olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

OptimizeRx Corp OPRX

Services-Business Services, NEC · SIC 7389 · Verticală: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

9,32USD−0,53 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

OptimizeRx este o companie de tehnologie medicală care ajută companiile din științele vieții să ajungă la medici și pacienți prin platforme bazate pe inteligență artificială și o rețea omnicanal. În 2026, veniturile trimestriale au scăzut față de anul precedent, iar conducerea a reafirmat ghidul anual de venituri de 95 - 100 milioane USD ca să reflecte concentrarea clienților și sezonalitatea cheltuielilor de marketing.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea OptimizeRx Corp (OPRX) costa 9,32 USD (−0,53 % într-o zi), cu capitalizare 175,6 mil USD, P/E 39,6 pe un EPS diluat de 0,24 USD în ultimele 12 luni, beta 1,66, interval pe 52 de săptămâni 4,54–20,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 20,5 mil USD (−29,8 % an/an), profit net de -703,0 mii USD (−145,9 % an/an), EPS diluat -0,04 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
175,6 mil USD
acțiuni la 30 iul. 2026
P/E (TTM)
39,6
EPS diluat TTM 0,24 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
2,52 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,66
Volatilitate (1 an) 71 %
Interval 52 săpt.
4,5420,49

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
8,06 – 9,58
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 17,2 %
SMA 50 / 200
8,20 / 7,33
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,34 / 0,31
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+11,6 %−0,9 %+12,6 pp—
3 luni+54,0 %+1,2 %+52,8 pp—
6 luni+39,1 %+4,8 %+34,3 pp—
De la început de an−24,0 %+10,7 %−34,7 pp—
1 an−52,5 %+11,1 %−63,6 pp−5,5 %
3 ani+15,6 %+80,7 %−65,1 pp+7,4 %
5 ani−90,4 %+64,6 %−155,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−77,8 %
31 oct. 2025 → 23 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−96,0 %
04 nov. 2021 → 15 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−37,4 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
20,5 mil USD
−29,8 % an/an
Profit net
-703,0 mii USD
−145,9 % an/an
EPS diluat
-0,04
−150,0 % an/an
netă / operațională
-3,4 % / -0,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri21,3 mil32,3 mil21,9 mil29,2 mil26,1 mil32,2 mil19,8 mil20,5 mil
Costul vânzărilor7,9 mil10,3 mil8,6 mil10,6 mil8,6 mil8,1 mil4,9 mil4,8 mil
Profit brut13,4 mil22,0 mil13,3 mil18,6 mil17,5 mil24,1 mil——
Cercetare și dezvoltare——3,3 mil3,1 mil——3,4 mil3,3 mil
Profit operațional-8,6 mil3,6 mil-2,1 mil3,2 mil2,1 mil8,6 mil396,0 mii-88,0 mii
Amortizare și depreciere1,1 mil1,1 mil1,1 mil1,1 mil1,1 mil1,1 mil1,1 mil1,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile1,5 mil1,6 mil1,3 mil1,6 mil1,2 mil1,2 mil1,2 mil1,1 mil
Profit înainte de impozit-9,9 mil2,2 mil-3,3 mil1,7 mil1,0 mil7,5 mil-644,0 mii-1,1 mil
Impozit pe profit-817,0 mii2,3 mil-1,1 mil199,0 mii270,0 mii2,5 mil-149,0 mii-393,0 mii
Profit net-9,1 mil-78,0 mii-2,2 mil1,5 mil779,0 mii5,0 mil-495,0 mii-703,0 mii
EPS diluat-0,50-0,00 ≈-0,120,080,040,27 ≈-0,03-0,04
Flux de numerar operațional1,8 mil ≈198,0 mii3,9 mil4,6 mil ≈3,2 mil ≈7,1 mil-467,0 mii8,6 mil ≈
Investiții (capex)18,0 mii ≈17,0 mii27,0 mii10,0 mii ≈10,0 mii ≈11,0 mii21,0 mii35,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 22 din propriul istoric de 9 trimestre (min 17,7, mediană 411,0, max 5.298,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri21,2 mil24,6 mil43,3 mil61,3 mil62,5 mil71,5 mil92,1 mil109,4 mil
Venituri an/an+74,9 %+16,0 %+76,1 %+41,5 %+1,9 %+14,5 %+28,8 %+18,8 %
Profit net226,3 mii-3,1 mil-2,2 mil378,1 mii-11,4 mil-17,6 mil-20,1 mil5,1 mil
Profit net an/anindisponibil−1.488,4 %indisponibilindisponibil−3.125,4 %indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,02-0,23-0,150,02-0,64-1,03-1,100,27
EPS diluat an/anindisponibil−1.250,0 %indisponibilindisponibil−3.300,0 %indisponibilindisponibilindisponibil
netă %1,1 %-12,8 %-5,1 %0,6 %-18,3 %-24,6 %-21,8 %4,7 %
Flux de numerar liber758,2 mii-1,7 mil-6,4 mil625,7 mii10,6 mil-7,3 mil4,8 mil18,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
23,4 mil USD
Datorie financiară
25,7 mil USD
Datorie netă
2,3 mil USD
Capitaluri proprii
128,3 mil USD
Active totale
176,9 mil USD
Datorie / capitaluri
0,20x
Lichiditate curentă
3,04x
ROE
4,2 %
ROA
2,9 %
Marja FCF
17,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
71,5 mil
2024
92,1 mil
2025
109,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
28,6 mil
2024
32,7 mil
2025
35,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
42,9 mil
2024
59,4 mil
2025
73,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
—
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 10 mar. 2023verificat

Profit operațional
2023
-26,4 mil
2024
-13,7 mil
2025
11,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,4 mil
2024
4,3 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-24,0 mil ≈
2024
-9,4 mil ≈
2025
16,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,5 mil
2024
6,2 mil
2025
5,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-25,2 mil
2024
-19,4 mil
2025
7,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-7,6 mil
2024
725,0 mii
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-17,6 mil
2024
-20,1 mil
2025
5,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,03
2024
-1,10
2025
0,27

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
17,1 mil
2024
18,3 mil
2025
19,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
13,9 mil
2024
13,4 mil
2025
23,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
36,3 mil
2024
38,2 mil
2025
37,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active curente
2023
54,3 mil
2024
54,0 mil
2025
64,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
149,0 mii
2024
150,0 mii
2025
106,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
78,4 mil
2024
70,9 mil
2025
70,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
6,2 mil
2024
45,5 mil
2025
40,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
183,4 mil
2024
171,2 mil
2025
176,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,0 mil
2024
2,0 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
34,2 mil
2024
30,8 mil
2025
21,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
17,9 mil
2024
18,7 mil
2025
21,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
56,8 mil
2024
54,2 mil
2025
48,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
126,6 mil †
2024
117,0 mil †
2025
128,3 mil †

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-7,2 mil
2024
4,9 mil
2025
18,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
87,0 mii
2024
112,0 mii
2025
58,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-7,3 mil ≈
2024
4,8 mil ≈
2025
18,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-25,3 mil
2024
-450,0 mii
2025
68,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
28,2 mil
2024
-4,9 mil
2025
-8,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
7,5 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
20,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
20,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
290,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
74,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
15,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
18,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-5,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
5,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
18,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
77,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
18,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
399,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
121,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
108 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
175,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
170,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
38,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
39,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
15,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
9,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 65 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

9,32 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 175,6 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
175,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
39,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 1879derivat 174

Scorul pe grupe

  • Creștere100
  • Bilanț și datorie69
  • Calitate52
  • Evaluare63

Interval de valoare estimat

Jos
8,85
USD pe acțiune
Mijloc
13,32
USD pe acțiune
Sus
16,30
USD pe acțiune
Preț: 9,32 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 42,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 30,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,15 – 32,07 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)20,36 – 32,07 (Mijloc 24,82)
    WACC 8,8 % · FCFF de pornire 21,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -25,7 %
  • Colegi: EV/EBITDA8,85 – 16,30 (Mijloc 13,32)
    19 firme folosite · multiplul median 16,2x · quartile 10,6x – 19,9x
    ADV, BR, CPAY, CSGP, EBAY, ETSY, FICO, FIS, FOUR, GPN, MELI, MMS, MSCI, PAYS, PSFE, PYPL, QNST, RBA, UBER
  • Colegi: P/E3,15 – 7,80 (Mijloc 4,83)
    23 firme folosite · multiplul median 20,5x · quartile 13,4x – 33,2x
    ACN, AMTM, BR, CASS, CPAY, CSGP, DLO, EBAY, ETSY, FICO, FIS, FISV, FOUR, MA, MELI, MMS, MSCI, PAY, PAYS, PYPL, QNST, RBA, UBER
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Business Services, NEC (SIC 7389)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 65/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,8 %33 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate4,7 %36 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate399,0 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere20,6 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,3x90 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,3x13 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie5,6x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare39,6x24 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare11,2x74 (față de colegi)13 %
Randament FCF · Evaluare10,5 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie69/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate52/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare63/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

OptimizeRx Corporation (OPRX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 109,4 mil USD în 2025; creștere an/an 18,8 %; marjă netă 4,7 %; ROE 3,7 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.

Intervalul de valoare estimat este 8,85–16,30 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13,32 USD, prețul de 9,32 USD lasă un potențial de 42,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 30,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 65/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 399,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 20,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,3x
  • Lichiditatea curentă: 5,6x
  • EV/EBITDA: 11,2x
  • Randament FCF: 10,5 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,3x
  • P/E (TTM): 39,6x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Business Services, NEC (SIC 7389) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
39,6x
mediana verticalei 24,4x
peste mediană (+62,6 %)
EV/EBITDA
11,2x
mediana verticalei 16,2x
sub mediană (−30,7 %)
P/S
1,8x
mediana verticalei 2,4x
sub mediană (−26,3 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−38,9 %)
ROE
3,7 %
mediana verticalei 10,6 %
sub mediană (−65,4 %)
Marja netă
4,7 %
mediana verticalei 6,7 %
sub mediană (−30,5 %)
Marja EBIT
11,1 %
mediana verticalei 8,3 %
peste mediană (+34,0 %)
Venituri an/an
18,8 %
mediana verticalei 9,7 %
peste mediană (+92,7 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,3x
mediana verticalei 2,0x
sub mediană (−116,9 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
UBERUber Technologies, Inc133,3 mld14,338,4 %17,3 %+18,3 %−32 % / +51 %
MELIMercadoLibre, Inc.82,4 mld44,227,5 %5,3 %+39,1 %−30 % / +31 %
EBAYeBay Inc.53,4 mld26,446,6 %16,9 %+7,9 %+50 % / +210 %
PYPLPayPal Holdings, Inc.47,4 mld10,923,8 %13,8 %+4,3 %−18 % / +10 %
MSCIMsci Inc.44,6 mld33,0—40,3 %+9,7 %+6 % / +32 %
FISVFiserv, Inc.26,6 mld9,610,7 %13,4 %+3,6 %−25 % / −56 %
CPAYCorpay, Inc26,3 mld24,430,5 %22,7 %+13,9 %+54 % / +78 %
GPNGlobal Payments Inc.25,6 mld—-4,1 %-9,1 %−0,4 %+25 % / −9 %
BRBroadridge Financial Solutions, Inc.20,4 mld18,640,9 %15,0 %+8,5 %−19 % / +5 %
FISFidelity National Information Services, Inc.19,9 mld5,922,3 %27,6 %+5,4 %−38 % / −22 %
RBARB Global, Inc16,6 mld37,68,8 %10,0 %+7,2 %−10 % / +37 %
FICOFair Isaac Corp15,4 mld20,5—34,1 %+15,9 %−57 % / −16 %
CSGPCoStar Group, Inc.12,1 mld68,82,2 %4,9 %+18,7 %−56 % / −59 %
ETSYEtsy, Inc7,7 mld10,5—32,8 %+2,7 %+43 % / +43 %
AMTMAmentum Holdings, Inc.5,3 mld26,34,5 %1,4 %+71,6 %−2 % / indisponibil
XMTRXometry, Inc.4,3 mld—-7,1 %-3,8 %+25,9 %+92 % / +544 %
DLODLocal Limited3,8 mld19,937,2 %18,0 %+46,6 %−12 % / −23 %
MMSMaximus, Inc.3,3 mld9,421,1 %7,1 %+2,4 %−23 % / −15 %
FOURShift4 Payments, Inc.3,2 mld30,06,6 %2,2 %+25,5 %−42 % / −10 %
CNXCConcentrix Corporation1,8 mld—-78,2 %-24,0 %+2,2 %−25 % / −60 %
ACVACopart Inc1,8 mld—-15,1 %-7,9 %+19,2 %+16 % / −21 %
RDWRRadware Ltd.1,5 mld76,86,1 %6,7 %+9,8 %+35 % / +132 %
QNSTQuinStreet, Inc.993,3 mil12,428,6 %6,3 %+18,3 %+18 % / +54 %
PAYSPaysign, Inc.786,5 mil53,230,8 %15,7 %+40,5 %+169 % / +657 %
CASSCass Information Systems, Inc.675,4 mil19,015,1 %18,5 %+5,3 %+33 % / +39 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OPRX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,32
Randament total -32 % · Pe an -32 %
11,13
Randament total 19 % · Pe an 19 %
16,70
Randament total 79 % · Pe an 79 %
3 ani
7,50
Randament total -20 % · Pe an -7 %
14,72
Randament total 58 % · Pe an 16 %
24,04
Randament total 158 % · Pe an 37 %
5 ani
8,90
Randament total -5 % · Pe an -1 %
19,47
Randament total 109 % · Pe an 16 %
34,62
Randament total 271 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,68
  • Marja netă± 2,58
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,92
  • Diluare anuală± 0,22

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

OptimizeRx este o companie de tehnologie medicală care ajută companiile din științele vieții să ajungă la medici și pacienți prin platforme bazate pe inteligență artificială și o rețea omnicanal. În 2026, veniturile trimestriale au scăzut față de anul precedent, iar conducerea a reafirmat ghidul anual de venituri de 95 - 100 milioane USD ca să reflecte concentrarea clienților și sezonalitatea cheltuielilor de marketing 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o rețea omnicanal proprie, cu acces la un număr mare de medici și tehnologii brevetate pentru audiențe anonimizate 1.
  • Rata de retenție netă a veniturilor a rămas ridicată în 2025, ceea ce arată capacitatea de a extinde relațiile cu clienții existenți 1.
  • Datoria a fost refinanțată și plățile de principal sunt în avans față de program, ceea ce întărește bilanțul 3.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt foarte concentrate în câțiva clienți și câțiva parteneri de canal, ceea ce face rezultatele sensibile la pierderea unui contract 1.
  • Compania a avut pierderi în mai mulți ani și a raportat un trimestru cu pierdere netă în 2026 13.
  • Rata de retenție netă și veniturile trimestriale au scăzut în 2026, arătând dependența de bugetele unor clienți mari 3.

Oportunități

  • Extinderea DAAP și a modelului pe abonament ar putea îmbunătăți marjele și predictibilitatea veniturilor, dacă clienții adoptă aceste produse 12.
  • Integrarea cu platforme DSP și noile instrumente de audiență ar putea deschide noi surse de venit 3.
  • Bugetele digitale din industria farmaceutică ar putea crește mai rapid decât cele tradiționale, ceea ce ar sprijini creșterea companiei 1.

Amenințări

  • Reglementările privind datele personale ar putea limita publicitatea digitală pentru medicamente 1.
  • Concurenții cu resurse mai mari și bariere de intrare reduse ar putea erodă poziția companiei 1.
  • Schimbările de politică sanitară sau reducerea cheltuielilor farmaceutice ar putea afecta negativ cererea 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți farmaceutici generează o mare parte din venituri, iar pierderea sau reducerea bugetului unuia dintre ei ar putea afecta rezultatele 12.

  • Dependența de parteneri EHR și eRxridicat

    Veniturile depind de contracte cu câțiva parteneri de canal, care pot fi auditați sau pot înceta colaborarea 1.

  • Datoria și clauzele de acoperiremediu

    Facilitatea de credit conține clauze restrictive, iar neîndeplinirea lor ar putea duce la un eveniment de nerespectare 13.

  • Reglementarea datelor și a publicitățiimediu

    Legile privind confidențialitatea ar putea reduce cererea de reclame digitale legate de sănătate 1.

  • Volatilitatea veniturilor trimestrialescăzut

    Sezonalitatea și schimbările de calendar ale bugetelor clienților ar putea face rezultatele trimestriale greu de anticipat 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă modelul pe abonament și DAAP cresc ca pondere, marjele ar putea crește și veniturile ar putea deveni mai previzibile 12.
  • Ghidul anual a fost reafirmat în august 2026, iar EBITDA ajustat din T2 a depășit așteptările citate de conducere 3.
  • Rețeaua omnicanal și produsele noi lansate în 2026 ar putea atrage clienți suplimentari și să crească implicarea clienților existenți 3.

Ce ar strica teza

  • Veniturile trimestriale au scăzut considerabil în 2026, iar rata de retenție netă a coborât, ceea ce ar putea indica pierderea de bugete ale clienților mari 3.
  • Compania a raportat pierdere netă într-un trimestru din 2026, iar atingerea țintelor de profitabilitate rămâne incertă 13.
  • Concurenții mai mari și reglementările privind datele ar putea limita cota de piață și marjele pe termen lung 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a EBITDA ajustat față de ghidul anualQ4 2026
  • Rata de retenție netă și ponderea top 20 producători farmaceuticiQ1 2027
  • Adoptarea modelului pe abonament pentru date DAAPnext 10-K
  • Respectarea clauzelor facilității de credit și rambursările de principal2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania, înființată în 2006 în Rochester, Michigan, și cu sediul actual în Waltham, Massachusetts 13, livrează mesaje către medici prin sistemele de dosar medical electronic (EHR) și platformele de prescripție electronică (eRx), iar în timp și-a extins oferta spre marketing direct către consumatori (DTC). Platforma sa de activare a audiențelor, DAAP, folosește machine learning ca să identifice medicii și pacienții eligibili, iar tehnologia Micro-Neighborhood Targeting, brevetată, vizează zone geografice pe baza datelor anonimizate 1. Veniturile fiscale 2025 au fost de 109,4 milioane USD, în creștere cu 19% 1, însă în T2 2026 au scăzut cu 30% 3.

Modelul de venit se bazează pe strategia «land and expand», adică extinderea relațiilor cu clienții existenți și trecerea spre contracte la nivel de întreprindere și spre un model pe abonament pentru componenta de date a DAAP și MNT 12. Compania urmărește să devină un «Rule of 40» prin combinarea creșterii veniturilor cu marja EBITDA ajustat 1. Costul vânzărilor include în principal plățile de partajare a veniturilor către partenerii de canal, ceea ce face ca marja brută să depindă de mixul de soluții și de parteneri 1.

În 2026, compania a încheiat refinanțarea datoriei cu o facilitate bancară de 35 milioane USD și a anunțat un program de răscumpărare de acțiuni de până la 10 milioane USD, care expiră cel târziu la 15 martie 2027 31. Conducerea a raportat și lansarea unor produse noi, precum Natural Language Audience Builder și CopayCue, precum și integrarea rețelei EHR autentificate într-o platformă DSP 3.

Segmente

Audiențe și activare media (DAAP, MNT)

Acest segment include generarea de audiențe dinamice prin analiză predictivă și activarea lor prin canale HCP și DTC. DAAP se bazează pe date și AI, combinate cu inteligență umană, iar compania îl consideră cel mai ridicat ca marjă dintre soluțiile sale 12.

Mesaje la punctul de îngrijire (EHR și eRx)

Rețeaua de punct de îngrijire livrează bannere și mesaje medicilor prin sistemele EHR și platformele eRx, iar Pharmacy Alerts și Financial Messaging completează oferta. Acest segment depinde de contractele cu câțiva parteneri mari de canal, ceea ce aduce o concentrare de risc 1.

Marketing DTC (Medicx)

Achiziția Medicx Health din 2023 a adăugat livrarea de media către consumatori, prin canale CTV, rețele sociale, audio programatic și OOH 1. Acest segment a contribuit la creșterea veniturilor din 2025, dar a fost mai variabil în 2026 3.

Piața în context

Piața de marketing digital farmaceutic din SUA este mare și în creștere, iar companiile din științele vieții mută tot mai mult bugetul de la metodele tradiționale la marketingul digital de precizie, conform estimărilor citate în raportul anual 1. Totuși, cheltuielile sunt sezoniere, cu activitate mai scăzută în primul trimestru și maxim în al patrulea trimestru al anului 12.

Clienții sunt concentrați în câteva companii farmaceutice mari, iar cheltuielile lor pot fi reduse în perioadele de incertitudine economică sau de schimbare a politicii de sănătate 1. Numărul de companii din top 20 care contribuie la venituri a scăzut în 2026, ceea ce arată că înțelegerea cu marii clienți rămâne o provocare 3.

Tendințe

  • Mutarea bugetelor spre marketing digital de precizievânt din spate

    Companiile farmaceutice își mută o parte din bugetul de marketing spre canale digitale precise, ceea ce ar putea crește cererea pentru soluțiile DAAP și MNT 1.

  • Reglementarea confidențialității datelormixt

    Legile statale privind datele personale ar putea reduce cererea pentru reclame digitale legate de medicamente, deși abordarea bazată pe date anonimizate a companiei limitează acest risc 1.

  • Presiunea bugetară în industria farmaceuticăvânt din față

    Reducerea personalului, numărul mai mic de aprobări de medicamente și incertitudinea tarifară ar putea încetini cheltuielile clienților, cu efect direct asupra veniturilor 12.

  • Inteligența artificială în marketingul farmaceuticvânt din spate

    Adoptarea AI în activarea audiențelor deschide spațiu pentru produse cu marjă mai mare și abonamente pe date, dacă adoptarea se extinde 23.

Poziția concurențială

Compania concurează cu furnizori de date medicale, platforme demand-side axate pe sănătate, rețele de publicitate care agregă trafic din platforme de punct de îngrijire și rețele de tip walled garden 1. Mulți concurenți au resurse financiare și tehnice mai mari decât ale companiei, iar barierele de intrare sunt scăzute 1.

Avantajele declarate sunt rețeaua de punct de îngrijire, tehnologiile brevetate și capacitatea de a combina date și inteligență umană pentru audiențe conforme cu HIPAA 1. Compania recunoaște că nu poate garanta succesul în fața concurenților mai mari 1.

  • Furnizori de date de sănătate

    Furnizori de date care vând audiențe medicale către companiile farmaceutice, menționați ca principali concurenți în raportul anual 1.

  • Platforme demand-side axate pe sănătate

    Platforme care cumpără spațiu publicitar pentru brand-uri medicale, în concurență directă cu DAAP și cu activarea media 1.

  • Rețele de publicitate la punctul de îngrijire

    Rețele care agregă trafic din telehealth, EHR și eRx, concurând pentru bugetele de marketing ale clienților 1.

  • Rețele walled garden din sănătate

    Site-uri și platforme închise, axate pe sănătate, care oferă publicitate către pacienți și medici 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial13 aug. 2026
  • Raport curent12 aug. 2026
    Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent12 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 iun. 2026
    Schimbări în conducere
  • Raport curent12 mai 2026
    Acord material · Încetarea unui acord material · Rezultate financiare · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent09 apr. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent30 mar. 2026
    Item 4.01 · Situații financiare și anexe
  • Raport anual12 mar. 2026

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / OptimizeRx Corp · 12 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / OptimizeRx Corp · 13 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / OptimizeRx Corp · 12 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

OptimizeRx Corp (OPRX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw