olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
IGC Pharma, Inc. IGC
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
IGC Pharma este o companie clinică de biotehnologie care dezvoltă tratamente pentru boala Alzheimer, cu candidatul principal IGC-AD1 aflat în studiul de Faza 2 CALMA privind agitația din demență. Compania a atins în iunie 2026 ținta de 146 de pacienți înrolați, ceea ce face din această perioadă un moment important pentru rezultatele studiului, în timp ce veniturile rămân modeste, de ordinul a 1,27 milioane USD în exercițiul fiscal 2025.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea IGC Pharma, Inc. (IGC) costa 0,19 USD (−5,00 % într-o zi), cu capitalizare 19,6 mil USD, beta 0,64, interval pe 52 de săptămâni 0,19–0,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 265,0 mii USD (−19,2 % an/an), profit net de -2,9 mil USD, EPS diluat -0,03 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 24,6
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,20 – 0,30
- sub banda inferioară · %B -0,16 · lățimea benzii 37,4 %
- SMA 50 / 200
- 0,27 / 0,30
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −29,6 % | −0,9 % | −28,7 pp | — |
| 3 luni | −24,0 % | +1,2 % | −25,2 pp | — |
| 6 luni | −42,4 % | +4,8 % | −47,3 pp | — |
| De la început de an | −32,1 % | +10,7 % | −42,9 pp | — |
| 1 an | −52,5 % | +11,1 % | −63,6 pp | −9,0 % |
| 3 ani | −36,7 % | +80,7 % | −117,4 pp | +10,5 % |
| 5 ani | −86,4 % | +64,6 % | −151,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 412,0 mii | 257,0 mii | 330,0 mii | 328,0 mii | 191,0 mii | 350,0 mii ≈ | 317,0 mii | 265,0 mii |
| Costul vânzărilor | 214,0 mii | 153,0 mii | 176,0 mii | 174,0 mii | 92,0 mii | 306,0 mii ≈ | 262,0 mii | 217,0 mii |
| Profit brut | 198,0 mii | 104,0 mii | 154,0 mii | 154,0 mii | 99,0 mii | 44,0 mii ≈ | 55,0 mii | 48,0 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 917,0 mii | 852,0 mii | 997,0 mii | 851,0 mii | 1,6 mil | 1,5 mil ≈ | 1,3 mil | 1,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,0 mil | 1,1 mil | 570,0 mii | 1,2 mil | 1,4 mil | 1,5 mil ≈ | 1,2 mil | 1,4 mil |
| Profit operațional | -1,8 mil | -1,9 mil | -1,4 mil | -1,9 mil | -2,9 mil | -2,9 mil ≈ | -2,5 mil | -2,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 145,0 mii ≈ | 157,0 mii ≈ | 154,0 mii | 141,0 mii | 119,0 mii ≈ | 64,0 mii ≈ | 58,0 mii | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,0 mii ≈ | 2,0 mii ≈ | 1,0 mii | 1,0 mii | 1,0 mii ≈ | 2,0 mii ≈ | 1,0 mii | — |
| Profit înainte de impozit | -1,7 mil | -1,8 mil | -1,2 mil | -1,6 mil | -1,8 mil | -726,0 mii ≈ | -2,4 mil | -2,9 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 | 0 |
| Profit net | -1,7 mil | -1,8 mil | -1,2 mil | -1,6 mil | -1,8 mil | -726,0 mii ≈ | -2,4 mil | -2,9 mil |
| EPS diluat | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,02 | -0,01 ≈ | -0,02 | -0,03 |
| Flux de numerar operațional | -996,0 mii ≈ | -1,3 mil ≈ | -730,0 mii | -1,4 mil | -2,1 mil ≈ | -1,2 mil ≈ | -1,2 mil | — |
| Investiții (capex) | 29,0 mii ≈ | 27,0 mii ≈ | 18,0 mii | 8,0 mii | 29,0 mii ≈ | 12,0 mii ≈ | 1,0 mii | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,2 mil | 5,1 mil | 4,1 mil | 898,0 mii | 397,0 mii | 911,0 mii | 1,3 mil | 1,3 mil |
| Venituri an/an | — | +133,3 % | −20,4 % | −77,9 % | −55,8 % | +129,5 % | +47,6 % | −5,5 % |
| Profit net | -1,8 mil | -4,1 mil | -7,3 mil | -8,8 mil | -15,0 mil | -11,5 mil | -13,0 mil | -7,1 mil |
| Profit net an/an | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -0,22 | -0,09 |
| EPS diluat an/an | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -81,4 % | -80,1 % | -179,6 % | -981,2 % | -3.782,4 % | -1.263,0 % | -966,5 % | -560,3 % |
| Flux de numerar liber | -2,1 mil | -3,3 mil | -13,1 mil | -12,3 mil | -7,7 mil | -7,4 mil | -5,3 mil | -4,9 mil |
Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 mar. 2025
- Numerar
- 405,0 mii USD
- Datorie financiară
- 137,0 mii USD
- Datorie netă
- -268,0 mii USD
- Capitaluri proprii
- 6,3 mil USD
- Active totale
- 8,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 1,28x
- ROE
- -104,3 %
- ROA
- -76,4 %
- Marja FCF
