olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

M&T Bank Corporation MTB-PL

State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)

21,55USD−0,28 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

M&T Bank Corporation este o holding bancară din Buffalo, New York, care oferă servicii bancare de retail și comerciale, gestiune de active, servicii fiduciare și instituționale în principal în nord-estul și zona Mid-Atlantic a SUA. Totalul activelor consolidate de 213.5 miliarde USD la 31 decembrie 2025 și rezultatele primului trimestru din 2026 arată o bancă solidă, a cărei evoluție depinde de sensibilitatea la dobânzi și de calitatea creditelor.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea M&T Bank Corporation (MTB-PL) costa 21,55 USD (−0,28 % într-o zi), cu capitalizare 3,1 mld USD, P/E 1,1 pe un EPS diluat de 19,21 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 27,84 %, interval pe 52 de săptămâni 21,53–25,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 442,0 mil USD (+6,0 % an/an), profit net de 818,0 mil USD (+14,2 % an/an), EPS diluat 5,32 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,1 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
1,1
EPS diluat TTM 19,21 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
89,13 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
27,84 %
DPS 12 luni 6,00
Beta (2 ani)
indisponibil
Interval 52 săpt.
21,5325,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
19,7
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
21,03 – 23,63
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,20 · lățimea benzii 11,7 %
SMA 50 / 200
indisponibil / indisponibil
MACD (12, 26, 9)
-0,62 / -0,60
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−9,1 %−0,9 %−8,1 pp—
3 luniindisponibil+1,2 %indisponibil—
6 luniindisponibil+4,8 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+10,7 %indisponibil—
1 anindisponibil+11,1 %indisponibil+29,4 %
3 aniindisponibil+80,7 %indisponibil+79,1 %
5 aniindisponibil+64,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−15,1 %
28 aug. 2026 → 28 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−15,1 %
28 aug. 2026 → 28 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
442,0 mil USD
+6,0 % an/an
Profit net
818,0 mil USD
+14,2 % an/an
EPS diluat
5,32
+25,5 % an/an
netă / operațională
185,1 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri394,0 mil392,0 mil397,0 mil417,0 mil423,0 mil420,0 mil418,0 mil442,0 mil
Amortizare și depreciere76,0 mil ≈81,0 mil83,0 mil81,0 mil ≈79,0 mil ≈80,0 mil79,0 mil77,0 mil ≈
Profit înainte de impozit909,0 mil882,0 mil761,0 mil935,0 mil1,0 mld971,0 mil863,0 mil1,1 mld
Impozit pe profit188,0 mil201,0 mil177,0 mil219,0 mil233,0 mil212,0 mil199,0 mil245,0 mil
Profit net721,0 mil681,0 mil584,0 mil716,0 mil792,0 mil759,0 mil664,0 mil818,0 mil
EPS diluat4,024,08 ≈3,324,244,824,94 ≈4,135,32
Flux de numerar operațional-28,0 mil ≈1,7 mld635,0 mil844,0 mil ≈1,0 mld ≈523,0 mil1,0 mld1,3 mld ≈
Dividende plătite225,0 mil ≈224,0 mil225,0 mil213,0 mil ≈233,0 mil ≈228,0 mil227,0 mil218,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni198,0 mil ≈198,0 mil656,0 mil1,1 mld ≈404,0 mil ≈502,0 mil1,2 mld460,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri5,9 mld6,2 mld6,0 mld6,0 mld8,2 mld9,6 mld1,5 mld1,7 mld
Venituri an/an+5,3 %+4,4 %−3,8 %+0,6 %+36,5 %+17,9 %−84,0 %+7,5 %
Profit net1,9 mld1,9 mld1,4 mld1,9 mld2,0 mld2,7 mld2,6 mld2,9 mld
Profit net an/an+36,2 %+0,6 %−29,9 %+37,4 %+7,2 %+37,6 %−5,6 %+10,2 %
EPS diluat12,7413,759,9413,8011,5315,7914,6417,00
EPS diluat an/an+46,4 %+7,9 %−27,7 %+38,8 %−16,4 %+36,9 %−7,3 %+16,1 %
netă %32,4 %31,2 %22,7 %31,0 %24,4 %28,4 %167,9 %172,1 %
Flux de numerar liber2,0 mld2,2 mld617,2 mil2,6 mld4,4 mld3,6 mldindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
18,8 mld USD
Datorie financiară
13,1 mld USD
Datorie netă
-5,7 mld USD
Capitaluri proprii
29,2 mld USD
Active totale
213,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,45x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
9,8 %
ROA
1,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venit net din dobânzi
2023
7,1 mld
2024
6,9 mld
2025
6,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Venit net din comisioane
2023
2,5 mld
2024
2,4 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cheltuieli fără dobânzi
2023
5,4 mld
2024
5,4 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,6 mld
2024
3,3 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
2,7 mld
2024
2,6 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
15,79
2024
14,64
2025
17,00

