olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Finward Bancorp FNWD
Savings Institution, Federally Chartered · SIC 6035 · Verticală: Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035)
Finward Bancorp este holding-ul companiei Peoples Bank, o bancă din Indiana care atrage depozite și acordă credite ipotecare, comerciale și pentru proprietăți comerciale în Lake și Porter County și în Cook County, Illinois. Compania a anunțat în iulie 2026 o fuziune cu First Financial Bancorp, ceea ce face ca profilul ei să fie important pentru acționari, în condițiile în care activele totale se situează la 2,0 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Finward Bancorp (FNWD) costa 44,42 USD (+2,56 % într-o zi), cu capitalizare 192,5 mil USD, P/E 19,6 pe un EPS diluat de 2,27 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,08 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 30,34–45,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 2,1 mil USD (−2,7 % an/an), EPS diluat 0,48 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 40,36 – 44,62
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,95 · lățimea benzii 10,0 %
- SMA 50 / 200
- 42,69 / 38,09
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,45 / 0,22
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +4,8 % | −2,3 % | +7,2 pp | — |
| 3 luni | −1,4 % | −0,8 % | −0,6 pp | — |
| 6 luni | +46,4 % | +4,7 % | +41,7 pp | — |
| De la început de an | +26,2 % | +10,2 % | +16,1 pp | — |
| 1 an | +26,4 % | +10,3 % | +16,1 pp | +25,6 % |
| 3 ani | +132,4 % | +73,0 % | +59,4 pp | +59,9 % |
| 5 ani | −5,0 % | +61,8 % | −66,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 2,1 mil ≈ | 1,8 mil | 1,6 mil | 1,6 mil ≈ | 1,5 mil ≈ | 1,5 mil | 1,3 mil | 1,0 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 399,0 mii | 2,7 mil | 616,0 mii | 2,1 mil | 3,6 mil | 1,8 mil | 2,7 mil | 2,5 mil |
| Impozit pe profit | -207,0 mii | 569,0 mii | 161,0 mii | -35,0 mii | 63,0 mii | -166,0 mii | 423,0 mii | 364,0 mii |
| Profit net | 606,0 mii | 2,1 mil | 455,0 mii | 2,2 mil | 3,5 mil | 2,0 mil | 2,2 mil | 2,1 mil |
| EPS diluat | 0,14 | 0,49 ≈ | 0,11 | 0,50 | 0,81 | 0,46 ≈ | 0,52 | 0,48 |
| Flux de numerar operațional | -3,7 mil ≈ | 10,8 mil | -3,8 mil | 4,8 mil ≈ | 1,2 mil ≈ | 7,7 mil | 3,6 mil | 4,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 508,0 mii ≈ | 222,0 mii | 183,0 mii | 278,0 mii ≈ | 152,0 mii ≈ | 240,0 mii | 135,0 mii | 234,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 522,0 mii ≈ | 517,0 mii | 518,0 mii | 2,0 mii ≈ | 519,0 mii ≈ | 518,0 mii | 520,0 mii | 520,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 95 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,8, mediană 12,2, max 37,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 9,3 mil | 12,1 mil | 15,9 mil | 15,0 mil | 15,1 mil | 8,4 mil | 12,1 mil | 8,1 mil |
| Profit net an/an | +4,2 % | +29,6 % | +31,7 % | −6,1 % | +0,8 % | −44,4 % | +44,7 % | −33,3 % |
| EPS diluat | 3,17 | 3,53 | 4,60 | 4,30 | 3,60 | 1,96 | 2,84 | 1,88 |
| EPS diluat an/an | +1,3 % | +11,4 % | +30,3 % | −6,5 % | −16,3 % | −45,6 % | +44,9 % | −33,8 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 9,5 mil | 7,9 mil | 16,0 mil | 13,9 mil | 14,7 mil | 23,1 mil | 6,7 mil | 9,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 174,7 mil USD
- Active totale
- 2,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 5,0 %
- ROA
- 0,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 45,9 mil | 48,6 mil | 67,1 mil | 54,6 mil | 48,4 mil | 56,7 mil | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 18,1 mil | 15,9 mil | 11,5 mil | 10,7 mil | 22,6 mil | 9,3 mil | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 41,6 mil | 46,6 mil | 62,1 mil | 55,2 mil | 58,1 mil | 58,1 mil | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 18,7 mil | 16,4 mil | 16,6 mil | 8,0 mil | 13,5 mil | 8,1 mil | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Profit net | 15,9 mil | 15,0 mil | 15,1 mil | 8,4 mil | 12,1 mil | 8,1 mil | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,60 | 4,30 | 3,60 | 1,96 | 2,84 | 1,88 | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,24 | 1,24 | 1,24 | 1,05 | 0,48 | 0,36 | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Credite | 952,7 mil | 953,4 mil | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,5 mld | 1,6 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Depozite | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 151,7 mil † | 156,6 mil † | 130,3 mil † | 147,3 mil † | 151,4 mil † | 174,7 mil † | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 4,3 mil | 4,3 mil | 5,1 mil | 5,3 mil | 2,1 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 25 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 192,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente9
