olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Accor AC.PA

Franța · Euronext Paris · ISIN FR0000120404 · Verticală: Companii listate din Franța

47,82EUR+0,67 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Accor este un lider mondial al hospitalității, cu un model asset light bazat în mare parte pe contracte de franciză și de management, care îi permite să se extindă fără a deține majoritatea imobilelor. Compania operează un portofoliu de hoteluri, restaurante și bar-uri în peste 110 de țări, iar cifra de afaceri din 2025 arată dimensiunea activității sale globale.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Accor (AC.PA) costa 47,82 EUR (+0,67 % într-o zi), cu capitalizare 13,3 mld EUR, P/E 29,7 pe un EPS diluat de 1,61 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,63 %, beta 1,15, interval pe 52 de săptămâni 39,50–51,62 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,3 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
29,7
EPS diluat TTM 1,61 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
3,37 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,63 %
DPS 12 luni 1,26
Beta (2 ani)
1,15
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
39,5051,62

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
44,01 – 47,80
peste banda superioară · %B 1,00 · lățimea benzii 8,3 %
SMA 50 / 200
45,90 / 45,81
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,36 / 0,13
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+8,2 %−1,0 %+9,2 pp—
3 luni+2,8 %−3,9 %+6,6 pp—
6 luni+15,5 %+7,2 %+8,3 pp—
De la început de an−0,8 %+6,6 %−7,4 pp—
1 an+8,3 %+9,1 %−0,8 pp−7,3 %
3 ani+61,0 %+47,9 %+13,1 pp−16,6 %
5 ani+51,1 %+43,3 %+7,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,7 %
17 feb. 2026 → 19 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−38,5 %
10 feb. 2022 → 23 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 15,6, mediană 20,2, max 30,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri5,1 mld5,6 mld5,6 mld
Venituri an/anindisponibil+10,9 %+0,6 %
Profit net633,0 mil610,0 mil449,0 mil
Profit net an/anindisponibil−3,6 %−26,4 %
EPS diluat2,222,331,61
EPS diluat an/anindisponibil+5,0 %−30,9 %
netă %12,5 %10,9 %8,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,2 mld EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
4,7 mld EUR
Active totale
11,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,05x
ROE
8,8 %
ROA
3,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
5,1 mld
2024
5,6 mld
2025
5,6 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
735,0 mil
2024
786,0 mil
2025
807,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
279,0 mil
2024
341,0 mil
2025
330,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
1,0 mld ≈
2024
1,1 mld ≈
2025
1,1 mld ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
679,0 mil
2024
850,0 mil
2025
651,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
39,0 mil
2024
193,0 mil
2025
152,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
633,0 mil
2024
610,0 mil
2025
449,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,22
2024
2,33
2025
1,61

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,05
2024
1,18
2025
1,26

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
36,0 mil
2024
39,0 mil
2025
34,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
2,8 mld
2024
3,0 mld
2025
2,9 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
416,0 mil
2024
372,0 mil
2025
355,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,3 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,2 mld
2024
3,2 mld
2025
3,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
11,3 mld
2024
12,1 mld
2025
11,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld
2025
2,8 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,3 mld
2024
5,5 mld
2025
4,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
283,9 mil
2024
260,7 mil
2025
278,9 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
669,0 mil
2024
733,0 mil
2025
810,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
16,0 mil
2024
-358,0 mil
2025
-331,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,0 mld
2024
-400,0 mil
2025
-494,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
297,0 mil
2024
298,0 mil
2025
327,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
401,0 mil
2024
404,0 mil
2025
452,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-26,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-30,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
20,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
14,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
9,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
9,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
78,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
810,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
71,2 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
29,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
29,7x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

47,82 EUR

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,3 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
29,7x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 72derivat 4

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
17,35
EUR pe acțiune
Mijloc
23,70
EUR pe acțiune
Sus
35,09
EUR pe acțiune
Preț: 47,82 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -50,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -101,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,14 – 46,81 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E17,57 – 46,81 (Mijloc 27,64)
    20 firme folosite · multiplul median 17,2x · quartile 10,9x – 29,1x
    74SW.PA, ABEO.PA, ADP.PA, AF.PA, AI.PA, ALBON.PA, ALCIS.PA, ALCLA.PA, ALFER.PA, ALHEX.PA, ALO.PA, ALPWG.PA, ALSOG.PA, ANTIN.PA, ARAMI.PA, ATE.PA, AUB.PA, AURE.PA, BB.PA, BN.PA
  • Dividende actualizate (DDM)17,14 – 23,37 (Mijloc 19,77)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate8,0 %85 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x21 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluare29,7x35 (față de colegi)38 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,8 %83 (pe interval fix)23 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial21/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial85/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial83/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial35/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ACCOR (AC.PA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,6 mld EUR în 2025; creștere an/an 0,6 %; marjă netă 8,0 %; ROE 9,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 17,35–35,09 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,70 EUR, prețul de 47,82 EUR lasă un potențial de -50,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -101,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 8,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,8 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Franța · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
29,7x
mediana verticalei 18,5x
peste mediană (+60,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 6,2x
P/S
2,4x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+350,5 %)
P/B
3,1x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+198,6 %)
ROE
9,6 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+132,0 %)
Marja netă
8,0 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+606,5 %)
Marja EBIT
14,3 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+350,6 %)
Venituri an/an
0,6 %
mediana verticalei -0,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -1,2x
Randament dividend
2,6 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+51,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AI.PAL'air Liquide Societe Anonyme Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude105,2 mld31,912,9 %12,2 %−2,0 %+22 % / +27 %
BN.PADanone42,5 mld21,111,9 %7,4 %−0,9 %−14 % / +12 %
AC.PAAccor13,3 mld29,79,6 %8,0 %+0,6 %+3 % / +50 %
ADP.PAAeroports De Paris11,3 mld33,17,8 %5,6 %+12,1 %−10 % / +1 %
AKE.PAArkema6,8 mld110,80,9 %0,7 %−5,0 %+8 % / −39 %
ALO.PAAlstom5,9 mld18,53,1 %1,7 %+3,7 %−51 % / −2 %
AF.PAAir France - Klm3,7 mld11,7—1,0 %+4,8 %+3 % / −7 %
ATE.PAAlten3,0 mld28,74,8 %2,6 %−1,1 %+30 % / −30 %
BB.PASociete Bic2,6 mld30,65,0 %4,1 %−4,8 %+29 % / +3 %
ANTIN.PAAntin Infrastructure Partners1,3 mld12,621,9 %36,6 %−8,1 %−26 % / −37 %
74SW.PA74software804,4 mil21,28,9 %8,5 %+44,8 %−12 % / +43 %
AUB.PAAubay675,0 mil18,013,6 %6,3 %+11,3 %+4 % / +46 %
ATO.PAAtos Se491,4 mil—-23.400,0 %-17,5 %−16,5 %−44 % / −94 %
ASY.PAAssystem483,2 mil66,62,5 %1,1 %+7,4 %−23 % / −22 %
ARAMI.PAAramis Group296,3 mil14,910,0 %0,8 %+6,3 %−33 % / −17 %
ARVEN.PAArverne Group245,3 mil—-14,0 %-115,3 %+27,0 %+20 % / −35 %
BGO.PACompagnie Chargeurs Invest182,4 mil—-8,6 %-5,7 %−2,9 %indisponibil / indisponibil
ALCIS.PACatering International & Services153,9 mil30,29,3 %1,9 %+5,8 %+48 % / +119 %
ALCGM.PACegedim142,7 mil—-2,6 %-1,2 %+10,9 %−27 % / −50 %
ALHEX.PAHexaom141,9 mil6,69,9 %2,2 %+13,1 %−33 % / +6 %
ATEME.PAAteme136,9 mil143,82,8 %1,0 %+2,2 %+73 % / +69 %
ALBON.PACompagnie Lebon110,8 mil16,34,2 %8,8 %−17,9 %+5 % / +8 %
ALHYF.PALhyfe74,9 mil—-33,4 %-570,5 %+287,2 %indisponibil / indisponibil
ABEO.PAAbeo66,2 mil7,96,9 %3,0 %+12,6 %−6 % / −50 %
ALFER.PASergeferrari Group60,4 mil11,35,1 %1,5 %+7,4 %−34 % / −28 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AC.PA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
27,15
Randament total -41 % · Pe an -41 %
48,10
Randament total 3 % · Pe an 3 %
72,58
Randament total 55 % · Pe an 55 %
3 ani
24,32
Randament total -43 % · Pe an -17 %
48,67
Randament total 10 % · Pe an 3 %
80,92
Randament total 79 % · Pe an 22 %
5 ani
21,79
Randament total -45 % · Pe an -11 %
49,24
Randament total 16 % · Pe an 3 %
90,22
Randament total 107 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 12,17
  • Marja netă± 8,52
  • Creșterea anuală a veniturilor± 7,26
  • Diluare anuală± 0,72

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Accor este un lider mondial al hospitalității, cu un model asset light bazat în mare parte pe contracte de franciză și de management, care îi permite să se extindă fără a deține majoritatea imobilelor. Compania operează un portofoliu de hoteluri, restaurante și bar-uri în peste 110 de țări, iar cifra de afaceri din 2025 arată dimensiunea activității sale globale 1.

SWOT

Puncte tari

  • Rețea foarte extinsă, cu un portofoliu de mărci care acoperă de la economic la lux, ceea ce reduce dependența de un singur segment 1.
  • Model asset light, care permite creșterea rețelei fără a deține majoritatea imobilelor, păstrând flexibilitatea financiară 1.
  • Prezență internațională solidă în multe țări, cu activitate concentrată pe piețe majore din Europa și Asia-Pacific 1.

Puncte slabe

  • Dependența de proprietarii și francizați pentru calitatea experienței oferite în multe situri, pe care compania nu o controlează direct.
  • Concentrarea geografică pe câteva regiuni majore poate face compania sensibilă la schimbări economice locale.
  • Complexitatea structurii pe două divizii și pe mai multe tipuri de contract poate îngreuna coordonarea strategică.

Oportunități

  • Creșterea turismului de agrement și de afaceri ar putea spori cererea pentru mărcile existente în mai multe segmente 1.
  • Extinderea în lifestyle și lux ar putea aduce marje mai bune, dacă mărcile din aceste segmente cresc rapid.
  • Strategia de turism durabil și coalițiile sectoriale ar putea deveni un avantaj competitiv față de concurenți mai puțin implicați.

Amenințări

  • Riscurile climatice și de biodiversitate ar putea afecta destinațiile și mobilitatea turiștilor pe termen lung 1.
  • Concurența puternică a lanțurilor hoteliere globale ar putea presa prețurile și cota de piață în segmentele premium.
  • Cerințele crescânde de vigilență privind lanțul de aprovizionare și drepturile omului ar putea crește costurile de conformitate.

Riscuri

  • Riscuri climatice și de mediumediu

    Compania identifică riscuri climatice, de mediu și de biodiversitate care ar putea afecta activitatea pe termen lung, mai ales în destinațiile sensibile la schimbări 1.

  • Riscuri din lanțul de aprovizionaremediu

    Furnizorii sunt evaluați pe riscuri de mediu, drepturi ale omului și condiții de muncă, iar o parte din categorii sunt considerate cu risc ridicat sau foarte ridicat 1.

  • Drepturile omului și munca forțatăridicat

    Munca forțată și condițiile de cazare indecente sunt identificate ca riscuri prioritare în hoteluri, ceea ce ar putea genera incidente și presiune reputațională 1.

  • Dependența de francizați și administratorimediu

    Calitatea experienței depinde de partenerii care operează hotelurile, ceea ce ar putea afecta reputația grupului dacă standardele nu sunt respectate.

  • Concentrare geograficăscăzut

    O parte importantă din activitate se desfășoară în câteva regiuni, ceea ce ar putea expune grupul la șocuri economice sau politice locale.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă modelul asset light și rețeaua de franciză continuă să crească, compania ar putea extinde activitatea fără investiții grele în imobile, păstrând marje atractive.
  • Diversitatea mărcilor, de la economic la lux, ar putea asigura o cerere stabilă chiar și când un segment încetinește.
  • Strategia de durabilitate și angajamentele sectoriale ar putea atrage clienți și parteneri care preferă operatori responsabili.

Ce ar strica teza

  • Dacă riscurile climatice și de mediu se materializează mai repede decât se estimează, destinațiile importante ar putea deveni mai puțin atractive pentru turiști.
  • Concurența din segmentele premium și lux ar putea limita creșterea marjelor, mai ales dacă rivalii investesc mai agresiv în programe de loialitate.
  • Dependența de partenerii care operează hotelurile ar putea duce la incidente de reputație greu de controlat direct de grup.

De urmărit

  • Evoluția numărului de situri și a ponderii francizei și managementului în portofoliunext 10-K
  • Dinamica veniturilor pe regiuni, în special în Europa și Asia-Pacific2026
  • Progresul planului de vigilență privind munca forțată și lanțul de aprovizionare2026
  • Rezultatele primelor trimestre ale diviziei Luxe și LifestyleQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Accor are un model de afaceri asset light: din portofoliul său de situri, doar 2,8 % sunt filiale proprii, 35,9 % sunt sub contract de management și 59,3 % sub contract de franciză 1. Organizația este structurată în două divizii, Premium, Milieu de Gamme și Économique respectiv Luxe și Lifestyle, fiecare cu portofolii de mărci și priorități proprii, sprijinite de funcții transversale comune 1. În 2025 compania avea 21 180 de salariați angajați direct, iar în total 384 635 de persoane lucrează în situri sub enseigna Accor 1.

Strategia de dezvoltare durabilă se sprijină pe trei piloni, Séjourner, S’alimenter și Explorer, care vizează reducerea amprentei de carbon a sejururilor, alimentația durabilă și experiențe de călătorie ancorate în comunitățile locale 1. Compania spune că nu generează venituri din energii fosile, producție chimică, apărare sau tutun 1.

Clientela este formată din turiști și călători de afaceri, locali și internaționali, iar diversitatea mărcilor permite atragerea unor segmente largi, fără limite de vârstă sau de venit 1. Modelul depinde astfel de calitatea mărcilor și a relațiilor cu proprietarii și francizații.

Segmente

Premium, Milieu de Gamme și Économique

Prima divizie reunește mărcile de la segmentul economic până la mediu-premium, cu priorități strategice proprii, și reprezintă baza unei rețele foarte extinse de hoteluri 1.

Luxe și Lifestyle

A doua divizie grupează mărcile de lux și lifestyle, cu un portofoliu dedicat și priorități separate, care completează oferta de masă a grupului 1.

Restaurante și bar-uri

Pe lângă cazare, grupul operează peste 10 000 de restaurante și bar-uri, precum și spații de bunăstare și coworking, ceea ce adaugă venituri și o experiență completă pentru clienți 1.

Piața în context

Accor activează în sectorul hotelier global, cu o pondere mare în Europa, Africa de Nord și Asia-Pacific, unde își desfășoară 76,8 % din activitate 1. Cererea din acest sector depinde de turismul de afaceri și de agrement, iar prezența în peste 110 de țări îi permite să fie expusă la mai multe piețe simultan 1.

Piața hotelieră este fragmentată, dar în ea mărcile mari concurează pe rețea, loialitate și calitatea serviciilor, iar modelul de franciză permite creșterea rețelei fără investiții grele în imobile 1.

Tendințe

  • Schimbările climaticevânt din față

    Compania a analizat riscurile climatice pe baza unui scenariu median al IPCC, ceea ce arată că încălzirea ar putea afecta mobilitatea turiștilor și activitățile locale pe termen lung 1.

  • Cerința pentru turism durabilmixt

    Clienții și autoritățile locale cer tot mai mult turism durabil, iar Accor se angajează în coaliții sectoriale pe această temă, ceea ce poate deveni un avantaj dacă este bine executat 1.

  • Reglementarea lanțului de aprovizionaremixt

    Cerințele de vigilență privind drepturile omului și furnizorii pot crește costurile de control, dar pot și consolida încrederea partenerilor și a investitorilor 1.

Poziția concurențială

Accor concurează cu alte grupuri hoteliere globale care operează mărci multiple pe segmente diferite, pe baza rețelei, a programelor de loialitate și a calității serviciilor. Sursele furnizate nu detaliază poziția concurenților, deci comparația rămâne calitativă.

Avantajul Accor constă în diversitatea mărcilor pe toate segmentele și în prezența largă geografic, dar această poziție ar putea fi erodată dacă alți operatori cresc mai repede în segmentele de lux sau de lifestyle.

  • Marriott InternationalMAR

    Lanț hotelier global cu portofoliu multi-marcă, concurent direct pe segmentele premium și lux.

  • Hilton WorldwideHLT

    Operator hotelier internațional cu model de franciză și programe de loialitate, activ în aceleași segmente.

  • IHG Hotels & Resorts

    Grup hotelier global cu portofoliu larg, care concurează pe segmentul economic și mediu.

  • Wyndham Hotels & ResortsWH

    Lanț hotelier cu accent pe franciză și segmentul economic, care concurează pe prețul de acces.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Accor · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Accor (AC.PA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw