olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Immatics N.V. IMTX
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Immatics N.V. este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic, specializată în imunoterapii direcționate împotriva proteinei PRAME, prezentă în peste 50 de tipuri de cancer. Compania pregătește primul său produs pe piață, anzu-cel, pentru melanomul avansat din SUA, cu lansare estimată în a doua jumătate a anului 2027 dacă aprobarea se obține, în timp ce veniturile din colaborări au scăzut în 2025 față de anul precedent, iar pierderea netă a atins 196.447 mii EUR.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Immatics N.V. (IMTX) costa 7,06 USD (−1,94 % într-o zi), cu beta 1,38, interval pe 52 de săptămâni 6,73–11,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2024): profit net de 40,8 mil USD, EPS diluat 0,38 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 6,78 – 7,73
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 13,1 %
- SMA 50 / 200
- 8,21 / 9,58
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,27 / -0,32
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,0 % | −2,3 % | −4,6 pp | — |
| 3 luni | −21,7 % | −0,8 % | −21,0 pp | — |
| 6 luni | −36,6 % | +4,7 % | −41,4 pp | — |
| De la început de an | −32,8 % | +10,2 % | −42,9 pp | — |
| 1 an | −30,7 % | +10,3 % | −41,0 pp | −4,1 % |
| 3 ani | −26,5 % | +73,0 % | −99,6 pp | +6,4 % |
| 5 ani | −46,4 % | +61,8 % | −108,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2024 · 31 dec. 2024
Situații trimestriale · EUR
| Exercițiu | Q1 '20 | Q2 '20 | Q1 '24 | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | — | — | -1,7 mil | -17,9 mil | -2,4 mil | 43,3 mil |
| Profit net | — | — | -2,2 mil | -18,0 mil | -5,3 mil | 40,8 mil |
| EPS diluat | — | — | -0,03 | -0,17 | -0,08 | 0,38 ≈ |
| Flux de numerar operațional | -11,5 mil | -16,3 mil ≈ | -32,6 mil | -33,2 mil ≈ | -33,7 mil ≈ | -58,5 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -31,4 mil | -31,6 mil | -211,3 mil | -93,3 mil | 27,7 mil | -94,6 mil | 15,2 mil | -196,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −441,7 % | indisponibil | −1.390,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -4,40 | -1,48 | 0,40 | -1,18 | 0,14 | -1,61 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −395,0 % | indisponibil | −1.250,0 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 20,3 mil | 68,8 mil | -88,1 mil | -89,9 mil | 94,4 mil | -12,6 mil | -174,3 mil | -183,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 345,9 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 484,1 mil EUR
- Active totale
- 562,3 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 11,72x
- ROE
- -37,1 %
- ROA
- -31,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 67,1 mil | 87,6 mil | 106,8 mil | 118,7 mil | 148,1 mil | 183,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -69,7 mil | -86,3 mil | 30,0 mil | -101,7 mil | -38,6 mil | -182,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,1 mil | -1,7 mil | 8,3 mil | 7,0 mil | 1,3 mil | 36,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -211,8 mil | -93,3 mil | 42,0 mil | -97,0 mil | 21,3 mil | -198,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit net | -211,3 mil | -93,3 mil | 27,7 mil | -94,6 mil | 15,2 mil | -196,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,40 | -1,48 | 0,40 | -1,18 | 0,14 | -1,61 | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 48,0 mil | 62,9 mil | 68,8 mil | 80,5 mil | 106,8 mil | 122,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
- 2023
- 80,5 mil
- 2024
- 106,8 mil
- 2025
- 122,3 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 207,5 mil | 133,0 mil | 148,5 mil | 218,5 mil | 236,7 mil | 345,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Active curente | 239,0 mil | 152,2 mil | 377,2 mil | 449,4 mil | 629,6 mil | 504,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 7,9 mil | 10,5 mil | 13,5 mil | 43,7 mil | 50,4 mil | 42,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 914,0 mii | 1,3 mil | 1,6 mil | 1,5 mil | 1,6 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Active totale | 254,6 mil | 174,6 mil | 407,8 mil | 510,0 mil | 696,1 mil | 562,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 77,5 mil | 95,1 mil | 106,5 mil | 156,6 mil | 68,0 mil | 43,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 167,3 mil | — | 204,5 mil | 292,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Capital propriu | 87,4 mil | 24,1 mil | 203,4 mil | 217,6 mil | 574,8 mil | 484,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 62,9 mil | 62,9 mil | 76,7 mil | 84,7 mil | 121,6 mil | 134,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
- 2023
- 1,5 mil
- 2024
- 1,6 mil
- 2025
- 1,6 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
- 2023
- 84,7 mil
- 2024
- 121,6 mil
- 2025
- 134,1 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -80,7 mil | -84,7 mil | 100,1 mil | 18,2 mil | -158,0 mil | -176,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,4 mil | 5,1 mil | 5,7 mil | 30,8 mil | 16,3 mil | 6,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -88,1 mil ≈ | -89,9 mil ≈ | 94,4 mil ≈ | -12,6 mil ≈ | -174,3 mil ≈ | -183,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -15,9 mil | 7,5 mil | -209,8 mil | -31,4 mil | -152,4 mil | 204,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 207,9 mil | -2,6 mil | 123,7 mil | 84,5 mil | 319,7 mil | 97,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 18,2 mil
- 2024
- -158,0 mil
- 2025
- -176,6 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
- 2023
- -31,4 mil
- 2024
- -152,4 mil
- 2025
- 204,8 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -5,0x | 0 (pe interval fix) | 60 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 11,7x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Immatics N.V. (IMTX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -37,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 11,7x
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -5,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 251,6 mld | 28,9 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +35 % / +73 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 211,3 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +35 % / +122 % |
| MRNAModerna, Inc. | 88,2 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +750 % / +184 % |
| ARGXArgenx Se | 54,1 mld | 44,7 | 20,2 % | — | +254,4 % | −4 % / +94 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 40,3 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +142 % / +707 % |
| BIIBBiogen Inc. | 36,8 mld | 106,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +37 % / +6 % |
| MESOMesoblast Limited | 18,9 mld | — | -19,0 % | -593,9 % | +191,4 % | −16 % / +435 % |
| EXELExelixis, Inc. | 17,1 mld | 21,0 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +59 % / +222 % |
| NBIXNeurocrine Biosciences, Inc. | 14,7 mld | 21,6 | 20,4 % | 19,0 % | +21,4 % | −4 % / +25 % |
| CGONCG Oncology, Inc. | 5,5 mld | — | -26,4 % | -3.602,7 % | +254,7 % | +38 % / indisponibil |
| CRSPCrispr Therapeutics AG | 4,8 mld | — | -25,6 % | -1.812,1 % | −90,6 % | −7 % / −25 % |
| RLAYRelay Therapeutics, Inc. | 3,8 mld | — | -36,8 % | -2.763,6 % | +53,4 % | +118 % / +118 % |
| IOVAIovance Biotherapeutics, Inc. | 3,6 mld | — | -40,4 % | -89,1 % | +60,6 % | +225 % / +32 % |
| VCELVericel Corporation | 2,1 mld | 95,9 | 7,2 % | 7,9 % | +16,5 % | +1 % / +14 % |
| MAZEMaze Therapeutics, Inc. | 1,7 mld | — | -37,3 % | -5.343,6 % | indisponibil | −20 % / indisponibil |
| NVAXNovavax Inc | 1,6 mld | — | — | -59,9 % | +64,7 % | +35 % / +73 % |
| FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc. | 566,0 mil | — | -43,3 % | -194,7 % | +230.194,6 % | −2 % / −11 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 378,0 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | +1 % / −67 % |
| FENCFennec Pharmaceuticals Inc. | 369,6 mil | — | -18,6 % | -5,5 % | −6,1 % | +29 % / +23 % |
| XFORX4 Pharmaceuticals, Inc | 332,1 mil | — | -113,1 % | -1.040,1 % | +150,0 % | −8 % / −86 % |
| IPSCCentury Therapeutics, Inc. | 268,0 mil | — | -49,7 % | -100,6 % | +1.556,8 % | +172 % / +8 % |
| LCTXLineage Cell Therapeutics, Inc. | 255,4 mil | — | -59,0 % | -246,6 % | +53,2 % | −43 % / +3 % |
| LXEOLexeo Therapeutics, Inc. | 251,1 mil | — | -46,8 % | — | indisponibil | −69 % / −76 % |
| OCGNOcugen, Inc. | 245,8 mil | — | — | -1.786,3 % | +8,8 % | −42 % / +87 % |
| ALECAlector, Inc. | 240,1 mil | — | -385,1 % | -850,1 % | −79,1 % | +62 % / −60 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IMTX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 oct. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (26 aug. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (02 iun. 2026).
Pe scurt
Immatics N.V. este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic, specializată în imunoterapii direcționate împotriva proteinei PRAME, prezentă în peste 50 de tipuri de cancer. Compania pregătește primul său produs pe piață, anzu-cel, pentru melanomul avansat din SUA, cu lansare estimată în a doua jumătate a anului 2027 dacă aprobarea se obține, în timp ce veniturile din colaborări au scăzut în 2025 față de anul precedent, iar pierderea netă a atins 196.447 mii EUR 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în direcționarea PRAME, cu cel mai larg portofoliu de indicații și modalități din domeniu, susținut de o platformă științifică proprie 1.
