olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Lipocine Inc. LPCN
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Lipocine este o companie biofarmaceutică ce dezvoltă medicamente administrate oral, bazate pe o platformă proprietară de livrare a moleculelor greu de administrat pe această cale. Compania a obținut între timp rezultate mixte: studiul de fază 3 pentru LPCN 1154 în depresia postpartum nu a atins criteriul principal, iar veniturile provin din royalty-uri și taxe de licență, cu pierderi nete continue, în timp ce caută parteneri și o nouă cale de reglementare pentru candidatul principal.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Lipocine Inc. (LPCN) costa 1,44 USD (−5,26 % într-o zi), cu capitalizare 11,9 mil USD, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 1,44–11,26 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 190,1 mii USD (−69,5 % an/an), profit net de -2,6 mil USD, EPS diluat -0,32 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 30,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,21 – 2,12
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 54,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,99 / 4,03
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,16 / -0,16
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −34,5 % | −0,9 % | −33,6 pp | — |
| 3 luni | −32,1 % | +1,2 % | −33,3 pp | — |
| 6 luni | −38,2 % | +4,8 % | −43,0 pp | — |
| De la început de an | −82,1 % | +10,7 % | −92,8 pp | — |
| 1 an | −44,6 % | +11,1 % | −55,7 pp | −8,3 % |
| 3 ani | −43,5 % | +80,7 % | −124,3 pp | +18,6 % |
| 5 ani | −91,9 % | +64,6 % | −156,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 ≈ | 3,5 mil | 93,9 mii | 622,8 mii | 114,6 mii | 1,1 mil | 119,4 mii | 190,1 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 1,6 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 2,1 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,8 mil | 2,0 mil |
| Profit operațional | -2,6 mil | 1,5 mil | -2,1 mil | -2,4 mil | -3,4 mil | -2,5 mil | -3,8 mil | -2,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 8,5 mii ≈ | 15,6 mii | 15,6 mii | 16,1 mii ≈ | 14,1 mii ≈ | 15,0 mii | 14,8 mii | 14,6 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -2,2 mil | 1,8 mil | -1,9 mil | -2,2 mil | -3,2 mil | -2,4 mil | -3,7 mil | -2,6 mil |
| Impozit pe profit | 0 ≈ | 0 | 200 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | 200 |
| Profit net | -2,2 mil | 1,8 mil | -1,9 mil | -2,2 mil | -3,2 mil | -2,4 mil | -3,7 mil | -2,6 mil |
| EPS diluat | -0,44 | 0,31 ≈ | -0,35 | -0,41 | -0,59 | -0,35 ≈ | -0,54 | -0,32 |
| Flux de numerar operațional | -2,8 mil ≈ | 1,7 mil | -2,0 mil | -1,9 mil ≈ | -3,0 mil ≈ | -2,9 mil | -2,3 mil | -3,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | 10,0 mii | — | — | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 428,0 mii | 165,0 mii | 0 | 16,1 mil | 500,0 mii | -2,9 mil | 11,2 mil | 2,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −61,5 % | −100,0 % | indisponibil | −96,9 % | −670,2 % | indisponibil | −82,3 % |
| Profit net | -11,7 mil | -13,0 mil | -21,0 mil | -634,4 mii | -10,8 mil | -16,4 mil | 8,4 mii | -9,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −115.371,9 % |
| EPS diluat | -0,55 | -0,50 | -0,38 | -0,01 | -2,15 | -3,14 | indisponibil | -1,69 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -2.724,1 % | -7.883,7 % | indisponibil | -3,9 % | -2.151,7 % | 573,6 % | 0,1 % | -487,1 % |
| Flux de numerar liber | -12,1 mil | indisponibil | indisponibil | -4,4 mil | -12,1 mil | -11,9 mil | -1,3 mil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 14,5 mil USD
- Active totale
- 17,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,68x
- ROE
- -54,3 %
- ROA
- -48,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 16,1 mil | 500,0 mii | -2,9 mil | 11,2 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 9,7 mil | 7,7 mil | 8,6 mil | 10,2 mil | 7,4 mil | 8,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -18,0 mil | 3,1 mil | -12,1 mil | -17,9 mil | -1,2 mil | -10,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,6 mii | 380 | 9,5 mii | 28,7 mii | 41,1 mii | 60,8 mii | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -18,0 mil ≈ | 3,1 mil ≈ | -12,1 mil ≈ | -17,9 mil ≈ | -1,1 mil ≈ | -10,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 386,6 mii | 203,3 mii | 27,1 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | -21,0 mil | -634,2 mii | -10,8 mil | -16,4 mil | 9,0 mii | -9,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 200 | 200 | 681 | 755 | 681 | 200 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit net | -21,0 mil | -634,4 mii | -10,8 mil | -16,4 mil | 8,4 mii | -9,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,38 | -0,01 | -2,15 | -3,14 | — | -1,69 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 55,7 mil | 87,6 mil | 5,3 mil | 5,3 mil | 5,4 mil | 5,7 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 5,3 mil
- 2024
- 5,4 mil
- 2025
- 5,7 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 19,2 mil | 3,0 mil | 3,1 mil | 4,8 mil | 6,2 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Active curente | 25,3 mil | 46,4 mil | 34,1 mil | 22,9 mil | 22,3 mil | 16,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 7,2 mii | 131,6 mii | 116,1 mii | 165,1 mii | 104,3 mii | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Active totale | 25,4 mil | 52,5 mil | 37,5 mil | 23,0 mil | 22,5 mil | 17,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,6 mil | 1,3 mil | 600,4 mii | 1,4 mil | 271,7 mii | 971,8 mii | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,3 mil | 2,3 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 09 mar. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,3 mil | 1,7 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 09 mar. 2022verificat |
| Datorii curente | 6,6 mil | 5,6 mil | 1,7 mil | 2,6 mil | 1,5 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 10,0 mil | 6,9 mil | 1,9 mil | 2,6 mil | 1,5 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 15,3 mil † | 45,6 mil † | 35,6 mil † | 20,4 mil † | 21,0 mil † | 14,5 mil † | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -15,3 mil | -4,4 mil | -12,0 mil | -11,9 mil | -1,2 mil | -9,8 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 7,6 mii | 133,8 mii | 13,2 mii | 90,1 mii | — | SEC (XBRL)· 13 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | — | -4,4 mil ≈ | -12,1 mil ≈ | -11,9 mil ≈ | -1,3 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 13 mar. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 3,9 mil | -43,8 mil | 14,3 mil | 13,1 mil | 2,4 mil | 5,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 20,9 mil | 26,9 mil | -2,1 mil | 404,6 mii | 209,3 mii | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 11,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -755,1 % | 20 (față de colegi) | 33 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 58,1 % | 100 (pe interval fix) | 44 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 11,5x | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LIPOCINE INC. (LPCN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mil USD în 2025; creștere an/an -82,3 %; marjă netă -755,1 %; ROE -60,9 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 58,1 %
- Lichiditatea curentă: 11,5x
Ce o infirmă
- Marja netă: -755,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.333,5 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +64 % / +156 % |
| JNJJohnson & Johnson | 657,7 mld | 41,4 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +45 % / +84 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 547,4 mld | 852,8 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +19 % / +99 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 83,3 | — | 9,8 % | +8,6 % | +35 % / +109 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 368,9 mld | 119,4 | 7,0 % | 4,8 % | +1,3 % | +74 % / +46 % |
| ABTAbbott Laboratories | 185,0 mld | 29,7 | 12,4 % | 13,9 % | +5,7 % | −14 % / +12 % |
| PFEPfizer Inc | 174,0 mld | 40,1 | 5,0 % | 6,8 % | −1,6 % | +24 % / −0 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 141,7 mld | 32,5 | 23,5 % | 35,0 % | +8,9 % | +31 % / +54 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 127,7 mld | 13,8 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +36 % / +21 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 49,0 mld | 70,2 | 9,7 % | 5,0 % | +4,3 % | +106 % / +391 % |
| ZTSZoetis Inc. | 32,9 mld | 13,1 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −45 % / −49 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,7 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +85 % / +327 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,1 mld | 38,1 | 8,5 % | 32,1 % | +5,1 % | +79 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,7 mld | 21,4 | 19,3 % | 41,6 % | +10,6 % | +34 % / +169 % |
| INSMInsmed Inc | 24,7 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −41 % / +349 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 22,1 mld | 8,3 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / +9 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,9 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +84 % / +114 % |
| ELANElanco Animal Health Incorporated | 11,5 mld | — | -3,0 % | -4,0 % | +6,2 % | +4 % / +162 % |
| LEGNLegend Biotech Corp | 8,0 mld | — | -29,1 % | -28,8 % | +64,0 % | −33 % / −67 % |
| TLXTelix Pharmaceuticals Limited | 3,1 mld | — | -1,9 % | -0,9 % | +55,6 % | −15 % / indisponibil |
| PRGOPerrigo Company plc | 2,2 mld | — | -49,6 % | -41,9 % | −2,8 % | −24 % / −43 % |
| SLSSELLAS Life Sciences Group, Inc. | 2,0 mld | — | -39,6 % | — | −100,0 % | +432 % / +898 % |
| ABUSArbutus Biopharma Corp | 832,9 mil | 5,4 | 89,6 % | 84,2 % | +128,2 % | −11 % / +130 % |
| PRLDPrelude Therapeutics Inc | 309,6 mil | — | -57,7 % | -269,7 % | +73,4 % | +144 % / +130 % |
| RCKTRocket Pharmaceuticals, Inc. | 267,9 mil | — | -4,8 % | — | indisponibil | −35 % / −87 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LPCN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Lipocine este o companie biofarmaceutică ce dezvoltă medicamente administrate oral, bazate pe o platformă proprietară de livrare a moleculelor greu de administrat pe această cale. Compania a obținut între timp rezultate mixte: studiul de fază 3 pentru LPCN 1154 în depresia postpartum nu a atins criteriul principal, iar veniturile provin din royalty-uri și taxe de licență, cu pierderi nete continue, în timp ce caută parteneri și o nouă cale de reglementare pentru candidatul principal 123.
SWOT
Puncte tari
- Platforma proprietară de livrare orală are un produs aprobat de FDA, ceea ce validează tehnologia în practică 1.
- Compania are venituri din royalty-uri și din licențe pe mai multe teritorii, cu un contract de licență care prevede plăți eșalonate 12.
- Un portofoliu diversificat de candidați pentru afecțiuni CNS, hepatice și hormonale oferă mai multe opțiuni de dezvoltare 1.
Puncte slabe
- Compania nu a obținut venituri din vânzări proprii și depinde de partenerii licențiatari pentru comercializare 1.
- Pierderile nete continue și un deficit acumulat mare arată că nevoia de capital rămâne o presiune constantă 12.
- Studiul de fază 3 pentru LPCN 1154 nu a atins criteriul principal, ceea ce a redus încrederea în calendarul de depunere a NDA 3.
Oportunități
- Dacă un nou studiu placebo sau o întâlnire de ghidaj cu FDA confirmă calea de reglementare, LPCN 1154 ar putea reveni pe un traseu de aprobare 3.
- Parteneriatele pentru teritoriile neacoperite de TLANDO sau pentru alte active ar putea aduce plăți inițiale și milestone-uri 12.
- Aprobarea TESTYRA în Emiratele Arabe Unite de către Pharmalink ar putea extinde veniturile din royalty-uri în regiune 2.
Amenințări
- Un nou produs competitor sau o schimbare a cerințelor FDA ar putea limita oportunitățile comerciale pentru LPCN 1154 1.
- Dacă finanțarea suplimentară nu este disponibilă în termeni favorabili, compania ar putea fi forțată să reducă activitatea de dezvoltare 1.
- Problemele de calitate a datelor la un singur sit din studiul de fază 3 ridică întrebări care ar putea afecta încrederea investitorilor și a partenerilor 3.
Riscuri
- Eșecul studiului de fază 3 pentru LPCN 1154ridicat
Studiul nu a atins criteriul principal, iar analiza post hoc a unui singur sit a ridicat întrebări. Dacă FDA nu acceptă calea propusă, calendarul de depunere a NDA ar putea fi amânat sau abandonat.
- Dependența de partenerimediu
Comercializarea TLANDO depinde de licențiatari, iar performanța lor ar putea limita veniturile din royalty-uri 1.
- Aprobări de reglementare în afara SUAmediu
Compania nu are protecție de brevet în mai multe țări, iar aprobările de reglementare în alte teritorii nu sunt sigure 1.
- Lichiditate și listare la bursăscăzut
Compania menționează riscul de delistare de pe Nasdaq Capital Market, ceea ce ar putea afecta accesul la capital 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă discuția cu FDA și noul studiu confirmă eficacitatea LPCN 1154, compania ar putea recupera rapid valoarea pipeline-ului său pentru depresia postpartum 3.
- Royalty-urile TLANDO și aprobările partenerilor din mai multe teritorii ar putea crește veniturile recurente fără costuri de comercializare proprii 12.
- Platforma de livrare orală poate fi aplicată la mai mulți candidați, ceea ce oferă opțiuni de valorificare în mai multe domenii terapeutice 1.
Ce ar strica teza
- Eșecul criteriului principal în studiul de fază 3 ar putea prelungi dezvoltarea LPCN 1154 și reduce șansele de parteneriat pe termeni favorabili 3.
- Pierderile nete continue și nevoia de capital ar putea forța diluări sau restructurări dacă finanțarea nu vine la timp 12.
- Veniturile actuale sunt mici și concentrate pe royalty-uri TLANDO, ceea ce ar putea face compania vulnerabilă la schimbări în activitatea partenerilor 23.
De urmărit
- Rezultatul întâlnirii de ghidaj cu FDA privind calea de reglementare pentru LPCN 1154Q3 2026
- Rezultatele noului studiu placebo pentru PPD2027
- Anunțuri de parteneriat pentru LPCN 1154 sau alte activenext 10-K
- Nivelul royalty-urilor TLANDO și dezvoltarea vânzărilor în Emiratele Arabe UniteQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lipocine Inc. este o companie din Delaware care își construiește portofoliul pe o platformă proprietară de livrare orală, menită să îmbunătățească aderența și siguranța pacienților la tratamente administrate pe cale orală 1. Produsul aprobat de FDA, TLANDO, este un tratament oral pentru terapia de substituție cu testosteron, licențiat în SUA și Canada companiei Verity, iar în alte teritorii către SPC, Pharmalink și Aché 1. Pipeline-ul include candidați pentru tulburări neurologice și psihiatrice, afecțiuni hepatice și suplimentare hormonală, iar compania spune că a cumulat venituri de 55.1 milioane USD din licențe și granturi de la înființare până la 31 decembrie 2025 1.
Din punct de vedere financiar, compania raportează pierderi continue: pierderea netă de 9.6 milioane USD în 2025 și un deficit acumulat de 209.4 milioane USD la 31 decembrie 2025 1. În primul semestru din 2026, veniturile au constat integral în royalty-uri din vânzările TLANDO, iar pierderea netă a fost de 6.3 milioane USD 23. La 30 iunie 2026, compania avea 23.3 milioane USD în numerar și investiții lichide, față de 14.9 milioane USD la finalul lui 2025 3.
Strategia pe termen scurt pune accent pe LPCN 1154 (Brlizio) și pe găsirea de parteneri pentru candidații din afara focusului principal, inclusiv LPCN 1148, LPCN 2401 și LPCN 1107 12. Compania spune că se bazează pe milestone-uri și royalty-uri pentru a-și susține activitatea, iar o parte din planul de finanțare depinde de capitalul extern, pe care nu îl poate garanta 1.
