olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Equus Total Return, Inc. EQS

0,62USD−1,59 % · 1 ziÎnchidere 02 nov. 2026

Equus Total Return este un fond închis, tranzacționat la NYSE, care a fost înregistrat ca societate de dezvoltare a afacerilor (BDC) și care investește în datorii și capitaluri ale companiilor private de talie mică și medie, cu o valoare totală a întreprinderii între 5,0 și 75,0 milioane USD. Situația actuală este marcată de intenția conducerii de a transforma compania într-o societate operațională sau un vehicul de capital permanent, o schimbare care ar putea modifica radical profilul investițiilor sale.

La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Equus Total Return, Inc. (EQS) costa 0,62 USD (−1,59 % într-o zi), cu capitalizare 8,7 mil USD, beta 0,00, interval pe 52 de săptămâni 0,62–1,99 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2025): profit net de -9,9 mil USD, EPS diluat -0,71 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,7 mil USD
acțiuni la 17 apr. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,03 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-166,13 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,00
Volatilitate (1 an) 65 %
Interval 52 săpt.
0,621,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,4
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,57 – 1,02
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,10 · lățimea benzii 56,2 %
SMA 50 / 200
0,91 / 1,24
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,08 / -0,06
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−29,5 %−2,3 %−27,2 pp—
3 luni−46,6 %−0,8 %−45,8 pp—
6 luni−44,6 %+4,7 %−49,4 pp—
De la început de an−56,0 %+10,2 %−66,2 pp—
1 an−64,6 %+10,3 %−74,8 pp—
3 ani−56,6 %+73,0 %−129,7 pp—
5 ani−74,5 %+61,8 %−136,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−68,8 %
13 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−77,1 %
30 mar. 2022 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−23,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2025 · 31 dec. 2025

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
-9,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,71
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '24Q2 '24Q3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25
Cheltuieli generale și de vânzare33,0 mii63,0 mii40,0 mii53,0 mii48,0 mii59,0 mii42,0 mii42,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile32,0 mii34,0 mii63,0 mii9,0 mii29,0 mii51,0 mii412,0 mii191,0 mii
Impozit pe profit14,0 mii11,0 mii5,0 mii6,0 mii3,0 mii10,0 mii6,0 mii5,0 mii
Profit net-2,4 mil3,9 mil-9,6 mil-10,7 mil3,9 mil-86,0 mii-8,1 mil-9,9 mil
EPS diluat-0,170,29-0,70-0,78 ≈0,25-0,01-0,59-0,71 ≈
Flux de numerar operațional-11,4 mil-2,1 mil ≈-1,8 mil ≈53,6 mil-1,6 mil-598,0 mii ≈260,0 mii ≈-196,0 mii

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-12,3 mil2,6 mil-1,1 mil12,9 mil-18,8 mil-14,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−143,6 %indisponibil−245,0 %indisponibil
EPS diluat-0,910,19-0,080,96-1,38-1,03
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−142,1 %indisponibil−243,8 %indisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
133,0 mii USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
16,6 mil USD
Active totale
21,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-61,5 %
ROA
-55,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
133,0 mii
2024
189,0 mii
2025
191,0 mii

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
25,0 mii
2024
138,0 mii
2025
683,0 mii

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
13,0 mii
2024
36,0 mii
2025
24,0 mii

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Profit net
2023
12,9 mil
2024
-18,8 mil
2025
-14,2 mil

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,96
2024
-1,38
2025
-1,03

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
13,5 mil
2024
13,6 mil
2025
13,7 mil

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
6,5 mil
2024
262,0 mii
2025
133,0 mii

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Active totale
2023
93,5 mil
2024
29,9 mil
2025
21,3 mil

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
172,0 mii
2024
332,0 mii
2025
414,0 mii

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
45,3 mil
2024
426,0 mii
2025
4,8 mil

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
48,3 mil †
2024
29,5 mil †
2025
16,6 mil †

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
13,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 17 dec. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-51,4 mil
2024
38,2 mil
2025
-2,1 mil

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
39,1 mil
2024
-45,0 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 20 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-61,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-55,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-2,1 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-166,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 0 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,62 USD

02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-61,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

14/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 17 apr. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 20 apr. 2026
verificat 397derivat 29

Scorul pe grupe

0 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EQUUS TOTAL RETURN, INC. (EQS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -61,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Nu există destule firme comparabile cu date pentru o medie.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Equus Total Return este un fond închis, tranzacționat la NYSE, care a fost înregistrat ca societate de dezvoltare a afacerilor (BDC) și care investește în datorii și capitaluri ale companiilor private de talie mică și medie, cu o valoare totală a întreprinderii între 5,0 și 75,0 milioane USD. Situația actuală este marcată de intenția conducerii de a transforma compania într-o societate operațională sau un vehicul de capital permanent, o schimbare care ar putea modifica radical profilul investițiilor sale.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o strategie declarată de randament total, combinând venitul curent și aprecierea de capital, și are o expunere în principal calificată drept investiții eligibile în temeiul Legii din 1940 1.
  • Participația din Morgan E&P oferă expunere directă la un sector în care consolidarea a fost activă în bazinul Williston 12.
  • Conducerea a arătat intenția de a transforma compania și a acționat pentru a-și reorienta strategia în funcție de condițiile pieței 12.

Puncte slabe

  • Portofoliul este concentrat, iar o pondere mare a activului net ar putea depinde de o singură participație din sectorul energetic 12.
  • Compania nu beneficiază de statutul de RIC, ceea ce înseamnă că veniturile sunt impozitate la nivelul său 1.
  • Evaluarea investițiilor fără piață activă este subiectivă, iar valoarea raportată ar putea diferi semnificativ de valoarea de realizare 1.

Oportunități

  • Transformarea într-o societate operațională sau un vehicul de capital permanent ar putea deschide acces la noi surse de capital și la investiții mai mari 12.
  • Dacă prețurile la energie rămân favorabile, lichidarea participației energetice ar putea genera o valorificare utilă pentru acționari 12.
  • Redobândirea statutului de RIC, dacă devine posibilă, ar putea reduce sarcina fiscală la nivelul companiei 1.

Amenințări

  • Volatilitatea prețurilor petrolului și gazelor ar putea reduce valoarea participației din Morgan, care nu folosește acoperire a riscului 1.
  • Concurența din partea unor fonduri mai mari și cu costuri de finanțare mai reduse ar putea limita randamentele obținute 1.
  • Dificultățile de vânzare a investițiilor private ar putea împiedica realizarea rapidă a câștigurilor de capital 1.

Riscuri

  • Expunere concentrată la o singură participațieridicat

    Portofoliul este dominat de participația din Morgan E&P, iar schimbările în activitatea acesteia ar putea afecta în mod semnificativ valoarea activului net 12.

  • Dependența de prețurile materiilor primeridicat

    Operațiunile și rezultatele Morgan depind de prețurile petrolului și gazelor, iar lipsa acoperirii riscului ar putea amplifica efectele unei scăderi 1.

  • Incertitudinea evaluăriimediu

    Valoarea justă a investițiilor fără piață activă este determinată de model și de judecată, iar diferența față de valoarea reală de vânzare ar putea fi semnificativă 1.

  • Incertitudinea transformăriimediu

    Conducerea nu poate garanta că va reuși transformarea în societate operațională în orice termen anume sau deloc, iar condițiile unei tranzacții ar putea nu fi acceptabile 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tranzacția de transformare se încheie cu succes, compania ar putea deveni un vehicul de capital permanent cu acces la mai multe surse de finanțare și cu o strategie mai flexibilă 12.
  • Dacă prețurile la energie rămân susținute, participația din Morgan ar putea contribui semnificativ la valoarea fondului și la randamentul investitorilor 12.
  • Renunțarea la regimul de RIC și eventuala redobândire a acestuia ar putea oferi, în viitor, flexibilitate fiscală și o structură mai eficientă pentru distribuirea veniturilor 1.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea portofoliului în puține investiții ar putea face ca rezultatele fondului să fie foarte sensibile la evenimente adverse din activitatea unei singure companii 1.
  • Dacă prețurile petrolului și gazelor scad, valoarea participației energetice ar putea reduce semnificativ activul net, fără acoperire a riscului 1.
  • Dacă transformarea întârzie sau nu se realizează, compania ar putea rămâne într-o structură care nu oferă avantajele urmărite de conducere 12.

De urmărit

  • Evoluția tranzacției de transformare și eventuala autorizare de retragere a statutului de BDCurmătorul raport anual 10-K
  • Valoarea participației din Morgan E&P și evoluția prețurilor petrolului și gazelorQ3 2026
  • Modificările valorii juste a investițiilor și a activului net pe acțiuneurmătorul raport trimestrial 10-Q
  • Eventuala decizie de redobândire a statutului de RIC și implicațiile fiscale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Equus Total Return, Inc. este o societate constituită în Delaware, care funcționează ca fond închis de investiții și a ales statutul de societate de dezvoltare a afacerilor în conformitate cu Investment Company Act din 1940. Obiectivul său declarat este obținerea celei mai mari rentabilități totale, formată din apreciere de capital și venit curent, prin investiții în datorii și capitaluri ale unor companii cu o valoare totală a întreprinderii între 5,0 și 75,0 milioane USD 1. Potrivit raportului anual pentru exercițiul 2025, compania a renunțat în trimestrul al patrulea din 2024 la statutul de fond reglementat (RIC), astfel că veniturile sale vor fi impozitate la rata normală a impozitului pe profit, dacă vor exista venituri operaționale sau venit net din investiții 1.

Conducerea a comunicat că intenționează să transforme Equus într-o societate operațională sau într-un vehicul de capital permanent. Acționarii au aprobat anterior retragerea statutului de BDC, dar autorizația a expirat, iar compania nu va depune cererea de retragere decât după ce va încheia un acord definitiv pentru o tranzacție transformatoare 12. În prezent, compania are ca singur portofoliu semnificativ participația la Morgan E&P, Inc., ceea ce face ca evoluția sa să depindă în mare măsură de sectorul petrolier și gazelor 2.

Din punct de vedere al structurii, compania este un fond non-diversificat, ceea ce înseamnă că nu are limite legale privind ponderea activelor investite într-un singur emitent. Politica sa generală este de a nu investi inițial mai mult de 25% din activele nete într-o singură companie din portofoliu, dar noile investiții ar putea depăși acest procent în perioada imediată 1. Compania a investit la 31 decembrie 2025 un procent de 104,3% din activele nete în investiții care au constituit investiții calificate în temeiul Legii din 1940 1.

Segmente

Investiții de tip datorie și capital privat

Investițiile generatoare de venit constau în principal în titluri de datorie, inclusiv obligațiuni, datorii subordonate și datorii convertibile, precum și datorii combinate cu warranturi. Compania urmărește generarea de dobânzi și dividende regulate, dar și apreciere pe termen lung prin exercitarea și vânzarea warranturilor primite odată cu finanțarea 1.

Participații în sectorul energetic

Compania a extins strategia spre energie și poate achiziționa sau dezvolta interese de lucru, interese minerale și interese de leasing în proprietăți de petrol și gaze 1. Participația cea mai importantă este cea din Morgan E&P, Inc., activă în bazinul Williston din Dakota de Nord, unde consolidarea sectorului a fost stimulată de stabilitatea prețurilor petrolului 12. Morgan nu folosește strategii de acoperire a riscului pentru activele sale petroliere și gaziere, ceea ce expune compania la fluctuațiile prețurilor 1.

Investiții de tip capital propriu și warranturi

Compania investește și în titluri de capital ale companiilor private sau ale unor companii publice mai mici, prin tranzacții negociate direct, și urmărește de regulă o poziție substanțială, care să îi permită influență asupra direcției strategice 1.

Piața în context

Piața în care operează Equus este cea a finanțării privată a companiilor de talie mică și medie, unde concurența vine de la fonduri de capital privat, fonduri mezanin și instituții financiare tradiționale. Potrivit raportului anual, multe dintre acestea au resurse financiare și tehnice mult mai mari și un cost al fondurilor mai redus 1. Pentru componenta energetică, prețurile petrolului au rămas relativ stabile pe termen lung, dar prețurile spot au fost volatile în primul trimestru din 2026, ceea ce a influențat evaluările activelor 1.

Prețul gazelor naturale a crescut constant din 2024 și a scăzut în primele trei trimestre din 2025, după care și-a revenit spre finalul anului, la 4,00 USD per MMBTU 1. Asemenea mișcări pot influența direct valoarea justă a participației din Morgan și capacitatea companiei de a ieși din investiții la un preț favorabil.

Tendințe

  • Volatilitatea prețurilor la energiemixt

    Conflictele geopolitice au generat fluctuații pronunțate ale prețurilor petrolului și gazelor, iar consolidarea din bazinul Williston a crescut, potrivit raportului anual 1. Dacă prețurile rămân ridicate sau stabile, valoarea participației energetice ar putea sprijini evaluarea fondului.

  • Tranziția către societate operaționalămixt

    Conducerea urmărește transformarea în societate operațională sau vehicul de capital permanent, cu evaluarea de opțiuni pentru o tranzacție transformatoare. Dacă o astfel de tranzacție se realizează, structura și profilul de risc ale companiei s-ar putea schimba semnificativ 12.

  • Reglementarea statutului de BDC și de RICvânt din față

    Renunțarea la statutul de RIC a făcut ca veniturile să fie impozitate la nivelul companiei. Compania ar putea redobândi statutul de RIC în viitor, dar ar trebui să respecte cerințele privind sursele de venit și diversificarea activelor 12.

  • Evaluarea investițiilor fără piață activăvânt din față

    Majoritatea investițiilor nu au cotații de piață, iar valoarea lor justă este stabilită de consiliu pe baza unor modele care pot diferi semnificativ de valoarea reală de vânzare. Această incertitudine ar putea afecta valoarea activului net raportat 1.

Poziția concurențială

Equus concurează cu un număr mare de fonduri de capital privat și de mezanin, precum și cu companii de finanțare și bănci comerciale. Concurenții săi sunt, în general, mult mai mari, au acces la surse de finanțare pe care Equus nu le are și nu sunt, de regulă, supuși restricțiilor din Legea din 1940 aplicabile BDC-urilor 1.

Aceste presiuni ar putea limita accesul companiei la oportunități atractive de investiții sau ar putea reduce randamentele obținute. Compania recunoaște că nu poate garanta că presiunea concurențială nu va avea un efect semnificativ advers asupra activității sale 1.

  • Fonduri de capital privat și fonduri mezanin nespecificate

    Concurenți numeroși, cu resurse financiare și tehnice mai mari, care pot evalua un spectru mai larg de investiții 1.

  • Companii de finanțare

    Instituții financiare tradiționale care concurează pentru aceleași finanțări de tip datorie, uneori cu un cost al fondurilor mai redus 1.

  • Bănci comerciale și regionale

    Concurează cu compania pentru finanțarea companiilor de talie mică și medie, fără a fi supuse restricțiilor specifice BDC-urilor 1.

  • Alte societăți de dezvoltare a afacerilor

    Concurează pentru aceleași tipuri de investiții în datorii și capitaluri private, dar nu sunt identificate individual în sursele analizate 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Equus Total Return, Inc. · 17 apr. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Equus Total Return, Inc. · 14 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Equus Total Return, Inc. · 17 mai 2010

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Equus Total Return, Inc. (EQS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw