olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Hawthorn Bancshares, Inc. HWBK

National Commercial Banks · SIC 6021 · Verticală: National Commercial Banks (SIC 6021)

38,96USD−1,86 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Hawthorn Bancshares este holdingul bancar din Jefferson City, Missouri, care operează prin Hawthorn Bank cu 18 sucursale în centrul și vestul Missouri și în zona metropolitană Kansas City. Trimestrul al doilea din 2026 a arătat un profit net mai ridicat, sprijinit de o marjă a dobânzii nete în creștere, în timp ce o achiziție anunțată a FSC Bancshares este așteptată să se finalizeze în al treilea trimestru din 2026. Cu un total de active de 1,77 miliarde USD la 30 iunie 2026, compania rămâne o bancă regională de dimensiune medie.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Hawthorn Bancshares, Inc. (HWBK) costa 38,96 USD (−1,86 % într-o zi), cu capitalizare 268,9 mil USD, P/E 10,6 pe un EPS diluat de 3,67 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,21 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 30,21–40,31 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 7,3 mil USD (+20,1 % an/an), EPS diluat 1,06 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
268,9 mil USD
acțiuni la 06 aug. 2026
P/E (TTM)
10,6
EPS diluat TTM 3,67 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
9,41 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,21 %
DPS 12 luni 0,08
Beta (2 ani)
0,39
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
30,2140,31

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,0
neutru
Bollinger (20, 2)
37,36 – 39,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 6,4 %
SMA 50 / 200
38,78 / 36,59
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,20 / 0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,5 %−0,9 %+3,4 pp—
3 luni−0,1 %+1,2 %−1,3 pp—
6 luni+16,3 %+4,8 %+11,5 pp—
De la început de an+11,7 %+10,7 %+1,0 pp—
1 an+27,4 %+11,1 %+16,3 pp+23,1 %
3 ani+123,5 %+80,7 %+42,8 pp+92,5 %
5 ani+75,8 %+64,6 %+11,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,7 %
19 dec. 2025 → 13 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−38,4 %
20 iul. 2022 → 19 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,9 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
7,3 mil USD
+20,1 % an/an
EPS diluat
1,06
+20,5 % an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Amortizare și depreciere488,0 mii302,0 mii535,0 mii215,0 mii541,0 mii647,0 mii439,0 mii818,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile126,0 mii———————
Profit înainte de impozit5,6 mil5,7 mil6,6 mil7,5 mil7,5 mil7,5 mil7,1 mil8,9 mil
Impozit pe profit1,1 mil1,1 mil1,2 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,6 mil
Profit net4,6 mil4,6 mil5,4 mil6,1 mil6,1 mil6,2 mil5,7 mil7,3 mil
EPS diluat0,660,66 ≈0,770,880,880,90 ≈0,831,06
Flux de numerar operațional9,1 mil ≈1,9 mil5,7 mil5,8 mil ≈288,0 mii ≈15,1 mil8,0 mil10,2 mil ≈
Investiții (capex)990,0 mii ≈932,0 mii272,0 mii652,0 mii ≈1,0 mil ≈2,1 mil1,9 mil637,0 mii ≈
Dividende plătite1,3 mil ≈1,3 mil1,3 mil1,3 mil ≈1,4 mil ≈1,4 mil1,4 mil1,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni100,0 mii ≈13,0 mii440,0 mii1,8 mil ≈308,0 mii ≈331,0 mii400,0 mii-4,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 59 din propriul istoric de 39 trimestre (min 6,6, mediană 9,9, max 191,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net10,7 mil16,1 mil14,3 mil22,5 mil20,8 mil956,0 mii18,3 mil23,8 mil
Profit net an/an+213,8 %+50,4 %−11,3 %+57,5 %−7,8 %−95,4 %+1.809,6 %+30,4 %
EPS diluat1,642,382,043,152,940,142,613,43
EPS diluat an/an+203,7 %+45,1 %−14,3 %+54,4 %−6,7 %−95,2 %+1.764,3 %+31,4 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber14,0 mil17,2 mil19,2 mil29,6 mil17,7 mil15,5 mil22,6 mil22,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
104,3 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
174,2 mil USD
Active totale
1,9 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
14,7 %
ROA
1,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
59,1 mil
2024
58,6 mil
2025
65,9 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
7,5 mil
2024
14,3 mil
2025
14,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
52,4 mil
2024
49,5 mil
2025
50,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
432,0 mii
2024
22,4 mil
2025
29,1 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit net
2023
956,0 mii
2024
18,3 mil
2025
23,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,14
2024
2,61
2025
3,43