Segmente
Licențe TLANDO (TRT)
Segmentul generator de venituri curente este TLANDO, un tratament oral de substituție cu testosteron. Verity plătește royalty-uri eșalonate de 12% până la 18% din vânzările nete în SUA și Canada, iar compania ar putea primi până la 259 milioane USD ca milestone-uri legate de vânzări și dezvoltare 1. Royalty-urile din vânzările TLANDO au fost de 190.000 USD în trimestrul al doilea din 2026 3.
LPCN 1154 (PPD)
LPCN 1154, o formulare orală cu acțiune rapidă a brexanolonului, vizează depresia postpartum, o afecțiune cu puține opțiuni terapeutice 1. Studiul de fază 3 nu a atins criteriul principal de eficacitate, iar compania a cerut o întâlnire cu FDA în trimestrul al treilea din 2026 și a inițiat un nou studiu placebo 3.
Programe CNS și alte active
Candidații LPCN 2201 (depresie majoră), LPCN 2203 (tremor esențial) și LPCN 2101 (epilepsie) se află în stadii foarte timpurii, iar compania spune că ar putea depune protocoale de fază 2 13. LPCN 1148, LPCN 2401 și LPCN 1107 sunt active pentru care compania caută parteneriate 2.
Piața în context
Piața de tratament pentru depresia postpartum este mare și cu nevoi nesatisfăcute, deoarece aproximativ 240.000 de femei sunt diagnosticate anual cu PPD 1. Tratamentele existente includ un produs injectabil retras de pe piață și un antidepresiv oral aprobat, a cărui utilizare este limitată de sedare și de avertismente privind efectele SNC 1.
Piața terapiei de substituție cu testosteron este deja ocupată, iar compania spune că există loc pentru o opțiune orală diferențiată și convenabilă, ceea ce susține parteneriatele pentru TLANDO 2.
Tendințe
- Interes pentru neuroactive steroizivânt din spate
Interesul pentru neuroactive steroizi pentru afecțiuni psihiatrice și neurologice ar putea deschide oportunități pentru candidații orali ai companiei, dacă datele clinice sunt confirmate 1.
- Concurență în depresia postpartumvânt din față
Aprobarea unui produs oral pentru PPD de către un competitor crește ritmul cerințelor pentru eficacitate și siguranță, ceea ce ar putea îngreuna poziționarea LPCN 1154 1.
- Cerințe de reglementare pentru 505(b)(2)mixt
FDA a cerut un studiu de eficacitate și siguranță pentru depunerea NDA, iar rezultatele sub așteptări pot prelungi calendarul, dacă o nouă cale nu este acceptată 12.
- Parteneriate pentru active de nișămixt
Dorința de a externaliza dezvoltarea și comercializarea unor active ar putea favoriza licențieri, dar termenii favorabili nu sunt garantați 12.
Poziția concurențială
În PPD, principalul competitor este Zurzuvae, un antidepresiv oral aprobat FDA, dezvoltat de Sage Therapeutics și ajuns în portofoliul Supernus Pharmaceuticals după achiziția din 2025 1. În TRT, TLANDO concurează cu alte terapii de testosteron, iar compania spune că principalul său avantaj este o opțiune orală convenabilă 2.
- Supernus PharmaceuticalsSUPN
Deține Zurzuvae, singurul antidepresiv oral aprobat FDA pentru depresia postpartum, adus prin achiziția Sage Therapeutics.
- Sage Therapeutics
Companie care a dezvoltat brexanolonul injectabil și zuranolonul oral, inclusiv Zurzuvae, înainte de achiziția de către Supernus.
- Verity Pharma
Partener licențiat pentru TLANDO în SUA și Canada, care poate deveni și un concurent în ce privește TRT orală.
- Alte produse de testosteron
Terapiile existente de substituție cu testosteron, inclusiv alte forme administrate pe alte căi, concurează pe aceeași piață de pacienți.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent20 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 sept. 2026Alte evenimente
- Raport curent10 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)21 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent03 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Lipocine Inc. · 10 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Lipocine Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Lipocine Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.