olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
TriCo Bancshares TCBK
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
TriCo Bancshares este holdingul bancar din Chico, California, care deține Tri Counties Bank și servește clienți particulari, mici afaceri și companii în principal din California. Compania a raportat un profit net de 121.6 milioane USD în 2025, iar acum se află în curs de fuziune cu First Hawaiian, ceea ce face ca structura sa viitoare să depindă de finalizarea tranzacției.
La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea TriCo Bancshares (TCBK) costa 52,52 USD (−1,80 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, P/E 12,6 pe un EPS diluat de 4,17 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,74 %, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 44,23–61,62 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 14,0 mil USD (+2,5 % an/an), profit net de 34,2 mil USD (+24,1 % an/an), EPS diluat 1,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 50,55 – 53,98
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 6,6 %
- SMA 50 / 200
- 52,85 / 51,97
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,07 / -0,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,6 % | −0,9 % | +3,5 pp | — |
| 3 luni | −8,7 % | +1,2 % | −9,9 pp | — |
| 6 luni | +3,8 % | +4,8 % | −1,1 pp | — |
| De la început de an | +10,9 % | +10,7 % | +0,1 pp | — |
| 1 an | +19,7 % | +11,1 % | +8,6 pp | +29,4 % |
| 3 ani | +62,3 % | +80,7 % | −18,4 pp | +79,1 % |
| 5 ani | +19,8 % | +64,6 % | −44,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,8 mil | 13,1 mil | 12,7 mil | 13,7 mil | 13,8 mil | 13,4 mil | 13,2 mil | 14,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,6 mil ≈ | 1,4 mil | 1,6 mil | 1,6 mil ≈ | 1,6 mil ≈ | 1,7 mil | 1,6 mil | 1,6 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 39,4 mil | 38,9 mil | 35,3 mil | 37,8 mil | 46,5 mil | 46,6 mil | 45,9 mil | 46,3 mil |
| Impozit pe profit | 10,3 mil | 9,9 mil | 8,9 mil | 10,3 mil | 12,4 mil | 12,9 mil | 12,2 mil | 12,1 mil |
| Profit net | 29,1 mil | 29,0 mil | 26,4 mil | 27,5 mil | 34,0 mil | 33,6 mil | 33,7 mil | 34,2 mil |
| EPS diluat | 0,88 | 0,88 ≈ | 0,80 | 0,84 | 1,04 | 1,03 ≈ | 1,04 | 1,06 |
| Flux de numerar operațional | 28,6 mil ≈ | 24,2 mil | 24,5 mil | 29,2 mil ≈ | 45,1 mil ≈ | 34,5 mil | 33,7 mil | 25,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,2 mil ≈ | 1,3 mil | 1,7 mil | 1,0 mil ≈ | 1,9 mil ≈ | 777,0 mii | 712,0 mii | 1,9 mil ≈ |
| Dividende plătite | 10,9 mil ≈ | 10,9 mil | 10,9 mil | 10,8 mil ≈ | 11,7 mil ≈ | 11,7 mil | 11,5 mil | 11,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 66,0 mii ≈ | 1,9 mil | 4,1 mil | 15,7 mil ≈ | 2,5 mil ≈ | 9,7 mil | 22,4 mil | 1,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 46 din propriul istoric de 39 trimestre (min 8,2, mediană 12,7, max 21,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 38,5 mil | 40,4 mil | 38,0 mil | 43,9 mil | 49,8 mil | 50,1 mil | 51,3 mil | 53,4 mil |
| Venituri an/an | +2,8 % | +5,1 % | −6,0 % | +15,7 % | +13,2 % | +0,6 % | +2,5 % | +4,1 % |
| Profit net | 68,3 mil | 92,1 mil | 64,8 mil | 117,7 mil | 125,4 mil | 117,4 mil | 114,9 mil | 121,6 mil |
| Profit net an/an | +68,5 % | +34,8 % | −29,6 % | +81,5 % | +6,6 % | −6,4 % | −2,1 % | +5,8 % |
| EPS diluat | 2,54 | 3,00 | 2,16 | 3,94 | 3,83 | 3,52 | 3,46 | 3,70 |
| EPS diluat an/an | +46,0 % | +18,1 % | −28,0 % | +82,4 % | −2,8 % | −8,1 % | −1,7 % | +6,9 % |
| netă % | 177,6 % | 227,8 % | 170,6 % | 267,7 % | 252,0 % | 234,4 % | 223,8 % | 227,4 % |
| Flux de numerar liber | 83,7 mil | 98,5 mil | 112,0 mil | 129,0 mil | 159,3 mil | 134,0 mil | 105,2 mil | 127,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 157,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld USD
- Active totale
- 9,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 9,5 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- 239,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 257,7 mil | 271,5 mil | 346,0 mil | 356,7 mil | 331,4 mil | 350,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 55,2 mil | 63,7 mil | 63,0 mil | 61,4 mil | 64,4 mil | 68,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 182,8 mil | 178,3 mil | 216,6 mil | 233,2 mil | 234,1 mil | 241,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 87,4 mil | 163,7 mil | 173,9 mil | 160,9 mil | 155,1 mil | 166,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | 64,8 mil | 117,7 mil | 125,4 mil | 117,4 mil | 114,9 mil | 121,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,16 | 3,94 | 3,83 | 3,52 | 3,46 | 3,70 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,88 | 1,00 | 1,10 | 1,20 | 1,32 | 1,38 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 669,6 mil | 768,4 mil | 107,2 mil | 98,7 mil | 145,0 mil | 157,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Credite | 4,7 mld | 4,8 mld | 6,3 mld | 6,7 mld | 6,6 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 7,6 mld | 8,6 mld | 9,9 mld | 9,9 mld | 9,7 mld | 9,8 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Depozite | 6,5 mld | 7,4 mld | 8,3 mld | 7,8 mld | 8,1 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 6,7 mld | 7,6 mld | 8,9 mld | 8,8 mld | 8,5 mld | 8,5 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 925,1 mil † | 1,0 mld † | 1,0 mld † | 1,2 mld † | 1,2 mld † | 1,3 mld † | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 26,3 mil | 29,7 mil | 35,8 mil | 39,9 mil | 43,6 mil | 45,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 26,7 mil | 4,3 mil | 27,1 mil | 9,2 mil | 15,5 mil | 32,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 43 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie35
- Evaluare46
- Randamente63
- Calitate50
- Creștere10
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,13 – 62,17 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual42,11 – 44,02 (Mijloc 43,05)
- P/B justificat42,47 – 57,12 (Mijloc 48,72)
- Dividende actualizate (DDM)18,13 – 24,39 (Mijloc 20,80)
- Colegi: P/E44,10 – 52,94 (Mijloc 50,23)33 firme folosite · multiplul median 12,0x · quartile 10,6x – 12,7xALLY, BNY, BOH, BPOP, BSRR, BUSE, CATY, CBSH, CFFI, CFG, EWBC, FBP, FMNB, FVCB, FXNC, GABC, JMSB, MCB, MNSB, MTB, MVBF, NTRS, NWFL, OFG, ORRF, PCB, PEBO, SBFG, STT, UBCP, UCB, WAL, WASH
- Colegi: P/B47,59 – 62,17 (Mijloc 53,88)34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5xALLY, AVBH, BOH, BPOP, BRBS, BSRR, BUSE, CATY, CBSH, CFFI, CFG, EWBC, FBP, FITB, FMNB, FVCB, FXNC, GABC, JMSB, MCB, MNSB, MTB, MVBF, NWFL, OFG, ORRF, PCB, PEBO, SBFG, STT, UBCP, UCB, WAL, WASH
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 43/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 10,4 % | 37 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,4 % | 69 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 55,4 % | 38 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,7 % | 88 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -1,1 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 2,4 % | 24 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 85,8 % | 35 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,2x | 58 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,6x | 34 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,7 % | 63 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial35/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere10/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente63/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TriCo Bancshares (TCBK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 350,8 mil USD în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 249,7 %; ROE 10,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 42,47–52,94 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 48,72 USD, prețul de 52,52 USD lasă un potențial de -7,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -7,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,7 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -1,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 2,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 99,0 mld | 16,2 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +246 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 48,9 mld | 18,1 | 8,4 % | — | −2,0 % | +29 % / +127 % |
| STTState Street Corporation | 46,2 mld | 13,6 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +47 % / +163 % |
| MTBM&T Bank Corp | 31,9 mld | 11,5 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +20 % / +96 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 30,6 mld | 13,0 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +31 % / +157 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 26,7 mld | 12,6 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +25 % / +172 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 17,9 mld | 12,6 | 16,6 % | — | +4,4 % | +29 % / +144 % |
| ALLYAlly Financial Inc. | 11,6 mld | 8,8 | 9,7 % | 16,8 % | −3,3 % | −2 % / +58 % |
| BPOPPopular, Inc. | 10,0 mld | 10,6 | 15,6 % | — | indisponibil | +40 % / +141 % |
| WALWestern Alliance Bancorporation | 8,2 mld | 8,4 | 13,3 % | 436,5 % | +99,7 % | −1 % / +86 % |
| CBSHCommerce Bancshares, Inc. | 7,9 mld | 13,5 | 14,6 % | — | indisponibil | +10 % / +45 % |
| UCBUnited Community Banks, Inc. | 4,4 mld | 12,0 | 10,3 % | 34,0 % | +11,7 % | +26 % / +66 % |
| CATYCathay General Bancorp | 4,3 mld | 12,6 | 11,7 % | 590,4 % | +2,9 % | +42 % / +90 % |
| FBPFirst Bancorp | 4,0 mld | 11,0 | 19,5 % | 29,0 % | +2,4 % | +34 % / +96 % |
| BOHBank Of Hawaii Corporation | 2,7 mld | 12,1 | 13,6 % | 202,1 % | −0,1 % | +7 % / +41 % |
| BUSEFirst Busey Corporation | 2,4 mld | 11,7 | 9,6 % | 29,3 % | +55,7 % | +29 % / +45 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,1 mld | 9,8 | 16,1 % | — | indisponibil | +29 % / +69 % |
| GABCGerman American Bancorp, Inc. | 1,8 mld | 12,9 | 12,5 % | 28,2 % | +37,8 % | +27 % / +79 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,6 | 10,4 % | 249,7 % | +4,1 % | +20 % / +62 % |
| PEBOPeoples Bancorp Inc. | 1,4 mld | 11,4 | 10,1 % | 136,3 % | +2,3 % | +35 % / +40 % |
| MCBMetropolitan Bank Holding Corp. | 1,2 mld | 12,1 | 10,2 % | 860,0 % | −53,8 % | +44 % / +195 % |
| FMNBFarmers National Banc Corp | 926,6 mil | 10,6 | 10,9 % | 20,5 % | +3,9 % | +20 % / +39 % |
| ORRFOrrstown Financial Services, Inc. | 863,9 mil | 9,9 | 14,8 % | 232,4 % | +36,0 % | +32 % / +108 % |
| WASHWashington Trust Bancorp Inc | 736,1 mil | 13,4 | 10,2 % | 23,7 % | +127,6 % | +42 % / +66 % |
| BSRRSierra Bancorp | 543,3 mil | 10,8 | 14,0 % | — | indisponibil | +46 % / +138 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TCBK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 30,89 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 54,67 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 82,42 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 28,73 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 57,33 Randament total 18 % · Pe an 6 % | 95,08 Randament total 92 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 26,72 Randament total -39 % · Pe an -9 % | 60,12 Randament total 29 % · Pe an 5 % | 109,69 Randament total 129 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 14,33
- Marja netă± 10,03
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,40
- Diluare anuală± 0,84
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TriCo Bancshares este holdingul bancar din Chico, California, care deține Tri Counties Bank și servește clienți particulari, mici afaceri și companii în principal din California. Compania a raportat un profit net de 121.6 milioane USD în 2025 1, iar acum se află în curs de fuziune cu First Hawaiian, ceea ce face ca structura sa viitoare să depindă de finalizarea tranzacției 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază de depozite stabilă, formată din persoane fizice și afaceri locale, și o rețea de sucursale în California 1. Profitabilitatea a crescut în 2025 și în primele trimestre ale lui 2026 13.
- Gradul de capitalizare este solid, iar acțiunile sunt tranzacționate pe o piață importantă 1. Serviciile de administrare a averilor adaugă venituri din comisioane 1.
- Gestionarea costului depozitelor și a marjei de dobândă a dat rezultate bune în ultimele trimestre 3.
Puncte slabe
- Expunerea geografică este concentrată aproape exclusiv în California, ceea ce amplifică efectul crizelor locale 1.
- Portofoliul este dominat de imobiliarele comerciale, un segment considerat mai riscant în caz de nerambursare 1.
- Compania are resurse mai mici decât marile bănci naționale pentru tehnologie și publicitate, după cum notează chiar raportul anual 1.
Oportunități
- Creșterea creditelor și a depozitelor în California ar putea continua, dacă cererea economică rămâne solidă 2.
- Fuziunea cu First Hawaiian ar putea crea o bancă mai mare, cu o bază de clienți extinsă, dacă integrarea reușește 2.
- Dezvoltarea serviciilor digitale și a administrării averilor ar putea aduce venituri suplimentare din comisioane 1.
Amenințări
- O scădere a prețurilor imobiliare din California ar putea afecta valoarea garanțiilor și capacitatea de recuperare a creditelor 1.
- Concurența din partea fintech-urilor și a băncilor naționale ar putea reduce marjele și cota de piață 1.
- Riscurile de integrare și de reglementare legate de fuziune ar putea amâna sau modifica rezultatele așteptate 2.
Riscuri
- Concentrare geograficăridicat
Aproape toate activele și garanțiile sunt în California, deci o criză regională ar putea afecta simultan întregul portofoliu 1.
- Imobiliare comercialeridicat
Creditele pentru imobiliare comerciale au un risc de nerambursare mai ridicat decât alte tipuri de credite, mai ales dacă piața de birouri se deteriorează 1.
- Riscul fuziuniimediu
Finalizarea acordului cu First Hawaiian depinde de aprobări de reglementare și de integrare, iar rezultatele pot diferi de așteptări 2.
- Dezastre naturalemediu
Cutremurele, incendiile și inundațiile din California pot perturba activitatea și pot reduce valoarea garanțiilor 1.
- Disrupție tehnologicăscăzut
Noile tehnologii financiare și monedele digitale ar putea reduce depozitele și veniturile din comisioane dacă banca nu se adaptează 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Profitul net a crescut în 2025 și în trimestrul al treilea din 2026, iar marja de dobândă s-a îmbunătățit, ceea ce ar putea susține rezultatele viitoare 13.
- Creșterea creditelor și stabilitatea depozitelor ar putea oferi un avantaj dacă economia californiană rămâne solidă 2.
- Fuziunea cu First Hawaiian ar putea crea o bancă mai mare și mai diversificată geografic, dacă tranzacția se finalizează cu succes 2.
Ce ar strica teza
- Concentrarea pe imobiliare comerciale în California ar putea duce la pierderi mai mari dacă piața se înrăutățește 1.
- Incertitudinea legată de fuziune, inclusiv aprobările de reglementare și riscul de integrare, ar putea amâna beneficiile așteptate 2.
- Concurența puternică din partea băncilor mari și a fintech-urilor ar putea limita creșterea marjelor și a clienților 1.
De urmărit
- Finalizarea fuziunii cu First Hawaiian și aprobările de reglementare2027
- Evoluția calității creditelor comerciale și a ratei activelor neperformanteQ4 2026
- Marja netă a dobânzii și costul depozitelor în trimestrele următoareQ1 2027
- Raportul anual 10-K pentru 2026 și eventualele modificări ale acordului de fuziunenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
TriCo Bancshares este o companie holding bancară înregistrată în temeiul Bank Holding Company Act, cu sediul în Chico, California, și acțiuni tranzacționate pe Nasdaq sub simbolul TCBK 1. Activitatea principală este realizată prin filiala sa integral deținută, Tri Counties Bank, o bancă comercială cu statut din California, cu active totale de aproximativ 9.8 miliarde USD la 31 decembrie 2025 1. Banca oferă depozite, credite pentru consumatori, afaceri mici și comerciale, servicii de trezorerie și, prin Tri Counties Advisors, servicii de brokeraj și administrare a averilor 1.
La 12 iulie 2026, TriCo a încheiat un acord de fuziune cu First Hawaiian, Inc., iar Tri Counties Bank urmează să fuzioneze ulterior cu First Hawaiian Bank 2. Această tranzacție schimbă profilul companiei, dacă și când ar fi finalizată, și de aceea rezultatele trimestriale recente trebuie citite în acest context 23.
Segmente
Piața în context
Tendințe
- Scăderea costului depozitelorvânt din spate
Costul mediu al depozitelor a scăzut în trimestrul al treilea din 2026 față de cel din anul precedent, ceea ce susține marja de dobândă 3. Dacă această tendință se menține, venitul net din dobânzi ar putea rămâne ridicat 3.
- Concentrarea pe imobiliare în Californiavânt din față
Expunerea mare la imobiliarele comerciale din California face compania vulnerabilă la scăderi ale prețurilor locale sau la dezastre naturale 1. Această vulnerabilitate reprezintă un vânt contrar dacă piața imobiliară se înrăutățește 1.
- Fuziunea cu First Hawaiianmixt
Acordul de fuziune poate schimba dimensiunea și profilul băncii, dar până la finalizare există incertitudine privind aprobările de reglementare și integrarea 2. Efectul final depinde de condițiile în care se realizează tranzacția 2.
Poziția concurențială
Concurența în bancarea din California este intensă atât pentru credite, cât și pentru depozite, fiind dominată de bănci naționale și regionale cu rețele largi și resurse mai mari 1. Creditarea prin companii fintech și platforme online adaugă presiune suplimentară asupra prețurilor și clienților 1.
Compania concurează și cu uniuni de credit, instituții de economisire, societăți de brokeraj și fonduri comune, care pot atrage economiile clienților 1. Riscul de dezintermediere, prin tehnologii noi precum plățile digitale și activele tokenizate, ar putea reduce veniturile din comisioane și depozitele 1.
- First Hawaiian, Inc.FHB
Partenerul din acordul de fuziune, a cărui bancă ar absorbi Tri Counties Bank dacă tranzacția se finalizează 2.
- Bănci naționale și regionale din California
Menționate în raportul anual ca principalii concurenți, cu resurse mai mari pentru tehnologie și publicitate 1.
- Companii fintech și platforme de creditare online
Concurează pentru credite și clienți, adesea cu mai puține restricții de reglementare 1.
- Fonduri comune și societăți de brokeraj
Atrag economiile care altfel ar fi depozitate la bănci 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / TriCo Bancshares · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / TriCo Bancshares · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TriCo Bancshares · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.