olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
CoinShares PLC CSHRW
Security Brokers, Dealers & Flotation Companies · SIC 6211 · Verticală: Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211)
CoinShares este un administrator de active specializat în active digitale, care combină venituri recurente din comisioane cu randamente generate din bilanț prin activități de piață de capital. Compania a intrat la tranzacționare pe Nasdaq în aprilie 2026, ceea ce îi deschide accesul la investitorii din Statele Unite, în timp ce rămâne cel mai mare furnizor de ETP-uri pe active digitale din Europa. Ponderea comisioanelor de administrare în venituri a crescut de la 71,8% în 2024 la 76,3% în 2025, dar veniturile rămân strâns legate de prețurile volatile ale activelor digitale.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea CoinShares PLC (CSHRW) costa 0,74 USD (+2,22 % într-o zi), cu capitalizare 97,0 mil USD, interval pe 52 de săptămâni 0,65–0,88 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- indisponibil
- Bollinger (20, 2)
- indisponibil – indisponibil
- SMA 50 / 200
- indisponibil / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- indisponibil / indisponibil
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −2,3 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | −0,8 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,7 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +10,2 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +10,3 % | indisponibil | −16,1 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,0 % | indisponibil | +59,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu |
|---|
| Venituri |
| Venituri an/an |
| Profit net |
| Profit net an/an |
| EPS diluat |
| EPS diluat an/an |
| netă % |
| Flux de numerar liber |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | — | 30,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Active totale | — | — | 60,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | — | 14,7 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 28,1 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | 61,8 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | — | — | -1,4 mil † | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 0 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 97,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
0 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CoinShares PLC (CSHRW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Indicatorii financiari sunt indisponibili.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Security Brokers, Dealers & Flotation Companies (SIC 6211) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 29 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSMorgan Stanley | 291,7 mld | 14,9 | 18,0 % | — | indisponibil | +9 % / +134 % |
| BLKBlackRock, Inc. | 180,8 mld | 28,1 | 12,3 % | 24,1 % | +89,3 % | +11 % / +55 % |
| SCHWSchwab Charles Corp | 153,4 mld | 16,0 | 20,3 % | 38,8 % | +22,0 % | −4 % / +45 % |
| RJFRaymond James Financial, Inc. | 31,2 mld | 14,1 | 18,5 % | 13,6 % | +6,6 % | +4 % / +54 % |
| SEICSei Investments Company | 12,6 mld | 18,4 | 28,9 % | 28,1 % | +8,1 % | +31 % / +80 % |
| FRHCFreedom Holding Corp. | 11,9 mld | 74,0 | 11,2 % | 6,5 % | +9,3 % | +42 % / +130 % |
| JEFJefferies Financial Group Inc. | 9,9 mld | 10,9 | 8,6 % | 7,5 % | +2,9 % | −16 % / +36 % |
| MKTXMarketaxess Holdings Inc | 5,8 mld | 19,5 | 23,3 % | 35,2 % | +3,6 % | +1 % / −31 % |
| IBKRInteractive Brokers Group, Inc. | 4,8 mld | 16,4 | 91,3 % | 179,4 % | +23,4 % | +15 % / +285 % |
| SFStifel Financial Corp | 4,8 mld | 9,7 | 16,4 % | 14,3 % | +6,7 % | −16 % / +69 % |
| PIPRPiper Sandler Companies | 4,8 mld | 5,8 | 23,6 % | 14,5 % | +24,3 % | −20 % / +74 % |
| MIAXMiami International Holdings, Inc. | 3,5 mld | 12,5 | 28,9 % | 19,8 % | +19,6 % | −24 % / indisponibil |
| WTWisdomTree, Inc. | 3,1 mld | 38,6 | 18,7 % | 13,3 % | +15,4 % | +83 % / +211 % |
| JSMNavient Corporation | 1,4 mld | — | -2,0 % | — | −15,6 % | −19 % / −11 % |
| MTCMmtec, Inc. | 543,7 mil | — | -272,7 % | -6.944,3 % | −56,8 % | +101 % / −41 % |
| SIEBSiebert Financial Corp. | 81,0 mil | — | -1,3 % | -1,1 % | +12,3 % | −39 % / +5 % |
| DOMHDominari Holdings Inc. | 40,5 mil | — | -315,4 % | -51,6 % | +487,0 % | −64 % / −26 % |
| LGHLLion Group Holding Ltd. | 38,1 mil | — | -27,4 % | -52,8 % | indisponibil | −100 % / −100 % |
| COHNCohen & Co Inc. | 32,3 mil | 1,9 | 33,3 % | 5,6 % | +246,2 % | −35 % / +63 % |
| GLXYGalaxy Digital Inc. | 1,5 mii | — | -16,7 % | -0,5 % | +41,8 % | −45 % / indisponibil |
| TIGRUp Fintech Holding Limited | — | 63,1 | 22,6 % | 28,0 % | +56,3 % | −56 % / −12 % |
| HOODRobinhood Markets, Inc. | 0 | 38,7 | 21,3 % | 39,0 % | +51,6 % | −35 % / +853 % |
| BULLWebull Corporation | — | — | — | 4,3 % | +46,3 % | −44 % / −52 % |
| OPYOppenheimer Holdings Inc. | — | 11,3 | 9,1 % | 4,9 % | +14,4 % | +23 % / +110 % |
| XPXP Inc. | — | — | 22,9 % | 60,8 % | +13,7 % | −29 % / −40 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CSHRW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (14 sept. 2026), 6-K (24 aug. 2026), 6-K (01 mai 2026).
Pe scurt
CoinShares este un administrator de active specializat în active digitale, care combină venituri recurente din comisioane cu randamente generate din bilanț prin activități de piață de capital. Compania a intrat la tranzacționare pe Nasdaq în aprilie 2026, ceea ce îi deschide accesul la investitorii din Statele Unite, în timp ce rămâne cel mai mare furnizor de ETP-uri pe active digitale din Europa 1. Ponderea comisioanelor de administrare în venituri a crescut de la 71,8% în 2024 la 76,3% în 2025 1, dar veniturile rămân strâns legate de prețurile volatile ale activelor digitale.
SWOT
Puncte tari
- Compania se prezintă drept lider pe ETP-urile pe active digitale din Europa și beneficiază de o poziție consolidată în piețele fragmentate, susținută de aprobări reglementare în mai multe jurisdicții 1.
- Modelul combină venituri recurente din comisioane cu capacități de piață de capital, ceea ce poate diversifica sursele de venit de-a lungul ciclurilor de piață 1.
- Infrastructura de securitate, guvernanța riscului și conformarea cu reglementările din mai multe țări sunt prezentate ca elemente centrale ale platformei 1.
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare măsură de prețurile activelor digitale, care sunt volatile, iar fluctuațiile pot afecta direct rezultatele operaționale 1.
- Compania a identificat slăbiciuni materiale în controlul intern asupra raportării financiare, ceea ce ar putea duce la erori dacă nu sunt remediate 1.
- O parte importantă din venituri provine dintr-un singur program de note legate de XBT, ceea ce concentrează riscul asupra unui produs 1.
Oportunități
- Extinderea în Statele Unite, prin produse diferențiate și investiții în zona de administrare activă, ar putea sprijini creșterea activelor administrate 1.
- Clarificările de reglementare privind încadrarea activelor digitale ar putea deschide noi categorii de produse pentru investitori instituționali 1.
- Achiziția Bastion și consolidarea altor platforme ar putea extinde gama de produse și baza de distribuție, dacă integrarea va fi reușită 1.
Amenințări
- Scăderea prețurilor activelor digitale sau a volumelor de tranzacționare ar putea reduce atât activele administrate, cât și veniturile din piețele de capital 1.
- Concurența din partea administratorilor mari din Statele Unite și a entităților mai puțin reglementate ar putea reduce comisioanele 1.
- Incertitudinea reglementară, inclusiv riscul de a fi considerată companie de investiții, ar putea impune cerințe de conformare costisitoare 1.
Riscuri
- Volatilitatea activelor digitaleridicat
Rezultatele operaționale pot fluctua semnificativ din cauza volatilității activelor digitale, iar veniturile din comisioane și din tranzacționare sunt legate direct de prețurile acestora 1.
- Reducerea activelor administrateridicat
Dacă activele administrate scad din cauza piețelor, a ieșirilor de capital sau a răscumpărărilor, comisioanele de administrare ar putea scădea, cu impact direct asupra veniturilor și profitului net 1.
- Riscuri de reglementaremediu
Modificările legislației sau încadrarea activelor digitale drept valori mobiliare ar putea limita produsele companiei sau ar putea impune costuri suplimentare de conformare 1.
- Riscuri operaționale și de securitate ciberneticămediu
Defecțiunile sistemelor informatice, atacurile cibernetice sau eșecurile furnizorilor terți ar putea afecta operațiunile și custodia fondurilor investitorilor 1.
- Slăbiciuni în controlul internmediu
Compania și filiala sa au identificat slăbiciuni materiale în controlul intern asupra raportării financiare, iar nerezolvarea lor ar putea afecta acuratețea raportării și prețul acțiunii 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider pe piața europeană a ETP-urilor pe active digitale și cadrul reglementar multi-jurisdicțional ar putea susține o creștere durabilă a activelor administrate 1.
- Ponderea crescută a comisioanelor recurente în venituri ar putea reduce dependența de câștigurile din tranzacționare, dacă tendința se menține 1.
- Accesul la piața americană, prin listarea pe Nasdaq și prin platforma achiziționată, ar putea deschide noi surse de creștere, dacă produsele diferențiate vor atrage investitori 1.
Ce ar strica teza
- Veniturile rămân strâns legate de prețurile volatile ale activelor digitale, iar o scădere prelungită ar putea reduce atât comisioanele, cât și câștigurile din piețele de capital 1.
- Concurența din partea administratorilor mari din Statele Unite și a furnizorilor mai puțin reglementați ar putea pune presiune pe comisioane și pe marje 1.
- Slăbiciunile identificate în controlul intern și expunerea la riscuri de reglementare ar putea genera costuri suplimentare și afecta încrederea investitorilor 1.
De urmărit
- Evoluția ponderii comisioanelor de administrare în venituri, față de nivelul de 76,3% din 2025next 10-K
- Remedierea slăbiciunilor materiale din controlul intern asupra raportării financiare2027
- Finalizarea achiziției Bastion Asset Management Limited și integrarea ei2026
- Evoluția activelor administrate și a ieșirilor de capital după listarea pe NasdaqQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (27 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (14 sept. 2026), 6-K (24 aug. 2026), 6-K (01 mai 2026).
Afacerea
CoinShares descrie compania ca pe un administrator de active specializat în active digitale, care operează platforme instituționale cu capacități integrate de piață de capital, combinând venituri recurente din comisioane cu randamente orientate spre bilanț 1. Modelul de afaceri are două motoare: venituri din administrarea activelor, derivate în principal din comisioane de administrare acumulate zilnic pe baza activelor administrate, și venituri din piețele de capital, generate prin strategii de tranzacționare non-direcționale și de acoperire, staking, împrumuturi și furnizare de lichiditate 1. Compania a fost înființată în 2014 de CSIL, ca filială integral deținută, iar holding-ul CoinShares PLC a fost constituit în Jersey la 29 august 2025, după ce a finalizat combinarea de afaceri cu Vine Hill și a intrat la tranzacționare pe Nasdaq sub simbolul CSHR, prima zi de tranzacționare fiind 1 aprilie 2026 1.
Sediul social și principal se află în Jersey, Insulele Canal, iar pentru notificările din Statele Unite compania a indicat o adresă la New York 1. Pe lângă produsele listate, compania administrează și soluții nelistate, inclusiv strategii sistematice și cantitative livrate prin conturi gestionate, iar capacitatea de piață de capital susține execuția, lichiditatea și dezvoltarea produselor 1. Compania se prezintă ca o platformă cu un cadru de securitate integrat în operațiuni, care include guvernanța riscului, infrastructura tehnologică, securitatea cibernetică și conformarea cu reglementările din mai multe jurisdicții, printre care Franța, Jersey și Statele Unite 1.
Din punct de vedere istoric, compania a crescut prin dezvoltare internă și achiziții țintite, printre care CoinShares XBT Provider (2016, Suedia), indexul BLOCK (2021, Regatul Unit), Napoleon Asset Management (2022, Franța) și Valkyrie Funds (2024, Statele Unite) 1. Achiziția Bastion Asset Management Limited (2025, Regatul Unit) este descrisă drept supusă finalizării în 2026 1. Aceste tranzacții au extins gama de produse, au consolidat rețeaua de distribuție și au întărit prezența în piețele-cheie, în special în Statele Unite, unde compania își propune să construiască o prezență pe termen lung 1.
Segmente
Administrarea activelor
Segmentul de administrare a activelor oferă acces reglementat și listat la active digitale prin ETP-uri fizice și sintetice, produse cu staking și produse bazate pe indici, precum și prin ETF-uri listate în Statele Unite 1. Veniturile sunt dominate de comisioanele de administrare, determinate în principal de nivelul activelor administrate și de mixul de produse 1.
Piețele de capital
Segmentul de piețe de capital susține lansarea, emiterea și răscumpărarea produselor, execuția și acoperirea riscurilor, iar pe lângă aceasta generează venituri din staking, împrumuturi și strategii de tranzacționare algoritmice și de valoare relativă 1. Performanța acestui segment depinde de volatilitate, de dislocările de prețuri și de nivelul de activitate al platformei de produse, iar veniturile și câștigurile legate de active digitale pot fluctua semnificativ 1.
Piața în context
Compania descrie piața europeană ca fragmentată pe mai multe jurisdicții, limbi și regimuri de reglementare, ceea ce creează bariere la intrare pentru platformele deja autorizate și cu infrastructură locală 1. Piața americană este descrisă ca mai omogenă și dominată de administratori mari, care oferă expunere cu costuri reduse la activele digitale majore, astfel încât compania nu urmărește concurența directă pe produse de tip marfă, ci soluții diferențiate 1. Lansarea ETF-urilor pe active digitale în Statele Unite în 2024 a accelerat adoptarea și a crescut presiunea competitivă la nivel global 1.
Veniturile companiei sunt sensibile la prețurile activelor digitale, care sunt descrise drept extrem de volatile și influențate de forțe macroeconomice pe care compania nu le poate controla și nu le poate acoperi complet 1. Dacă volumele de tranzacționare sau valorile activelor scad, nivelul activelor administrate ar putea scădea, cu efect direct asupra comisioanelor 1.
Tendințe
- Adoptarea instituțională a activelor digitalevânt din spate
Lansarea produselor pe active digitale în Statele Unite și în Europa a extins accesul investitorilor instituționali și de retail la aceste active, ceea ce poate sprijini creșterea activelor administrate 1. Compania consideră că acceptarea mai largă a activelor digitale este un factor favorabil pentru strategia sa 1.
- Volatilitatea prețurilor activelor digitalevânt din față
Veniturile din comisioane și din piețele de capital sunt legate de prețurile Bitcoin și Ethereum, iar compania avertizează că volatilitatea acestor active poate afecta rezultatele operaționale în mod semnificativ 1. O scădere de preț ar putea reduce atât comisioanele, cât și câștigurile din tranzacționare 1.
- Presiunea competitivă a produselor cu comisioane redusemixt
Lansarea de produse competitive, inclusiv produse cu staking fără comision, arată că prețurile sunt sub presiune, iar compania ar putea fi nevoită să își reducă marjele pentru a-și menține cota de piață 1.
- Reglementarea activelor digitalemixt
Cadrul de reglementare evoluează, iar încadrarea unor active digitale drept valori mobiliare sau nu poate rămâne incertă, ceea ce ar putea influența modul în care compania poate lansa și administra produse 1. Clarificările reglementare ar putea deschide noi piețe, în timp ce reguli mai stricte ar putea crește costurile de conformare 1.
Poziția concurențială
Compania operează într-un mediu competitiv în care, în Europa, concurează de pe poziția de lider de piață pe ETP-uri pe active digitale, protejată de bariere reglementare și de distribuție 1. În Statele Unite, concurenții sunt administratorii mari și diversificați, cu scară de distribuție și putere de stabilire a prețurilor pe produsele de bază 1. Compania spune că este supusă și concurenței din partea entităților nereglementate sau mai puțin reglementate din alte jurisdicții 1.
Avantajul declarat al companiei constă în structura costurilor, în capacitatea de a lansa produse diferențiate la volume relativ modeste de active și în infrastructura integrată de piață de capital, care sprijină execuția și lichiditatea 1. Dacă aceste avantaje ar putea fi reproduse de concurenți cu resurse mai mari, poziția companiei ar putea fi afectată 1.
- Administratori mari de active din Statele Unite
Descriși în sursă ca administratori diversificați cu scară mare de distribuție, care oferă expunere cu costuri reduse la activele digitale majore 1.
- Furnizori nereglementați sau mai puțin reglementați din alte jurisdicții
Sursa menționează concurența din partea entităților care operează în jurisdicții cu reglementare mai slabă, ceea ce poate crea presiune asupra prețurilor 1.
- Platforme europene deja autorizate
Platformele cu aprobări multi-jurisdicționale și infrastructură locală beneficiază de barierele la intrare din Europa și sunt concurenți directi 1.
- Emitenți de ETF-uri pe active digitale din Statele Unite
Lansarea ETF-urilor în 2024 a intensificat concurența pe piața americană, unde compania nu urmărește direct produsele de tip marfă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- CoinShares (CSHR) Attracts Inflows as Revenue Falls. Can Asset Gathering Restore Fee Economics?Yahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- CoinShares Q2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CoinShares PLC · 30 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.