olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Intercorp Financial Services Inc. IFS

Commercial Banks, NEC · SIC 6029 · Verticală: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)

47,06USD−4,64 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Intercorp Financial Services este un grup financiar panamez care activează în Peru prin bănci, asigurări, administrarea averilor și plăți digitale. Profitul său net a crescut sensibil în 2025, pe fondul unei reduceri majore a pierderilor din creditare. Achiziția InFinance XP, realizată în parteneriat cu InRetail Perú, extinde compania în creditul de consum în 2026.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Intercorp Financial Services Inc. (IFS) costa 47,06 USD (−4,64 % într-o zi), cu beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 38,50–60,68 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 11,38 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,56
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
38,5060,68

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
20,3
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
48,77 – 56,53
sub banda inferioară · %B -0,22 · lățimea benzii 14,7 %
SMA 50 / 200
54,03 / 51,83
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,40 / -0,85
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−13,5 %−0,9 %−12,5 pp—
3 luni−19,3 %+1,2 %−20,5 pp—
6 luni+7,0 %+4,8 %+2,1 pp—
De la început de an+11,1 %+10,7 %+0,4 pp—
1 an+9,7 %+11,1 %−1,4 pp+23,8 %
3 ani+150,6 %+80,7 %+69,8 pp+155,4 %
5 ani+63,9 %+64,6 %−0,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,4 %
10 iul. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,3 %
04 apr. 2022 → 13 nov. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+10,4 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20172018201920202021202220232024
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net1,0 mld1,1 mld1,4 mld383,3 mil1,8 mld1,7 mld1,1 mld1,3 mld
Profit net an/anindisponibil+5,5 %+32,9 %−73,4 %+367,1 %−6,8 %−35,7 %+21,2 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil15,5114,459,3311,38
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−6,8 %−35,5 %+22,0 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber3,3 mld-2,1 mld1,6 mld12,9 mld1,3 mld-1,1 mld2,7 mld2,8 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
12,6 mld PEN
Datorie financiară
indisponibil PEN
Datorie netă
indisponibil PEN
Capitaluri proprii
11,0 mld PEN
Active totale
95,5 mld PEN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
12,4 %
ROA
1,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PEN)

Cont de profit și pierdere · PEN

Profit net
2022
1,7 mld
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
14,45
2023
9,33
2024
11,38

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
6,51
2023
4,47
2024
3,77

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025derivat

Bilanț · PEN

Numerar
2022
13,2 mld
2023
9,8 mld
2024
12,6 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Active totale
2022
87,5 mld
2023
89,6 mld
2024
95,5 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Datorii totale
2022
78,1 mld
2023
79,6 mld
2024
84,5 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
9,4 mld
2023
10,0 mld
2024
11,0 mld

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
115,4 mil
2023
114,5 mil
2024
113,3 mil

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Fluxuri de numerar · PEN

Dividende plătite
2022
751,5 mil
2023
511,8 mil
2024
427,4 mil

SEC (XBRL)· 25 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
21,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
-10,1 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR profit net 5 ani
-2,0 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EPS (an/an)
22,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
-9,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
12,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
33,2 %
calculat olivLawFY 2024

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Cost / venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Credite / depozite
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 30,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

47,06 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
12,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

9/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 24 apr. 2026
verificat 153derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

30 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Commercial Banks, NEC (SIC 6029)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 30,0 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROE · Calitate12,5 %45 (față de colegi)53 %
    ROA · Calitate1,4 %72 (pe interval fix)20 %
    Cost / venit · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștere-9,8 %0 (pe interval fix)27 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Credite / depozite · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/B · Evaluareindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate52/100 · 2/4 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    INTERCORP FINANCIAL SERVICES INC. (IFS). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 12,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 96,11–109,38 PEN pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 30,0 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROA: 1,4 %

    Ce o infirmă

    • CAGR EPS 3 ani: -9,8 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului.

    Față de mediana verticalei

    Commercial Banks, NEC (SIC 6029) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 11,7x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 4,8x
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,6x
    ROE
    12,5 %
    mediana verticalei 13,2 %
    sub mediană (−5,5 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 24,0 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei —
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 11,1 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BCHBank of Chile3.692,2 mld3,025.665,4 %1.571.522,8 %−10,7 %+5 % / +78 %
    HDBHdfc Bank Limited169,7 mld21,39,1 %30,8 %+15,2 %−39 % / −22 %
    KBKB Financial Group Inc.40,4 mld13,18,3 %0,0 %+17,8 %+38 % / +195 %
    NTBThe Bank of N.T. Butterfield & Son Limited2,2 mld10,321,4 %38,2 %+4,6 %+21 % / +122 %
    BLXForeign Trade Bank Of Latin America, Inc.1,8 mld8,716,2 %67,8 %+14,1 %+14 % / +117 %
    PGCPeapack Gladstone Financial Corp803,6 mil15,77,7 %16,4 %+24,1 %+79 % / +94 %
    RYRoyal Bank Of Canada——15,3 %30,6 %+16,1 %+39 % / +154 %
    LYGLloyds Banking Group plc——10,0 %24,0 %+7,9 %+6 % / +162 %
    SANBanco Santander, S.A.——12,8 %—+0,0 %+10 % / +208 %
    CMCanadian Imperial Bank Of Commerce——13,7 %28,9 %+13,8 %+41 % / +230 %
    TDToronto Dominion Bank——16,9 %30,3 %+18,4 %+52 % / +123 %
    BMOBank Of Montreal——10,1 %24,0 %+10,6 %+38 % / +127 %
    NWGNatWest Group plc——14,2 %19,3 %+3,1 %0 % / +252 %
    MUFGMitsubishi UFJ Financial Group, Inc.——9,1 %14,6 %+9,5 %+42 % / +157 %
    BAPCredicorp Ltd——16,5 %20,0 %+7,0 %+34 % / +179 %
    BCSBarclays PLC——9,6 %64,6 %+3,7 %+4 % / +247 %
    INGIng Groep NV——15,6 %32,4 %+21,8 %+26 % / +145 %
    SUPVGrupo Supervielle S.A.——13,6 %12,2 %−13,9 %−48 % / +260 %
    VBNKVersaBank——6,1 %22,8 %+11,7 %+85 % / +187 %
    INTRINTER & Co, INC.——11,1 %14,2 %+34,7 %−56 % / −10 %
    IFSIntercorp Financial Services Inc.——12,5 %—indisponibil+10 % / +151 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IFS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (11 aug. 2026), 6-K (12 iun. 2026), 6-K (09 iun. 2026), 6-K (12 mai 2026), 6-K (27 apr. 2026).

    Pe scurt

    Intercorp Financial Services este un grup financiar panamez care activează în Peru prin bănci, asigurări, administrarea averilor și plăți digitale. Profitul său net a crescut sensibil în 2025, pe fondul unei reduceri majore a pierderilor din creditare 1. Achiziția InFinance XP, realizată în parteneriat cu InRetail Perú, extinde compania în creditul de consum în 2026 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o poziție solidă în mai multe segmente, de la credite de consum la rente și administrarea averilor 1.
    • Canalele digitale au o pondere mare în clientela activă și sprijină costuri operaționale mai mici 1.
    • Diversificarea pe segmente reduce dependența de un singur tip de venit, ceea ce face profitul mai stabil 1.

    Puncte slabe

    • Activitatea este concentrată în Peru, ceea ce face rezultatele dependente de evoluția unei singure economii 1.
    • Compania este o societate holding, iar capacitatea de a plăti dividende depinde de dividendele primite de la filiale 1.
    • Reglementările din Peru au afectat deja veniturile băncii, în special prin plafonarea dobânzilor 1.

    Oportunități

    • Integrarea InFinance XP și a rețelei InRetail ar putea crea un ecosistem combinat de plăți și creditare 1.
    • Creșterea consumului și a investițiilor private poate sprijini cererea pentru credite și produse de economisire 1.
    • Extinderea serviciilor digitale poate atrage clienți noi, dintre care o parte mare sunt deja achiziționați digital 1.

    Amenințări

    • Instabilitatea politică din Peru poate afecta încrederea investitorilor și deciziile de reglementare 1.
    • Noi limitări asupra dobânzilor sau comisioanelor ar putea reduce veniturile din credite 1.
    • Reforma pensiilor și concurența din partea administratorilor de pensii ar putea reduce vânzările de rente 1.

    Riscuri

    • Dependența de economia peruanăridicat

      Rezultatele grupului depind de condițiile economice, de consum și de investiții din Peru, iar un declin al acestora ar afecta creditarea și veniturile 1.

    • Reglementare strictăridicat

      Schimbările de reglementare privind dobânzile, provizioanele și capitalul pot restrânge operațiunile și pot crea costuri suplimentare 1.

    • Structura holdingmediu

      Capacitatea de a plăti dividende depinde de dividendele primite de la filialele reglementate, iar diferențele dintre standardul SBS și IFRS pot modifica sumele distribuite 1.

    • Reforma pensiilormediu

      Limitarea retragerilor din sistemul de pensii ar putea reduce cererea pentru rentele Interseguro 1.

    • Cursul de schimbscăzut

      O parte din activele și pasivele filialelor sunt în dolari, iar consolidarea în soli face rezultatele sensibile la fluctuațiile cursului 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă economia peruană își menține creșterea, cererea pentru credite și produse de economisire ar putea susține profitul grupului 1.
    • Poziția de lider în rentele din asigurări și rețeaua digitală extinsă pot susține o creștere a veniturilor 1.
    • Integrarea achiziției InFinance XP ar putea deschide un ecosistem de plăți și credite cu potențial de creștere 1.

    Ce ar strica teza

    • Reglementările privind dobânzile au deja afectat rezultatele băncii, iar noi limitări ar putea reduce în continuare veniturile 1.
    • Instabilitatea politică din Peru ar putea afecta mediul de afaceri și încrederea pe piață 1.
    • Reforma sistemului de pensii ar putea limita cererea pentru rentele Interseguro, principala sursă a segmentului de asigurări 1.

    De urmărit

    • Efectul achiziției InFinance XP asupra rezultatelor consolidate2026
    • Plata dividendelor aferente anului 2025mai 2026
    • Evoluția plafoanelor dobânzilor și a cadrului de reglementare2026
    • Evoluția costului riscului și a creditelor brute în raportările următoarenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (11 aug. 2026), 6-K (12 iun. 2026), 6-K (09 iun. 2026), 6-K (12 mai 2026), 6-K (27 apr. 2026).

    Afacerea

    IFS este un furnizor important de servicii bancare, de asigurări, de administrare a averilor și de plăți pentru clienții de retail și cei corporativi din Peru 1. Grupul își organizează activitatea în trei segmente — bancar, asigurări și administrarea averilor — care se completează și oferă surse diversificate de venit 1. La 31 decembrie 2025, activele totale erau de 99,1 miliarde de soli, iar creditele brute de 52,4 miliarde de soli 1.

    Compania pune accent pe digitalizare, fiind un obiectiv strategic declarat ca platforma financiară digitală să devină lider pe piața locală 1. Numărul sucursalelor Interbank a scăzut cu aproximativ 51,9% față de vârful din 2016, iar 83,8% dintre clienții activi lunar sunt digitali 1. Această migrare către canale digitale este prezentată ca o condiție a creșterii și a profitabilității viitoare 1.

    Segmente

    Bancar (Interbank)

    Interbank este a treia cea mai mare bancă din Peru după active, credite, depozite și credite ipotecare de retail, potrivit SBS, și oferă produse de retail și comerciale 1. Banca deține o cotă de piață de 19,1% pe creditele de consum și deține 77,5% din activele consolidate ale grupului 1. Profitul său atribuit a fost de 1475,0 milioane de soli în 2025 1.

    Piața în context

    Activitatea grupului este concentrată aproape în întregime în Peru, deci rezultatele depind de economia, de consumul și de nivelul investițiilor din țară 1. Economia a crescut cu 3,4% în 2025, inflația a rămas la 1,5%, iar rata de referință a BCRP era de 4,25% în februarie 2026 1. Aceste condiții macroeconomice favorabile sunt un context de bază pentru creditare și economisire, dar pot evolua diferit dacă politica monetară sau cea fiscală se schimbă 1.

    Peru a înregistrat o creștere a cererii interne și a investițiilor private în 2025, iar moneda locală s-a apreciat cu peste 10% față de dolar în cursul anului 1. Totuși, instabilitatea politică, inclusiv demiterea a doi președinți în scurt timp, rămâne un factor de incertitudine pe piață 1. Companiile din sistemul bancar local operează într-un cadru de reglementare strict, supravegheat de SBS 1.

    Tendințe

    • Recuperarea economiei și scăderea costului risculuivânt din spate

      Costul riscului s-a îmbunătățit pe parcursul anului 2025, pe fondul unei recuperări a cererii interne și al unei plăți mai bune a clienților 1. Dacă această tendință se menține, pierderile din creditare ar putea rămâne reduse în perioadele următoare 1.

    • Reducerea ratei de referințămixt

      BCRP a redus rata de referință din 2024, iar din februarie 2026 aceasta este de 4,25% 1. Costurile mai mici de finanțare pot sprijini creditarea, însă veniturile din dobânzi ale băncii pot scădea 1.

    • Plafonarea dobânzilorvânt din față

      Legea nr. 31143 a introdus plafoane pe dobânzile creditelor de consum și ale celor pentru micro și mici afaceri, iar această reglementare a afectat negativ rezultatele financiare ale Interbank 1. Dacă autoritățile extind limitările, impactul asupra veniturilor ar putea crește 1.

    • Reforma sistemului de pensiivânt din față

      Legea nr. 32123 limitează retragerile extraordinare din sistemul privat de pensii, ceea ce poate reduce cererea pentru rentele Interseguro 1. Efectul asupra vânzărilor de rente depinde de modul în care evoluează piața 1.

    Poziția concurențială

    Pe piața creditelor de consum și a plăților, IFS concurează cu alte bănci universale din Peru, iar în asigurările de rentă cu administratorii de fonduri de pensii și cu băncile comerciale, care ar putea primi în viitor dreptul de a oferi rente 1. Interbank este cel mai mare furnizor dintre băncile nedeținute de stat de credite pentru salariații din sectorul public 1. Sursa nu oferă un tabel detaliat al concurenților listați la bursa din SUA.

    Poziția competitivă se bazează pe rețeaua de distribuție, pe platformele digitale și pe ecosistemul de plăți Izipay, care deservesc comercianți și IMM-uri 1. Achiziția InFinance XP, cu aproximativ trei milioane de clienți, ar putea extinde avantajul grupului în creditul de consum 1.

    • Administratorii de fonduri de pensii (AFP)

      Pot oferi rente în viitor, potrivit sursei, și reprezintă o concurență pentru Interseguro.

    • Băncile comerciale din Peru

      Ar putea primi dreptul de a oferi rente, ceea ce ar intensifica concurența în segmentul asigurărilor de rentă.

    • Alte bănci universale din Peru

      Concurează pentru creditele de consum, creditele ipotecare și depozitele de retail.

    • Furnizorii de plăți din Peru

      Concurează cu Izipay pentru clienții comercianți și IMM-urile din sectorul plăților digitale.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Intercorp Financial Services Inc. · 24 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Intercorp Financial Services Inc. (IFS): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw