olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Evolution Metals & Technologies Corp. EMAT
Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies · SIC 3690 · Verticală: Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690)
Evolution Metals & Technologies (EMAT) este o companie care reciclează materiale din deșeuri electronice și baterii uzate pentru a produce magneți cu pământuri rare, materiale pentru baterii și metale prețioase, cu scopul de a construi un lanț de aprovizionare american independent de China. Compania a devenit listată la Nasdaq în ianuarie 2026, iar planul său de capacitate, de peste 55.000 de tone pe an pentru magneți, ar putea conta pentru industria apărării dacă execuția merge conform planului.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Evolution Metals & Technologies Corp. (EMAT) costa 1,53 USD (−7,27 % într-o zi), cu capitalizare 951,4 mil USD, beta 0,51, interval pe 52 de săptămâni 1,35–19,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,6 mil USD, profit net de -11,9 mil USD, EPS diluat -0,02 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,27 – 1,83
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 36,3 %
- SMA 50 / 200
- 2,58 / 5,97
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,29 / -0,37
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −25,0 % | −2,3 % | −22,7 pp | — |
| 3 luni | −48,1 % | −0,8 % | −47,4 pp | — |
| 6 luni | −84,0 % | +4,7 % | −88,8 pp | — |
| De la început de an | indisponibil | +10,2 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +10,3 % | indisponibil | −62,0 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,0 % | indisponibil | −52,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | — | — | — | — | 1,9 mil | 1,6 mil |
| Costul vânzărilor | — | — | — | — | — | — | 1,4 mil | 1,8 mil |
| Profit brut | — | — | — | — | — | — | 445,0 mii | -115,0 mii |
| Profit operațional | -225,5 mii | -707,7 mii | -2,8 mil | -2,9 mil | -467,0 mii | -362,8 mii | -15,7 mil | -12,2 mil |
| Amortizare și depreciere | — | — | — | — | — | — | 252,0 mii | 289,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | — | — | — | 768,0 mii | 835,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -45,0 mii | -598,7 mii | -18,0 mil | -40,9 mil | -426,0 mii | -309,0 mii | -440,3 mil | -12,0 mil |
| Impozit pe profit | 35,7 mii | 55,1 mii | 12,6 mii | 13,1 mii | 9,7 mii | 3,3 mii | — | -51,0 mii |
| Profit net | -80,7 mii | -653,8 mii | -18,0 mil | -40,9 mil | -435,7 mii | -312,3 mii | -440,3 mil | -11,9 mil |
| EPS diluat | — | — | -0,04 | -0,09 | — | — | -0,72 | -0,02 |
| Flux de numerar operațional | -361,5 mii ≈ | -529,5 mii | -2,1 mil | -2,4 mil ≈ | 3,4 mil ≈ | -255,8 mii | -5,6 mil | -9,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | — | — | — | — | 24,0 mii | 7,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -2,4 mil | -54,3 mii | -899,9 mii | -1,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,0 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- -654,9 mil USD
- Active totale
- 22,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,02x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -10,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | — | -2,2 mil | -1,6 mil | -2,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | -54,3 mii | -774,0 mii | -1,8 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 180,7 mii | — | 126,0 mii | 38,7 mii | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit net | -2,4 mil | -54,3 mii | -899,9 mii | -1,8 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 309,9 mii | 6,8 mii | 1,2 mii | 4,0 mii | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active curente | 334,9 mii | 7,6 mii | 15,3 mii | 13,2 mil | SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,0 mil | 5,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 15 mai 2024verificat |
| Active totale | 80,2 mil | 23,9 mil | 12,3 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,8 mil | 2,8 mil | 2,9 mil | 4,7 mil | SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 3,9 mil | 6,6 mil | 8,2 mil | 677,4 mil | SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 6,6 mil | 9,4 mil | 10,9 mil | 677,4 mil | SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat |
| Capital propriu | -5,9 mil † | -9,3 mil † | -51,0 mil | -654,9 mil | SEC (XBRL)· 22 mai 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -976,3 mii | -1,3 mil | -1,5 mil | -1,3 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -3,5 mil | 58,0 mil | 12,3 mil | 6,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,8 mil | -57,1 mil | -11,0 mil | -4,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 58,4 mil | 12,2 mil | — | SEC (XBRL)· 25 mar. 2025verificat |
- 2023
- -57,1 mil
- 2024
- -11,0 mil
- 2025
- -4,7 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 6,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 951,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
6 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja EBIT · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 100 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EVOLUTION METALS & TECHNOLOGIES CORP. (EMAT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Indicatorii financiari sunt indisponibili.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja brută, Marja EBIT, Marja FCF, CAGR venituri 3 ani, Creșterea cifrei de afaceri (an/an), Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Miscellaneous Electrical Machinery, Equipment & Supplies (SIC 3690) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENSEnerSys | 5,8 mld | 17,1 | 18,4 % | 9,3 % | +3,7 % | +12 % / +81 % |
| NOVTNovanta Inc. | 5,5 mld | 93,5 | 5,1 % | 6,0 % | +3,3 % | +29 % / +1 % |
| ATKRAtkore Inc. | 3,2 mld | — | -11,9 % | -5,5 % | −11,0 % | +37 % / −24 % |
| SPBSpectrum Brands Holdings, Inc. | 2,0 mld | 26,6 | 4,2 % | 2,8 % | −5,2 % | +47 % / +25 % |
| NVXNOVONIX Ltd | 1,8 mld | — | -62,0 % | -1.650,8 % | −4,1 % | −82 % / −88 % |
| ENREnergizer Holdings, Inc. | 1,7 mld | 20,4 | 42,2 % | 2,7 % | +2,3 % | +33 % / −22 % |
| AMPXAmprius Technologies, Inc. | 1,2 mld | — | -36,1 % | -33,4 % | +202,1 % | −26 % / +104 % |
| EMATEvolution Metals & Technologies Corp. | 951,4 mil | — | — | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| ENVXEnovix Corporation | 651,8 mil | — | -82,2 % | -473,9 % | +37,9 % | −62 % / −73 % |
| EOSEEos Energy Enterprises, Inc. | 640,9 mil | — | — | -246,8 % | +631,8 % | −88 % / +60 % |
| NRGVEnergy Vault Holdings, Inc. | 536,4 mil | — | -225,9 % | -48,6 % | +340,9 % | −14 % / +28 % |
| SLDPSolid Power, Inc. | 449,5 mil | — | -20,6 % | -816,4 % | +8,0 % | −62 % / +40 % |
| SESSES AI Corporation | 284,3 mil | — | -31,2 % | -289,6 % | +929,4 % | −61 % / −63 % |
| FLNCFluence Energy, Inc. | 268,3 mil | — | -20,7 % | -3,1 % | −16,1 % | −73 % / −79 % |
| CHPTChargePoint Holdings, Inc. | 265,3 mil | — | -1.015,1 % | -40,6 % | −1,4 % | +21 % / −73 % |
| ULBIEnerSys | 260,3 mil | 1,4 | -4,8 % | -3,5 % | +16,2 % | +175 % / +109 % |
| MVSTMicrovast Holdings, Inc. | 221,3 mil | — | 11,4 % | 13,9 % | +12,6 % | −84 % / −51 % |
| ELVAElectrovaya Inc. | 179,9 mil | — | -673,8 % | -3,4 % | +170,8 % | +11 % / +101 % |
| ELPWElong Power Holding Ltd. | 159,7 mil | — | — | -271,3 % | +430,7 % | −100 % / −100 % |
| GAUZGauzy Ltd. | 119,6 mil | — | — | -51,4 % | +32,8 % | −87 % / indisponibil |
| NEOVNeoVolta, Inc. | 116,3 mil | — | -101,1 % | -161,0 % | +58,2 % | −51 % / +10 % |
| EPOWE-Power Inc. | 104,2 mil | — | — | -35,8 % | −28,6 % | −86 % / −84 % |
| BYRNByrna Technologies Inc. | 96,4 mil | — | -14,9 % | -9,2 % | +37,7 % | −77 % / −30 % |
| BLNKBlink Charging Co. | 61,8 mil | — | -79,9 % | -52,2 % | −18,0 % | −67 % / −87 % |
| STISolidion Technology, Inc. | 33,5 mil | — | -1.382,4 % | -23.852,8 % | indisponibil | −64 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EMAT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Evolution Metals & Technologies (EMAT) este o companie care reciclează materiale din deșeuri electronice și baterii uzate pentru a produce magneți cu pământuri rare, materiale pentru baterii și metale prețioase, cu scopul de a construi un lanț de aprovizionare american independent de China. Compania a devenit listată la Nasdaq în ianuarie 2026, iar planul său de capacitate, de peste 55.000 de tone pe an pentru magneți, ar putea conta pentru industria apărării dacă execuția merge conform planului.
SWOT
Puncte tari
- Operațiunile sud-coreene de magneți funcționează la scară comercială de mai mulți ani și au clienți OEM globali, ceea ce reduce riscul tehnologic față de proiectele nou-începute 13.
- Echipa de inginerie are educație academică solidă și experiență la companii industriale mari, ceea ce susține execuția tehnică 1.
- Modelul integrat de reciclare și procesare poate valorifica mai multe fluxuri de materiale, reducând dependența de un singur produs 1.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi operaționale și nu a generat încă venituri suficiente pentru a acoperi cheltuielile, iar documentele includ o precizare privind continuitatea activității 12.
- Nu există încă contracte semnate pentru aprovizionarea cu baterii uzate, element critic pentru segmentul de materiale pentru baterii 1.
- Datele financiare trimestriale sunt influențate de tranzacția de fuziune și de înregistrări non-cash mari, ceea ce face dificilă evaluarea performanței curente 3.
Oportunități
- Politicile americane privind lanțurile de aprovizionare critice și restricțiile DFARS ar putea deschide contracte cu apărarea și industria auto 23.
- Extinderea capacității cu echipamente ULVAC ar putea transforma compania într-un producător important de magneți în afara Chinei, dacă instalarea decurge conform calendarului 3.
- Dezvoltarea unui campus industrial comun pentru reciclare și producție ar putea reduce costurile logistice și de procesare 1.
Amenințări
- Concurența chineză, cu costuri mai mici și capacitate mai mare, ar putea limita prețurile și cota de piață a companiei 1.
- Instrumentele convertibile și eventualele emisiuni de acțiuni ar putea dilua semnificativ acționarii existenți 2.
- Litigiul cu un fost consilier juridic arată riscuri de răspundere și de costuri neprevăzute, care ar putea afecta resursele companiei 2.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Documentele financiare spun că nu există finanțare externă semnificativă pentru următoarele douăsprezece luni, iar lipsa unei noi finanțări ar putea afecta capacitatea de a continua operațiunile 12.
- Diluția prin convertibileridicat
Facilitatea de instrumente convertibile cu preț de conversie variabil ar putea genera vânzări repetate de acțiuni dacă prețul scade, ceea ce ar putea afecta grav acționarii 2.
- Lipsa contractelor de aprovizionareridicat
Compania nu are încă angajamente pentru baterii uzate, iar licitațiile sunt câștigate de operatori cu capacitate existentă; eșecul ar putea bloca producția de materiale pentru baterii 1.
- Execuția investițiilor de capacitatemediu
Instalarea a treisprezece echipamente ULVAC și construirea campusului industrial depind de calendare, furnizori și finanțare; întârzierile ar putea face ca termenul DFARS să fie ratat 13.
- Litigiu cu un fost consiliermediu
Un fost consilier juridic a introdus o acțiune în justiție pentru onorarii, iar compania intenționează să se apere; rezultatul nu poate fi prevăzut în acest moment 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă instalarea echipamentelor ULVAC decurge la timp, compania ar putea deveni un furnizor important de magneți pentru apărare înainte de termenul DFARS din 2027 3.
- Politica industrială americană și acordurile cu aliați ar putea aduce contracte și finanțare pentru producătorii domestici de materiale critice 23.
- Experiența operațională de peste un deceniu în producția de magneți ar putea reduce riscul de execuție față de proiectele nou-începute 3.
Ce ar strica teza
- Compania nu a dovedit încă profitabilitate, iar continuitatea activității ar putea fi pusă sub semnul întrebării dacă finanțarea întârzie 12.
- Instrumentele convertibile ar putea dilua acționarii existenți pe măsură ce prețul acțiunii fluctuează 2.
- Fără contracte de baterii uzate și cu concurență intensă, planul de 78.000 de tone pe an ar putea rămâne doar o țintă 1.
De urmărit
- Livrarea și instalarea celor treisprezece echipamente ULVAC și atingerea capacității de 10.000 de toneNoiembrie 2026
- Rezultatele trimestriale și evoluția pierderii nete ajustateQ3 2026
- Contracte semnate pentru aprovizionarea cu baterii uzate2026
- Efectul restricțiilor DFARS asupra contractelor de apărare1 ianuarie 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
EM&T se prezintă ca o companie integrată de materiale critice care recuperează metale din produse uzate (așa-numitul urban mining), cu un model de tip buclă închisă. Compania a fost creată prin fuziunea dintre Evolution Metals LLC și Welsbach Technology Metals Acquisition Corp., o companie de tip SPAC, finalizată la 5 ianuarie 2026 1. Activitatea operațională provine în principal din patru companii sud-coreene care produc oxizi, metale, aliaje, pulberi și magneți cu pământuri rare la scară comercială 1. Pe lângă producție, EM&T se bazează pe automatizare și inteligență artificială pentru a reduce costurile unitare, afirmație pe care documentele o prezintă ca aspirațională, nu ca rezultat demonstrat 1.
Structura afacerii este una de tip holding: EM&T deține integral Evolution Metals LLC, care la rândul ei controlează filialele sud-coreene și operațiunile de reciclare 1. Compania se află încă într-o etapă de tranziție, cu venituri insuficiente pentru a acoperi cheltuielile, iar documentele financiare includ o precizare privind continuitatea activității (going concern), legată de lipsa finanțării externe semnificative la închiderea fuziunii 12.
Planul pe termen scurt presupune extinderea într-un campus industrial american care să integreze reciclarea, rafinarea și fabricarea magneților și a materialelor pentru baterii 1. Până în prezent, pașii concreți includ comenzile ferme pentru echipamente ULVAC, care ar urma să aducă capacitatea anuală a magneților la aproximativ 10.000 de tone până în noiembrie 2026, conform comunicatului de rezultate 3.
Segmente
Magneți cu pământuri rare
Acesta este principalul segment operațional, care acoperă traseul complet de la materialele uzate până la magneții finiți, atât legați, cât și sinterizați, destinați motoarelor electrice, turbinelor eoliene și aplicațiilor electronice 1. Magneții sinterizați de clasă 42SH sunt deja în producție comercială, iar clasa 48SH se află în faza finală de certificare la clienți 3. Planul de fază unu vizează 55.000 de tone pe an în SUA, în timp ce capacitatea imediată anunțată este mai mică 13.
Materiale pentru baterii
Segmentul reciclează baterii litiu-ion și resturi de producție într-o masă neagră (black mass), care este apoi rafinată în sulfați, carbonați și materiale catodice precursoare (pCAM) destinate producătorilor de baterii 1. Planul pe care compania îl prezintă vizează 78.000 de tone pe an în SUA, dar documentele recunosc că nu există încă contracte de aprovizionare cu baterii uzate, ceea ce este o vulnerabilitate majoră 1.
Reciclarea e-deșeurilor și metale prețioase
Acest segment procesează deșeuri electronice clasificate și neclasificate din partea agențiilor guvernamentale americane și a clienților comerciali, recuperând aur, argint, paladiu și cupru 1. Documentele îl prezintă ca pe o sursă stabilă de materie primă și ca pe o capabilitate diferențiată, dar nu oferă o contribuție separată la venituri 1.
Piața în context
Piața magneților cu pământuri rare și a materialelor pentru baterii este dominată de China, iar compania susține că aproape întreaga capacitate globală de hidrometalurgie pentru pământuri rare se află acolo 1. Politicile americane recente, precum Proclamația 11001 privind Secțiunea 232 și programul Project Vault, sporesc cererea pentru surse nechineze, în timp ce restricțiile DFARS din 1 ianuarie 2027 limitează magneții de origine chineză în sistemele de apărare 23.
Cererea provine din electrificarea transporturilor, din energia eoliană, din electronice și din apărare 1. Totuși, realizarea acestui potențial depinde de execuția industrială, de accesul la finanțare și de capacitatea companiei de a se califica în lanțurile de aprovizionare ale clienților, aspecte încă nedovedite în documentele disponibile 23.
Tendințe
- Costul finanțării prin instrumente convertibilevânt din față
Facilitatea Yorkville de până la 100 de milioane de dolari include convertibile cu preț de conversie redus și diluție potențială a acționarilor existenți 2. Dacă prețul acțiunii scade, conversiile pot crește diluarea, ceea ce ar putea afecta investitorii.
- Dependența de fluxurile de deșeurimixt
Competiția pentru contracte de achiziție de baterii uzate și e-deșeuri este intensă, iar compania recunoaște că nu are încă contracte semnate pentru baterii 1. Volatilitatea prețurilor materiilor prime secundare poate afecta marjele, deși în anumite scenarii și creșterea prețurilor poate ajuta.
Poziția concurențială
Compania se compară în principal cu producători chinezi de magneți și de materiale pentru baterii, care controlează majoritatea capacității globale de procesare 1. În afara Chinei, documentele menționează furnizori cu experiență în magneți și reciclare, dar nu oferă o listă exhaustivă sau cote de piață 1.
EM&T își susține poziția prin combinația dintre reciclare, procesare și fabricație, prin personalul tehnic cu experiență la companii din industria electronică și prin statutul de listată la Nasdaq 13. Avantajul depinde însă de capacitatea de a realiza investițiile anunțate, în timp ce concurenții bine capitalizați ar putea avea ritm mai rapid 1.
- Producători chinezi de magneți cu pământuri rare
Controlează aproape întreaga capacitate globală de procesare a pământurilor rare, fiind principalul punct de referință al companiei 1.
- Neo Performance Materials
Menționat în documente ca fost angajator al personalului tehnic al companiei, activ în materiale magnetice și pământuri rare 1.
- Magnequench
Menționat printre companiile din industria magneților unde au lucrat membri ai echipei de inginerie 1.
- Furnizori de reciclare a bateriilor
Companiile care câștigă licitații pentru contractele de baterii uzate, adesea cu capacitate existentă și logistică integrată, avantaje pe care EM&T nu le are încă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent29 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Evolution Metals & Technologies Corp. · 20 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Evolution Metals & Technologies Corp. · 17 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Evolution Metals & Technologies Corp. · 22 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.