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,04
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 18 mar. 2024verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
93,5 mil
2024
51,0 mil
2025
104,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Credite
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Active totale
2023
1,9 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Depozite
2023
1,6 mld
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 18 mar. 2024verificat

Datorii totale
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
136,1 mil †
2024
149,5 mil †
2025
174,2 mil †

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
4,6 mil
2024
5,0 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
1,1 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
30,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
4,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
10,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
31,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
5,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
11,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
268,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
62,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Credite / depozite
93,8 %
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 49 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

38,96 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 268,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
268,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
10,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

16/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 06 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2058derivat 132

Scorul pe grupe

  • Creștere44
  • Bilanț și datorie16
  • Evaluare48
  • Calitate64
  • Randamente0

Interval de valoare estimat

Jos
29,39
USD pe acțiune
Mijloc
31,46
USD pe acțiune
Sus
36,39
USD pe acțiune
Preț: 38,96 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -19,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -23,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,53 – 56,86 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual29,39 – 30,78 (Mijloc 30,07)
  • P/B justificat42,28 – 56,86 (Mijloc 48,50)
  • Dividende actualizate (DDM)0,53 – 0,71 (Mijloc 0,60)
  • Colegi: P/E40,23 – 46,20 (Mijloc 42,68)
    31 firme folosite · multiplul median 11,6x · quartile 11,0x – 12,6x
    ASRV, BAC, CAC, CASH, CBU, CFBK, CFR, CHCO, COF, DCBG, FHN, FULT, FUNC, HAFC, HBAN, JPM, KEY, LCNB, MRBK, NBTB, NKSH, ONB, PNC, RF, SFST, SHBI, TBBK, USB, WAFD, WFC, WSFS
  • Colegi: P/B26,54 – 36,39 (Mijloc 31,46)
    33 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,0x – 1,4x
    ASRV, BAC, BANC, C, CAC, CARE, CASH, CBU, CFBK, COF, DCBG, FHN, FULT, FUNC, HAFC, HBAN, KEY, LCNB, MRBK, NBHC, NBTB, NKSH, ONB, PNC, PRK, RF, SFST, SHBI, SNUS-PH, USB, WAFD, WFC, WSFS
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: National Commercial Banks (SIC 6021)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 49/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate14,9 %85 (față de colegi)21 %
ROA · Calitate1,4 %71 (pe interval fix)8 %
Cost / venit · Calitate62,5 %10 (pe interval fix)13 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate3,8 %91 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere5,3 %44 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie93,8 %16 (pe interval fix)5 %
P/B · Evaluare1,5x22 (față de colegi)13 %
P/E (TTM) · Evaluare10,6x75 (față de colegi)13 %
Randamentul dividendului · Randamente0,2 %0 (față de colegi)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial16/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial44/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate64/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente0/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare48/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HAWTHORN BANCSHARES, INC. (HWBK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 65,9 mil USD în 2025; ROE 14,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 29,39–36,39 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 31,46 USD, prețul de 38,96 USD lasă un potențial de -19,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -23,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 49/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 14,9 %
  • ROA: 1,4 %
  • Marja netă a dobânzii (NIM): 3,8 %
  • P/E (TTM): 10,6x

Ce o infirmă

  • Cost / venit: 62,5 %
  • Credite / depozite: 93,8 %
  • P/B: 1,5x
  • Randamentul dividendului: 0,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului.

Față de mediana verticalei

National Commercial Banks (SIC 6021) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
10,6x
mediana verticalei 11,7x
sub mediană (−9,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 9,5x
P/B
1,5x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+22,3 %)
ROE
14,9 %
mediana verticalei 11,3 %
peste mediană (+32,8 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 46,1 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
—
mediana verticalei 7,2 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
0,2 %
mediana verticalei 2,8 %
sub mediană (−92,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
JPMJpmorgan Chase & Co895,9 mld14,417,8 %35,7 %+2,8 %+8 % / +142 %
BACBofA Finance LLC345,1 mld11,810,8 %26,8 %+6,8 %−6 % / +90 %
WFCWells Fargo & Company250,4 mld11,612,9 %—−1,6 %−4 % / +110 %
CCitigroup Inc214,5 mld17,56,8 %16,8 %+5,6 %+21 % / +211 %
COFCapital One Financial Corp125,7 mld12,69,4 %17,0 %+36,6 %−7 % / +102 %
USBUs Bancorp \de\92,6 mld11,712,7 %27,5 %+4,4 %+27 % / +86 %
PNCPnc Financial Services Group, Inc.90,9 mld12,312,6 %30,6 %+7,2 %+25 % / +99 %
HBANHuntington Bancshares Incorporated31,8 mld12,79,1 %133,3 %+6,4 %+2 % / +64 %
RFRegions Financial Corporation24,3 mld11,511,9 %—+23,8 %+18 % / +97 %
KEYKeycorp22,5 mld12,110,3 %26,0 %+62,7 %+20 % / +107 %
SNUS-PHSantander Holdings USA, Inc.11,1 mld6,210,8 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
FHNFirst Horizon Corp11,0 mld11,111,6 %29,9 %+7,2 %+9 % / +116 %
CFRCullen/Frost Bankers, Inc.9,8 mld14,616,3 %29,5 %+8,3 %+28 % / +73 %
ONBOld National Bancorp9,5 mld10,211,5 %—+6,1 %+23 % / +83 %
FULTFulton Financial Corp4,5 mld11,211,1 %137,0 %−6,5 %+35 % / +81 %
WSFSWsfs Financial Corp4,0 mld13,111,9 %—+50,2 %+51 % / +122 %
CBUCommunity Financial System, Inc.3,3 mld14,511,5 %26,6 %+9,6 %+12 % / +56 %
PRKPark National Corporation3,2 mld15,711,0 %25,8 %+2,9 %+15 % / +73 %
BANCBanc Of California, Inc.2,9 mld—-0,7 %-1,4 %−3,8 %+7 % / +63 %
NBTBNbt Bancorp Inc2,7 mld12,811,4 %117,1 %+10,4 %+29 % / +56 %
WAFDWaFd, Inc.2,2 mld9,18,5 %810,8 %+7,8 %+1 % / +19 %
CHCOCity Holding Company2,0 mld15,616,8 %177,4 %+3,2 %+21 % / +57 %
TBBKThe Bancorp, Inc.1,9 mld8,829,6 %164,3 %+20,8 %−28 % / +31 %
NBHCNational Bank Holdings Corp1,7 mld15,76,5 %203,4 %+2,9 %+5 % / +20 %
CASHPathward Financial, Inc.1,6 mld9,421,1 %21,3 %+5,3 %+11 % / +66 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HWBK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Hawthorn Bancshares este holdingul bancar din Jefferson City, Missouri, care operează prin Hawthorn Bank cu 18 sucursale în centrul și vestul Missouri și în zona metropolitană Kansas City. Trimestrul al doilea din 2026 a arătat un profit net mai ridicat, sprijinit de o marjă a dobânzii nete în creștere, în timp ce o achiziție anunțată a FSC Bancshares este așteptată să se finalizeze în al treilea trimestru din 2026 123. Cu un total de active de 1,77 miliarde USD la 30 iunie 2026, compania rămâne o bancă regională de dimensiune medie 2.

SWOT

Puncte tari

  • Compania menține un capital ridicat, cu un nivel de capital total bazat pe risc raportat drept bine capitalizat, ceea ce îi oferă o marjă de siguranță 3.
  • Profitabilitatea a crescut în trimestrul al doilea din 2026, cu o rentabilitate a capitalului propriu ridicată și un raport de eficiență îmbunătățit 3.
  • Banca are o prezență locală profundă în Missouri și o structură de servicii care combină bancarea comunitară cu administrarea averii 12.

Puncte slabe

  • Compania depinde în mare măsură de economia locală din Missouri, iar portofoliul său de credite este concentrat geografic 1.
  • Depozitele și creditele au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce indică o creștere mai lentă a bilanțului 3.
  • Segmentul Wealth Management este încă neimportant din punct de vedere financiar, ceea ce limitează contribuția sa la rezultate 2.

Oportunități

  • Achiziția anunțată a FSC Bancshares ar putea extinde baza de clienți și rețeaua băncii, dacă se finalizează conform planului 2.
  • Creșterea ratelor pe active ar putea susține venitul net din dobânzi, dacă costul depozitelor rămâne sub control 3.
  • Dezvoltarea serviciilor de administrarea averii ar putea diversifica veniturile companiei în viitor 1.

Amenințări

  • Concurența din partea marilor bănci, a fintech-urilor și a platformelor digitale ar putea reduce cota de piață a băncii 1.
  • O deteriorare a economiei locale ar putea afecta rambursarea creditelor și ar putea crește provizioanele pentru pierderi 1.
  • Riscurile legate de reglementarea activelor digitale și a stablecoin-urilor ar putea genera costuri de conformitate suplimentare 1.

Riscuri

  • Dependența de economia din Missouriridicat

    Activitatea băncii este concentrată în Missouri și în zona Kansas City, astfel că o slăbire a economiei locale ar putea reduce profitabilitatea și calitatea portofoliului de credite 1.

  • Riscul ratei dobânziiridicat

    Venitul principal al băncii provine din venitul net din dobânzi, iar modificările ratelor ar putea reduce marja dacă veniturile din active scad mai rapid decât costurile depozitelor 1.

  • Riscul de creditmediu

    Creșterea activelor neperformante sau deteriorarea valorii garanțiilor ar putea duce la pierderi suplimentare și la majorarea provizioanelor pentru pierderi din credite 1.

  • Riscul tehnologiilor financiaremediu

    Dezvoltarea rapidă a activelor digitale și a platformelor fintech ar putea reduce cota băncii din depozitele clienților și din veniturile din comisioane 1.

  • Riscul achiziției FSCscăzut

    Integrarea achiziției FSC Bancshares ar putea costa mai mult decât s-a estimat și ar putea întârzia beneficiile financiare așteptate 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marja dobânzii și profitabilitatea continuă să se îmbunătățească, compania ar putea obține randamente bune pentru acționari, susținute de un capital solid și de o calitate stabilă a activelor 3.
  • Achiziția FSC Bancshares ar putea extinde prezența băncii în piețele din Missouri și ar putea aduce sinergii de costuri 2.
  • Dezvoltarea segmentului Wealth Management ar putea diversifica veniturile și ar putea reduce dependența de venitul din dobânzi 12.

Ce ar strica teza

  • Dacă depozitele și creditele continuă să scadă, creșterea bilanțului ar putea rămâne slabă și ar putea limita veniturile viitoare 3.
  • Concentrarea geografică a băncii ar putea face compania vulnerabilă la o încetinire economică în Missouri 1.
  • Presiunea concurențială din partea băncilor mari, a fintech-urilor și a platformelor digitale ar putea reduce marjele pe termen lung 1.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției FSC Bancshares și integrarea acesteiaQ3 2026
  • Evoluția marjei dobânzii nete și a costului depozitelorQ3 2026
  • Nivelul activelor neperformante și al provizioanelor pentru pierderi din creditenext 10-Q
  • Evoluția depozitelor și a portofoliului de credite2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Hawthorn Bancshares, Inc. este o companie holding bancară înregistrată în Missouri, care deține Hawthorn Bank, o bancă cu servicii complete fondată în 1932, ai cărei predecesori urmăresc originea până în 1865 1. Banca oferă conturi de depozit, carduri de debit, certificate de depozit, servicii de brokeraj și o gamă largă de împrumuturi comerciale, personale și ipotecare 1. Din 2025, compania raportează două segmente: Bank și Wealth Management, care include servicii de trust, planificare financiară și administrarea investițiilor 12.

Pe lângă banca principală, compania deține entități nebancare precum Hawthorn Real Estate, LLC, creată pentru administrarea activelor neperformante, și HB Realty, LLC, o entitate destinată să se califice drept REIT și care deține credite ipotecare cedate de bancă 1. Veniturile principale provin din venitul net din dobânzi, generat din împrumuturi și depozite, iar veniturile din intermedierea ipotecară depind de nivelul ratelor ipotecare și de activitatea de achiziție și refinanțare a locuințelor 2.

Compania avea aproximativ 255 de angajați cu normă întreagă și 11 cu fracțiune de normă la 31 decembrie 2025 și se prezintă ca o bancă comunitară axată pe clienții locali din Missouri 1. Activitatea sa de creditare este concentrată geografic, iar majoritatea portofoliului de credite este legat de economia regiunilor centrală, centrală-vestică și sud-vestică a statului Missouri, precum și de zona Kansas City 1.

Segmente

Bank

Segmentul Bank cuprinde activitatea bancară de bază: depozite, împrumuturi comerciale, ipotecare și pentru consumatori, desfășurate prin cele 18 sucursale ale băncii 1. Este segmentul care generează aproape întreaga activitate a companiei, deoarece segmentul Wealth Management a fost descris ca fiind neesențial pentru rezultatele consolidate în primul semestru din 2026 2.

Wealth Management

Segmentul Wealth Management a fost identificat ca separat din primul trimestru din 2025 și oferă servicii de trust, planificare a averii, administrarea investițiilor și servicii de gestionare a numerarului 12. Compania a arătat că acest segment era încă neimportant din punct de vedere financiar în perioadele prezentate în raportul din iunie 2026 2.

Non-Bank

Activitățile nebancare includ compania-mamă, alte filiale nesemnificative și eliminările contabile, iar acestea nu sunt considerate segmente raportabile potrivit standardelor contabile 1. Entitățile precum HB Realty, LLC și Hawthorn Real Estate, LLC fac parte din această categorie și sprijină gestionarea activelor și a poziției de capital a băncii 1.

Piața în context

Hawthorn Bancshares activează pe piața bancară regională din Missouri, unde concurența vine din alte bănci comerciale, instituții de economisire, uniuni de credit și, din ce în ce mai mult, din partea marilor instituții naționale și a platformelor digitale 1. Pe piața locală, compania a raportat o marjă a dobânzii nete de 4,16% în trimestrul al doilea din 2026, în creștere față de trimestrul precedent, în contextul unor randamente mai ridicate la împrumuturi 3.

Creșterea ratelor dobânzii și concurența pentru depozite au presat costurile de finanțare ale sectorului, în timp ce cererea de credite și activitatea ipotecară depind de condițiile economice locale 12. Compania a raportat că depozitele au scăzut cu 2,0% în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată presiunea concurențială din piața sa principală 3.

Tendințe

  • Marjă a dobânzii în creșterevânt din spate

    Randamentul mediu al împrumuturilor a crescut în primul semestru din 2026, iar costul mediu al depozitelor a scăzut, ceea ce a susținut venitul net din dobânzi 3. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini profitabilitatea băncii, dar ar putea fi limitată de presiunea concurențială pe depozite 3.

  • Scăderea volumului de credite și depozitevânt din față

    Creditele și depozitele au scăzut în trimestrul al doilea din 2026 față de trimestrul precedent, ceea ce indică o creștere mai lentă a bilanțului 3. Dacă scăderea continuă, ar putea reduce veniturile din dobânzi pe termen mediu 3.

  • Tehnologii financiare emergentemixt

    Monedele digitale, stablecoin-urile și tehnologiile de registru distribuit ar putea reduce cererea pentru serviciile bancare tradiționale și ar putea crea presiuni competitive noi 1. Legea GENIUS, adoptată în iulie 2025, impune cerințe noi pentru stablecoin-urile emise de bănci, ceea ce adaugă costuri de conformitate 1.

  • Consolidare prin achizițiimixt

    Achiziția anunțată a FSC Bancshares, în valoare de aproximativ 28,3 milioane USD, ar putea extinde baza de clienți a companiei, dacă se finalizează în trimestrul al treilea din 2026 2. Integrarea unei achiziții ar putea însă genera costuri mai mari decât cele așteptate 1.

Poziția concurențială

Concurența în segmentul Bank provine de la alte bănci comerciale din zonele principale de servicii, precum Jefferson City, Columbia, Springfield și Kansas City, precum și de la instituții de economisire și uniuni de credit, care au acum autoritatea de a oferi conturi curente și împrumuturi comerciale 1. Marile companii naționale și multinaționale au extins și ele ofertele de servicii financiare în aceste piețe 1.

În segmentul Wealth Management, concurenții includ bănci naționale și regionale, firme de brokeraj, consilieri independenți, platforme robo-advisor și fintech-uri, atât din interiorul, cât și din afara piețelor deservite 1. Presiunea din partea acestor furnizori ar putea limita creșterea veniturilor din administrarea averii 1.

  • Alte bănci comerciale și regionale din Missouri

    Principalii concurenți pentru depozite și credite în zonele primare și secundare de servicii ale companiei, în special în Jefferson City, Columbia și Kansas City 1.

  • Instituții de economisire și bănci de economii

    Au acum autoritatea de a oferi conturi curente și de a acorda credite comerciale, ceea ce le sporește presiunea concurențială 1.

  • Uniuni de credit

    Concurează pe segmentul de depozite și împrumuturi pentru consumatori în regiunile deservite de companie 1.

  • Platforme fintech și robo-advisori

    Concurează pe segmentul Wealth Management și pe servicii de plăți, custodie și administrarea lichidității 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent30 oct. 2026
    Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 sept. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent04 sept. 2026
    Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial06 aug. 2026
  • Raport curent29 iul. 2026
    Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent14 iul. 2026
    Alte evenimente
  • Raport curent08 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 apr. 2026
    Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hawthorn Bancshares, Inc. · 05 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Hawthorn Bancshares, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hawthorn Bancshares, Inc. · 29 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Hawthorn Bancshares, Inc. (HWBK): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw