olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Donegal Group Inc. DGICB

Fire, Marine & Casualty Insurance · SIC 6331 · Verticală: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)

24,99USD+5,44 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Donegal Group Inc. este o holding de asigurări care oferă asigurări de proprietate și de răspundere civilă prin rețeaua de agenți independenți din regiuni din Mid-Atlantic, Midwest, Sud și Sud-Vest. Compania traversează o fază de înmuiere a ciclului de asigurări, în care primele câștigate ar putea scădea din cauza liniei personale, iar cota Donegal Mutual rămâne decisivă pentru control. Cifra de afaceri anuală a filialelor a atins 921,2 milioane USD în 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 primele câștigate au fost de 222,6 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Donegal Group Inc. (DGICB) costa 24,99 USD (+5,44 % într-o zi), cu beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 15,10–26,70 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 241,1 mil USD (−2,4 % an/an), profit net de 22,3 mil USD (+32,3 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 83 %
Interval 52 săpt.
15,1026,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
64,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
14,57 – 26,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 59,2 %
SMA 50 / 200
21,31 / 19,53
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,40 / 0,70
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+44,1 %−0,9 %+45,1 pp—
3 luni+11,6 %+1,2 %+10,4 pp—
6 luni+29,9 %+4,8 %+25,0 pp—
De la început de an+41,3 %+10,7 %+30,5 pp—
1 an+61,2 %+11,1 %+50,1 pp+16,9 %
3 ani+86,5 %+80,7 %+5,7 pp+50,4 %
5 aniindisponibil+64,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−41,8 %
13 iul. 2026 → 29 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,6 %
19 dec. 2022 → 01 iul. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
241,1 mil USD
−2,4 % an/an
Profit net
22,3 mil USD
+32,3 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
9,3 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri251,7 mil250,0 mil245,2 mil247,1 mil245,9 mil240,1 mil236,0 mil241,1 mil
Amortizare și depreciere980,1 mii ≈995,3 mii1,0 mil912,5 mii ≈717,3 mii ≈425,3 mii857,4 mii513,8 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile367,6 mii269,3 mii333,0 mii336,7 mii340,4 mii340,4 mii333,0 mii336,7 mii
Profit înainte de impozit20,4 mil29,7 mil31,2 mil20,4 mil25,0 mil21,0 mil14,1 mil27,5 mil
Impozit pe profit3,7 mil5,7 mil6,0 mil3,6 mil5,0 mil3,8 mil2,6 mil5,2 mil
Profit net16,8 mil24,0 mil25,2 mil16,9 mil20,1 mil17,2 mil11,5 mil22,3 mil
Flux de numerar operațional12,7 mil ≈28,2 mil25,7 mil12,1 mil ≈22,4 mil ≈10,0 mil20,2 mil5,9 mil ≈
Dividende plătite5,7 mil ≈5,8 mil6,0 mil6,5 mil ≈6,6 mil ≈6,6 mil6,7 mil7,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri771,8 mil812,5 mil777,8 mil816,5 mil848,2 mil927,3 mil989,6 mil978,0 mil
Venituri an/an+4,4 %+5,3 %−4,3 %+5,0 %+3,9 %+9,3 %+6,7 %−1,2 %
Profit net-32,8 mil47,2 mil52,8 mil25,3 mil-2,0 mil4,4 mil50,9 mil79,3 mil
Profit net an/an−560,4 %indisponibil+12,0 %−52,2 %−107,8 %indisponibil+1.049,3 %+56,0 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-4,2 %5,8 %6,8 %3,1 %-0,2 %0,5 %5,1 %8,1 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
26,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
640,4 mil USD
Active totale
2,4 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
13,4 %
ROA
3,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
5,1 mil
2024
62,3 mil
2025
97,6 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Profit net
2023
4,4 mil
2024
50,9 mil
2025
79,3 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
23,8 mil
2024
52,9 mil
2025
26,8 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Active totale
2023
2,3 mld
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
479,7 mil †
2024
545,8 mil †
2025
640,4 mil †

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
21,9 mil
2024
22,7 mil
2025
25,7 mil

SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
4,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
4,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
56,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
8,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja netă
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
11,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 34,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

24,99 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

7/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 aug. 2026
verificat 1308derivat 142

Scorul pe grupe

34 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • Venit rezidualindisponibil · lipsesc date de intrare
  • P/B justificatindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Bindisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 34,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate11,2 %35 (față de colegi)53 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,9 %49 (pe interval fix)24 %
ROA · Bilanț și datorie2,9 %96 (pe interval fix)24 %
P/B · Evaluareindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie96/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere· parțial49/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial35/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Donegal Group Inc. (DGICB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an -1,2 %; marjă netă 7,4 %; ROE 11,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 34,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROA: 2,9 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor, CAGR EPS 3 ani, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Fire, Marine & Casualty Insurance (SIC 6331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 11,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 1,9x
ROE
11,2 %
mediana verticalei 16,0 %
sub mediană (−30,0 %)
Marja netă
7,4 %
mediana verticalei 11,7 %
sub mediană (−36,9 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
-1,2 %
mediana verticalei 6,9 %
sub mediană (−117,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CBChubb Limited139,1 mld12,715,5 %18,2 %+6,5 %+31 % / +70 %
PGRProgressive Corp134,5 mld11,634,9 %12,8 %+16,3 %+12 % / +46 %
TRVTravelers Companies, Inc.81,2 mld10,427,5 %17,0 %+5,2 %+48 % / +137 %
ALLAllstate Corp65,7 mld5,246,1 %19,0 %+5,6 %+36 % / +103 %
AIGAmerican International Group, Inc.42,8 mld15,07,2 %11,1 %−1,7 %+4 % / +34 %
ACGLArch Capital Group Ltd.36,3 mld8,319,9 %24,4 %+14,3 %+23 % / +23 %
HIGThe Hartford Insurance Group, Inc.35,5 mld8,024,7 %15,4 %+6,9 %+7 % / +81 %
CINFCincinnati Financial Corporation27,8 mld10,616,9 %20,1 %+11,4 %+17 % / +82 %
WRBW. R. Berkley Corp27,4 mld15,220,2 %12,9 %+7,8 %+4 % / +64 %
MKLMarkel Group Inc.22,9 mld13,59,8 %11,4 %+4,7 %−5 % / +27 %
LLoews Corp22,8 mld13,69,2 %9,0 %+5,4 %+12 % / +74 %
EGEverest Group, Ltd.15,2 mld8,712,8 %11,7 %+1,2 %+31 % / +4 %
RNRRenaissancere Holdings Ltd13,7 mld9,413,7 %16,2 %+9,9 %+34 % / +55 %
AFGAmerican Financial Group, Inc.12,8 mld13,420,4 %11,5 %−1,8 %+17 % / +41 %
KNSLKinsale Capital Group, Inc.8,2 mld15,927,8 %26,9 %+18,0 %−8 % / +10 %
AXSAxis Capital Holdings Limited7,5 mld8,016,0 %14,6 %+10,2 %+12 % / +84 %
RLIRLI Corp6,0 mld15,222,1 %20,3 %+6,3 %+11 % / −2 %
SIGISelective Insurance Group, Inc5,8 mld11,814,7 %9,4 %+9,8 %+31 % / −5 %
MCYMercury General Corporation5,7 mld6,139,0 %14,8 %+9,4 %+32 % / +232 %
WTMWhite Mountains Insurance Group, Ltd5,4 mld5,122,4 %29,3 %+66,8 %+19 % / +59 %
PLMRPalomar Holdings, Inc.3,7 mld18,922,2 %18,6 %+58,2 %+23 % / +180 %
SLDESlide Insurance Holdings, Inc.3,3 mld8,339,2 %38,4 %+36,5 %+73 % / indisponibil
SKWDSkyward Specialty Insurance Group, Inc.2,6 mld13,817,3 %10,8 %+23,2 %+30 % / +110 %
PLGOPelagos Insurance Capital Limited2,5 mld12,59,3 %9,0 %+3,3 %+46 % / +86 %
ROOTRoot, Inc.2,2 mld14,621,4 %3,9 %+29,0 %−36 % / +473 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DGICB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Donegal Group Inc. este o holding de asigurări care oferă asigurări de proprietate și de răspundere civilă prin rețeaua de agenți independenți din regiuni din Mid-Atlantic, Midwest, Sud și Sud-Vest. Compania traversează o fază de înmuiere a ciclului de asigurări, în care primele câștigate ar putea scădea din cauza liniei personale, iar cota Donegal Mutual rămâne decisivă pentru control. Cifra de afaceri anuală a filialelor a atins 921,2 milioane USD în 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 primele câștigate au fost de 222,6 milioane USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Structura de holding susținută de Donegal Mutual oferă stabilitate managerială și continuitate în disciplina de subscriere.
  • Compania are un portofoliu de investiții în mare parte din titluri cu rating ridicat, ceea ce susține venitul din investiții.
  • Economiile de scară realizate prin servicii centralizate reduc costurile față de asigurătorii regionali mai mici.

Puncte slabe

  • Linia personală a scăzut semnificativ în 2026, iar reducerea primelor a afectat rezultatele trimestriale.
  • Raportul de cheltuieli a crescut din cauza costurilor tehnologice și a stimulentelor pentru agenți.
  • Dependența de Donegal Mutual pentru personal, servicii și reasigurare limitează autonomia operațională.

Oportunități

  • Angajarea mai intensă a agenților independenți ar putea atrage afaceri noi profitabile în segmentele comerciale.
  • Modernizarea sistemelor cloud și a analizei datelor ar putea reduce costurile și îmbunătăți tarifarea.
  • Randamentele mai bune ale investițiilor ar putea sprijini profitul chiar în condiții de primă mai mică.

Amenințări

  • Înmuierea ciclului de asigurări ar putea apăsa asupra primelor și asupra marjelor de subscriere.
  • Litigiile și inflația costurilor de reparație ar putea depăși rezervele constituite de filiale.
  • Evenimentele catastrofale legate de schimbările climatice ar putea crește frecvența pierderilor în regiunile în care compania operează.

Riscuri

  • Insuficiența rezervelorridicat

    Dacă rezervele pentru pierderi se dovedesc insuficiente, filialele ar putea fi nevoite să le majoreze, cu impact negativ asupra profitului.

  • Riscuri catastrofaleridicat

    Evenimentele meteo și catastrofale sunt imprevizibile, iar reasigurarea ar putea să nu acopere întreaga expunere.

  • Controlul de către Donegal Mutualmediu

    Structura de vot oferă Donegal Mutual control majoritar, ceea ce ar putea limita influența acționarilor publici asupra deciziilor strategice.

  • Risc tehnologicmediu

    Implementarea sistemelor cloud și a instrumentelor GenAI ar putea întâmpina întârzieri, erori de date sau probleme de securitate cibernetică.

  • Reglementare și tarifarescăzut

    Aprobările tarifare stat cu stat și restricțiile privind utilizarea anumitor criterii de tarifare ar putea încetini ajustările de prime.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă raportul combinat rămâne sub nivelul din 2025 și creșterea veniturilor din investiții continuă, profitabilitatea ar putea reveni pe parcursul anului 2026.
  • Valoarea contabilă pe acțiune a crescut în trimestrul al doilea din 2026, iar compania susține că execuția strategiei ar putea crește valoarea pentru acționari.
  • Ar putea exista și în continuare un beneficiu din reducerea pierderilor din evenimente meteo și din dezvoltarea afacerilor comerciale noi.

Ce ar strica teza

  • Dacă înmuierea ciclului se adâncește, primele personale ar putea continua să scadă și să apese pe venituri.
  • Creșterea cheltuielilor de exploatare și a costurilor tehnologice ar putea reduce marjele chiar dacă pierderile rămân controlate.
  • Controlul majoritar al Donegal Mutual ar putea limita interesul investitorilor publici și flexibilitatea strategică a companiei.

De urmărit

  • Evoluția primelor din linia personală și reducerea atrițiuniiQ3 2026
  • Raportul combinat GAAP și componentele sale, în special pierderile mari din incendiiQ3 2026
  • Rezultatul migrării sistemelor Guidewire către cloud2026
  • Dezvoltarea rezervelor pentru pierderi și modificările estimărilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Donegal Group Inc., denumită DGI, este o companie holding de asigurări ale cărei filiale și afiliați oferă asigurări de proprietate și de răspundere civilă în 21 de state 1. Compania este cotată la NASDAQ sub simbolurile DGICA și DGICB 1. Filialele sale operează împreună cu Donegal Mutual în cadrul Donegal Insurance Group, printr-un acord de reasigurare proporțională care alocă 80% din activitatea din pool către Atlantic States 1.

Compania și-a redus accentul pe achiziții și pune acum accent pe creșterea organică în piețele existente 1. În septembrie 2025, filialele au încheiat un acord de transfer al drepturilor de reînnoire pentru politicile agricole, un segment non-core cu prime de circa 6 milioane USD, a cărui retragere începe în trimestrul al doilea din 2026 1.

Segmente

Asigurări comerciale

Linia comercială include în principal autoturisme comerciale, răspundere civilă multirisc și compensarea angajaților. În primul semestru din 2026, primele câștigate comercial au crescut cu 2,1% față de anul precedent, iar în trimestrul al doilea primele subscrise au crescut cu 0,8% 3. Creșterea a venit în principal din afaceri noi, parțial compensată de rate de reînnoire mai mici.

Piața în context

Piața de asigurări de proprietate și răspundere civilă din SUA trece printr-o fază de înmuiere, iar compania descrie în trimestrul al doilea din 2026 condiții de piață mai dificile 3. Compania notează o creștere a severității pierderilor în industrie, determinată de litigii, costuri medicale și costuri de reparație auto mai mari 1. Pe partea de investiții, randamentul mediu a fost de 3,8% la 30 iunie 2026 3.

Practicile de prețuire din industrie implică faptul că primele se stabilesc înainte de cunoașterea costurilor finale, iar aprobările tarifare se fac stat cu stat, cu decalaje 1. Dacă inflația costurilor de reparație sau litigiile continuă, marjele ar putea fi presate, mai ales în liniile unde ratele sunt deja mai mici.

Tendințe

  • Înmuierea ciclului de asigurărivânt din față

    Conducerea descrie o fază de înmuiere a ciclului, iar primele câștigate au scăzut cu 4,0% în trimestrul al doilea din 2026 3. Dacă reducerea ratelor continuă, creșterea primelor ar putea rămâne limitată în următoarele trimestre.

  • Inflația severității pierderilorvânt din față

    Costurile de reparație auto, piesele de schimb și pierderile corporale au crescut în ultimii ani, iar compania menționează litigiile finanțate de terți ca factor de risc 1. Aceste tendințe pot umfla rezervele dacă estimările inițiale se dovedesc insuficiente.

  • Evenimente meteomixt

    Pierderile din evenimente meteo au fost mult mai mici în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce a contribuit la un raport combinat mai bun 3. Compania avertizează însă că frecvența evenimentelor catastrofale ar putea crește din cauza schimbărilor climatice 1.

  • Modernizarea tehnologicămixt

    Donegal Mutual migrează sistemele Guidewire către cloud începând cu 2026 și testează soluții GenAI 1. Cheltuielile legate de tehnologie au crescut în trimestrul al doilea din 2026 și au contribuit la un raport de cheltuieli mai ridicat 3. Modernizarea ar putea aduce eficiență, dar și riscuri de implementare.

Poziția concurențială

Compania concurează cu asigurători naționali mai mari, dar își susține avantajul prin cunoașterea piețelor regionale și prin economiile de scară realizate din structura comună cu Donegal Mutual 1. Compania notează că unii concurenți mai mari sau companii tehnologice pot avea resurse și date superioare pentru tarifare și automatizare 1.

Concurența pe piețele regionale se manifestă prin prețuri și retenție, iar compania afirmă că păstrează disciplina de subscriere chiar cu riscul unei scăderi a volumului 3. Competiția tehnologică ar putea favoriza cei care folosesc mai bine analiza datelor pentru selecția riscurilor.

  • Asigurători naționali de proprietate și răspundere civilă

    Companiile mai mari din piața națională, citate în sursă drept concurenți cu resurse financiare și date mai extinse.

  • Companii tehnologice din asigurări

    Actori digitali care pot dezvolta mai rapid soluții de analiză și automatizare, menționați în riscurile tehnologice.

  • Asigurători regionali mici

    Concurenți locali față de care compania spune că beneficiază de economii de scară.

  • Agenți și rețele independente

    Canalul de distribuție concurent pentru atragerea de afaceri profitabile, pe care compania încearcă să îl consolideze.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Donegal Group Inc. · 06 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Donegal Group Inc. · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Donegal Group Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Donegal Group Inc. (DGICB): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw