olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Kalaris Therapeutics, Inc. KLRS
Biological Products, (No Diagnostic Substances) · SIC 2836 · Verticală: Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836)
Kalaris Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic care dezvoltă TH103, un anti-VEGF cu retenție intraoculară extinsă, destinat tratamentului bolilor retiniene exudative și neovasculare. Compania se află în faza Phase 1b/2 pentru degenerescența maculară legată de vârstă neovasculară (nAMD), iar datele preliminare sunt așteptate în prima jumătate a anului 2027. Compania nu are încă produse aprobate și depinde de finanțare suplimentară, pe care resursele actuale ar putea să nu o acopere dincolo de sfârșitul anului 2027.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Kalaris Therapeutics, Inc. (KLRS) costa 2,03 USD (−4,69 % într-o zi), cu capitalizare 48,3 mil USD, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 1,80–10,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -11,5 mil USD, EPS diluat -0,48 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,62 – 2,72
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 50,8 %
- SMA 50 / 200
- 2,97 / 5,44
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,28 / -0,33
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −29,8 % | −0,9 % | −28,8 pp | — |
| 3 luni | −42,2 % | +1,2 % | −43,4 pp | — |
| 6 luni | −62,8 % | +4,8 % | −67,7 pp | — |
| De la început de an | −75,9 % | +10,7 % | −86,7 pp | — |
| 1 an | −57,2 % | +11,1 % | −68,3 pp | −7,9 % |
| 3 ani | −94,1 % | +80,7 % | −174,9 pp | +1,4 % |
| 5 ani | −99,6 % | +64,6 % | −164,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 36,0 mil | 3,9 mil | 6,0 mil | 8,4 mil | 9,1 mil | 7,2 mil | 7,6 mil | 9,0 mil |
| Profit operațional | -37,8 mil | -7,1 mil | -10,4 mil | -12,3 mil | -12,7 mil | -10,8 mil | -11,8 mil | -12,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 815,0 mii | 1,3 mil | 1,4 mil | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Profit net | -38,1 mil | -22,0 mil | -10,2 mil | -11,4 mil | -11,9 mil | -10,0 mil | -10,9 mil | -11,5 mil |
| EPS diluat | -28,16 | -16,28 ≈ | -2,52 | -0,61 | -0,64 | -0,52 ≈ | -0,46 | -0,48 |
| Flux de numerar operațional | -4,3 mil ≈ | -7,9 mil | -7,4 mil | -12,5 mil ≈ | -11,3 mil ≈ | -7,1 mil | -11,6 mil | -11,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | — | — | — | 17,0 mii | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 165,0 mii | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -23,8 mil | -69,8 mil | -172,0 mil | -168,7 mil | -190,4 mil | -69,2 mil | -43,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -2,74 | -2,20 | -42,09 | -51,77 | -2,85 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -14.447,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -20,5 mil | -61,0 mil | -106,3 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -38,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 98,1 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 78,8 mil USD
- Active totale
- 121,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 12,23x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -67,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 49,7 mil | 120,7 mil | 118,9 mil | 133,1 mil | 45,0 mil | 30,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -71,3 mil | -169,8 mil | -171,2 mil | -199,9 mil | -51,7 mil | -46,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 73,0 mii | 189,0 mii | 723,0 mii | 398,0 mii | — | — | SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat |
| EBITDA | -71,2 mil ≈ | -169,6 mil ≈ | -170,5 mil ≈ | -199,5 mil ≈ | — | — | SEC (XBRL)· 15 mar. 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | — | — | 2,7 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -69,8 mil | -171,0 mil | -169,0 mil | -190,5 mil | -69,2 mil | -43,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 1,0 mil | -265,0 mii | -126,0 mii | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Profit net | -69,8 mil | -172,0 mil | -168,7 mil | -190,4 mil | -69,2 mil | -43,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -2,74 | -2,20 | -42,09 | -51,77 | -2,85 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 62,8 mil | 76,7 mil | 4,5 mil | 1,3 mil | 15,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 4,5 mil
- 2024
- 1,3 mil
- 2025
- 15,3 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 122,7 mil | 201,7 mil | 106,1 mil | 90,1 mil | 1,6 mil | 98,1 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Active curente | 361,3 mil | 253,3 mil | 243,1 mil | 187,6 mil | 2,6 mil | 118,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 812,0 mii | 1,5 mil | 930,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat |
| Active totale | 370,8 mil | 286,6 mil | 277,1 mil | 190,8 mil | 6,2 mil | 121,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 963,0 mii | 8,4 mil | 3,0 mil | 6,8 mil | 1,6 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 12,3 mil | 37,9 mil | 24,3 mil | 28,4 mil | 24,7 mil | 9,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 17,8 mil | 61,3 mil | 52,6 mil | 45,0 mil | 56,8 mil | 42,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 353,1 mil † | 225,3 mil † | 224,5 mil † | -45,0 mil † | -96,6 mil † | 78,8 mil † | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -60,8 mil | -106,3 mil | -142,1 mil | -124,5 mil | -20,7 mil | -38,4 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 235,0 mii | 26,0 mii | — | — | — | 200,0 mii | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -61,0 mil ≈ | -106,3 mil ≈ | — | — | — | -38,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -169,5 mil | 186,0 mil | -80,5 mil | 38,0 mil | 95,0 mil | -19,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 292,0 mil | 232,0 mii | 127,0 mil | 70,5 mil | 19,1 mil | 155,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -124,5 mil
- 2024
- -20,7 mil
- 2025
- -38,4 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
- 2023
- 38,0 mil
- 2024
- 95,0 mil
- 2025
- -19,7 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 48,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 11,0x | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -85,3 % | 0 (pe interval fix) | 67 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
KALARIS THERAPEUTICS, INC. (KLRS). Ultimul exercițiu complet: 2019; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -79,9 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 11,0x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -85,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Biological Products, (No Diagnostic Substances) (SIC 2836) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMGNAmgen Inc. | 251,9 mld | 28,9 | 91,5 % | 23,0 % | +10,0 % | +56 % / +82 % |
| GILDGilead Sciences, Inc. | 211,7 mld | — | -22,3 % | -12,5 % | +2,4 % | +42 % / +117 % |
| MRNAModerna, Inc. | 88,5 mld | — | -39,0 % | -141,4 % | −39,9 % | +716 % / +192 % |
| RVMDRevolution Medicines, Inc. | 41,0 mld | — | -79,1 % | — | indisponibil | +225 % / +866 % |
| BIIBBiogen Inc. | 37,5 mld | 108,4 | 1,9 % | 3,4 % | +2,2 % | +64 % / +7 % |
| EXELExelixis, Inc. | 16,9 mld | 20,7 | 44,3 % | 35,5 % | +7,0 % | +79 % / +237 % |
| KRYSKrystal Biotech, Inc. | 9,8 mld | 41,7 | 20,1 % | 54,8 % | +33,9 % | +68 % / +184 % |
| BCRXBiocryst Pharmaceuticals, Inc. | 2,2 mld | — | — | -40,9 % | +94,1 % | +16 % / +54 % |
| NVAXNovavax Inc | 1,7 mld | — | — | -59,9 % | +64,7 % | +20 % / +51 % |
| EVAXEvaxion A | 1,2 mld | — | -100,2 % | -102,4 % | +125,1 % | −49 % / −95 % |
| GLUEMonte Rosa Therapeutics, Inc. | 918,0 mil | — | -42,7 % | -560,9 % | +63,5 % | −16 % / +216 % |
| SLDBSolid Biosciences Inc. | 664,8 mil | — | -65,5 % | — | −40,6 % | +15 % / +178 % |
| FDMT4D Molecular Therapeutics, Inc. | 592,4 mil | — | -43,3 % | -194,7 % | +230.194,6 % | +3 % / +11 % |
| CCCCC4 Therapeutics, Inc. | 414,6 mil | — | -48,1 % | -289,4 % | +1,0 % | +29 % / +126 % |
| EDITEditas Medicine, Inc. | 410,1 mil | — | -118,8 % | -157,3 % | +25,4 % | −13 % / −60 % |
| ALLOAllogene Therapeutics, Inc. | 407,7 mil | — | -42,4 % | -3.566,7 % | −100,0 % | −5 % / −58 % |
| AUTLAutolus Therapeutics plc | 404,6 mil | — | -133,0 % | -238,7 % | +644,9 % | −2 % / −46 % |
| IPSCCentury Therapeutics, Inc. | 266,2 mil | — | -49,7 % | -100,6 % | +1.556,8 % | +152 % / −4 % |
| PLXProtalix BioTherapeutics, Inc. | 208,7 mil | 11,2 | 31,2 % | 23,5 % | −1,2 % | +9 % / +55 % |
| CGENCompugen Ltd | 187,2 mil | 5,2 | 44,8 % | 48,6 % | +161,1 % | +12 % / +161 % |
| TARAProtara Therapeutics, Inc. | 146,6 mil | — | -45,8 % | — | indisponibil | −52 % / +99 % |
| CHRSCoherus Oncology, Inc. | 128,2 mil | — | -146,3 % | -259,4 % | +59,8 % | −51 % / −75 % |
| ARMPArmata Pharmaceuticals, Inc. | 122,0 mil | — | — | — | indisponibil | −33 % / +46 % |
| LENZLenz Therapeutics, Inc. | 95,8 mil | — | -59,2 % | -586,7 % | indisponibil | −90 % / −83 % |
| ATRAAtara Biotherapeutics, Inc. | 80,4 mil | — | — | -269,4 % | −6,3 % | −46 % / −75 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KLRS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kalaris Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic care dezvoltă TH103, un anti-VEGF cu retenție intraoculară extinsă, destinat tratamentului bolilor retiniene exudative și neovasculare. Compania se află în faza Phase 1b/2 pentru degenerescența maculară legată de vârstă neovasculară (nAMD), iar datele preliminare sunt așteptate în prima jumătate a anului 2027 23. Compania nu are încă produse aprobate și depinde de finanțare suplimentară, pe care resursele actuale ar putea să nu o acopere dincolo de sfârșitul anului 2027 2.
SWOT
Puncte tari
- Fundamentul științific este legat de cercetătorul care a contribuit la descoperirea VEGF, iar echipa include experți cu experiență în anti-VEGF aprobate 1.
- Datele Phase 1a sugerează retenție intraoculară extinsă și un profil de siguranță acceptabil, iar cele mai recente date au confirmat aceste tendințe 23.
- Compania și-a întărit conducerea prin numirea unui director financiar cu experiență în capitalul biotehnologic 3.
Puncte slabe
- Compania nu are produse aprobate și nu a generat venituri din vânzări, fiind dependentă de un singur produs candidat 1.
- Pierderile nete continue și nevoia de finanțare suplimentară creează presiune asupra bilanțului 12.
- Compania nu are facilități proprii de producție și depinde de furnizori externi pentru fabricarea TH103 12.
Oportunități
- Dacă datele Phase 1b/2 ar fi favorabile, extinderea către alte boli retiniene ar putea deschide piețe suplimentare 13.
- O reducere a numărului de injecții ar putea fi un avantaj competitiv în raport cu terapiile existente 1.
- Parteneriatele sau licențierea ar putea oferi resurse suplimentare dacă ar apărea condiții favorabile 1.
Amenințări
- Concurența din partea agenților anti-VEGF deja aprobați și a biosimilarelor ar putea limita adoptarea TH103 1.
- Eșecul în studiile clinice sau întârzierile ar putea afecta grav calendarul și valoarea companiei 12.
- Dacă finanțarea nu ar fi disponibilă la termeni acceptabili, compania ar putea fi nevoită să reducă programele de dezvoltare 2.
Riscuri
- Lipsa venituluiridicat
Compania nu are produse aprobate și nu a generat venituri din vânzări, iar profitabilitatea ar putea să nu fie atinsă niciodată 1.
- Dependența de TH103ridicat
Întreaga strategie depinde de succesul unui singur produs candidat, iar eșecul său ar afecta direct valoarea companiei 1.
- Necesar de finanțareridicat
Resursele curente ar putea acoperi operațiunile doar până la sfârșitul anului 2027, iar finanțarea suplimentară ar putea fi dificil de obținut 12.
- Calitatea producțieimediu
Episoade de inflamație intraoculară au fost legate de impurități în materialul biologic, iar procesele de purificare au fost modificate 12.
- Dependența de furnizorimediu
Producția și studiile clinice depind de CDMO și CRO externe, ceea ce ar putea genera întârzieri 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă datele Phase 1b/2 ar confirma retenția extinsă și un profil de siguranță bun, TH103 ar putea deveni o opțiune diferențiată într-o piață mare și cu nevoi nesatisfăcute 12.
- Rezultatele preclinice și datele Phase 1a au arătat un avantaj față de aflibercept, ceea ce ar putea susține o strategie de dezvoltare mai amplă 12.
- Echipa de conducere și consiliul de administrație includ experți din anti-VEGF aprobate, ceea ce ar putea accelera execuția 13.
Ce ar strica teza
- Pierderile continue și nevoia de capital ar putea duce la diluare sau la reducerea programelor, dacă finanțarea nu ar fi disponibilă 12.
- Datele clinice sunt încă timpurii, iar eșecul în studiile Phase 1b/2 sau Phase 3 ar putea anula ipotezele actuale 12.
- Concurența din partea aflibercept și a altor agenți consacrați ar putea limita penetrarea pieței, chiar dacă TH103 ar avea avantaje 1.
De urmărit
- Date preliminare din studiul Phase 1b/2 TH103 în nAMDprima jumătate a 2027
- Inițierea studiilor Phase 3 pentru nAMDsfârșitul anului 2027
- Nivelul cash-ului și necesarul de finanțare suplimentarăQ4 2027
- Rezultatele trimestriale privind R&D și pierderea netăQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Kalaris este o companie clinică de biofarmaceutice concentrată pe tratamente pentru boli retiniene frecvente cu nevoi medicale majore nesatisfăcute 1. Lider de produs este TH103, o proteină de fuziune umanizată care funcționează ca o capcană VEGF și are afinitate ridicată atât pentru VEGF, cât și pentru heparan sulfat proteoglicani din ochi, ceea ce ar putea extinde retenția intraoculară 1. Compania nu are venituri din vânzări de produse și nu deține facilități proprii de producție, bazându-se pe CDMO și CRO externe 12.
Compania a fost formată prin fuziunea din martie 2025 cu AlloVir, care a fost redenumită Kalaris Therapeutics, Inc. 1. Istoricul științific este legat de dr. Napoleone Ferrara, cercetător al VEGF, a cărui lucrare a stat la baza unor terapii anti-VEGF deja aprobate 1. Activitatea clinică a inclus un studiu Phase 1a cu doză unică, urmat de un studiu Phase 1b/2 cu doze multiple 12.
Din punct de vedere financiar, pierderea netă a fost de 43.4 milioane USD în 2025, iar la 30 iunie 2026 deficitul acumulat ajunsese la 182.4 milioane USD 12. Rezultatele trimestrului al doilea din 2026 arată o cheltuială R&D de 9.0 milioane USD și o pierdere netă de 11.5 milioane USD 3.
Segmente
TH103 pentru nAMD
Programul principal vizează degenerescența maculară legată de vârstă neovasculară, unde studiul Phase 1b/2 MAD evaluează până la patru doze lunare de încărcare, cu un plan de extindere a grupului de până la 80 de pacienți 2. Compania a raportat date Phase 1a extinse, cu îmbunătățiri ale BCVA și ale parametrilor OCT, precum și dinamică favorabilă a retratamentului 2.
Extinderea către alte boli retiniene
Compania intenționează să extindă TH103 la edemul macular diabetic, retinopatia diabetică și ocluzia venei retiniene, dacă datele din nAMD ar fi favorabile și discuțiile cu autoritățile de reglementare ar confirma calea spre Phase 3 12.
Platforma de descoperire și parteneriate
Compania ar putea identifica sau achiziționa tehnologii suplimentare, însă nu are încă un produs comercial și nu a stabilit o structură de vânzări 1.
Piața în context
Piața anti-VEGF pentru bolile retiniene exudative și neovasculare a fost estimată la aproximativ 15 miliarde USD în 2024, cu produse precum Eylea, Vabysmo și Lucentis 1. Nevoia nesatisfăcută rămâne pentru un agent cu acțiune mai lungă, care să reducă sarcina tratamentului, iar nAMD afectează aproximativ 1.6 milioane de adulți în Statele Unite 1.
Sarcina tratamentului, legată de vizitele frecvente la clinică, ar putea sprijini cererea pentru terapii cu intervale mai lungi, dacă datele clinice ar confirma acest avantaj 1.
Tendințe
- Presiunea pe sarcina tratamentuluivânt din spate
Pacienții cu boli retiniene se confruntă cu vizite frecvente, ceea ce ar putea favoriza terapiile cu retenție mai lungă, dacă acest avantaj s-ar confirma în studii 1.
- Costul capitaluluivânt din față
Volatilitatea piețelor de capital și inflația ar putea crește costul finanțării pentru companiile în stadiu clinic 1.
- Tarifele comercialemixt
Măsurile tarifare din 2025 introduc incertitudine în costurile materialelor și lanțurile de aprovizionare, deși compania nu a observat impact direct până acum 1.
- Biosimilare anti-VEGFvânt din față
Apariția unor biosimilare, precum Pavblu, ar putea reduce prețurile din categorie și ar putea influența acceptarea unei noi molecule 1.
Poziția concurențială
Aflibercept este actualul agent anti-VEGF cu cea mai mare cotă de piață, iar Kalaris îl compară direct cu TH103 în studii preclinice 1. Alți competitori includ ranibizumab, faricimab, brolucizumab și biosimilarul Pavblu 1.
Avantajul de diferențiere al TH103 ar putea fi durata de acțiune și numărul mai mic de injecții, dar aceste aspecte trebuie încă confirmate în studii clinice mai mari 12.
- Aflibercept (Eylea)
Agentul de referință pe piață, comparat direct cu TH103 în studii preclinice.
- Faricimab (Vabysmo)
Anticorp cu al doilea țintă, aprobat pentru bolile retiniene neovasculare.
- Ranibizumab (Lucentis)
Anti-VEGF cu istorie lungă de utilizare în oftalmologie.
- Brolucizumab (Beovu)
Anti-VEGF aprobat, cu indicație pentru boli retiniene neovasculare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 iul. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent04 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport curent10 apr. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kalaris Therapeutics, Inc. · 17 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Kalaris Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Kalaris Therapeutics, Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.