
2025
-4,70

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
242,7 mil
2024
240,4 mil
2025
241,7 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
11,7 mld
2024
9,8 mld
2025
7,7 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
2,2 mld
2024
1,5 mld
2025
924,2 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
357,7 mil
2024
283,3 mil
2025
110,7 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
19,5 mld
2024
18,8 mld
2025
16,1 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
757,2 mil
2024
935,3 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
362,5 mil
2024
380,6 mil
2025
367,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
23,0 mld
2024
22,5 mld
2025
22,0 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
354,0 mil
2024
426,7 mil
2025
534,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2022verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2022verificat

Datorii curente
2023
2,1 mld
2024
2,5 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,8 mld
2024
3,1 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
20,2 mld
2024
19,4 mld
2025
19,2 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
5,4 mld
2024
207,7 mil
2025
456,0 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
249,4 mil
2024
286,5 mil
2025
175,1 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
5,1 mld ≈
2024
-78,8 mil ≈
2025
280,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-7,0 mld
2024
-2,1 mld
2025
-2,5 mld

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-778,6 mil
2024
-45,9 mil
2025
-52,9 mil

SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 10 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-45,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
42,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
77,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-49,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-39,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
9,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-5,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-5,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-7,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-20,1x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
7,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
3,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
456,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
175,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
280,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
152 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
112 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
273 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-10 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

88,17 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-5,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-39,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 mar. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 iul. 2026
verificat 248

Scorul pe grupe

29 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-39,6 %77 (față de colegi)21 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-45,1 %0 (pe interval fix)29 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-20,1x0 (pe interval fix)21 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie7,5x100 (pe interval fix)14 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente0,0 %100 (pe interval fix)14 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial77/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BioNTech SE (BNTX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld EUR în 2025; creștere an/an 4,3 %; marjă netă -39,6 %; ROE -5,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: -39,6 %
  • Lichiditatea curentă: 7,5x
  • Rata de distribuire (FCF): 0,0 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -45,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -20,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 42,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 6,8x
P/B
—
mediana verticalei 3,1x
ROE
-5,9 %
mediana verticalei -52,7 %
peste mediană
Marja netă
-39,6 %
mediana verticalei -418,5 %
peste mediană
Marja EBIT
-49,0 %
mediana verticalei -368,1 %
peste mediană
Venituri an/an
4,3 %
mediana verticalei 7,0 %
sub mediană (−38,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMGNAmgen Inc.251,9 mld28,991,5 %23,0 %+10,0 %+56 % / +82 %
GILDGilead Sciences, Inc.211,7 mld—-22,3 %-12,5 %+2,4 %+42 % / +117 %
MRNAModerna, Inc.88,5 mld—-39,0 %-141,4 %−39,9 %+716 % / +192 %
ARGXArgenx Se55,3 mld45,620,2 %—+254,4 %+9 % / +90 %
RVMDRevolution Medicines, Inc.41,0 mld—-79,1 %—indisponibil+225 % / +866 %
BIIBBiogen Inc.37,5 mld108,41,9 %3,4 %+2,2 %+64 % / +7 %
EXELExelixis, Inc.16,9 mld20,744,3 %35,5 %+7,0 %+79 % / +237 %
HALOHalozyme Therapeutics, Inc.14,9 mld38,6173,7 %24,9 %+37,6 %+101 % / +287 %
KYMRKymera Therapeutics, Inc.10,8 mld—-27,3 %-341,8 %−16,7 %+105 % / +985 %
IBRXImmunitybio, Inc.8,8 mld——-598,6 %+668,3 %+245 % / +164 %
SCNIScinai Immunotherapeutics Ltd.6,5 mld—-91,9 %-633,6 %+99,2 %−97 % / −99 %
SRRKScholar Rock Holding Corporation5,3 mld—-167,8 %—indisponibil+48 % / +273 %
BEAMBeam Therapeutics Inc.2,8 mld—-8,1 %-54,7 %+120,0 %+9 % / +29 %
RXRXRecursion Pharmaceuticals, Inc.2,2 mld—-56,6 %-945,9 %+26,9 %−27 % / −24 %
VCELVericel Corporation2,1 mld95,37,2 %7,9 %+16,5 %+15 % / +14 %
NVAXNovavax Inc1,7 mld——-59,9 %+64,7 %+20 % / +51 %
TSHATaysha Gene Therapies, Inc.1,3 mld—-47,1 %-2.728,0 %+17,3 %−17 % / +76 %
INBXInhibrx Biosciences, Inc.1,1 mld—-1.773,6 %—+550,0 %−12 % / indisponibil
GLUEMonte Rosa Therapeutics, Inc.918,0 mil—-42,7 %-560,9 %+63,5 %−16 % / +216 %
SLDBSolid Biosciences Inc.664,8 mil—-65,5 %—−40,6 %+15 % / +178 %
CADLCandel Therapeutics, Inc.637,4 mil—-81,8 %—0,0 %+55 % / +826 %
FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc.592,4 mil—-43,3 %-194,7 %+230.194,6 %+3 % / +11 %
ALLOAllogene Therapeutics, Inc.407,7 mil—-42,4 %-3.566,7 %−100,0 %−5 % / −58 %
AUTLAutolus Therapeutics plc404,6 mil—-133,0 %-238,7 %+644,9 %−2 % / −46 %
FENCFennec Pharmaceuticals Inc.359,1 mil—-18,6 %-5,5 %−6,1 %+25 % / +49 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BNTX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

BioNTech SE (BNTX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw