olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

ConocoPhillips COP

Petroleum Refining · SIC 2911 · Verticală: Petroleum Refining (SIC 2911)

154,03USD+2,67 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

ConocoPhillips este una dintre cele mai mari companii independente de explorare și producție de petrol și gaze din lume, activă în 15 țări, cu o producție de 2,248 MBOED în trimestrul doi din 2026. Compania s-a concentrat pe distribuirea de capital către acționari, pe reducerea costurilor și pe finalizarea programului de cesiuni de active de 5 miliarde de dolari. Evoluția viitoare depinde în mare măsură de prețurile țițeiului și de situația din Orientul Mijlociu, care au influențat puternic rezultatele recente.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea ConocoPhillips (COP) costa 154,03 USD (+2,67 % într-o zi), cu capitalizare 185,0 mld USD, P/E 20,4 pe un EPS diluat de 7,56 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,14 %, beta 0,43, interval pe 52 de săptămâni 85,66–154,03 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 19,2 mld USD (+36,8 % an/an), profit net de 3,9 mld USD (+99,4 % an/an), EPS diluat 3,23 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
185,0 mld USD
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,4
EPS diluat TTM 7,56 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
4,91 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,14 %
DPS 12 luni 3,30
Beta (2 ani)
0,43
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
85,66154,03

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
127,27 – 157,79
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 21,4 %
SMA 50 / 200
136,13 / 121,31
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
5,29 / 4,55
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+23,1 %−0,9 %+24,0 pp—
3 luni+27,8 %+1,2 %+26,6 pp—
6 luni+25,0 %+4,8 %+20,2 pp—
De la început de an+64,5 %+10,7 %+53,8 pp—
1 an+74,8 %+11,1 %+63,6 pp+107,7 %
3 ani+29,7 %+80,7 %−51,1 pp+147,9 %
5 ani+106,8 %+64,6 %+42,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,9 %
27 mar. 2026 → 01 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−38,7 %
07 nov. 2022 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+15,6 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
19,2 mld USD
+36,8 % an/an
Profit net
3,9 mld USD
+99,4 % an/an
EPS diluat
3,23
+107,1 % an/an
netă / operațională
20,5 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri13,0 mld14,2 mld16,5 mld14,0 mld15,0 mld13,4 mld15,8 mld19,2 mld
Costul vânzărilor4,7 mld5,1 mld6,2 mld5,1 mld5,9 mld5,2 mld6,3 mld6,7 mld
Cheltuieli generale și de vânzare186,0 mil630,0 mil191,0 mil250,0 mil271,0 mil181,0 mil193,0 mil188,0 mil
Amortizare și depreciere2,4 mld2,7 mld2,7 mld2,8 mld2,9 mld3,0 mld2,9 mld3,0 mld
Cheltuieli cu dobânzile189,0 mil191,0 mil205,0 mil232,0 mil223,0 mil195,0 mil198,0 mil182,0 mil
Profit înainte de impozit3,2 mld3,0 mld4,5 mld3,0 mld2,9 mld2,2 mld3,4 mld6,1 mld
Impozit pe profit1,2 mld664,0 mil1,6 mld1,0 mld1,2 mld803,0 mil1,2 mld2,2 mld
Profit net2,1 mld2,3 mld2,8 mld2,0 mld1,7 mld1,4 mld2,2 mld3,9 mld
EPS diluat1,761,91 ≈2,231,561,381,17 ≈1,783,23
Flux de numerar operațional5,8 mld ≈4,5 mld6,1 mld3,5 mld ≈5,9 mld ≈4,3 mld4,3 mld7,4 mld ≈
Dividende plătite910,0 mil ≈897,0 mil998,0 mil984,0 mil ≈975,0 mil ≈1,0 mld1,0 mld1,0 mld ≈
Răscumpărări de acțiuni1,2 mld ≈2,0 mld1,5 mld1,2 mld ≈1,3 mld ≈1,0 mld1,0 mld2,0 mld ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 29 trimestre (min 0,0, mediană 11,9, max 52,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019⚠ 202020212022202320242025
Venituri38,7 mld36,7 mld18,8 mld45,8 mld78,5 mld56,1 mld54,7 mld58,9 mld
Venituri an/an+18,9 %−5,3 %—+144,0 %+71,3 %−28,5 %−2,5 %+7,7 %
Profit net6,3 mld7,2 mld-2,7 mld8,1 mld18,7 mld11,0 mld9,2 mld8,0 mld
Profit net an/anindisponibil+14,9 %—indisponibil+131,2 %−41,3 %−15,6 %−13,6 %
EPS diluat5,366,40-2,516,0714,579,067,816,35
EPS diluat an/anindisponibil+19,4 %—indisponibil+140,0 %−37,8 %−13,8 %−18,7 %
netă %16,2 %19,6 %-14,4 %17,6 %23,8 %19,5 %16,9 %13,6 %
Flux de numerar liber6,2 mld4,5 mld87,0 mil11,7 mld18,2 mldindisponibilindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2020: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
6,5 mld USD
Datorie financiară
1,0 mld USD
Datorie netă
-5,5 mld USD
Capitaluri proprii
64,5 mld USD
Active totale
121,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,02x
Lichiditate curentă
1,30x
ROE
12,4 %
ROA
6,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
56,1 mld
2024
54,7 mld
2025
58,9 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
22,0 mld
2024
20,0 mld
2025
22,3 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
34,2 mld ≈
2024
34,7 mld ≈
2025
36,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
81,0 mil
2024
81,0 mil
2025
78,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
705,0 mil
2024
1,2 mld
2025
893,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
8,3 mld
2024
9,6 mld
2025
11,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
780,0 mil
2024
783,0 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
16,3 mld
2024
13,7 mld
2025
12,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,3 mld
2024
4,4 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
11,0 mld
2024
9,2 mld
2025
8,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
9,06
2024
7,81
2025
6,35

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,11
2024
2,52
2025
3,18

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
5,6 mld
2024
5,6 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
14,3 mld
2024
15,6 mld
2025
15,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
70,0 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 02 mai 2024verificat

Active totale
2023
95,9 mld
2024
122,8 mld
2025
121,9 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
6,0 mld
2025
6,2 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,1 mld
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 06 mai 2021verificat

Datorii curente
2023
10,0 mld
2024
12,1 mld
2025
12,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
46,6 mld
2024
58,0 mld
2025
57,5 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
49,3 mld †
2024
64,8 mld †
2025
64,5 mld †

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
20,0 mld
2024
20,1 mld
2025
19,8 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 feb. 2023verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 feb. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-12,0 mld
2024
-11,2 mld
2025
-8,8 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-8,7 mld
2024
-8,8 mld
2025
-10,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
5,6 mld
2024
3,6 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
5,4 mld
2024
5,5 mld
2025
5,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-9,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
25,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-13,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-24,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-18,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-24,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
62,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
43,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-6,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
21,9 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
101 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
185,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
178,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
19,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
2,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

154,03 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 185,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
185,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
20,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2586derivat 222

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
55,03
USD pe acțiune
Mijloc
69,96
USD pe acțiune
Sus
92,78
USD pe acțiune
Preț: 154,03 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -54,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -120,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 41,79 – 129,37 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E68,27 – 129,37 (Mijloc 91,99)
    4 firme folosite · multiplul median 12,2x · quartile 9,0x – 17,1x
    CVX, MPC, PSX, VLO
  • Dividende actualizate (DDM)41,79 – 56,20 (Mijloc 47,93)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Petroleum Refining (SIC 2911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate14,7 %100 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-9,1 %0 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-24,2 %0 (pe interval fix)19 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x62 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluare20,4x44 (pe interval fix)24 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,1 %72 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial62/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial72/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial44/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ConocoPhillips (COP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 58,9 mld USD în 2025; creștere an/an 7,7 %; marjă netă 14,7 %; ROE 14,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 55,03–92,78 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 69,96 USD, prețul de 154,03 USD lasă un potențial de -54,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -120,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 14,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,1 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -9,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: -24,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Petroleum Refining (SIC 2911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 21,9 mld și 1.399,6 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 12 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
20,4x
mediana verticalei 12,2x
peste mediană (+67,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
2,9x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+279,3 %)
P/B
2,8x
mediana verticalei 3,6x
sub mediană (−21,3 %)
ROE
14,2 %
mediana verticalei 41,1 %
sub mediană (−65,5 %)
Marja netă
14,7 %
mediana verticalei 8,0 %
peste mediană (+82,5 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
7,7 %
mediana verticalei -6,8 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,1 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+45,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CVXChevron Corp465,3 mld22,612,2 %9,6 %−6,8 %+49 % / +62 %
COPConocoPhillips185,0 mld20,414,2 %14,7 %+7,7 %+75 % / +30 %
MPCMarathon Petroleum Corporation124,9 mld15,347,9 %5,6 %−4,4 %+128 % / +194 %
VLOValero Energy Corp111,5 mld9,050,1 %8,4 %−5,5 %+136 % / +215 %
PSXPhillips 66110,3 mld9,041,1 %7,5 %−7,5 %+108 % / +148 %
IMOImperial Oil Limited——16,8 %8,0 %−8,6 %+57 % / +142 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
84,18
Randament total -44 % · Pe an -44 %
149,57
Randament total -1 % · Pe an -1 %
226,33
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
66,84
Randament total -52 % · Pe an -22 %
134,99
Randament total -6 % · Pe an -2 %
226,33
Randament total 54 % · Pe an 16 %
5 ani
53,08
Randament total -59 % · Pe an -16 %
121,83
Randament total -11 % · Pe an -2 %
226,33
Randament total 60 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 33,75
  • Marja netă± 23,62
  • Creșterea anuală a veniturilor± 21,33
  • Diluare anuală± 1,99

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

ConocoPhillips este una dintre cele mai mari companii independente de explorare și producție de petrol și gaze din lume, activă în 15 țări, cu o producție de 2,248 MBOED în trimestrul doi din 2026 3. Compania s-a concentrat pe distribuirea de capital către acționari, pe reducerea costurilor și pe finalizarea programului de cesiuni de active de 5 miliarde de dolari 23. Evoluția viitoare depinde în mare măsură de prețurile țițeiului și de situația din Orientul Mijlociu, care au influențat puternic rezultatele recente 2.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu diversificat, cu cost redus de aprovizionare și plăci neconvenționale bogate în resurse din America de Nord 12.
  • Bilanț solid, cu rating de credit de tip A, și o politică de distribuire a capitalului către acționari bazată pe dividende și răscumpărări 1.
  • Capacitate dovedită de integrare a achizițiilor și de reducere a costurilor, cu sinergii realizate din fuziunea cu Marathon Oil 1.

Puncte slabe

  • Dependența puternică de prețurile țițeiului și gazelor, care sunt volatile și influențează direct profitabilitatea și distribuirile 12.
  • Producția totală a scăzut în trimestrul doi din 2026 față de anul anterior, din cauza conflictului din Qatar și a royalty-urilor mai mari din Surmont 3.
  • Rezervele sunt în declin natural pe măsură ce producția continuă, iar înlocuirea lor depinde de succesul dezvoltărilor viitoare 1.

Oportunități

  • Dezvoltarea activelor din Irak și Siria ar putea adăuga producție convențională cu cost de aprovizionare competitiv 23.
  • Extinderea angajamentelor GNL ar putea consolida poziția companiei pe piețele globale de gaze 23.
  • Dacă prețurile rămân ridicate, fluxurile de numerar operaționale ar putea sprijini investiții suplimentare și distribuiri mai mari 3.

Amenințări

  • Escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu ar putea afecta operațiunile din Qatar, transportul GNL și lanțurile de aprovizionare 2.
  • Restricțiile guvernamentale asupra prețurilor, producției sau exporturilor ar putea limita veniturile și planurile de investiții 1.
  • Presiunile legate de emisiile de carbon ar putea crește costurile și ar putea duce la depreciere de active 1.

Riscuri

  • Volatilitatea prețurilor materiilor primeridicat

    Prețurile țițeiului, gazelor și GNL pot fluctua mult din cauza factorilor externi, iar o perioadă prelungită de prețuri scăzute ar putea afecta veniturile, dividendele și răscumpările de acțiuni 1.

  • Conflictul din Orientul Mijlociuridicat

    Tensiunile din regiune au limitat deja producția din Qatar și ar putea avea efecte mai largi asupra operațiunilor, transportului și construcțiilor proiectelor GNL dacă situația se agravează 2.

  • Dependența de infrastructura de transportmediu

    Vânzarea și livrarea producției depind de disponibilitatea facilităților de transport, procesare și conducte, care pot fi indisponibile din motive meteorologice, de reglementare sau tehnice 1.

  • Reglementare și obiective climaticemediu

    Obiectivele de reducere a emisiilor și restricțiile de reglementare pot crește costurile, pot necesita achiziționarea de credite de carbon și pot duce la reevaluarea activelor 1.

  • Riscuri operaționale și de mediumediu

    Operațiunile pot fi afectate de explozii, incidente de mediu, condiții meteorologice extreme sau atacuri cibernetice, iar asigurările ar putea să nu acopere toate pierderile 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă prețurile ridicate ale țițeiului se mențin, fluxurile de numerar operaționale ar putea susține distribuirile către acționari și reducerea datoriilor, în linie cu obiectivele companiei 23.
  • Finalizarea programului de cesiuni de active și extinderea portofoliului GNL ar putea consolida profitabilitatea pe termen lung 23.
  • Reducerile de costuri și integrarea achizițiilor recente ar putea menține marjele chiar și în perioadele cu prețuri mai scăzute 12.

Ce ar strica teza

  • O scădere a prețurilor țițeiului, similară cu minimul din decembrie 2025, ar putea reduce considerabil veniturile și capacitatea de distribuire către acționari 1.
  • Producția totală a scăzut anul acesta față de anul trecut, iar o escaladare a conflictului din regiune ar putea agrava această tendință 23.
  • Angajamentele legate de climă și reglementările ar putea genera costuri suplimentare sau depreciere de active care nu sunt complet previzibile în prezent 1.

De urmărit

  • Dezvoltarea conflictului din Orientul Mijlociu și impactul asupra producției din QatarQ3 2026
  • Finalizarea achiziției participației din Kirkuk, Irak2026
  • Realizarea ghidajului de producție pentru trimestrul treiQ3 2026
  • Atingerea obiectivului de flux de numerar liber de 7 miliarde de dolari2029

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Pe baza principiilor sale fundamentale, ConocoPhillips urmărește menținerea solidității bilanțului, distribuții de top în rândul companiilor din domeniu, investiții disciplinate și performanță ESG responsabilă 1. În trimestrul doi din 2026, compania a raportat un profit ajustat de 4,0 miliarde de dolari, sau 3,24 dolari pe acțiune, și a dublat răscumpărările de acțiuni 3. Compania a anunțat și o dividendă ordinară trimestrială de 0,84 dolari pe acțiune pentru al treilea trimestru din 2026 3.

Piața în context

Pentru trimestrul trei din 2026, compania se așteaptă la o producție între 2,29 și 2,32 milioane de barili echivalent petrol pe zi, iar ghidajele pentru anul întreg au rămas neschimbate 3. Continuarea acestor cifre depinde de evoluția conflictului din Orientul Mijlociu și de cererea globală de energie 2.

Tendințe

  • Tensiuni geopolitice în Orientul Mijlociumixt

    Conflictul din Iran a crescut volatilitatea piețelor energetice și a afectat producția din Qatar, care a rămas constrânsă în trimestrul doi din 2026 23. Dacă escaladarea continuă, operațiunile, transportul GNL și lanțurile de aprovizionare ar putea fi afectate suplimentar 2.

  • Prețuri ridicate ale țițeiuluimixt

    Prețurile mai ridicate au dus la o creștere a prețului mediu realizat și a profitului ajustat în trimestrul doi din 2026 3. Totuși, prețurile sunt ciclice și volatile, iar compania recunoaște că o scădere prelungită ar putea reduce veniturile și capacitatea de distribuire 12.

  • Disciplină de costuri și eficiențăvânt din spate

    Compania a anunțat reduceri de costuri și îmbunătățiri de marjă de peste un miliard de dolari pe bază de rată de rulare până la sfârșitul lui 2026, inclusiv printr-o restructurare a forței de muncă 12. Această disciplină poate susține rezultatele dacă prețurile rămân sub presiune.

  • Presiuni de reglementare și climăvânt din față

    Obiectivele de reducere a intensității emisiilor și restricțiile guvernamentale asupra exporturilor sau producției pot crește costurile și pot influența planurile de investiții 1. Compania ia în calcul și posibile depreciere a activelor dacă aceste costuri cresc 1.

Poziția concurențială

Explorarea și producția de petrol și gaze este un domeniu foarte concurențial, în care ConocoPhillips concurează cu companii private, publice și de stat pentru resurse, echipamente și personal calificat 1. Compania anticipează și concurența din partea combustibililor alternativi 1.

Pe piața GNL și în acordurile din Orientul Mijlociu și Asia, compania concurează cu alți producători și cumpărători de la nivel global, iar costul de aprovizionare cu care operează determină poziționarea față de concurenți 13. Capacitatea de a obține active cu cost redus de aprovizionare este un avantaj esențial în acest context 1.

  • Companii de stat din domeniu

    Concurează pentru resurse, active și contracte de explorare și producție, conform descrierii riscurilor din raportul anual 1.

  • Producători de combustibili alternativi

    Compania anticipă că piața de petrol și gaze va primi concurență suplimentară din partea acestor surse de energie 1.

  • Alți operatori independenți de E&P

    Concurează cu ConocoPhillips pentru achiziționarea și dezvoltarea de noi surse de aprovizionare în America de Nord și în străinătate 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ConocoPhillips · 17 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ConocoPhillips · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ConocoPhillips · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

ConocoPhillips (COP): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw