olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Seapeak LLC SEAL-PB
Water Transportation · SIC 4400 · Verticală: Water Transportation (SIC 4400)
Seapeak LLC este un furnizor internațional de servicii de transport maritim, axat pe gazul natural lichefiat (GNL) și pe gazele petroliere lichefiate (GPL), operând în principal prin contracte de închiriere pe termen mediu și lung, cu tarife fixe. În 2025 veniturile din călătorii au fost de 636.958 mii USD, în scădere față de anul precedent, pe fondul supraofertei de nave GNL și al unor nave cu turbină cu abur care se confruntă cu presiuni de piață.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Seapeak LLC (SEAL-PB) costa 24,85 USD (−2,00 % într-o zi), cu capitalizare 2,0 mld USD, P/E 75,9, randament al dividendului 4,47 %, beta 0,09, interval pe 52 de săptămâni 24,85–26,07 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 27,2
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 25,10 – 25,62
- sub banda inferioară · %B -0,48 · lățimea benzii 2,0 %
- SMA 50 / 200
- 25,57 / 25,64
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,11 / -0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,5 % | −0,9 % | −1,6 pp | — |
| 3 luni | −3,2 % | +1,2 % | −4,4 pp | — |
| 6 luni | −2,7 % | +4,8 % | −7,5 pp | — |
| De la început de an | −2,5 % | +10,7 % | −13,2 pp | — |
| 1 an | −3,0 % | +11,1 % | −14,1 pp | +12,6 % |
| 3 ani | +6,0 % | +80,7 % | −74,8 pp | +72,3 % |
| 5 ani | −4,9 % | +64,6 % | −69,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 510,8 mil | 601,3 mil | 591,1 mil | 597,8 mil | 624,5 mil | 726,8 mil | 710,7 mil | 637,0 mil |
| Venituri an/an | +18,0 % | +17,7 % | −1,7 % | +1,1 % | +4,5 % | +16,4 % | −2,2 % | −10,4 % |
| Profit net | 26,9 mil | 164,6 mil | 97,3 mil | 255,5 mil | 241,6 mil | 317,7 mil | -95,8 mil | 26,0 mil |
| Profit net an/an | −45,1 % | +512,5 % | −40,9 % | +162,6 % | −5,5 % | +31,5 % | −130,2 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 5,3 % | 27,4 % | 16,5 % | 42,7 % | 38,7 % | 43,7 % | -13,5 % | 4,1 % |
| Flux de numerar liber | -555,0 mil | 201,0 mil | 603,0 mil | 156,9 mil | 168,8 mil | 214,7 mil | 137,6 mil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 122,9 mil USD
- Datorie financiară
- 892,1 mil USD
- Datorie netă
- 769,1 mil USD
- Capitaluri proprii
- indisponibil USD
- Active totale
- 5,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,42x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 591,1 mil | 597,8 mil | 624,5 mil | 726,8 mil | 710,7 mil | 637,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 17,4 mil | 28,2 mil | 34,6 mil | 21,4 mil | 11,6 mil | 12,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 573,7 mil ≈ | 569,6 mil ≈ | 589,9 mil ≈ | 705,4 mil ≈ | 699,2 mil ≈ | 624,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 226,1 mil | 246,5 mil | 177,3 mil | 315,3 mil | -94,5 mil | 130,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 129,8 mil | 130,8 mil | 128,5 mil | 145,7 mil | 142,7 mil | 144,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 355,8 mil ≈ | 377,3 mil ≈ | 305,8 mil ≈ | 461,0 mil ≈ | 48,2 mil ≈ | 274,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 132,8 mil | 118,6 mil | 137,1 mil | 187,5 mil | 178,4 mil | 165,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 100,8 mil | 262,4 mil | 249,7 mil | 327,9 mil | -98,3 mil | 29,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,5 mil | 6,9 mil | 8,2 mil | 10,2 mil | -2,5 mil | 3,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 97,3 mil | 255,5 mil | 241,6 mil | 317,7 mil | -95,8 mil | 26,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,94 | 1,11 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 04 apr. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 206,8 mil | 92,1 mil | 215,7 mil | 168,4 mil | 153,7 mil | 122,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 7,6 mil | 45,5 mil | 50,7 mil | 31,3 mil | 29,1 mil | 30,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 262,1 mil | 217,4 mil | 440,0 mil | 307,2 mil | 290,1 mil | 298,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | 932,4 mil | 731,3 mil | 328,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 34,8 mil | 34,8 mil | 40,3 mil | 40,3 mil | 37,3 mil | 37,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 34,5 mil | 25,7 mil | 42,1 mil | 30,4 mil | 20,4 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 4,9 mld | 4,8 mld | 5,8 mld | 5,7 mld | 5,4 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,9 mil | 10,2 mil | 52,0 mil | 6,7 mil | 7,1 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 250,5 mil | 156,1 mil | 477,2 mil | 107,8 mil | 177,1 mil | 296,2 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,2 mld | 1,2 mld | 927,3 mil | 960,2 mil | 882,4 mil | 595,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 521,3 mil | 366,8 mil | 803,5 mil | 440,1 mil | 477,4 mil | 706,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,1 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
- 2023
- 30,4 mil
- 2024
- 20,4 mil
- 2025
- 13,5 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 613,5 mil | 198,9 mil | 276,8 mil | 362,7 mil | 395,3 mil | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 10,5 mil | 42,0 mil | 108,0 mil | 148,0 mil | 257,7 mil | 61,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 603,0 mil ≈ | 156,9 mil ≈ | 168,8 mil ≈ | 214,7 mil ≈ | 137,6 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,5 mil | -31,0 mil | -280,1 mil | -70,4 mil | -200,1 mil | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -607,4 mil | -283,8 mil | 127,2 mil | -373,8 mil | -191,6 mil | — | SEC (XBRL)· 14 mar. 2025verificat |
| Dividende plătite | 104,4 mil | 124,2 mil | 25,6 mil | 74,9 mil | 275,1 mil | 125,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 15,6 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 44 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere6
- Bilanț și datorie16
- Evaluare51
- Calitate62
- Randamente94
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,96 – 134,03 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)76,04 – 134,03 (Mijloc 97,27)WACC 8,1 % · FCFF de pornire 481,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA15,63 – 27,20 (Mijloc 23,52)7 firme folosite · multiplul median 9,6x · quartile 7,3x – 10,7xCCL, INSW, KEX, NCLH, RCL, SEAL-PA, TDW
- Colegi: P/E2,96 – 5,84 (Mijloc 4,41)12 firme folosite · multiplul median 13,5x · quartile 9,0x – 17,8xCCL, DLNG, FLNG, INSW, KEX, KNOP, MATX, NCLH, RCL, RUBI, TDW, TNK
- Dividende actualizate (DDM)14,59 – 19,62 (Mijloc 16,73)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 44/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 4,1 % | 24 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 1.285,1 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,7 % | 6 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,8x | 31 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 75,9x | 13 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,0x | 50 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 16,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,3 % | 91 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 37,5 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie16/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial6/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate62/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente94/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare51/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SEAPEAK LLC (SEAL-PB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 637,0 mil USD în 2025; creștere an/an -10,4 %; marjă netă 4,1 %; datorie netă/EBITDA 2,8x.
