olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Bowhead Specialty Holdings Inc. BOW
Fire, Marine & Casualty Insurance · SIC 6331 · Verticală: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)
Bowhead Specialty Holdings subscrie asigurări comerciale specializate, cu accent pe răspundere civilă, răspundere profesională și răspundere în sănătate, scrise pe baza unui parteneriat strategic cu American Family. Compania a crescut rapid, dar în august 2026 a anunțat un acord de fuziune prin care American Family ar urma să o preia, ceea ce face ca evoluția viitoare a companiei să depindă de finalizarea acestei tranzacții.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Bowhead Specialty Holdings Inc. (BOW) costa 34,03 USD (−0,29 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, P/E 18,4 pe un EPS diluat de 1,85 USD în ultimele 12 luni, beta 0,36, interval pe 52 de săptămâni 21,44–34,29 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 163,9 mil USD (+23,0 % an/an), profit net de 16,1 mil USD (+30,8 % an/an), EPS diluat 0,48 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 33,82 – 34,29
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,45 · lățimea benzii 1,4 %
- SMA 50 / 200
- 33,84 / 28,53
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,11 / 0,13
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,8 % | −0,9 % | +1,7 pp | — |
| 3 luni | +11,2 % | +1,2 % | +10,0 pp | — |
| 6 luni | +39,9 % | +4,8 % | +35,1 pp | — |
| De la început de an | +19,2 % | +10,7 % | +8,5 pp | — |
| 1 an | +40,6 % | +11,1 % | +29,5 pp | +13,3 % |
| 3 ani | indisponibil | +80,7 % | indisponibil | +43,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +64,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 116,8 mil | 119,3 mil | 122,7 mil | 133,3 mil | 143,9 mil | 151,7 mil | 155,7 mil | 163,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,0 mil ≈ | 1,1 mil | 401,0 mii | 356,0 mii ≈ | 462,0 mii ≈ | 560,0 mii | 617,0 mii | 712,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 252,0 mii | 248,0 mii | 247,0 mii | 261,0 mii | 262,0 mii | 1,2 mil | 3,2 mil | 3,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 15,8 mil | 18,2 mil | 14,5 mil | 15,9 mil | 19,1 mil | 17,8 mil | 20,6 mil | 20,7 mil |
| Impozit pe profit | 3,7 mil | 4,6 mil | 3,0 mil | 3,6 mil | 3,9 mil | 3,0 mil | 4,6 mil | 4,5 mil |
| Profit net | 12,1 mil | 13,6 mil | 11,4 mil | 12,3 mil | 15,2 mil | 14,8 mil | 16,0 mil | 16,1 mil |
| EPS diluat | 0,36 | 0,40 ≈ | 0,34 | 0,36 | 0,45 | 0,44 ≈ | 0,48 | 0,48 |
| Flux de numerar operațional | 119,4 mil ≈ | 61,4 mil | 47,7 mil | 109,0 mil ≈ | 114,7 mil ≈ | 60,1 mil | 65,5 mil | 93,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,0 mil ≈ | 507,0 mii | 1,2 mil | 1,6 mil ≈ | 1,3 mil ≈ | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,4 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 44 din propriul istoric de 9 trimestre (min 12,9, mediană 24,1, max 31,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 187,6 mil | 283,4 mil | 425,7 mil | 551,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +51,1 % | +50,2 % | +29,6 % |
| Profit net | 11,3 mil | 25,0 mil | 38,2 mil | 53,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +122,5 % | +52,7 % | +40,6 % |
| EPS diluat | 0,47 | 1,04 | 1,29 | 1,59 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +121,3 % | +24,0 % | +23,3 % |
| netă % | 6,0 % | 8,8 % | 9,0 % | 9,8 % |
| Flux de numerar liber | 177,7 mil | 232,4 mil | 291,2 mil | 326,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 193,5 mil USD
- Datorie financiară
- 146,4 mil USD
- Datorie netă
- -47,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- 448,3 mil USD
- Active totale
- 2,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,33x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 13,1 %
- ROA
- 2,7 %
- Marja FCF
- 59,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 14,7 mil | 32,1 mil | 50,5 mil | 67,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | 11,3 mil | 25,0 mil | 38,2 mil | 53,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,47 | 1,04 | 1,29 | 1,59 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 64,7 mil | 118,1 mil | 97,5 mil | 193,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 1,0 mld | 1,7 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 0 | 146,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 835,8 mil | 1,3 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 192,1 mil † | 370,2 mil † | 448,3 mil † | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 54 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate46
- Evaluare21
- Bilanț și datorie88
- Creștere100
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,77 – 28,77 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual15,62 – 16,36 (Mijloc 15,99)
- P/B justificat21,39 – 28,77 (Mijloc 24,54)
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
- Colegi: P/E15,71 – 24,96 (Mijloc 19,68)31 firme folosite · multiplul median 10,6x · quartile 8,5x – 13,5xACGL, ACIC, AFG, AIG, ALL, AMSF, CB, CINF, CNA, EG, GBLI, GLRE, HG, HIG, JRVR, KNSL, L, MKL, PGR, PLGO, PLMR, RNR, ROOT, SIGI, SPNT, THG, TIPT, TRV, UFCS, WRB, WTM
- Colegi: P/B14,77 – 25,79 (Mijloc 17,72)31 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,0x – 1,8xACGL, ACIC, AFG, AIG, ALL, AMSF, CB, CINF, CNA, EG, EIG, GLRE, HG, HIG, HIPO, JRVR, L, MKL, NODK, OXBR, PLGO, PRHI, RNR, SIGI, SPNT, THG, TIPT, TRV, UFCS, WRB, WTM
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 54/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 14,1 % | 46 (față de colegi) | 25 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 50,1 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 43,3 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 2,7 % | 88 (pe interval fix) | 11 % |
| P/B · Evaluare | 2,4x | 25 (față de colegi) | 19 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,4x | 17 (față de colegi) | 19 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie88/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare21/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Bowhead Specialty Holdings Inc. (BOW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 29,6 %; marjă netă 10,1 %; ROE 14,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,67–25,38 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,70 USD, prețul de 34,03 USD lasă un potențial de -45,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -82,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 50,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 43,3 %
- ROA: 2,7 %
Ce o infirmă
- P/B: 2,4x
- P/E (TTM): 18,4x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).
Față de mediana verticalei
Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CBChubb Limited | 139,1 mld | 12,7 | 15,5 % | 18,2 % | +6,5 % | +31 % / +70 % |
| PGRProgressive Corp | 134,5 mld | 11,6 | 34,9 % | 12,8 % | +16,3 % | +12 % / +46 % |
| TRVTravelers Companies, Inc. | 81,2 mld | 10,4 | 27,5 % | 17,0 % | +5,2 % | +48 % / +137 % |
| ALLAllstate Corp | 65,7 mld | 5,2 | 46,1 % | 19,0 % | +5,6 % | +36 % / +103 % |
| AIGAmerican International Group, Inc. | 42,8 mld | 15,0 | 7,2 % | 11,1 % | −1,7 % | +4 % / +34 % |
| ACGLArch Capital Group Ltd. | 36,3 mld | 8,3 | 19,9 % | 24,4 % | +14,3 % | +23 % / +23 % |
| HIGThe Hartford Insurance Group, Inc. | 35,5 mld | 8,0 | 24,7 % | 15,4 % | +6,9 % | +7 % / +81 % |
| CINFCincinnati Financial Corporation | 27,8 mld | 10,6 | 16,9 % | 20,1 % | +11,4 % | +17 % / +82 % |
| WRBW. R. Berkley Corp | 27,4 mld | 15,2 | 20,2 % | 12,9 % | +7,8 % | +4 % / +64 % |
| MKLMarkel Group Inc. | 22,9 mld | 13,5 | 9,8 % | 11,4 % | +4,7 % | −5 % / +27 % |
| LLoews Corp | 22,8 mld | 13,6 | 9,2 % | 9,0 % | +5,4 % | +12 % / +74 % |
| EGEverest Group, Ltd. | 15,2 mld | 8,7 | 12,8 % | 11,7 % | +1,2 % | +31 % / +4 % |
| RNRRenaissancere Holdings Ltd | 13,7 mld | 9,4 | 13,7 % | 16,2 % | +9,9 % | +34 % / +55 % |
| CNACna Financial Corporation | 13,2 mld | 10,7 | 11,3 % | 8,2 % | +5,0 % | +9 % / +20 % |
| AFGAmerican Financial Group, Inc. | 12,8 mld | 13,4 | 20,4 % | 11,5 % | −1,8 % | +17 % / +41 % |
| THGHanover Insurance Group, Inc. | 8,3 mld | 11,6 | 21,8 % | 11,0 % | +5,7 % | +42 % / +107 % |
| KNSLKinsale Capital Group, Inc. | 8,2 mld | 15,9 | 27,8 % | 26,9 % | +18,0 % | −8 % / +10 % |
| SIGISelective Insurance Group, Inc | 5,8 mld | 11,8 | 14,7 % | 9,4 % | +9,8 % | +31 % / −5 % |
| WTMWhite Mountains Insurance Group, Ltd | 5,4 mld | 5,1 | 22,4 % | 29,3 % | +66,8 % | +19 % / +59 % |
| PLMRPalomar Holdings, Inc. | 3,7 mld | 18,9 | 22,2 % | 18,6 % | +58,2 % | +23 % / +180 % |
| SPNTSiriuspoint Ltd. | 3,0 mld | 6,5 | 23,1 % | 15,6 % | +23,1 % | +42 % / +163 % |
| PLGOPelagos Insurance Capital Limited | 2,5 mld | 12,5 | 9,3 % | 9,0 % | +3,3 % | +46 % / +86 % |
| HGHamilton Insurance Group, Ltd. | 2,3 mld | 5,7 | 31,9 % | 28,8 % | +24,7 % | +48 % / indisponibil |
| ROOTRoot, Inc. | 2,2 mld | 14,6 | 21,4 % | 3,9 % | +29,0 % | −36 % / +473 % |
| UFCSUnited Fire Group, Inc | 1,5 mld | 10,6 | 15,5 % | 9,6 % | +10,6 % | +88 % / +182 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BOW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 22,65 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 39,86 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 59,79 Randament total 76 % · Pe an 76 % |
| 3 ani | 26,87 Randament total -21 % · Pe an -8 % | 52,72 Randament total 55 % · Pe an 16 % | 86,10 Randament total 153 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 31,87 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 69,72 Randament total 105 % · Pe an 15 % | 123,98 Randament total 264 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 13,18
- Marja netă± 9,23
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,88
- Diluare anuală± 0,78
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Bowhead Specialty Holdings subscrie asigurări comerciale specializate, cu accent pe răspundere civilă, răspundere profesională și răspundere în sănătate, scrise pe baza unui parteneriat strategic cu American Family. Compania a crescut rapid, dar în august 2026 a anunțat un acord de fuziune prin care American Family ar urma să o preia, ceea ce face ca evoluția viitoare a companiei să depindă de finalizarea acestei tranzacții.13
SWOT
Puncte tari
- Model de subscriere disciplinat, condus de echipe cu experiență îndelungată și o platformă tehnologică modernă, care permite decizii rapide.
- Relații solide cu distribuitorii și o creștere a primelor brute care depășește sectorul în ultimele perioade raportate.
- Bilanț considerat solid, fără rezerve din anii de subscriere anteriori anului 2020, ceea ce reduce riscul de dezvoltare negativă a daunelor vechi.
Puncte slabe
- Dependența de AmFam pentru emiterea polițelor și reasigurarea integrală, în absența unui rating propriu A.M. Best pentru filiala de asigurare.
- Concentrare ridicată pe câteva state și pe o singură diviziune mare, ceea ce face rezultatele sensibile la schimbări locale.
- Datoria și costurile financiare au crescut în 2026, ceea ce reduce flexibilitatea financiară dacă rezultatele se înrăutățesc.
Oportunități
- Extinderea în segmentul micro și small commercial, unde modelul digital ar putea capta volum fără a afecta disciplina de subscriere.
- Creșterea cererii pentru soluții specializate, care poate sprijini noi produse și noi clase de risc.
- Integrarea în structura unui grup mai mare, dacă tranzacția cu American Family se finalizează, ar putea aduce resurse suplimentare.
Amenințări
- Dacă tranzacția cu American Family nu se finalizează, incertitudinea ar putea afecta relațiile cu distribuitorii și asigurații.
- Ciclicitatea sectorului ar putea inversa rapid condițiile favorabile de prețuri și reduce marjele.
- Competitorii mai mari, cu costuri mai mici și capacitate de a absorbi riscuri, ar putea reduce tarifele din anumite linii.
Riscuri
- Tranzacția de fuziuneridicat
Acordul cu American Family ar putea să nu fie finalizat, din cauza condițiilor de închidere, a aprobărilor sau a unei propuneri concurente, iar efectele asupra companiei ar putea fi semnificative.2
- Dependența de AmFamridicat
Întreaga activitate se bazează pe hârtia și ratingul AmFam, iar o schimbare a acestei relații ar putea afecta grav capacitatea de a subscrie polițe noi.1
- Acuratețea evaluării risculuimediu
Dacă riscurile complexe sunt subestimate, prețurile și rezervele ar putea fi inadecvate, ceea ce ar afecta rezultatele financiare.1
- Concurența intensămediu
Competitorii mai mari și tehnologia ar putea reduce prețurile sau limita accesul la distribuitori, ceea ce ar putea diminua volumul subscris.1
- Reglementare și cibersecuritatescăzut
Schimbările de reglementare sau incidentele de securitate informatică ar putea genera costuri și sancțiuni, mai ales într-un sector cu obligații extinse.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea primelor se menține și marjele rămân stabile, rezultatele ar putea susține valoarea companiei pe termen mediu.
- Modelul digital ar putea crește eficiența și ar putea deschide noi segmente de piață cu costuri operaționale reduse.
- Dacă fuziunea se finalizează, integrarea în grupul American Family ar putea aduce resurse și stabilitate suplimentară.
Ce ar strica teza
- Dacă tranzacția nu se finalizează sau este întârziată, incertitudinea ar putea afecta atât distribuitorii, cât și performanța operațională.
- Dacă sectorul intră într-o fază de prețuri mai reduse, marjele ar putea scădea rapid, având în vedere ciclicitatea industriei.
- Dacă rezervele pentru daune se dovedesc insuficiente, rezultatele ar putea fi afectate semnificativ.
De urmărit
- Statutul tranzacției cu American Family și aprobările necesare2026
- Evoluția raportului combinat și a rezervelor pentru dauneQ3 2026
- Creșterea diviziei Professional Liability și a segmentului digitalQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Bowhead este un subscriitor de asigurări comerciale specializate din sectorul P&C, care oferă polițe în special pe piața E&S, adică non-admisă, unde nu se aplică restricții de tarif și formă a poliței. Activitatea se desfășoară prin două modele complementare: un model « craft » pentru riscuri mari, complexe și de severitate ridicată, și un model « digital » pentru riscuri mai mici și standardizate.1
Polițele sunt emise pe hârtia American Family, prin filiala de agenție de subscriere BSUI, în schimbul unei comisioane de cesiune, și sunt reasigurate integral de filiala de asigurare BICI. Această structură permite companiei să crească fără a avea un rating propriu A.M. Best, pe care nu îl deține în prezent pentru BICI.1
Distribuția se face prin parteneri selectați, atât în canalul wholesale, cât și în cel retail, iar compania operează cu o echipă remote-friendly și cu o platformă tehnologică proprie pentru prețuire și analiză.1
Segmente
Casualty
Cea mai mare divizie, care oferă răspundere civilă generală și răspundere de mediu pe bază primară și în exces, în principal prin canalul wholesale. În 2025 a fost motorul principal al creșterii, în special prin portofoliul de excess casualty.1
Professional Liability
Divizia care acoperă răspunderea administratorilor, erorile și omisiunile, răspunderea în muncă, criminalitatea și riscurile cibernetice, pentru entități publice și private, inclusiv instituții financiare și organizații non-profit. Creșterea în al doilea trimestru 2026 a fost aproape plată, ceea ce arată o dinamică mai slabă decât în celelalte divizii.13
Healthcare Liability
Divizia dedicată exclusiv entităților din sănătate, precum spitale, unități medicale, îngrijire seniori și organizații de management medical. A crescut cu aproape 24% în al doilea trimestru 2026, pe fondul unei cereri stabile din acest sector.3
Piața în context
Compania activează în principal pe piața comercială E&S din SUA, estimată la 95,1 miliarde de dolari pentru anul 2024 și în creștere susținută din 2019. Piața are o cerere în creștere pentru soluții specializate, iar companiile care încă își păstrează flexibilitatea de tarifare pot beneficia de condiții favorabile, deși ciclicitatea sectorului rămâne o constrangere.1
Concentrarea geografică este importantă: California, Florida și Texas reprezintă împreună o parte semnificativă din primele brute subscrise, ceea ce expune compania la evenimente catastrofale și la schimbări de reglementare din aceste state.1
Poziția concurențială
Piața de asigurări comerciale specializate este foarte competitivă, cu companii mari care au resurse financiare și de marketing superioare. Concurența se bazează pe reputația financiară, prețul, condițiile produselor, viteza plății daunelor și ratingurile A.M. Best.1
Consolidarea recentă a sectorului poate crea competitori globali mai puternici, capabili să ofere prețuri mai competitive, ceea ce ar putea reduce volumul subscris de Bowhead în anumite linii.1
- Chubb Ltd.CB
Asigurător global care figurează printre competitorii notabili în sursă, activ pe linii comerciale și de răspundere.
- Kinsale Capital Group, Inc.KNSL
Subscriitor specializat în segmentul E&S, care se află direct în concurență cu activitatea de bază a companiei.
- W.R. Berkley CorporationWRB
Grup de asigurări specializate cu prezență în liniile comerciale, menționat în sursă ca principal competitor.
- The Travelers Companies, Inc.TRV
Asigurător major din SUA cu activitate în asigurările comerciale, concurent pe segmentele de răspundere.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 sept. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent19 aug. 2026Schimbări în conducere
- Convocare AGA (proxy)05 aug. 2026
- Convocare AGA (proxy)03 aug. 2026
- Raport trimestrial03 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Acord material · Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Acord material · Rezultate financiare · Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)16 mar. 2026
- Raport anual24 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Bowhead Specialty Holdings Inc. · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Bowhead Specialty Holdings Inc. · 03 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Bowhead Specialty Holdings Inc. · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.