- -386,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,1 mil | 898,0 mii | 397,0 mii | 911,0 mii | 1,3 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 4,0 mil | 785,0 mii | 203,0 mii | 469,0 mii | 612,0 mii | 652,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Profit brut | 115,0 mii | 113,0 mii | 194,0 mii | 442,0 mii | 733,0 mii | 619,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,0 mil | 929,0 mii | 2,3 mil | 3,5 mil | 3,8 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 6,0 mil | 7,9 mil | 13,3 mil | 8,6 mil | 6,8 mil | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Profit operațional | -6,9 mil | -8,7 mil | -15,4 mil | -11,6 mil | -9,8 mil | -7,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 144,0 mii | 478,0 mii | 651,0 mii | 657,0 mii | 637,0 mii | 618,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| EBITDA | -6,7 mil ≈ | -8,2 mil ≈ | -14,8 mil ≈ | -10,9 mil ≈ | -9,2 mil ≈ | -6,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 3,0 mii | 5,0 mii | 5,0 mii | 5,0 mii | 5,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -7,3 mil | -8,8 mil | -15,0 mil | -11,5 mil | -13,0 mil | -7,1 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Profit net | -7,3 mil | -8,8 mil | -15,0 mil | -11,5 mil | -13,0 mil | -7,1 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| EPS diluat | — | — | — | — | -0,22 | -0,09 | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | — | — | 58,8 mil | 76,5 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,3 mil | 14,5 mil | 10,5 mil | 3,2 mil | 1,2 mil | 405,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Creanțe | 133,0 mii | 175,0 mii | 125,0 mii | 107,0 mii | 39,0 mii | 34,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Stocuri | 4,2 mil | 5,5 mil | 3,5 mil | 2,7 mil | 1,5 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Active curente | 17,8 mil | 23,5 mil | 15,1 mil | 6,5 mil | 3,7 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,8 mil | 10,8 mil | 9,4 mil | 8,2 mil | 3,7 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 252,0 mii | 407,0 mii | 917,0 mii | 1,2 mil | 1,6 mil | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Active totale | 29,0 mil | 35,9 mil | 26,8 mil | 17,2 mil | 9,9 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 762,0 mii | 476,0 mii | 981,0 mii | 530,0 mii | 773,0 mii | 883,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 50,0 mii | 304,0 mii | 3,0 mii | 3,0 mii | 3,0 mii | 3,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 276,0 mii | 144,0 mii | 141,0 mii | 137,0 mii | 134,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Datorii curente | 1,9 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | 1,9 mil | 2,3 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Datorii totale | 2,4 mil | 3,1 mil | 2,9 mil | 2,3 mil | 2,6 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Capital propriu | 26,5 mil | 32,8 mil | 23,9 mil † | 14,9 mil † | 7,3 mil † | 6,3 mil † | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,2 mil
- 2024
- 1,6 mil
- 2025
- 1,9 mil
SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -8,7 mil | -10,8 mil | -7,5 mil | -7,0 mil | -5,2 mil | -4,8 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 4,4 mil | 1,5 mil | 236,0 mii | 310,0 mii | 138,0 mii | 112,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -13,1 mil ≈ | -12,3 mil ≈ | -7,7 mil ≈ | -7,4 mil ≈ | -5,3 mil ≈ | -4,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -9,5 mil | 3,4 mil | -742,0 mii | -235,0 mii | -317,0 mii | -442,0 mii | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -59,0 mii | 14,7 mil | 4,1 mil | 100,0 mii | 3,5 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -235,0 mii
- 2024
- -317,0 mii
- 2025
- -442,0 mii
SEC (XBRL)· 27 iun. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 19,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -702,1 % | 19 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 47,4 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2.216,4x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -30,5 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial19/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
IGC Pharma, Inc. (IGC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mil USD în 2025; creștere an/an -5,5 %; marjă netă -702,1 %; ROE -129,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 47,4 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -702,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -2 216,4x
- Lichiditatea curentă: 0,4x
- Randament FCF: -30,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.333,5 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +64 % / +156 % |
| JNJJohnson & Johnson | 657,7 mld | 41,4 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +45 % / +84 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 547,4 mld | 852,8 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +19 % / +99 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 83,3 | — | 9,8 % | +8,6 % | +35 % / +109 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 368,9 mld | 119,4 | 7,0 % | 4,8 % | +1,3 % | +74 % / +46 % |
| ABTAbbott Laboratories | 185,0 mld | 29,7 | 12,4 % | 13,9 % | +5,7 % | −14 % / +12 % |
| PFEPfizer Inc | 174,0 mld | 40,1 | 5,0 % | 6,8 % | −1,6 % | +24 % / −0 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 141,7 mld | 32,5 | 23,5 % | 35,0 % | +8,9 % | +31 % / +54 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 127,7 mld | 13,8 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +36 % / +21 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 49,0 mld | 70,2 | 9,7 % | 5,0 % | +4,3 % | +106 % / +391 % |
| ZTSZoetis Inc. | 32,9 mld | 13,1 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −45 % / −49 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,7 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +85 % / +327 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,1 mld | 38,1 | 8,5 % | 32,1 % | +5,1 % | +79 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,7 mld | 21,4 | 19,3 % | 41,6 % | +10,6 % | +34 % / +169 % |
| INSMInsmed Inc | 24,7 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −41 % / +349 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 22,1 mld | 8,3 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / +9 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,9 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +84 % / +114 % |
| HCMHutchMED (China) LIMITED | 11,5 mld | 25,3 | 45,7 % | 83,3 % | −13,0 % | −10 % / −32 % |
| MIRMMirum Pharmaceuticals, Inc. | 5,5 mld | — | -703,0 % | -139,2 % | +54,7 % | +17 % / +210 % |
| ZBIOZenas BioPharma, Inc. | 1,9 mld | — | -199,0 % | -48.438,4 % | +100,0 % | −9 % / indisponibil |
| NUVBNuvation Bio Inc. | 1,7 mld | — | -47,8 % | -88,2 % | +699,0 % | −9 % / +394 % |
| SNDXSyndax Pharmaceuticals, Inc. | 1,2 mld | — | -255,9 % | -87,5 % | +627,8 % | −0 % / −3 % |
| GERNGeron Corp | 571,8 mil | — | -28,3 % | — | −60,2 % | −29 % / −53 % |
| GYREGyre Therapeutics, Inc. | 508,5 mil | — | -28,2 % | -23,6 % | +10,2 % | −41 % / −32 % |
| EVMNEvommune, Inc. | 244,2 mil | — | -178,0 % | -946,7 % | +85,7 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IGC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
IGC Pharma este o companie clinică de biotehnologie care dezvoltă tratamente pentru boala Alzheimer, cu candidatul principal IGC-AD1 aflat în studiul de Faza 2 CALMA privind agitația din demență. Compania a atins în iunie 2026 ținta de 146 de pacienți înrolați, ceea ce face din această perioadă un moment important pentru rezultatele studiului, în timp ce veniturile rămân modeste, de ordinul a 1,27 milioane USD în exercițiul fiscal 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un candidat clinic avansat, IGC-AD1, cu rezultate interimare care arată reducerea agitației și a tulburărilor de somn față de placebo 1. Are și un portofoliu de brevete, cu brevete acordate, și o structură internă de cercetare clinică care reduce costurile 1.
- Compania și-a redus cheltuielile și a reușit să obțină finanțare de la un creditor important, ceea ce îi oferă o bază financiară mai stabilă decât în anii precedenți 1.
- Studiul CALMA a atins ținta de înrolare, ceea ce reduce riscul întârzierilor operaționale și accelerează calendarul analizei finale 2.
Puncte slabe
- Veniturile sunt foarte mici, iar compania are pierderi nete continue și un capital de lucru limitat, ceea ce o face dependentă de finanțare externă 1.
- Compania recunoaște că nu are experiență extinsă în desfășurarea studiilor clinice, ceea ce ar putea afecta rezultatele dacă execuția se dovedește dificilă 1.
- Dependența de un singur candidat principal face ca eșecul studiului de Faza 2 să afecteze major perspectivele companiei 1.
Oportunități
- Dacă IGC-AD1 confirmă efectul rapid în studiul final, ar putea deschide o cale către un tratament cu avantaje față de terapiile existente 1.
- Platformele de inteligență artificială pot extinde diagnosticul în zonele rurale și în îngrijirea primară, dacă validarea clinică reușește 2.
- Compania intenționează să aplice pentru granturi nediluante, ceea ce ar putea reduce dependența de finanțarea prin acțiuni 2.
Amenințări
- Rezultatele interimare nu sunt concludente statistic, iar studiul final ar putea să nu confirme efectele observate 2.
- Finanțarea prin acțiuni ar putea dilua semnificativ acționarii existenți, iar accesul la capital ar putea fi limitat din cauza percepției legate de canabinoide 1.
- Schimbările de politică sau de reglementare privind canabinoidele și inteligența artificială ar putea întârzia sau complica dezvoltarea produselor 1.
Riscuri
- Eșecul studiului clinicridicat
Studiile clinice sunt costisitoare, incerte și pot fi întârziate sau eșua, iar rezultatele preclinice și din faze timpurii nu prezic întotdeauna succesul final 1.
- Lichiditate limitatăridicat
Compania are pierderi continue și un capital de lucru redus, ceea ce ar putea limita capacitatea de a finanța studiile fără noi emisiuni de acțiuni 1.
- Diluarea acționarilormediu
Majorările de capital prin plasamente private și programul ATM pot dilua semnificativ acționarii existenți, iar condițiile ar putea fi nefavorabile 1.
- Statutul canabinoidelormediu
Legea federală privind substanțele controlate poate împiedica autorizarea și accesul la capital, iar compania a arătat că a fost etichetată greșit drept companie din industria canabisului 1.
- Risc de reglementare pentru inteligența artificialăscăzut
Utilizarea inteligenței artificiale în produse medicale este supusă unei reglementări în evoluție, iar schimbările pot afecta dezvoltarea platformelor AI ale companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă rezultatele finale ale studiului CALMA confirmă reducerea rapidă a agitației, compania ar putea avea un produs cu avantaje față de terapia aprobată existentă 1.
- Costurile mai mici per pacient și atingerea țintei de înrolare pot susține un calendar mai rapid, ceea ce ar putea îmbunătăți perspectivele de finanțare 12.
- Dacă platforma AI MINT-AD demonstrează performanță clinică în îngrijirea primară, ar putea crea un flux de venituri separat de terapia principală 2.
Ce ar strica teza
- Rezultatele interimare nu sunt suficient de puternice statistic pentru a stabili eficacitatea, iar studiul final ar putea să nu confirme efectele observate 2.
- Compania depinde de finanțare externă și de majorări de capital, ceea ce ar putea dilua acționarii și ar putea limita planurile de dezvoltare dacă condițiile de piață se înrăutățesc 1.
- Veniturile sunt foarte modeste, iar strategia de a reduce investițiile în marca albă ar putea face ca dependența de un singur produs să crească 1.
De urmărit
- Rezultatele finale ale studiului CALMA Faza 2 și analiza topline2026
- Evoluția finanțării prin plasamente private, programul ATM și utilizarea liniei de crediturmătorul raport anual
- Progresul versiunii beta a platformei AHA și validarea MINT-AD2027
- Evoluția veniturilor din formulările marca albă și a cheltuielilor SG&Aurmătorul raport trimestrial
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Începând cu exercițiul fiscal 2025, compania raportează un singur segment, cel al științelor vieții, după ce segmentul Infrastructură nu a mai generat venituri și nu mai este gestionat ca segment distinct 1. Veniturile provin în principal din vânzarea de formulări fabricate ca produse marca albă, iar în iunie 2026 compania a anunțat și o versiune beta a platformei AHA, în timp ce MINT-AD, platformă de inteligență artificială pentru stratificarea riscului, rămâne în dezvoltare și nu este aprobată ca dispozitiv de diagnostic 2.
Segmente
Științele vieții
Acesta este singurul segment raportat și include dezvoltarea IGC-AD1, a cercetării preclinice și a platformei AI, precum și vânzările de formulări marca albă, care au ajuns la 1,271 milioane USD în exercițiul fiscal 2025 1. Compania a menționat că veniturile din marca albă ar putea să nu mai crească, pe măsură ce resursele sunt alocate programelor farmaceutice de bază 1.
Platforma MINT-AD și AHA
Aceasta este o platformă de inteligență artificială pentru sprijinirea deciziilor clinice în boala Alzheimer, concepută să reducă diagnosticarea întârziată în îngrijirea primară 2. Este încă în dezvoltare, iar eficiența sa depinde de validarea în lumea reală, care nu a fost finalizată 2.
Piața în context
Piața terapiilor pentru agitație este limitată, deoarece există o singură terapie farmacologică aprobată de FDA pentru această indicație 1. Studiile arată că agitația poate afecta până la 80% dintre pacienți, ceea ce susține interesul pentru tratamente eficiente, dar rezultatele finale ale studiului CALMA rămân incerte 1.
Tendințe
- Creșterea populației vârstnicevânt din spate
Numărul pacienților cu Alzheimer crește odată cu îmbătrânirea populației, ceea ce ar putea extinde cererea pentru terapii care tratează agitația și diagnosticul precoce 1. Acest factor ar putea sprijini cererea pe termen lung, dacă compania reușește să aducă produse pe piață 1.
- Interes pentru diagnosticul precocevânt din spate
Decalajul de diagnostic în primara îngrijire creează interes pentru instrumente accesibile, non-invazive, precum MINT-AD, dacă validarea clinică va confirma utilitatea lor 2. Un succes ar putea deschide piețe noi, dar încă nu există date care să confirme performanța 2.
- Reglementarea canabinoidelorvânt din față
Statutul canabinoidelor în temeiul legii federale privind substanțele controlate poate îngreuna autorizarea produselor farmaceutice și atragerea capitalului, iar schimbările de politică ar putea afecta dezvoltarea 1. Compania arată că a fost etichetată greșit drept companie din industria canabisului, ceea ce îi limitează accesul la bănci 1.
- Costurile și finanțarea studiilor clinicemixt
Compania a redus costurile per pacient la aproximativ 70 mii USD, sub media industriei, ceea ce ar putea prelungi pista de finanțare dacă eficiența se menține 1. Totuși, studiile clinice rămân costisitoare și dificil de finalizat la timp, iar finanțarea prin acțiuni diluează acționarii existenți 1.
Poziția concurențială
Compania se află în competiție cu producătorii de terapii aprobate pentru agitație, precum Brexpiprazole, despre care compania afirmă că arată separarea de placebo abia în săptămâna a șasea 1. Diferența de rapiditate a efectului este însă o comparație încrucișată între studii, care trebuie interpretată cu prudență 1.
În domeniul diagnosticului și al inteligenței artificiale, compania concurează cu alte platforme și cu metode consacrate precum tomografia cu emisie de pozitroni, care sunt însă costisitoare și disponibile mai ales în clinici de neurologie 2. Nu există în sursele analizate o listă completă a concurenților cotați la bursă.
- Brexpiprazole (terapie aprobată)
Terapie aprobată pentru agitația din demența asociată bolii Alzheimer, citată de companie ca referință pentru comparații, cu observații că efectul său apare mai târziu 1.
- Furnizori de tomografie PET
Tehnologia de imagistică cerebrală folosită în clinicile de neurologie, pe care platforma companiei o ar putea înlocui parțial în primară 2.
- Furnizori de platforme AI pentru sănătate
Companii care dezvoltă instrumente de analiză a datelor medicale, în aceeași arie cu platforma MINT-AD și AHA 2.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)22 oct. 2026
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent14 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 iul. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent20 apr. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 mar. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 mar. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 ian. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-03-31 · SEC / IGC Pharma, Inc. · 27 iun. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / IGC Pharma, Inc. · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / IGC Pharma, Inc. · 15 iul. 2011
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.