- Calitate25
- Creștere0
- Evaluare38
- Bilanț și datorie36
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,95 – 53,24 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual37,24 – 38,94 (Mijloc 38,07)
- P/B justificat17,95 – 24,15 (Mijloc 20,60)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului4,73 – 6,36 (Mijloc 5,43)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E24,80 – 29,86 (Mijloc 26,88)10 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 10,9x – 13,1xAX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, HFBL, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
- Colegi: P/B41,51 – 53,24 (Mijloc 45,18)12 firme folosite · multiplul median 1,1x · quartile 1,0x – 1,3xAX, BKU, CFFN, EBC, FCAP, FDSB, HFBL, KFFB, KRNY, NRIM, PFS, WNEB
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 25/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 5,9 % | 36 (față de colegi) | 21 % |
| ROA · Calitate | 0,5 % | 6 (pe interval fix) | 8 % |
| Cost / venit · Calitate | 84,9 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 2,9 % | 57 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -19,5 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 85,8 % | 36 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,1x | 54 (față de colegi) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,6x | 23 (față de colegi) | 13 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,1 % | 9 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate25/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente9/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare38/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Finward Bancorp (FNWD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 56,7 mil USD în 2025; ROE 5,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 31,02–34,40 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 32,48 USD, prețul de 44,42 USD lasă un potențial de -26,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -36,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 25/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROA: 0,5 %
- Cost / venit: 84,9 %
- CAGR EPS 3 ani: -19,5 %
- P/E (TTM): 19,6x
- Randamentul dividendului: 1,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
Savings Institution, Federally Chartered (SIC 6035) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AXAxos Financial, Inc. | 5,4 mld | 10,7 | 16,7 % | 624,8 % | +23,5 % | +15 % / +147 % |
| EBCEastern Bankshares, Inc. | 5,2 mld | 13,1 | 9,4 % | 257,2 % | +19,1 % | +22 % / +92 % |
| TFSLTfs Financial Corporation | 4,6 mld | 45,5 | 5,3 % | — | indisponibil | +16 % / +25 % |
| BKUBankUnited, Inc. | 3,1 mld | 12,1 | 9,2 % | 1.154,5 % | +7,4 % | +2 % / +60 % |
| PFSProvident Financial Services Inc | 3,1 mld | 9,8 | 11,1 % | 411,6 % | +7,1 % | +23 % / +55 % |
| CFFNCapitol Federal Financial, Inc. | 1,1 mld | 13,2 | 8,0 % | 508,2 % | +6,5 % | +30 % / +60 % |
| KRNYKearny Financial Corp. | 607,7 mil | 16,4 | 4,8 % | — | +36,0 % | +36 % / +18 % |
| NRIMNorthrim Bancorp, Inc. | 539,7 mil | 9,8 | 16,6 % | 21,8 % | +30,4 % | −1 % / +97 % |
| WNEBWestern New England Bancorp, Inc. | 281,8 mil | 16,7 | 6,9 % | — | −34,3 % | +15 % / +79 % |
| FCAPFirst Capital, Inc. | 214,6 mil | 11,6 | 13,9 % | 252,8 % | +1,6 % | +28 % / +144 % |
| FNWDFinward Bancorp | 192,5 mil | 19,6 | 5,9 % | — | indisponibil | +26 % / +132 % |
| FDSBFifth District Bancorp, Inc. | 92,0 mil | 52,1 | 1,3 % | 273,6 % | −2,3 % | +32 % / indisponibil |
| HFBLHome Federal Bancorp, Inc. of Louisiana | 70,0 mil | 11,4 | 10,8 % | 364,5 % | +30,0 % | +45 % / +78 % |
| KFFBKentucky First Federal Bancorp | 44,8 mil | 32,2 | 2,9 % | — | −11,8 % | +32 % / +19 % |
| BYFCBroadway Financial Corporation | — | — | -7,6 % | -11.027,1 % | +18,7 % | +86 % / +54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FNWD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Finward Bancorp este holding-ul companiei Peoples Bank, o bancă din Indiana care atrage depozite și acordă credite ipotecare, comerciale și pentru proprietăți comerciale în Lake și Porter County și în Cook County, Illinois. Compania a anunțat în iulie 2026 o fuziune cu First Financial Bancorp, ceea ce face ca profilul ei să fie important pentru acționari, în condițiile în care activele totale se situează la 2,0 miliarde USD 12.