Intervalul de valoare estimat este 15,11–23,41 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 20,12 USD, prețul de 24,85 USD lasă un potențial de -19,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -23,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 1 285,1 %
- Randament FCF: 16,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 37,5 %
Ce o infirmă
- Marja netă: 4,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,8x
- Lichiditatea curentă: 0,4x
- P/E (TTM): 75,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Water Transportation (SIC 4400) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 21 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RCLRoyal Caribbean Cruises Ltd | 82,2 mld | 18,2 | 41,7 % | 23,8 % | +8,8 % | +7 % / +263 % |
| CCLCarnival Corp Ltd. | 38,8 mld | 12,6 | 24,0 % | 11,4 % | +6,4 % | +0 % / +152 % |
| BIPBrookfield Infrastructure Partners L.P. | 11,0 mld | 41,5 | 7,7 % | 11,0 % | +9,8 % | +9 % / +65 % |
| NCLHNorwegian Cruise Line Holdings Ltd. | 8,1 mld | 9,7 | 31,2 % | 8,2 % | +3,7 % | −22 % / +29 % |
| KEXKirby Corporation | 7,6 mld | 22,1 | 10,4 % | 10,2 % | +3,0 % | +39 % / +93 % |
| MATXMatson, Inc. | 6,7 mld | 15,0 | 17,2 % | 13,4 % | −2,3 % | +122 % / +157 % |
| INSWInternational Seaways, Inc. | 5,5 mld | 7,2 | 37,4 % | 62,0 % | −11,4 % | +119 % / +133 % |
| GLNGGolar Lng Limited | 4,7 mld | 71,3 | 3,4 % | 16,7 % | +51,1 % | +13 % / +106 % |
| TDWTidewater Inc | 4,3 mld | 17,7 | 19,5 % | 18,3 % | +0,5 % | +73 % / +28 % |
| SEAL-PASeapeak LLC | 2,0 mld | 76,5 | — | 4,1 % | −10,4 % | −2 % / +3 % |
| NATNORDIC AMERICAN TANKERS Ltd | 1,7 mld | 131,8 | 2,6 % | 4,2 % | −16,6 % | +115 % / +72 % |
| FLNGFLEX LNG Ltd. | 1,5 mld | 20,6 | 9,8 % | 21,5 % | −2,4 % | +9 % / −7 % |
| GLOP-PAGasLog Partners LP | 1,2 mld | — | -1,7 % | -7,2 % | −21,9 % | −2 % / +4 % |
| OMEXOdyssey Marine Exploration, Inc. | 663,2 mil | — | — | -21.426,8 % | −54,0 % | +431 % / +198 % |
| CMDBCostamare Bulkers Holdings Limited | 474,2 mil | — | -11,2 % | -6,3 % | indisponibil | +52 % / indisponibil |
| KNOPKNOT Offshore Partners LP | 331,9 mil | 14,3 | — | 6,4 % | +14,4 % | +8 % / +72 % |
| EDRYEurodry Ltd. | 128,1 mil | — | -4,0 % | — | +8,9 % | +243 % / +193 % |
| USEAUnited Maritime Corp | 23,3 mil | — | -11,0 % | -16,4 % | −16,8 % | +57 % / +22 % |
| RUBIRubico Inc. | 782,6 mii | 0,0 | 6,6 % | 11,2 % | −2,8 % | −100 % / indisponibil |
| DLNGDynagas Lng Partners LP | — | 2,4 | 12,9 % | — | −100,0 % | −10 % / +28 % |
| TNKTeekay Tankers Ltd. | — | 10,0 | 18,5 % | 36,9 % | −22,6 % | +65 % / +103 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SEAL-PB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,12 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 25,01 Randament total 1 % · Pe an 1 % | 37,74 Randament total 52 % · Pe an 52 % |
| 3 ani | 12,67 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 25,35 Randament total 2 % · Pe an 1 % | 42,14 Randament total 70 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 11,36 Randament total -54 % · Pe an -14 % | 25,68 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 47,05 Randament total 89 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 6,34
- Marja netă± 4,44
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,78
- Diluare anuală± 0,37
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 aug. 2026), 6-K (15 mai 2026).
Pe scurt
Seapeak LLC este un furnizor internațional de servicii de transport maritim, axat pe gazul natural lichefiat (GNL) și pe gazele petroliere lichefiate (GPL), operând în principal prin contracte de închiriere pe termen mediu și lung, cu tarife fixe. În 2025 veniturile din călătorii au fost de 636.958 mii USD, în scădere față de anul precedent, pe fondul supraofertei de nave GNL și al unor nave cu turbină cu abur care se confruntă cu presiuni de piață 1.
SWOT
Puncte tari
- Flota este relativ tânără în segmentul GPL și are contracte pe termen lung, cu tarife fixe, care oferă o bază previzibilă de venituri.
- Compania are o structură diversificată de asocieri în participație, care îi permite accesul la proiecte GNL din mai multe regiuni.
- Sprijinul unui acționar cu experiență în infrastructură și capital ajută compania să își finanțeze noile nave și să își gestioneze datoria.
Puncte slabe
- Navele cu turbină cu abur sunt vechi, au fost depreciate și se confruntă cu cerere slabă, ceea ce a generat pierderi de valoare semnificative.
- Compania are un nivel ridicat de datorii, iar o parte din venituri depinde de plățile amânate ale unui client afectat de instabilitate politică.
- Venitul net a fost mult mai mic decât pierderea din anul precedent doar datorită câtorva factori și nu printr-o creștere susținută a activității.
Oportunități
- Livrarea navelor noi cu contracte pe termen lung ar putea sprijini veniturile în perioada 2027-2028, dacă piața se echilibrează.
- Extinderea în piețele adiacente gazelor lichefiate și în cele regenerabile ar putea deschide noi surse de venit.
- Dacă Yemenul își reia producția de GNL, compania ar putea recupera plățile amânate, cu dobânzi.
Amenințări
- Supraoferta de nave GNL și recontractarea la tarife mai mici ar putea reduce marjele în următorii ani.
- Restricțiile și sancțiunile legate de Rusia și tensiunile din Orientul Mijlociu ar putea perturba rutele și costurile.
- Taxele portuare propuse între SUA și China ar putea crește costurile operaționale dacă suspendarea acestora se încheie.
Riscuri
- Navele cu turbină cu abur fără contractridicat
Mai multe nave cu turbină cu abur au contracte care expiră între octombrie 2026 și februarie 2027, iar compania se așteaptă să le vândă dacă nu găsește alte contracte, ceea ce ar putea genera pierderi suplimentare.
- Recuperarea plăților amânate din Yemenmediu
Plățile amânate pentru două nave din asocierea MALT depind de reluarea operațiunilor fabricii din Yemen, iar nu există garanții că sumele vor fi recuperate.
- Sancțiuni și reglementări privind Rusiamediu
Interdicțiile UE și britanice privind GNL rusesc ar putea obliga compania să își restructureze operațiunile și să piardă venituri dacă nu se conformează.
- Tensiuni în Orientul Mijlociumediu
Conflictul recent a dus la atacuri asupra navelor comerciale și la riscuri ridicate în zona strâmtorii Ormuz, ceea ce ar putea afecta traficul și costurile de asigurare.
- Dependența de câțiva clienți marimediu
Veniturile sunt concentrate la câțiva clienți, iar pierderea unuia dintre aceștia sau scăderea cererii lor ar putea afecta semnificativ rezultatele.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piața GNL se echilibrează după livrarea navelor noi, contractele pe termen lung ar putea susține veniturile companiei.
- Venitul net din 2025 a revenit în zona pozitivă, ceea ce arată că măsurile de reducere a costurilor și de restructurare ar putea da rezultate.
- Compania poate extinde activitatea în piețe adiacente, cu condiția să păstreze disciplina financiară și contractele existente.
Ce ar strica teza
- Supraoferta de nave și expirarea contractelor pentru navele vechi ar putea duce la tarife mai mici și la perioade fără venituri.
- Datoria totală ridicată și depreciările recente ar putea limita flexibilitatea companiei în fața unei piețe mai slabe.
- Riscurile geopolitice și reglementările noi ar putea crește costurile și perturba activitatea pe rute importante.
De urmărit
- Reînnoirea sau vânzarea navelor cu turbină cu abur din RasGas IIQ4 2026
- Evoluția tarifelor de închiriere pentru navele GNL care expiră în 2026 și 20272027
- Livrarea primelor nave noi comandate și reacția pieței la capacitatea suplimentară2027
- Efectele sancțiunilor UE și britanice privind GNL rusesc și ale tensiunilor din Orientul Mijlociu asupra operațiunilornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (26 aug. 2026), 6-K (15 mai 2026).
Afacerea
Compania a fost înființată în 2004 pentru a opera în sectorul transportului de GNL și a extins activitatea către transportul de GPL. Flota sa, fără navele în construcție, cuprinde 44 de nave GNL și 28 de nave GPL, dintre care o parte sunt contabilizate prin metoda punerii în echivalență, adică prin intermediul asocierilor în participație 1. Compania își încasează veniturile din contracte de închiriere pe perioadă determinată, la tarife în mare parte fixe, care includ o componentă de capital și una de cheltuieli de exploatare 1. Seapeak LLC a fost achiziționată de vehicule administrate de Stonepeak în ianuarie 2022 și și-a schimbat denumirea din Teekay LNG Partners L.P. în februarie 2022 1.
Sediul principal este la Vancouver, Canada, iar activitatea se desfășoară prin structuri de tip asociere în participație, precum MALT, Yamal LNG și Exmar LPG, în care compania deține participații de la 20% la 52% 1. Compania urmărește și oportunități în piețe adiacente gazelor lichefiate, în piețele regenerabile și în alte activități maritime, dacă acestea se potrivesc punctelor sale forte 1.
Pe lângă flotă, compania deține o participație de 30% într-un terminal de recepție și regazeificare a GNL în Bahrain și asigură servicii de operare și întreținere pentru acesta, cu un contract care se încheie în februarie 2039 1.
Segmente
Gaz natural lichefiat (GNL)
Segmentul GNL include navele care transportă GNL între instalațiile de lichefiere și terminalele de import, de regulă prin contracte de închiriere pe perioadă determinată. Vârsta medie a navelor, inclusiv a celor contabilizate prin punerea în echivalență, este de aproximativ 12 ani, față de media flotei mondiale de aproximativ 10 ani 1. Compania are șapte nave în construcție programate pentru livrare în 2027 și 2028 1.
Gaze petroliere lichefiate (GPL)
Segmentul GPL transportă propan, butan, etilenă, propilenă, butadienă și amoniac. Navele sunt în medie mai tinere decât flota mondială, având o vârstă medie de aproximativ nouă ani, în timp ce media flotei globale este de aproximativ 17 ani 1. Contractele pentru această flotă sunt, în medie, mai scurte, de aproximativ doi ani 1.
Piața în context
Piața GNL a intrat într-o perioadă de supraofertă de nave, întrucât întârzierile proiectelor au creat o capacitate nefolosită în exces, iar navele cu turbină cu abur, cele mai vechi din flotă, sunt printre cele mai afectate. Compania a menționat că rezultatele din 2026 și din anii următori ar putea fi afectate negativ dacă unele nave rămân fără contract sau sunt recontractate la tarife mai mici decât cele anterioare 1. Sectorul GNL este dominat de companii energetice și de armatori independenți, iar cota armatorilor independenți a crescut în ultimii ani 1.
Tendințe
- Supraofertă de nave GNLvânt din față
Întârzierile în proiectele GNL au dus la o supraofertă temporară de nave, ceea ce poate presa tarifele de închiriere și poate prelungi perioadele fără contract pentru navele mai vechi 1.
- Tensiuni geopolitice și rute maritimemixt
Conflictul din Orientul Mijlociu și războiul din Ucraina au perturbat rutele comerciale și piețele energetice, iar riscul ridicat din zona strâmtorii Ormuz creează incertitudine privind cererea și costurile 1.
- Contracte de termen lung pentru nave noivânt din spate
Compania a asigurat contracte de închiriere de zece ani cu un exportator american de GNL pentru navele noi, ceea ce ar putea stabiliza veniturile viitoare odată cu livrarea lor 1.
- Interdicția UE asupra GNL rusescvânt din față
Uniunea Europeană a anunțat o interdicție asupra GNL rusesc din 2027, iar Regatul Unit intenționează să restricționeze serviciile maritime legate de exporturile rusești, ceea ce ar putea obliga compania să își reorganizeze operațiunile 1.
Poziția concurențială
În segmentul GNL, compania concurează în principal cu companii energetice și utilitare private sau controlate de stat, care operează flote proprii, precum și cu armatori și operatori independenți. Companiile energetice mari concurează direct cu armatorii independenți prin transportul de GNL pentru terți 1.
În segmentul GPL, principalii concurenți sunt armatorii și operatorii independenți, precum și companiile energetice și chimice private sau de stat care operează flote proprii 1.
- Companii energetice cu flote proprii
Companii energetice private și de stat care transportă GNL cu flote proprii sau închiriate, concurând direct cu armatorii independenți pe contractele de transport.
- Armatori și operatori independenți de GNL și GPL
Operatori independenți care au obținut o cotă tot mai mare din contractele noi sau extinse pentru proiecte GNL.
- Operatori de nave GPL
Armatori independenți și companii chimice sau energetice care operează flote de nave GPL și amoniac și concurează pe aceleași rute.
- Companii energetice și chimice de stat
Companii controlate de stat, cu flote captive, care concurează pe transportul de gaze lichefiate și produse petrochimice.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Seapeak LLC · 18 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.