- Capacitate de fabricație internă și GMP proprie, ce permite un timp de livrare scurt și control sporit al procesului 1.
- Colaborări cu parteneri importanți, care aduc plăți în avans și potențiale milestone-uri fără diluare directă 1.
Puncte slabe
- Pierderi operaționale repetate și lipsa unor venituri din vânzări de produse, ceea ce face dificilă atingerea profitabilității 1.
- Dependență de capital extern și de condiții de piață, cu riscul ca finanțarea suplimentară să fie diluativă sau restrictivă 1.
- Costuri ridicate ale studiilor clinice și ale fabricării personalizate, care pot depăși estimările inițiale 1.
Oportunități
- Extinderea anzu-cel și a IMA203CD8 către multiple cancere solide ar putea crește considerabil populația țintă 1.
- Mutarea IMA402 în linii de tratament mai timpurii ar putea deschide o piață mai largă 1.
- Valorificarea colaborărilor strategice ar putea aduce capital nediluativ prin plăți și royalty-uri 1.
Riscuri
- Pierderi operaționale persistenteridicat
Compania nu se așteaptă să genereze venituri semnificative din comercializare timp de mai mulți ani și ar putea să nu atingă vreodată profitabilitatea 1.
- Necesar de capital suplimentarridicat
Fără o sursă externă angajată de fonduri, finanțarea ar putea fi obținută în condiții nefavorabile, cu diluarea acționarilor existenți 1.
- Riscuri ale studiilor cliniceridicat
Eșecul, întârzierea sau suspendarea unor studii clinice ar putea modifica calendarul de aprobare și costurile programelor 1.
- Dependența de terți pentru fabricațiemediu
Producția produselor candidate depinde de furnizori externi, ceea ce ar putea afecta calitatea sau disponibilitatea produsului 1.
- Expunerea la cursul valutarscăzut
Fluctuațiile euro față de dolarul american ar putea afecta rezultatele financiare raportate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă anzu-cel obține aprobare în SUA, compania ar putea deveni primul produs PRAME pe piață, cu un portofoliu larg care acoperă mai multe tipuri de cancer 1.
- Rata de răspuns confirmată raportată în studiul de fază 1b ar putea susține o poziție competitivă în melanomul avansat 1.
- Colaborările cu parteneri mari ar putea aduce plăți și milestone-uri care să reducă presiunea asupra capitalului propriu 1.
Ce ar strica teza
- Compania nu are încă niciun produs aprobat, iar veniturile din colaborări au scăzut în 2025, ceea ce ar putea prelungi perioada de pierderi 1.
- Necesarul de finanțare ar putea duce la emisiuni de acțiuni sau împrumuturi cu condiții restrictive, afectând acționarii existenți 1.
- Studiile de fază 3 și reglementările ar putea întârzia lansarea, iar concurența ar putea ajunge mai devreme pe piață 1.
De urmărit
- Depunerea cererii BLA pentru anzu-cel1H 2027
- Rezultatele intermediare și finale din studiul SUPRAME faza 32026
- Actualizarea datelor din studiul IMA402 și stabilirea dozei RP2D2H 2026
- Evoluția veniturilor din colaborări și a plăților de milestonenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 oct. 2026), 6-K (23 oct. 2026), 6-K (26 aug. 2026), 6-K (18 aug. 2026), 6-K (18 iun. 2026), 6-K (02 iun. 2026).
Afacerea
Immatics N.V. (olandeză, cu sediul în Amsterdam și birouri operaționale în Tübingen și Stafford, Texas) se definește drept un lider global în direcționarea precisă a PRAME, o țintă intracelulară pe care terapiile cu receptori TCR ale companiei o pot atinge, spre deosebire de anticorpii clasici și de terapiile CAR-T 1. Compania nu are încă niciun produs aprobat pentru vânzare și și-a finanțat operațiunile în principal prin finanțare de capital și plăți de la partenerii de colaborare, cumulând 1,6 miliarde EUR încasați până la finalul anului 2025 1. Strategia urmărește transformarea Immatics într-o companie biofarmaceutică integrată, capabilă să dezvolte, producă și comercializeze imunoterapii PRAME 1.
Activitatea de cercetare-dezvoltare este concentrată pe patru direcții: anzu-cel, IMA203CD8, IMA402 și valorificarea colaborărilor strategice 1. Veniturile companiei provin exclusiv din acorduri de colaborare, precum cele cu Moderna și BMS, și nu din vânzări de produse farmaceutice 1. Cheltuielile de cercetare-dezvoltare au crescut la 183.832 mii EUR în 2025, comparativ cu 148.079 mii EUR în 2024, iar pierderile acumulate, de 786,0 milioane EUR la 31 decembrie 2025, indică o dependență de finanțare suplimentară 1.
Compania a anunțat ca obiective apropiate depunerea cererii de licență biologică (BLA) pentru anzu-cel în prima jumătate a anului 2027, precum și actualizări de date din studiul de fază 3 SUPRAME în 2026 1. Dacă aceste etape se realizează conform calendarului, ar putea fi primul produs PRAME al companiei intrat pe piață 1.
Segmente
Anzu-cel (IMA203), celulă T PRAME
Anzu-cel este produsul principal, o terapie celulară de o singură infuzie, destinată melanomului avansat în linia a doua sau ulterioară și melanomului uveal metastatic; rata de răspuns confirmată din studiul de fază 1b este de 56%, iar populația țintă din SUA și EU5 include aproximativ 9.000 de pacienți 1.
IMA402, bispecific off-the-shelf
IMA402 este un angajator bispecific TCER, cu timp de înjumătățire prelungit și administrare repetată, care ar putea fi utilizat în linii de tratament mai timpurii, inclusiv în combinație cu inhibitori ai punctului de control imunitar 1.
IMA203CD8 (GEN2)
IMA203CD8 este a doua generație de terapie celulară PRAME, concepută pentru extinderea către mai multe cancere solide avansate dincolo de melanom, cu accent inițial pe cancerele ginecologice 1.
Piața în context
Compania estimează că abordarea PRAME ar putea viza aproximativ 230.000 de pacienți pe an în SUA și EU5, iar pentru primele indicații ale anzu-cel populația este de circa 9.000 de pacienți, din care circa 4.300 în SUA 1. Piața de imunoterapie celulară și bispecifică pentru tumori solide rămâne însă în stadiu incipient, iar accesul comercial depinde de aprobările de reglementare și de succesul studiilor clinice 1.
Veniturile din colaborări au scăzut la 48.266 mii EUR în 2025, de la 155.835 mii EUR în 2024, reflectând în principal diminuarea plăților de la BMS și Moderna, ceea ce indică o dependență de noi milestone-uri și de plățile partenerilor 1.
Tendințe
- Interes crescut pentru terapiile celulare și bispecifice în cancervânt din spate
Dezvoltarea de terapii care vizează ținte intracelulare, inaccesibile anticorpilor clasici, creează un spațiu terapeutic nou pentru tumorile solide 1.
- Complexitatea fabricării personalizatevânt din față
Terapiile celulare sunt fabricate individual pentru fiecare pacient, ceea ce ridică costuri și provocări logistice pe măsură ce programele trec în faza comercială 1.
- Dependența de parteneri și de finanțare externămixt
Veniturile depind de colaborări și de plăți condiționate de milestone-uri, iar necesarul de capital suplimentar poate fi acoperit prin diluare sau condiții restrictive 1.
- Expunerea valutarămixt
Raportarea se face în euro, iar fluctuațiile față de dolarul american pot afecta rezultatele, deoarece o parte semnificativă a activității este legată de SUA 1.
Poziția concurențială
Immatics operează într-un domeniu competitiv, unde alte companii și abordări terapeutice, inclusiv terapiile TIL și alte terapii celulare, pot ajunge la piață înaintea sau mai eficient decât produsele companiei 1.
Diferențierea propusă de companie constă în fabricarea rapidă, în tratamentul de o singură infuzie și în toleranța favorabilă, însă avantajele clinice trebuie confirmate în studiile de fază 3 1.
- Bristol Myers SquibbBMY
Partener de colaborare care a contribuit la veniturile companiei în anii precedenți, având și propriile programe de imunoterapie oncologică 1.
- Genmab
Partener din Danemarca care a contribuit cu venituri din colaborare în 2024, activ în dezvoltarea de terapii oncologice 1.
- Producătorii de terapii TIL
Companii care dezvoltă terapii cu limfocite infiltrante tumoral, considerate de Immatics drept alternativă terapeutică pentru tumorile solide 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Immatics Presents Clinical Activity of IMA402 PRAME Bispecific and IMA203CD8 PRAME Cell Therapy across Advanced Solid Tumors in Two Oral Presentations at 2026 ESMO Annual MeetingSurge — GDELT DOC · 24 oct. 2026 · RO
- Immatics and 4 More Stocks See Action From Activist InvestorsYahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 24 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 26 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)21 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Immatics N.V. · 05 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.