SWOT
Puncte tari
- Baza de depozite de bază este stabilă și reprezintă o parte mare din finanțare, ceea ce susține lichiditatea băncii 3.
- Banca raportează un nivel de capital care depășește cerințele de reglementare, cu un indicator de levier în creștere în al doilea trimestru 3.
- Relațiile locale cu clienții și o rețea de sucursale consolidată în zona metropolitană oferă o bază de clienți fidelă 13.
Puncte slabe
- Rentabilitatea este scăzută, cu rentabilitate a activelor și a capitalului modeste comparativ cu alte bănci, ceea ce limitează capacitatea de finanțare internă 2.
- O parte importantă din portofoliul de credite are dobândă fixă, ceea ce poate reduce veniturile în condiții de creștere a ratelor 1.
- Eficiența operațională rămâne slabă, cu cheltuieli generale ridicate în raport cu veniturile, mai ales în trimestrele cu costuri de fuziune 3.
Oportunități
- Fuziunea cu First Financial ar putea oferi acces la o platformă mai mare și la o gamă mai largă de produse pentru clienții actuali 2.
- Creșterea creditelor comerciale oferă posibilitatea de a diversifica portofoliul față de creditele ipotecare rezidențiale 3.
- Eliminarea restricțiilor de reglementare ar putea permite băncii să reia planurile de extindere și distribuție a dividendelor 2.
Amenințări
- Creșterea creditelor restante din sectorul comercial și imobiliar ar putea duce la pierderi mai mari și la provizioane suplimentare 3.
- Riscul de integrare și aprobările de reglementare din cadrul fuziunii ar putea întârzia sau modifica tranzacția 2.
- Presiunea concurențială din partea băncilor mai mari din Chicagoland ar putea limita creșterea depozitelor și marjele 1.
Riscuri
- Risc de credit comercial și imobiliarridicat
Creditele imobiliare comerciale reprezintă cea mai mare parte a portofoliului, iar ocuparea redusă în birouri și rata dobânzii ridicată ar putea afecta capacitatea debitorilor de a plăti 2.
- Creșterea creditelor neperformanteridicat
Creditele neperformante au crescut în trimestrul al doilea din 2026, iar acoperirea prin provizioane a scăzut, ceea ce ar putea cere constituirea de provizioane suplimentare 3.
- Riscul fuziuniimediu
Tranzacția depinde de aprobările de reglementare și de votul acționarilor, iar întârzierea sau eșecul ei ar putea afecta planurile strategice ale companiei 2.
- Riscul ratei dobânziimediu
Un portofoliu cu proporție mare de credite cu dobândă fixă ar putea genera presiune asupra venitului net din dobânzi dacă ratele cresc semnificativ 1.
- Riscul lichiditățiiscăzut
Compania depinde de depozite și de surse externe de finanțare, iar o criză de piață ar putea limita accesul la lichiditate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Fuziunea anunțată cu First Financial recunoaște valoarea francizei și ar putea oferi acționarilor acces la o bancă mai mare și mai bine finanțată, dacă tranzacția se finalizează 2.
- Marja netă a dobânzii a crescut trimestru la trimestru, ceea ce indică faptul că reprețuirea portofoliului sprijină veniturile 3.
- Încetarea memorandumului de înțelegere și a ordinului de conformitate ar putea elibera resurse pentru creștere și reduce incertitudinea de reglementare 21.
Ce ar strica teza
- Creditele neperformante au crescut mai rapid decât portofoliul, iar acoperirea prin provizioane a scăzut, ceea ce ar putea afecta profitabilitatea viitoare 3.
- Rentabilitatea rămâne modestă, iar în condiții de presiune pe marje sau de costuri ridicate ar putea fi greu de îmbunătățit 2.
- Dacă fuziunea nu se finalizează, compania ar putea rămâne o bancă relativ mică, expusă concurenței din Chicagoland și riscurilor din portofoliul comercial 21.
De urmărit
- Evoluția creditelor neperformante și a provizioanelorQ3 2026
- Stadiul aprobărilor de reglementare și votul acționarilor pentru fuziunea cu First Financial2026
- Marja netă a dobânzii și evoluția depozitelor fără dobândăQ3 2026
- Calitatea portofoliului comercial imobiliar și ocuparea birourilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania funcționează ca o singură unitate raportabilă, deoarece conducerea consideră că majoritatea veniturilor provin din activitatea bancară 1. Sediul este la Munster, Indiana, iar banca operă din 24 de sucursale în Lake și Porter County și în Chicagoland 3. Acțiunile sunt cotate la NASDAQ sub simbolul FNWD 3.
Peoples Bank este supusă supravegherii FDIC și a autorității de reglementare din Indiana, iar compania este reglementată de Consiliul Guvernatorilor Rezervei Federale 1. Banca este membră a Băncii Federale de Credit Ipotecar din Indianapolis 1.
Segmente
Piața în context
Piața de referință a băncii este formată din Lake și Porter County în nord-vestul Indiana și din Cook County în Illinois, unde se concentrează majoritatea activității de creditare 1. Compania are dimensiuni regionale, cu active de 2,0 miliarde USD, iar o parte din concurență și din perspectivele de creștere depind de condițiile economice locale 12.
Marja netă a dobânzii a crescut ușor, la 3,25% în trimestrul al doilea din 2026, față de 3,23% în trimestrul precedent 3. Această evoluție a fost atribuită reprețuirii și maturizării portofoliului de credite existent, precum și creșterii originărilor noi 3.
Tendințe
- Fuziunea cu First Financialmixt
Compania a convenit să fuzioneze cu First Financial Bancorp, acționarii primind 1,35 acțiuni ale companiei absorbante pentru fiecare acțiune deținută 2. Tranzacția este evaluată la aproximativ 208 milioane USD și rămâne supusă aprobărilor de reglementare și votului acționarilor 2. Dacă fuziunea se finalizează, ar putea modifica structura băncii și perspectivele de creștere independentă.
- Creșterea creditelor comercialemixt
Banca a originat 81,3 milioane USD în credite comerciale în trimestrul al doilea din 2026, comparativ cu un nivel mai mic în trimestrul precedent 3. Creșterea sprijină veniturile din dobânzi, dar aduce și un risc mai mare decât creditele ipotecare rezidențiale.
- Creșterea creditelor restantevânt din față
Creditele neperformante au crescut la 1,10% din totalul creditelor la 30 iunie 2026, de la 0,85% în trimestrul anterior 3. Conducerea a afirmat că cauzele sunt diverse și nu reflectă o concentrare sau o criză generalizată 3. Dacă tendința continuă, costurile cu provizioanele ar putea crește.
- Încheierea măsurilor de supravegherevânt din spate
FDIC și DFI au reziliat memorandumul de înțelegere cu banca la 24 iunie 2026, iar în august 2025 a fost ridicat și ordinul privind conformitatea cu Legea privind secretul bancar 21. Aceste evoluții reduc restricțiile operaționale, inclusiv plata de dividende fără aprobare prealabilă.
Poziția concurențială
Peoples Bank concurează în principal pe piețele din nord-vestul Indiana și din Chicagoland, unde activează atât bănci locale, cât și instituții regionale mai mari 13. Compania descrie activitatea sa ca fiind locală și independentă, dar fuziunea anunțată cu First Financial arată că dimensiunea regională este un factor important 32.
- First Financial BancorpFFBC
Companie care a convenit să fuzioneze cu Finward; banca sa din Ohio ar prelua Peoples Bank după finalizarea tranzacției 2.
- Bănci comunitare din Northwest Indiana
Bănci locale care concurează pentru depozite și credite în aceeași zonă de piață, conform descrierii pieței din raportul anual 1.
- Bănci regionale din Chicagoland
Instituții mai mari care activează în aceeași zonă metropolitană și concurează pentru clienții comerciali 3.
- Instituții de creditare ipotecară
Concurenți pentru credite rezidențiale, care influențează volumul originărilor și prețul vânzărilor pe piața secundară 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 sept. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent03 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)28 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent26 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial13 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Finward Bancorp · 25 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Finward Bancorp · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Finward Bancorp · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.