olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Universal Technical Institute, Inc. UTI

Services-Educational Services · SIC 8200 · Verticală: Services-Educational Services (SIC 8200)

22,64USD−4,11 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Universal Technical Institute este un furnizor de educație profesională care pregătește tehnicieni în transporturi, meserii tehnice, energie și sănătate, prin două divizii: UTI și Concorde Career Colleges. Compania a raportat la 835,6 milioane de dolari venituri în anul fiscal 2025 și, în trimestrul trei din 2026, creșterea numărului de înscrieri noi a depășit așteptările, în timp ce investițiile în noi campusuri au redus profitul pe termen scurt.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Universal Technical Institute, Inc. (UTI) costa 22,64 USD (−4,11 % într-o zi), cu capitalizare 1,2 mld USD, P/E 36,8 pe un EPS diluat de 0,62 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 18,47–51,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 218,9 mil USD (+7,2 % an/an), profit net de 2,3 mil USD (−78,6 % an/an), EPS diluat 0,04 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,2 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
36,8
EPS diluat TTM 0,62 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
2,72 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,95
Volatilitate (1 an) 72 %
Interval 52 săpt.
18,4751,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
18,92 – 23,16
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 20,2 %
SMA 50 / 200
20,88 / 32,32
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,38 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+21,3 %−0,9 %+22,2 pp—
3 luni−42,4 %+1,2 %−43,6 pp—
6 luni−38,6 %+4,8 %−43,5 pp—
De la început de an−13,4 %+10,7 %−24,1 pp—
1 an−31,0 %+11,1 %−42,1 pp−29,4 %
3 ani+159,3 %+80,7 %+78,6 pp−11,3 %
5 ani+221,6 %+64,6 %+157,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−63,9 %
07 iul. 2026 → 28 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,9 %
07 iul. 2026 → 28 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+26,3 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
218,9 mil USD
+7,2 % an/an
Profit net
2,3 mil USD
−78,6 % an/an
EPS diluat
0,04
−78,9 % an/an
netă / operațională
1,0 % / 1,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri196,4 mil201,4 mil207,4 mil204,3 mil222,4 mil220,8 mil221,4 mil218,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare71,0 mil73,8 mil88,1 mil84,5 mil85,2 mil94,7 mil103,6 mil97,3 mil
Profit operațional26,0 mil27,5 mil16,9 mil14,2 mil25,0 mil15,7 mil339,0 mii3,2 mil
Amortizare și depreciere7,8 mil8,0 mil8,1 mil8,3 mil8,5 mil8,9 mil9,0 mil10,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile2,3 mil1,7 mil1,7 mil1,4 mil909,0 mii971,0 mii993,0 mii1,0 mil
Profit înainte de impozit25,4 mil27,5 mil16,8 mil14,4 mil25,6 mil16,2 mil383,0 mii3,1 mil
Impozit pe profit6,5 mil5,4 mil5,4 mil3,7 mil6,8 mil3,4 mil-50,0 mii820,0 mii
Profit net18,8 mil22,2 mil11,4 mil10,7 mil18,8 mil12,8 mil433,0 mii2,3 mil
EPS diluat0,33 ≈0,400,210,190,34 ≈0,230,010,04
Flux de numerar operațional67,5 mil23,0 mil-789,0 mii ≈18,1 mil ≈57,1 mil3,1 mil4,0 mil ≈10,3 mil ≈
Investiții (capex)7,5 mil3,3 mil10,9 mil ≈11,2 mil ≈16,5 mil22,2 mil30,4 mil ≈28,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 73 din propriul istoric de 22 trimestre (min 10,2, mediană 27,9, max 324,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri317,0 mil331,5 mil300,8 mil335,1 mil418,8 mil607,4 mil732,7 mil835,6 mil
Venituri an/an−2,3 %+4,6 %−9,3 %+11,4 %+25,0 %+45,0 %+20,6 %+14,0 %
Profit net-32,7 mil-7,9 mil8,0 mil14,6 mil25,8 mil12,3 mil42,0 mil63,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil+82,1 %+77,3 %−52,3 %+240,9 %+50,0 %
EPS diluat-1,51-0,520,050,170,380,130,751,13
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+240,0 %+123,5 %−65,8 %+476,9 %+50,7 %
netă %-10,3 %-2,4 %2,7 %4,4 %6,2 %2,0 %5,7 %7,5 %
Flux de numerar liber-34,0 mil15,3 mil1,8 mil-6,1 mil-33,4 mil-7,5 mil61,6 mil55,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
127,4 mil USD
Datorie financiară
87,1 mil USD
Datorie netă
-40,3 mil USD
Capitaluri proprii
328,1 mil USD
Active totale
826,1 mil USD
Datorie / capitaluri
0,27x
Lichiditate curentă
1,07x
ROE
21,4 %
ROA
8,0 %
Marja FCF
6,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
607,4 mil
2024
732,7 mil
2025
835,6 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
256,1 mil
2024
289,3 mil
2025
331,7 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Profit operațional
2023
21,4 mil
2024
58,9 mil
2025
83,5 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
25,2 mil
2024
29,3 mil
2025
33,0 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

EBITDA
2023
46,6 mil ≈
2024
88,2 mil ≈
2025
116,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
9,7 mil
2024
9,5 mil
2025
5,6 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
18,1 mil
2024
56,2 mil
2025
84,3 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
5,8 mil
2024
14,2 mil
2025
21,3 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Profit net
2023
12,3 mil
2024
42,0 mil
2025
63,0 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
0,13
2024
0,75
2025
1,13

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
34,5 mil
2024
50,9 mil
2025
55,6 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
151,5 mil
2024
161,9 mil
2025
127,4 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
25,2 mil
2024
31,1 mil
2025
46,1 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Active curente
2023
205,0 mil
2024
222,0 mil
2025
246,6 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Fond comercial
2023
28,5 mil
2024
28,5 mil
2025
28,5 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
19,0 mil
2024
18,2 mil
2025
17,4 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Active totale
2023
740,7 mil
2024
744,6 mil
2025
826,1 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
14,4 mil
2024
26,3 mil
2025
39,1 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,5 mil
2024
2,7 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
159,6 mil
2024
123,0 mil
2025
84,2 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
184,7 mil
2024
205,0 mil
2025
229,7 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
514,7 mil
2024
484,3 mil
2025
498,0 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
226,0 mil †
2024
260,2 mil †
2025
328,1 mil †

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
49,1 mil
2024
85,9 mil
2025
97,3 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
56,7 mil
2024
24,3 mil
2025
42,0 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-7,5 mil ≈
2024
61,6 mil ≈
2025
55,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-44,1 mil
2024
-24,0 mil
2025
-87,9 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
81,8 mil
2024
-51,3 mil
2025
-42,8 mil

SEC (XBRL)· 26 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
14,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
25,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
22,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
41,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
50,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
34,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
51,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
50,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
43,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
86,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-10,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
30,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
11,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
74,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
97,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-22,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
-66,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
91,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
18 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
36,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
36,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
28,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 42 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

22,64 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
36,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
14,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2279derivat 159

Scorul pe grupe

  • Calitate40
  • Creștere100
  • Evaluare10
  • Bilanț și datorie44

Interval de valoare estimat

Jos
7,79
USD pe acțiune
Mijloc
9,38
USD pe acțiune
Sus
11,08
USD pe acțiune
Preț: 22,64 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -58,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -141,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,43 – 11,44 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA11,16 – 11,44 (Mijloc 11,27)
    5 firme folosite · multiplul median 8,0x · quartile 7,9x – 8,1x
    APEI, LAUR, LFS, LGCY, LRN
  • Colegi: P/E4,43 – 10,72 (Mijloc 7,49)
    15 firme folosite · multiplul median 12,2x · quartile 7,2x – 17,4x
    APEI, CVSA, IH, LAUR, LFS, LGCY, LINC, LOPE, LRN, PRDO, STG, STRA, TAL, VSA, YOUL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Educational Services (SIC 8200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 42/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate9,8 %56 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate3,9 %55 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-66,7 %0 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere25,9 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere43,8 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,4x11 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie11,4x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x42 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare36,8x17 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare15,7x11 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare-1,8 %0 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie44/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate40/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare10/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

UNIVERSAL TECHNICAL INSTITUTE, INC (UTI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 835,6 mil USD în 2025; creștere an/an 14,0 %; marjă netă 3,9 %; ROE 10,5 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 7,79–11,08 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,38 USD, prețul de 22,64 USD lasă un potențial de -58,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -141,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 25,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: 43,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: 11,4x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -66,7 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,4x
  • P/E (TTM): 36,8x
  • EV/EBITDA: 15,7x
  • Randament FCF: -1,8 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Educational Services (SIC 8200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
36,8x
mediana verticalei 15,6x
peste mediană (+135,9 %)
EV/EBITDA
15,7x
mediana verticalei 8,0x
peste mediană (+96,2 %)
P/S
1,4x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−35,0 %)
P/B
3,6x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+37,4 %)
ROE
10,5 %
mediana verticalei 6,8 %
peste mediană (+54,4 %)
Marja netă
3,9 %
mediana verticalei 2,0 %
peste mediană (+95,8 %)
Marja EBIT
5,0 %
mediana verticalei -0,0 %
peste mediană
Venituri an/an
14,0 %
mediana verticalei 5,9 %
peste mediană (+136,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,4x
mediana verticalei -0,7x
peste mediană
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,0 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
EDUNew Oriental Education & Technology Group Inc.75,4 mld158,712,4 %8,4 %+15,5 %−18 % / −26 %
LAURLaureate Education, Inc.4,5 mld12,234,1 %20,3 %+8,6 %+14 % / +135 %
CVSACovista Inc.4,1 mld17,017,9 %12,8 %+9,3 %+27 % / +140 %
COE51Talk Online Education Group4,1 mld——-17,6 %+88,6 %−77 % / +44 %
LOPEGrand Canyon Education, Inc.3,9 mld17,931,0 %19,6 %+7,1 %−21 % / +25 %
LRNStride, Inc.3,3 mld10,820,9 %13,2 %+4,7 %+15 % / +43 %
NAMIJinxin Technology Holding Company2,6 mld—-89,7 %-22,8 %+6,1 %−93 % / indisponibil
DAOYoudao, Inc.2,4 mld154,5—1,6 %+9,6 %+92 % / +382 %
PRDOPerdoceo Education Corp1,9 mld10,917,6 %20,6 %+24,2 %−6 % / +65 %
STRAStrategic Education, Inc.1,6 mld12,28,2 %10,5 %+4,0 %−4 % / −11 %
YQ17 Education & Technology Group Inc.1,4 mld—-46,5 %-145,6 %−41,5 %−50 % / −22 %
UTIUniversal Technical Institute, Inc1,2 mld36,810,5 %3,9 %+14,0 %−31 % / +159 %
APEIAmerican Public Education, Inc.742,5 mil16,715,6 %6,8 %+3,9 %+21 % / +873 %
LINCLincoln Educational Services Corporation656,0 mil28,811,9 %4,0 %+17,8 %+6 % / +142 %
JZJianzhi Education Technology Group Company Limited505,7 mil—-44,4 %-22,4 %−70,6 %−98 % / −100 %
GOTUGaotu Techedu Inc.359,6 mil—-20,8 %-5,3 %+40,9 %−21 % / +1 %
IHiHuman Inc.253,8 mil23,610,0 %11,8 %−8,7 %−58 % / −54 %
FEDUFour Seasons Education (Cayman) Inc.217,1 mil48,06,8 %12,1 %+7,6 %−29 % / +12 %
LXEHLixiang Education Holding Co. Ltd.151,8 mil—-83,1 %-395,4 %−1,9 %−71 % / −98 %
LGCYLegacy Education Inc.122,6 mil14,519,5 %11,4 %+24,8 %+6 % / indisponibil
EEIQEpicQuest Education Group International Limited96,4 mil—-34,8 %-27,2 %+9,6 %−42 % / −74 %
VSAVisionSys AI Inc90,8 mil0,4—164.963,8 %−99,9 %−100 % / −100 %
CHGGChegg, Inc77,7 mil—-38,3 %-20,0 %−39,0 %−34 % / −91 %
AMBOAmbow Education Holding Ltd.58,8 mil—-2,9 %-2,6 %+0,8 %−61 % / +9 %
LFSLEIFRAS Co., Ltd.54,4 mil18,923,7 %3,7 %indisponibil−27 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UTI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,97
Randament total -34 % · Pe an -34 %
26,34
Randament total 16 % · Pe an 16 %
39,51
Randament total 75 % · Pe an 75 %
3 ani
17,76
Randament total -22 % · Pe an -8 %
34,84
Randament total 54 % · Pe an 15 %
56,90
Randament total 151 % · Pe an 36 %
5 ani
21,06
Randament total -7 % · Pe an -1 %
46,07
Randament total 104 % · Pe an 15 %
81,94
Randament total 262 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 8,71
  • Marja netă± 6,10
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,55
  • Diluare anuală± 0,51

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Universal Technical Institute este un furnizor de educație profesională care pregătește tehnicieni în transporturi, meserii tehnice, energie și sănătate, prin două divizii: UTI și Concorde Career Colleges. Compania a raportat la 835,6 milioane de dolari venituri în anul fiscal 2025 și, în trimestrul trei din 2026, creșterea numărului de înscrieri noi a depășit așteptările, în timp ce investițiile în noi campusuri au redus profitul pe termen scurt.

SWOT

Puncte tari

  • Relații industriale extinse cu producători, angajatori și furnizori de piese, care susțin programele și facilitează plasarea absolvenților 1.
  • Model educațional practic, cu ateliere, stagii clinice și programe avansate sponsorizate, ce distinge compania de alți furnizori.
  • Lichiditate disponibilă de peste 180 de milioane de dolari la finalul trimestrului trei din 2026 2.

Puncte slabe

  • Dependență mare de finanțarea federală și de beneficiile pentru veterani, care reprezintă majoritatea veniturilor.
  • Profitabilitate trimestrială puternic afectată de cheltuielile de creștere pentru campusuri și programe noi 3.
  • Datorie și utilizarea liniei de credit au crescut odată cu investițiile de capital.

Oportunități

  • Cerere în creștere pentru meserii tehnice, care ar putea susține înscrierile în campusurile noi și extinse 2.
  • Extinderea programelor de sănătate ale Concorde și a campusurilor planificate pentru 2027.
  • Programe de vehicule electrice și hibride, extinse deja în mai multe campusuri, care ar putea atrage noi studenți.

Amenințări

  • Schimbări legislative și de reglementare privind programele federale de împrumut și de beneficii pentru veterani.
  • Percepția publică negativă asupra școlilor private cu scop lucrativ ar putea reduce înscrierile.
  • Obligații de răspuns la anchete de stat și federale, care pot genera costuri juridice neprevăzute.

Riscuri

  • Dependența de finanțarea federalăridicat

    Majoritatea veniturilor provine din programe federale și pentru veterani; o pierdere de eligibilitate ar putea afecta grav operațiunile și fluxul de numerar 1.

  • Modificări legislative în Title IVridicat

    Congresul a modificat condițiile finanțării studenților, iar efectele depline nu sunt încă clare; ar putea reduce populația de studenți.

  • Investiții de creștere care reduc profitulmediu

    Cheltuielile strategice pentru campusuri noi au redus substanțial profitul trimestrial și au dus la revizuirea prognozei pentru anul fiscal 2026 3.

  • Examinări și litigiimediu

    Compania este supusă unor verificări și plângeri ale autorităților și ale studenților, care pot duce la amenzi sau restricții.

  • Execuția noilor campusuriscăzut

    Deschiderea în termen și atingerea capacității planificate depind de aprobările de reglementare și de cererea locală.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru meserii tehnice se menține, noile campusuri ar putea atinge capacitatea planificată și ar putea susține creșterea veniturilor pe termen lung.
  • Divizia Concorde și programele de sănătate ar putea diversifica sursele de venit față de domeniul auto și diesel.
  • Rezultatele campusului din Atlanta, cu înscrieri peste așteptări, ar putea confirma eficiența strategiei de extindere.

Ce ar strica teza

  • Dependența de finanțarea federală ar putea deveni o vulnerabilitate dacă regulile privind împrumuturile și veteranii se schimbă.
  • Investițiile mari în campusuri pot menține profitul scăzut mai mult timp decât se așteaptă, dacă înscrierile nu cresc suficient.
  • Creșterea datoriei și folosirea liniei de credit ar putea limita flexibilitatea financiară în cazul unei încetiniri.

De urmărit

  • Ritmul înscrierilor din trimestrul patru la școlile auto și diesel, comparativ cu planulT4 2026
  • Realizarea prognozei revizuite pentru venituri și Adjusted EBITDA2026
  • Deschiderea campusurilor planificate și atingerea așteptărilor de înscriere2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Universal Technical Institute, Inc., fondată în 1965, oferă programe de formare cu practică în ateliere și stagii clinice, atât în transporturi și meserii tehnice, cât și în domeniul sănătății. Compania funcționează prin două segmente raportabile: UTI, cu campusuri în mai multe state și programe auto, diesel, aviatic, HVACR și sudură, și Concorde Career Colleges, cu campusuri și programe online în domeniile medical și dentar. Veniturile provin în principal din taxele de școlarizare, iar aproximativ 78% din încasările din anul fiscal 2025 au venit din programe federale de sprijin financiar și beneficii pentru veterani 1.

Piața în context

Potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA, cererea de tehnicieni în transporturi și meserii tehnice ar putea rămâne ridicată, cu aproximativ 111100 de locuri noi de muncă anual până în 2034 în domeniile auto, diesel și reparații de caroserie. În sănătate, estimarea anuală ajunge la 1286700 de locuri noi, ceea ce ar putea susține creșterea segmentului Concorde 1.

Tendințe

  • Cerere crescută pentru meserii tehnicevânt din spate

    Compania a raportat că cererea studenților s-a îndreptat mai repede decât se aștepta către meseriile tehnice, iar campusurile noi au depășit modelele de lansare. Dacă această tendință se menține, ar putea sprijini creșterea înscrierilor.

  • Reglementări federale în schimbarevânt din față

    Legea OBBBA din iulie 2025 modifică regulile de finanțare pentru programele Title IV, iar ajustările privind câștigurile absolvenților și împrumuturile ar putea reduce finanțarea disponibilă pentru unii studenți.

  • Costuri de creștere ridicatemixt

    Investițiile în campusuri și programe noi au redus profitul trimestrial și au determinat revizuirea prognozei pentru anul fiscal 2026. Efectul acestor cheltuieli depinde de timpul în care noile unități ating capacitatea planificată.

  • Tarife cu creștere moderatămixt

    Creșterile medii ale taxelor de școlarizare au fost de ordinul a câteva procente în anul fiscal 2025, ceea ce indică o majorare moderată a veniturilor pe student, mai degrabă decât o creștere accelerată a prețurilor.

Poziția concurențială

Compania activează în piața școlilor profesionale private din SUA, unde concurează cu alți furnizori care oferă programe tehnice și medicale. Avantajul declarat al companiei provine din relațiile cu producătorii și angajatorii din industrie, care susțin programele și plasarea absolvenților 1.

  • Lincoln Educational ServicesLINC

    Furnizor de programe tehnice în meserii și sănătate, cu o ofertă comparabilă, deși acest profil nu se bazează pe o sursă din raportările oficiale transmise aici, astfel că detaliile ar trebui verificate separat.

  • Adtalem Global EducationATGE

    Grup educațional cu programe medicale și de sănătate, în concurență cu divizia Concorde pentru aceiași studenți adulți.

  • Colegii comunitare și școli tehnice publice

    Alternative cu taxe mai mici și programe în aceleași domenii tehnice, care pot atrage studenți ce compară costurile.

  • Școli private de formare pentru reparații auto și sănătate

    Operatori regionali mai mici care concurează local pentru aceleași programe de formare în meserii și sănătate.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Universal Technical Institute, Inc. · 26 nov. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Universal Technical Institute, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Universal Technical Institute, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Universal Technical Institute, Inc. (UTI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw