olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Mattel, Inc. MAT
Dolls & Stuffed Toys · SIC 3942 · Verticală: Alte industrii prelucrătoare (SIC 394x)
Mattel este o companie globală de jucării și divertisment familial, care își construiește afacerea pe propriet ăți intelectuale iconice precum Barbie și Hot Wheels. În 2025 vânzările nete au fost de aproximativ 5,35 miliarde USD, iar în primul semestru din 2026 compania încearcă să-și redreseze marja brută, care a scăzut sub presiunea tarifelor și a costurilor.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Mattel, Inc. (MAT) costa 15,42 USD (−0,39 % într-o zi), cu capitalizare 4,4 mld USD, P/E 11,3 pe un EPS diluat de 1,36 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 12,66–22,16 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,1 mld USD (+10,5 % an/an), profit net de -18,2 mil USD (−134,1 % an/an), EPS diluat -0,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 15,15 – 17,65
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 15,2 %
- SMA 50 / 200
- 14,98 / 15,46
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,20 / 0,46
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +21,8 % | −0,9 % | +22,7 pp | — |
| 3 luni | +2,2 % | +1,2 % | +1,0 pp | — |
| 6 luni | +3,3 % | +4,8 % | −1,6 pp | — |
| De la început de an | −22,3 % | +10,7 % | −33,0 pp | — |
| 1 an | −17,1 % | +11,1 % | −28,2 pp | +30,5 % |
| 3 ani | −19,2 % | +80,7 % | −99,9 pp | +2,7 % |
| 5 ani | −29,3 % | +64,6 % | −93,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 1,6 mld | 826,6 mil | 1,0 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 862,2 mil | 1,1 mld |
| Costul vânzărilor | 864,9 mil | 810,9 mil | 418,5 mil | 499,6 mil | 867,7 mil | 956,1 mil | 475,4 mil | 583,2 mil |
| Profit brut | 979,0 mil | 835,5 mil | 408,1 mil | 519,0 mil | 868,3 mil | 810,4 mil | 386,8 mil | 542,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 46,8 mil | 52,2 mil | 46,8 mil | 49,4 mil | 54,5 mil | 76,7 mil | 59,9 mil | 70,4 mil |
| Profit operațional | 488,3 mil | 158,3 mil | -53,0 mil | 78,5 mil | 379,8 mil | 141,1 mil | -102,7 mil | 10,9 mil |
| Amortizare și depreciere | 40,9 mil | 42,8 mil | 41,8 mil | 42,6 mil | 41,6 mil | 42,0 mil | 44,0 mil | 48,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 29,4 mil | 29,4 mil | 29,2 mil | 29,4 mil | 29,4 mil | 30,7 mil | 31,1 mil | 31,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 471,7 mil | 145,2 mil | -79,3 mil | 62,9 mil | 358,5 mil | 117,4 mil | 25,0 mil | -18,0 mil |
| Impozit pe profit | 106,4 mil | 10,9 mil | -30,6 mil | 16,2 mil | 86,9 mil | 17,2 mil | -32,5 mil | 228,0 mii |
| Profit net | 372,4 mil | 140,9 mil | -40,3 mil | 53,4 mil | 278,4 mil | 106,2 mil | 61,0 mil | -18,2 mil |
| EPS diluat | 1,09 | 0,42 ≈ | -0,12 | 0,16 | 0,88 | 0,34 ≈ | 0,20 | -0,06 |
| Flux de numerar operațional | 155,8 mil ≈ | 862,1 mil | 24,8 mil | -300,1 mil ≈ | 72,0 mil ≈ | 796,6 mil | -22,9 mil | -179,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 68,3 mil ≈ | 131,7 mil | 160,0 mil | 50,0 mil ≈ | 202,5 mil ≈ | 187,5 mil | 200,0 mil | 100,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 27 din propriul istoric de 26 trimestre (min 7,2, mediană 16,1, max 93,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mld | 4,5 mld | 4,6 mld | 5,5 mld | 5,4 mld | 5,4 mld | 5,4 mld | 5,3 mld |
| Venituri an/an | −7,5 % | −0,2 % | +1,9 % | +18,9 % | −0,4 % | +0,1 % | −1,1 % | −0,6 % |
| Profit net | -533,3 mil | -218,8 mil | 123,6 mil | 903,0 mil | 393,9 mil | 214,4 mil | 541,8 mil | 397,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +630,7 % | −56,4 % | −45,6 % | +152,8 % | −26,6 % |
| EPS diluat | -1,55 | -0,63 | 0,35 | 2,53 | 1,10 | 0,60 | 1,58 | 1,24 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +622,9 % | −56,5 % | −45,5 % | +163,3 % | −21,5 % |
| netă % | -11,8 % | -4,9 % | 2,7 % | 16,5 % | 7,2 % | 3,9 % | 10,1 % | 7,4 % |
| Flux de numerar liber | -102,0 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,2 mld USD
- Datorie financiară
- 2,3 mld USD
- Datorie netă
- 1,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,2 mld USD
- Active totale
- 6,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,04x
- Lichiditate curentă
- 2,15x
- ROE
- 17,7 %
- ROA
- 6,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,6 mld | 5,5 mld | 5,4 mld | 5,4 mld | 5,4 mld | 5,3 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,3 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 2,9 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,2 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 189,5 mil | 189,4 mil | 195,5 mil | 198,6 mil | 194,1 mil | 227,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 374,7 mil | 729,6 mil | 675,5 mil | 561,7 mil | 694,3 mil | 546,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 193,5 mil | 184,3 mil | 182,2 mil | 177,3 mil | 168,0 mil | 168,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 568,2 mil ≈ | 913,9 mil ≈ | 857,7 mil ≈ | 739,0 mil ≈ | 862,2 mil ≈ | 714,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 198,3 mil | 253,9 mil | 132,8 mil | 123,8 mil | 118,8 mil | 118,7 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 177,7 mil | 470,8 mil | 504,3 mil | 465,4 mil | 622,5 mil | 459,5 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 65,5 mil | -420,4 mil | 135,9 mil | 269,5 mil | 105,6 mil | 89,8 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Profit net | 123,6 mil | 903,0 mil | 393,9 mil | 214,4 mil | 541,8 mil | 397,6 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,35 | 2,53 | 1,10 | 0,60 | 1,58 | 1,24 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 349,1 mil | 357,3 mil | 359,6 mil | 357,1 mil | 343,3 mil | 321,8 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 357,1 mil
- 2024
- 343,3 mil
- 2025
- 321,8 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 762,2 mil | 731,4 mil | 761,2 mil | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 1,0 mld | 1,1 mld | 860,2 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 528,5 mil | 777,2 mil | 894,1 mil | 571,6 mil | 501,7 mil | 563,1 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,5 mld | 2,9 mld | 2,7 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 473,8 mil | 456,0 mil | 469,1 mil | 465,5 mil | 516,0 mil | 590,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 518,2 mil | 476,9 mil | 425,1 mil | 393,0 mil | 360,6 mil | 337,1 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Active totale | 5,5 mld | 6,4 mld | 6,2 mld | 6,4 mld | 6,5 mld | 6,6 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 495,4 mil | 579,2 mil | 471,5 mil | 442,3 mil | 399,0 mil | 555,4 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 969,0 mii | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,9 mld | 2,6 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 610,1 mil † | 1,6 mld † | 2,1 mld † | 2,1 mld † | 2,3 mld † | 2,2 mld † | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 393,0 mil
- 2024
- 360,6 mil
- 2025
- 337,1 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 285,7 mil | 485,5 mil | 442,8 mil | 869,8 mil | 800,6 mil | 593,3 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -132,1 mil | -105,1 mil | -144,2 mil | -142,4 mil | -189,0 mil | -154,9 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -5,8 mil | -402,1 mil | -260,6 mil | -226,6 mil | -449,4 mil | -620,6 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 203,0 mil | 400,0 mil | 600,0 mil | SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat |
- 2023
- -142,4 mil
- 2024
- -189,0 mil
- 2025
- -154,9 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
- 2023
- -226,6 mil
- 2024
- -449,4 mil
- 2025
- -620,6 mil
SEC (XBRL)· 23 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 48 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare71
- Bilanț și datorie28
- Creștere14
- Randamente100
- Calitate59
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,69 – 25,89 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDA9,69 – 20,54 (Mijloc 14,95)6 firme folosite · multiplul median 10,0x · quartile 7,6x – 12,7xCALY, ESCA, FNKO, GOLF, HAS, YETI
- Colegi: P/E17,20 – 25,89 (Mijloc 24,13)5 firme folosite · multiplul median 17,7x · quartile 12,6x – 19,0xESCA, GOLF, HAS, JAKK, YETI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 48/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,8 % | 50 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 7,8 % | 75 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,5 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 4,1 % | 27 (pe interval fix) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,0x | 0 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,5x | 31 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 92 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,3x | 86 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,3x | 57 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 15,7 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie28/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere14/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate59/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare71/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MATTEL INC /DE/ (MAT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,3 mld USD în 2025; creștere an/an -0,6 %; marjă netă 7,8 %; ROE 20,5 %; datorie netă/EBITDA 3,0x.
Intervalul de valoare estimat este 13,45–23,21 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,54 USD, prețul de 15,42 USD lasă un potențial de 26,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 7,8 %
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- P/E (TTM): 11,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 15,7 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,5 %
- CAGR EPS 3 ani: 4,1 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Alte industrii prelucrătoare (SIC 394x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 16 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HASHasbro, Inc. | 16,7 mld | 17,7 | 139,3 % | 15,6 % | +13,1 % | +56 % / +164 % |
| GOLFAcushnet Holdings Corp. | 5,0 mld | 23,2 | 25,4 % | 8,1 % | +4,1 % | +10 % / +67 % |
| MATMattel Inc | 4,4 mld | 11,3 | 20,5 % | 7,8 % | −0,6 % | −17 % / −19 % |
| YETIYETI Holdings, Inc. | 3,2 mld | 19,0 | 25,3 % | 9,2 % | indisponibil | +28 % / +3 % |
| CALYCallaway Golf Company | 2,7 mld | — | -11,3 % | -12,4 % | −0,8 % | +61 % / +24 % |
| JAKKJakks Pacific Inc | 361,6 mil | 12,6 | 9,8 % | 4,2 % | −17,4 % | +85 % / +87 % |
| ESCAEscalade, Incorporated | 271,0 mil | 11,3 | 13,5 % | 10,0 % | −4,5 % | +71 % / +16 % |
| AOUTAmerican Outdoor Brands, Inc. | 228,7 mil | — | -2,4 % | -2,0 % | −14,3 % | +164 % / +104 % |
| CLARClarus Corporation | 169,6 mil | — | -14,9 % | -12,4 % | −5,2 % | +33 % / −23 % |
| KBSXFST Corp. | 61,3 mil | — | -7,8 % | -3,1 % | +31,4 % | −9 % / −87 % |
| KMRKK-Tech Solutions Company Limited | 28,9 mil | 220,9 | 3,5 % | 1,1 % | −13,2 % | +37 % / indisponibil |
| GMEXFitell Corporation | 17,9 mil | — | -7,5 % | -13,1 % | +16,4 % | −100 % / −100 % |
| NWTGNewton Golf Company, Inc. | 5,5 mil | — | -2.023,2 % | -124,4 % | +136,1 % | −34 % / −100 % |
| TRUGTrugolf Holdings, Inc. | 667,4 mii | — | -349,3 % | -55,7 % | −13,6 % | −100 % / −100 % |
| FNKOFunko, Inc. | 637 | — | -1,1 % | -0,2 % | −13,5 % | +104 % / −17 % |
| PTONPeloton Interactive, Inc. | — | 36,6 | — | 2,6 % | −1,8 % | −29 % / +8 % |
| JOUTJohnson Outdoors Inc. | — | — | -1,8 % | -1,2 % | −0,1 % | +12 % / −4 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MAT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 9,51 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 16,86 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 25,46 Randament total 65 % · Pe an 65 % |
| 3 ani | 8,32 Randament total -46 % · Pe an -19 % | 16,68 Randament total 8 % · Pe an 3 % | 27,78 Randament total 80 % · Pe an 22 % |
| 5 ani | 7,28 Randament total -53 % · Pe an -14 % | 16,50 Randament total 7 % · Pe an 1 % | 30,32 Randament total 97 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 4,17
- Marja netă± 2,92
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,52
- Diluare anuală± 0,25
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Mattel este o companie globală de jucării și divertisment familial, care își construiește afacerea pe propriet ăți intelectuale iconice precum Barbie și Hot Wheels. În 2025 vânzările nete au fost de aproximativ 5,35 miliarde USD, iar în primul semestru din 2026 compania încearcă să-și redreseze marja brută, care a scăzut sub presiunea tarifelor și a costurilor.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de branduri recunoscute la nivel mondial și o strategie bazată pe IP proprie și licențe majore.
- Creșterea vehiculelor și a jocurilor arată că compania poate compensa scăderile din alte categorii.
- Program de economii OPG care depășește țintele inițiale și sprijină marja operațională.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari crește riscul de presiune asupra prețurilor și condițiilor.
- Marja brută a scăzut în 2025 și în al doilea trimestru din 2026, sub efectul costurilor și tarifelor.
- Vânzările sunt foarte sezoniere, ceea ce face ca stocurile și comenzile să fie greu de anticipat.
Oportunități
- Extinderea jocurilor digitale și a publicării proprii ar putea deschide noi surse de venit.
- Creșterea interesului adulților colecționari poate susține produse premium și ediții limitate.
- Lansările de film și serial asociate brandurilor pot stimula vânzările dacă sunt bine coordonate.
Amenințări
- Tarifele și incertitudinea comercială pot crește costurile și întârzia comenzile retailerilor.
- Concurența din jocuri digitale și electronice atrage timpul și bugetul copiilor și familiilor.
- Costurile licențelor de la studiouri ar putea crește, reducând marjele.
Riscuri
- Preferințele consumatorilorridicat
Mattel poate să nu identifice corect trendurile, iar un produs care nu se vinde poate duce la stocuri excedentare și pierderi.
- Tarife și lanțul de aprovizionareridicat
Politica tarifară a SUA rămâne incertă, iar costurile ar putea crește dacă tarifele se mențin sau se modifică.
- Concentrarea cliențilormediu
Dacă unul dintre marii retaileri reduce comenzile, veniturile companiei pot scădea semnificativ.
- Sezonalitatemediu
Evenimente neașteptate în perioada sărbătorilor pot afecta disproporționat vânzările și rezultatele anuale.
- Protecția proprietății intelectualescăzut
Drepturile asupra brandurilor și licențelor pot fi contestate sau invalidate, ceea ce ar afecta valoarea produselor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea vânzărilor din al doilea trimestru 2026 continuă, compania ar putea atinge ghidajul pentru anul întreg.
- Brandurile Hot Wheels și jocurile digitale ar putea deveni motoare de creștere pe termen mediu.
- Programul de economii și răscumpărările de acțiuni arată o disciplină financiară care ar putea susține rezultatele.
Ce ar strica teza
- Marja brută și profitul operațional au scăzut, iar presiunea costurilor poate continua dacă tarifele rămân ridicate.
- Scăderea categoriei păpuși, condusă de Barbie, ar putea indica o slăbire a unui brand central.
- Concurența și scurtarea ciclurilor de viață ale produselor ar putea reduce puterea de preț a companiei.
De urmărit
- Realizarea ghidajului pentru anul 2026, inclusiv vânzările nete și profitul ajustat pe acțiune2026 raport anual
- Evoluția tarifelor SUA și eventualele rambursări după decizia Curții SupremeQ3 2026
- Rezultatele jocurilor digitale și integrarea Mattel163Q3 2026
- Performanța categoriilor păpuși și produse pentru copii mici, după scăderile din 2025next 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Mattel își definește misiunea ca fiind crearea de produse și experiențe inovatoare care inspiră fanii, distrează publicul și dezvoltă copiii prin joc. Portofoliul său este organizat în patru categorii: păpuși, vehicule, produse pentru bebeluși, copii mici și preșcolari, precum și figurine, seturi de construcție, jocuri și alte produse. Compania combină brandurile deținute cu licențe de la studiouri de film și jocuri, iar strategia sa pune accent pe IP, vânzarea directă către consumatori și jocurile digitale, inclusiv prin studioul Mattel163.
Activitatea este organizată în două segmente raportabile, America de Nord și Internațional, care vând în general aceleași produse, unele adaptate pe piețele externe. Vânzările se fac direct către comercianți cu amănuntul și angrosiști, iar American Girl vinde și direct consumatorilor. Vânzările sunt foarte sezoniere, cu o parte mare a comenzilor concentrate în trimestrele trei și patru, ceea ce face ca gestionarea stocurilor să fie esențială.
Mattel depinde într-o măsură semnificativă de câțiva clienți mari: în 2025, cei trei cei mai mari clienți au reprezentat aproximativ 42% din vânzările nete consolidate. Compania produce o parte din produsele de bază în fabrici proprii și folosește producători terți pentru produsele nonbază. Licențele de la parteneri precum Disney, NBCUniversal și Microsoft sunt importante pentru mai multe linii de produse.
Segmente
Păpuși
Păpușile, conduse de brandul Barbie, au avut în 2025 venituri din facturare (gross billings) de aproximativ 2,06 miliarde USD, în scădere cu 7%, mai ales din cauza scăderii produselor Barbie. Compania se bazează și pe licențe cu Disney și pe noua linie KPop Demon Hunters pentru Netflix.
Vehicule
Vehiculele, dominate de Hot Wheels, au crescut în 2025 cu 11%, ajungând la aproximativ 1,99 miliarde USD din facturare. În al doilea trimestru din 2026, facturarea pentru vehicule a crescut cu 14% ca raportat, susținută de Hot Wheels.
Divertisment, jocuri și alte categorii
Categoria acțiune, construcții, jocuri și altele a crescut cu 14% în 2025, la aproximativ 1,24 miliarde USD, datorită filmelor Jurassic World și Minecraft. În trimestrul doi din 2026, jocurile digitale, inclusiv contribuția Mattel163 după achiziția integrală, au susținut creșterea categoriei.
Piața în context
Piața jucăriilor este competitivă, cu concurenți mari precum Hasbro, LEGO, The Pokémon Company și Spin Master, dar și numeroase companii mai mici și producători de jocuri digitale. Concurența se bazează pe calitatea produsului, valoarea de joc, recunoașterea brandului, inovație și preț. Ciclurile de viață ale produselor se scurtează, iar cererea adulților colecționari crește.
Cererea este concentrată în sezonul de sărbători, iar comercianții cu amănuntul controlează spațiul de raft și vizibilitatea online, ceea ce influențează direct accesul companiei la consumatori. Creșterea comerțului electronic și a marketplace-urilor extinde oferta, dar intensifică și presiunea competitivă.
Tendințe
- Tarife și politică comercialăvânt din față
Tarifele SUA și incertitudinea legată de comerț au perturbat comenzile retailerilor în 2025 și au crescut costurile în 2026. Dacă anularea unor tarife prin decizia Curții Supreme aduce rambursări, impactul lor rămâne incert.
- Jocuri digitale și IPmixt
Mattel extinde jocurile mobile autopublicate și studioul Mattel163, ceea ce ar putea diversifica veniturile dacă jocurile au succes. Dezvoltarea lor este însă costisitoare și riscantă.
- Filme și divertisment licențiatvânt din spate
Succesul filmelor și serialelor, precum Masters of the Universe și Toy Story 5, poate impulsiona vânzările produselor asociate. Acest lucru depinde însă de studiouri și de momentul lansărilor, pe care Mattel nu le controlează.
- Inteligența artificială și comportamentul de cumpăraremixt
AI este folosită tot mai mult în produse și în marketing, dar schimbă și modul în care consumatorii descoperă și cumpără jucăriile, ceea ce cere adaptare rapidă.
Poziția concurențială
În America de Nord, Mattel concurează cu Hasbro, LEGO, The Pokémon Company și Spin Master, iar în afara SUA cu aceiași jucători globali, plus cu companii naționale și regionale. Pentru American Girl, concurența vine și de la producători de păpuși, edituri și branduri de stil de viață.
Barierele de intrare sunt scăzute, iar noi participanți cu un produs popular pot deveni rapid concurenți importanți. Disponibilitatea licențelor populare devine și ea mai competitivă, ceea ce poate duce la royalty-uri mai mari.
- HasbroHAS
Concurent global citat în Form 10-K pentru America de Nord și Internațional.
- LEGO
Companie globală de jucării de construcție, citată ca rival în ambele segmente.
- The Pokémon Company
Concurent global în jucării și produse de joc, citat în raportul anual.
- Spin Master
Companie de jucării citată ca rival pe piețele nord-americană și internațională.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- S&P 500 и Nasdaq выросли вслед за техкомпаниями, Dow Jones слабо снизилсяInterfax Russia (RU) · 20 oct. 2026 · RU
- Celine Dion are propria păpușă BarbieMediafax · 14 oct. 2026 · RO
- Celine Dion are o păpuşă Barbie după chipul şi asemănarea saG4Media · 14 oct. 2026 · RO
- Will Warner Bros. kill Skydance — or will David Ellison kill Warner Bros?The Verge · 10 oct. 2026 · EN
- Cât costă păpușa Barbie cu Serena Williams: „Inspiră generațiile viitoare să-și depășească limitele”Libertatea.ro · 09 oct. 2026 · RO
- Atari is bringing back one of its earliest 8-bit home computersThe Verge · 08 oct. 2026 · EN
- Paramount achiziționează Warner Bros. pentru 111 miliarde de dolari, creând un nou imperiu media. - Vietnam.vnSurge — Google News · 07 oct. 2026 · RO
- Actrița Eva Marie Saint din 'Pe chei' și 'La nord prin nord-vest' a murit la 102ani - AgerpresAgerpres · 07 oct. 2026 · RO
- CNBC: Paramount finalizează achiziţia Warner Bros Discovery de aproximativ 110 miliarde de dolari - Ziarul BursaBURSA.ro · 07 oct. 2026 · RO
- Paramount finalizează preluarea Warner Bros. Discovery pentru 110 miliarde de dolari; noul grup se numeşte Skydance - News.roSurge — Google News · 07 oct. 2026 · RO
- Paramount finalizează preluarea Warner Bros, creând gigantul media Skydance - Aktual24Surge — Google News · 06 oct. 2026 · RO
- Paramount finalizează preluarea Warner Bros, creând gigantul media Skydance - Aktual24Surge — Google News · 06 oct. 2026 · RO
- Tranzacție uriașă la Hollywood. Paramount finalizează preluarea Warner Bros Discovery - Evenimentul ZileiSurge — Google News · 06 oct. 2026 · RO
- Tranzacție istorică, apare una dintre cele mai mari companii de divertisment din lume. Paramount finalizează achiziția de 110 miliarde de dolari a Warner Bros. Discovery - Profit.roProfit.ro · 06 oct. 2026 · RO
- Tranzacție istorică la Hollywood. Preluarea Warner Bros Discovery de către Paramount a fost finalizată - MediafaxMediafax · 06 oct. 2026 · RO
- Tranzacție istorică la Hollywood. Preluarea Warner Bros Discovery de către Paramount a fost finalizată - MediafaxMediafax · 06 oct. 2026 · RO
- Barbie maker Mattel faces investor pressure to consider a sale amid stagnating growthCNBC World · 06 oct. 2026 · EN
- Cerul dansează, dar nu şi spectatorii: de ce Skydance ar putea fi o veste proastă pentru public - CinemagiaSurge — Google News · 06 oct. 2026 · RO
- Mattel shares rise after reports of takeover interest from Authentic Brands GroupCNBC — Top News · 01 oct. 2026 · EN
- Гендиректор издательства Condе Nast возглавит MattelKommersant (RU) · 30 sept. 2026 · RU
Ultima știre din arhiva noastră e din 20 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent22 oct. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial01 mai 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Mattel, Inc. · 23 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Mattel, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Mattel, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.