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
5,20
2024
5,35
2025
5,70

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
29,8 mld
2024
20,8 mld
2025
18,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Credite
2023
131,9 mld
2024
133,4 mld
2025
136,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
208,3 mld
2024
208,1 mld
2025
213,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Depozite
2023
163,3 mld
2024
161,1 mld
2025
166,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
5,3 mld
2024
1,1 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
8,2 mld
2024
12,6 mld
2025
10,9 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
181,3 mld
2024
179,1 mld
2025
184,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
27,0 mld †
2024
29,0 mld †
2025
29,2 mld †

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
868,0 mil
2024
895,0 mil
2025
899,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
594,0 mil
2024
396,0 mil
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-41,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-22,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
10,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
12,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
16,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
16,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
13,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
11,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
178,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
10,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
31,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
89,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
27,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
112,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori bancari

Marja netă a dobânzii (NIM)
3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Cost / venit
55,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Credite / depozite
83,5 %
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Rata creditelor neperformante
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata CET1
indisponibil
lipsesc date de intrare
Costul riscului
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil atractiv

Scor: 67 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']

Preț de închidere

21,55 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
1,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
10,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
178,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
27,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

17/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 aug. 2026
verificat 2448derivat 201

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie41
  • Evaluare100
  • Randamente100
  • Calitate49
  • Creștere57

Interval de valoare estimat

Jos
203,09
USD pe acțiune
Mijloc
231,34
USD pe acțiune
Sus
243,83
USD pe acțiune
Preț: 21,55 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 973,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 90,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 74,90 – 286,25 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual195,40 – 204,31 (Mijloc 199,77)
  • P/B justificat204,47 – 274,98 (Mijloc 234,54)
  • Dividende actualizate (DDM)74,90 – 100,73 (Mijloc 85,92)
  • Colegi: P/E203,09 – 243,83 (Mijloc 231,34)
    33 firme folosite · multiplul median 12,0x · quartile 10,6x – 12,7x
    ALLY, BNY, BOH, BPOP, BSRR, BUSE, CATY, CBSH, CFFI, CFG, EWBC, FBP, FMNB, FVCB, FXNC, GABC, JMSB, MCB, MNSB, MTB, MVBF, NTRS, NWFL, OFG, ORRF, PCB, PEBO, SBFG, STT, UBCP, UCB, WAL, WASH
  • Colegi: P/B219,11 – 286,25 (Mijloc 248,08)
    34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5x
    ALLY, AVBH, BOH, BPOP, BRBS, BSRR, BUSE, CATY, CBSH, CFFI, CFG, EWBC, FBP, FITB, FMNB, FVCB, FXNC, GABC, JMSB, MCB, MNSB, MTB, MVBF, NWFL, OFG, ORRF, PCB, PEBO, SBFG, STT, UBCP, UCB, WAL, WASH
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: State Commercial Banks (SIC 6022)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil atractiv · Scor 67/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate10,7 %38 (față de colegi)19 %
ROA · Calitate1,4 %72 (pe interval fix)7 %
Cost / venit · Calitate55,5 %38 (pe interval fix)12 %
Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate3,3 %72 (pe interval fix)7 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere13,8 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-41,3 %0 (pe interval fix)7 %
Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Costul riscului · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Credite / depozite · Bilanț și datorie83,5 %41 (pe interval fix)5 %
P/B · Evaluare0,1x100 (față de colegi)12 %
P/E (TTM) · Evaluare1,1x100 (față de colegi)12 %
Randamentul dividendului · Randamente27,8 %100 (față de colegi)10 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial41/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere57/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate49/100 · 4/4 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare100/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

M&T BANK CORP (MTB-PL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 6,9 mld USD în 2025; creștere an/an 7,5 %; marjă netă 178,1 %; ROE 10,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 203,09–243,83 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 231,34 USD, prețul de 21,55 USD lasă un potențial de 973,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 90,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 67/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROA: 1,4 %
  • Marja netă a dobânzii (NIM): 3,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: 13,8 %
  • P/B: 0,1x
  • P/E (TTM): 1,1x
  • Randamentul dividendului: 27,8 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -41,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.

Față de mediana verticalei

State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
1,1x
mediana verticalei 12,1x
sub mediană (−90,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
1,8x
mediana verticalei 4,5x
sub mediană (−59,0 %)
P/B
0,1x
mediana verticalei 1,3x
sub mediană (−91,4 %)
ROE
10,7 %
mediana verticalei 11,5 %
sub mediană (−6,3 %)
Marja netă
178,1 %
mediana verticalei 30,9 %
peste mediană (+475,9 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
7,5 %
mediana verticalei 7,3 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
27,8 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+972,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation99,0 mld16,215,0 %32,6 %+7,8 %+36 % / +246 %
FITBFifth Third Bancorp48,9 mld18,18,4 %—−2,0 %+29 % / +127 %
STTState Street Corporation46,2 mld13,613,1 %23,8 %+7,3 %+47 % / +163 %
MTBM&T Bank Corp31,9 mld11,510,7 %178,1 %+7,5 %+20 % / +96 %
NTRSNorthern Trust Corporation30,6 mld13,018,4 %28,8 %−2,5 %+31 % / +157 %
CFGCitizens Financial Group Inc26,7 mld12,68,9 %25,4 %+5,6 %+25 % / +172 %
EWBCEast West Bancorp, Inc.17,9 mld12,616,6 %—+4,4 %+29 % / +144 %
ALLYAlly Financial Inc.11,6 mld8,89,7 %16,8 %−3,3 %−2 % / +58 %
BPOPPopular, Inc.10,0 mld10,615,6 %—indisponibil+40 % / +141 %
WALWestern Alliance Bancorporation8,2 mld8,413,3 %436,5 %+99,7 %−1 % / +86 %
CBSHCommerce Bancshares, Inc.7,9 mld13,514,6 %—indisponibil+10 % / +45 %
UCBUnited Community Banks, Inc.4,4 mld12,010,3 %34,0 %+11,7 %+26 % / +66 %
CATYCathay General Bancorp4,3 mld12,611,7 %590,4 %+2,9 %+42 % / +90 %
FBPFirst Bancorp4,0 mld11,019,5 %29,0 %+2,4 %+34 % / +96 %
BOHBank Of Hawaii Corporation2,7 mld12,113,6 %202,1 %−0,1 %+7 % / +41 %
BUSEFirst Busey Corporation2,4 mld11,79,6 %29,3 %+55,7 %+29 % / +45 %
OFGOFG Bancorp2,1 mld9,816,1 %—indisponibil+29 % / +69 %
GABCGerman American Bancorp, Inc.1,8 mld12,912,5 %28,2 %+37,8 %+27 % / +79 %
PEBOPeoples Bancorp Inc.1,4 mld11,410,1 %136,3 %+2,3 %+35 % / +40 %
MCBMetropolitan Bank Holding Corp.1,2 mld12,110,2 %860,0 %−53,8 %+44 % / +195 %
FMNBFarmers National Banc Corp926,6 mil10,610,9 %20,5 %+3,9 %+20 % / +39 %
ORRFOrrstown Financial Services, Inc.863,9 mil9,914,8 %232,4 %+36,0 %+32 % / +108 %
WASHWashington Trust Bancorp Inc736,1 mil13,410,2 %23,7 %+127,6 %+42 % / +66 %
BSRRSierra Bancorp543,3 mil10,814,0 %—indisponibil+46 % / +138 %
PCBPcb Bancorp410,8 mil10,110,8 %1.351,7 %+4,5 %+39 % / +90 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTB-PL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
12,60
Randament total -20 % · Pe an -20 %
22,38
Randament total 33 % · Pe an 33 %
33,87
Randament total 92 % · Pe an 92 %
3 ani
10,00
Randament total 5 % · Pe an 2 %
20,20
Randament total 76 % · Pe an 21 %
33,87
Randament total 162 % · Pe an 38 %
5 ani
7,94
Randament total 24 % · Pe an 4 %
18,23
Randament total 115 % · Pe an 17 %
33,87
Randament total 232 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,05
  • Marja netă± 3,54
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,19
  • Diluare anuală± 0,30

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

M&T Bank Corporation este o holding bancară din Buffalo, New York, care oferă servicii bancare de retail și comerciale, gestiune de active, servicii fiduciare și instituționale în principal în nord-estul și zona Mid-Atlantic a SUA. Totalul activelor consolidate de 213.5 miliarde USD la 31 decembrie 2025 și rezultatele primului trimestru din 2026 arată o bancă solidă, a cărei evoluție depinde de sensibilitatea la dobânzi și de calitatea creditelor 123.

SWOT

Puncte tari

  • Baza de depozite largă și rețeaua regională densă oferă o sursă de finanțare stabilă și relații durabile cu clienții 1.
  • Diversificarea între bancă de retail, comercială, gestiune a averii și servicii fiduciare sprijină veniturile din comisioane 13.
  • Poziția de capital și rezultatele recente arată capacitatea băncii de a genera profit și de a finanța creșterea creditării 3.

Puncte slabe

  • Concentrarea geografică în regiunile de nord-est și Mid-Atlantic expune banca la condițiile economice locale 1.
  • Venitul net din dobânzi este sensibil la schimbările ratelor de dobândă, ceea ce poate reduce marja în perioade de scădere a ratelor 1.
  • Creșterea costurilor cu personalul, tehnologia și procesarea datelor poate presa eficiența operațională 13.

Oportunități

  • Creșterea creditării către întreprinderi și segmentul imobiliar comercial ar putea extinde veniturile dacă riscul rămâne controlat 3.
  • Dezvoltarea serviciilor de gestiune a averii și a celor instituționale ar putea crește veniturile din comisioane 1.
  • Achizițiile de bănci sau de sucursale în zone apropiate, pe care conducerea le analizează periodic, ar putea extinde raza geografică 1.

Amenințări

  • O recesiune economică ar putea crește neplata creditelor și reduce valoarea garanțiilor, în special în imobiliarul comercial 1.
  • Concurența din industria financiară ar putea presa ratele la depozite și credite, afectând profitabilitatea 1.
  • Schimbările de reglementare sau de cerințe de capital ar putea limita activitățile sau restricționa distribuțiile către acționari 1.

Riscuri

  • Expunerea la ratele de dobândăridicat

    Modificările ratelor, ale structurii curbei randamentelor sau ale spread-urilor pot afecta veniturile din dobânzi și valoarea activelor și pasivelor 1.

  • Deteriorarea calității creditelorridicat

    O creștere a întârzierilor și a incapacității de plată ar putea duce la pierderi mai mari și la provizioane suplimentare, mai ales în imobiliarul comercial 13.

  • Concentrarea regionalămediu

    Dependența de economia din zonele de nord-est și Mid-Atlantic ar putea amplifica efectul unei încetiniri locale asupra rezultatelor 1.

  • Riscuri cibernetice și operaționalemediu

    Întreruperi ale sistemelor informatice, atacuri cibernetice sau scurgeri de date ar putea genera costuri, pierderi de venituri și afectarea reputației 1.

  • Reglementare și cerințe de capitalmediu

    Modificarea regulilor de capital, a testelor de stres sau a cerințelor de lichiditate ar putea limita distribuțiile către acționari și creșterea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea creditelor și a depozitelor în 2026, împreună cu o marjă stabilă și o calitate a creditelor îmbunătățită, ar putea susține continuarea profitabilității dacă mediul economic rămâne favorabil 3.
  • Diversificarea veniturilor între dobânzi, comisioane și gestiune a averii ar putea amortiza efectul scăderilor de rate și al presiunii concurențiale 13.
  • Poziția de capital și programele de răscumpărare de acțiuni arată disciplină financiară, ceea ce ar putea sprijini valoarea pentru acționari în timp 13.

Ce ar strica teza

  • O recesiune regională sau o criză în imobiliarul comercial ar putea duce la creșterea semnificativă a neplății creditelor și la provizioane mai mari, reducând profitul 1.
  • Scăderea ratelor de dobândă ar putea reduce randamentul activelor mai repede decât costul depozitelor, comprimând marja netă a dobânzii 13.
  • Concurența puternică pentru depozite și creșterea costurilor cu tehnologia ar putea afecta eficiența și reduce avantajul de rentabilitate al băncii 13.

De urmărit

  • Evoluția marjei dobânzii și a costului depozitelorQ4 2026
  • Nivelul provizioanelor pentru pierderi din credite și al creditelor neperformanteQ4 2026
  • Rezultatul testelor de stres ale Federal Reserve și nivelul cerinței de capital2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Activitatea internațională este limitată, iar activele și veniturile legate de operațiunile internaționale reprezintă sub 1% din totalul consolidat, ceea ce face ca banca să fie în esență o bancă regională cu dependență de piața americană 1.

Segmente

Credite și depozite

Creditele medii au crescut în trimestrul trei 2026 cu 2.6 miliarde USD față de trimestrul anterior, în special la creditele imobiliare comerciale și de consum 3. Depozitele medii au ajuns la 166.8 miliarde USD, iar costul fondurilor a scăzut față de anul precedent 3.

Piața în context

M&T activează pe piețe din nord-estul și Mid-Atlantic american, unde concurează cu bănci regionale și naționale pentru depozite și credite. Piața este sensibilă la politica Federal Reserve, care a modificat rata de referință în 2024 și 2025 și influențează direct marja dobânzii și costul depozitelor 1.

Mediul de creditare rămâne influențat de inflație, de volatilitatea piețelor financiare și de incertitudinea economică, iar calitatea creditelor depinde de sănătatea economiei regionale, în special a sectorului comercial imobiliar 12.

Tendințe

  • Reducerea ratelor de dobândămixt

    Scăderea ratelor Federal Reserve din 2024 și 2025 a redus costul depozitelor și al împrumuturilor, ceea ce a sprijinit marja în trimestrul trei 2026, deși a redus și randamentul activelor 13. Efectul net depinde de structura bilanțului și de evoluția ratelor pe termen lung.

  • Creșterea creditării și a depozitelorvânt din spate

    Creditele și depozitele au crescut în 2026, ceea ce ar putea susține veniturile din dobânzi dacă creșterea continuă fără a deteriora calitatea portofoliului 3.

  • Calitatea creditelor și riscul comercial imobiliarvânt din față

    Ratele de neplată au rămas controlate, dar un deziderat al economiei mai slabe ar putea crește provizioanele pentru pierderi din credite, mai ales în segmentul imobiliar comercial 13.

  • Reglementare și cerințe de capitalmixt

    Cerințele de capital, testele de stres și reglementările pentru bănci de dimensiune mare ar putea limita distribuțiile către acționari, dar ar putea și întări stabilitatea băncii 1.

Poziția concurențială

M&T concurează cu alte bănci regionale și naționale care operează în aceleași zone, precum și cu instituții financiare nebancare. Sursele disponibile menționează în mod explicit concurența din industrie, care poate afecta veniturile și profitabilitatea grupului 1.

Avantajul competitiv al băncii se bazează pe amprenta regională densă, pe diversificarea veniturilor și pe relațiile cu clienții comerciali și de gestiune a averii, dar presiunea prețurilor la depozite și credite rămâne semnificativă 13.

  • Bănci regionale din nord-estul SUA

    Concurează direct pentru depozite și credite comerciale în aceleași zone geografice menționate în surse.

  • Bănci naționale cu rețele de sucursale

    Pot oferi produse similare la scară mai mare și pot exercita presiune asupra ratelor de depozit.

  • Instituții financiare nebancare și platforme digitale

    Concurează în special în creditarea de consum și în servicii de plată, unde barierele de intrare sunt mai reduse.

  • Companii de administrare a averii și brokeri

    Concurează cu divizia de gestiune a averii și servicii fiduciare a grupului.

Știri și depuneri

Din presă

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / M&T Bank Corporation · 18 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / M&T Bank Corporation · 04 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / M&T Bank Corporation · 16 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

M&T Bank Corporation (MTB-PL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw