olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
AcadeMedia AB ACAD.ST
Suedia · Nasdaq Stockholm · ISIN SE0007897079 · Verticală: Companii listate din Suedia
AcadeMedia este un furnizor de educație din Suedia, Norvegia, Finlanda, Germania, Polonia, Olanda și Marea Britanie, cu școli, formare pentru adulți și școli de înaltă calificare profesională. Cu aproximativ 23 934 de angajați și un rol important în formarea profesională, compania este relevantă pe fondul nevoii de forță de muncă calificată. Ponderea de finanțare publică și sensibilitatea la deciziile politice fac însă ca traiectoria sa să depindă de reglementări și de bugetele locale.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea AcadeMedia AB (ACAD.ST) costa 124,40 SEK (+6,69 % într-o zi), cu capitalizare 12,5 mld SEK, P/E 15,3 pe un EPS diluat de 8,14 SEK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,41 %, beta 0,34, interval pe 52 de săptămâni 87,40–124,40 SEK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,0
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 99,39 – 123,41
- peste banda superioară · %B 1,04 · lățimea benzii 21,6 %
- SMA 50 / 200
- 104,64 / 100,07
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 4,47 / 3,63
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +26,0 % | −1,0 % | +27,0 pp | — |
| 3 luni | +27,5 % | −3,9 % | +31,4 pp | — |
| 6 luni | +32,1 % | +7,2 % | +24,9 pp | — |
| De la început de an | +25,8 % | +6,6 % | +19,2 pp | — |
| 1 an | +26,2 % | +9,1 % | +17,1 pp | −9,0 % |
| 3 ani | +151,3 % | +47,9 % | +103,4 pp | +8,1 % |
| 5 ani | +106,0 % | +43,3 % | +62,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,5, mediană 9,2, max 10,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 15,5 mld | 17,3 mld | 19,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +11,5 % | +9,7 % |
| Profit net | 578,0 mil | 632,0 mil | 821,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +9,3 % | +29,9 % |
| EPS diluat | 5,47 | 6,06 | 8,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +10,8 % | +34,3 % |
| netă % | 3,7 % | 3,6 % | 4,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025
- Numerar
- 777,0 mil SEK
- Datorie financiară
- 1,5 mld SEK
- Datorie netă
- 726,0 mil SEK
- Capitaluri proprii
- 6,6 mld SEK
- Active totale
- 22,0 mld SEK
- Datorie / capitaluri
- 0,23x
- Lichiditate curentă
- 0,38x
- ROE
- 12,7 %
- ROA
- 3,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (SEK)
Marje
Cont de profit și pierdere · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,5 mld | 17,3 mld | 19,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 14,1 mld ≈ | 15,8 mld ≈ | 17,4 mld ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Profit operațional | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 3,2 mld ≈ | 3,6 mld ≈ | 4,1 mld ≈ | esef· 26 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 543,0 mil | 687,0 mil | 749,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 759,0 mil | 825,0 mil | 1,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 181,0 mil | 193,0 mil | 221,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Profit net | 578,0 mil | 632,0 mil | 821,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,47 | 6,06 | 8,14 | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 1,75 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 967,0 mil | 1,3 mld | 777,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 23,0 mil | 20,0 mil | 20,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active curente | 1,8 mld | 2,3 mld | 1,8 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 6,5 mld | 7,2 mld | 7,4 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Active totale | 19,9 mld | 22,7 mld | 22,0 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 146,0 mil | 446,0 mil | 315,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,0 mld | 5,0 mld | 4,9 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,1 mld | 6,3 mld | 6,6 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 105,7 mil | 104,3 mil | 100,9 mil | esef· 26 oct. 2026derivat |
- 2023
- 105,7 mil
- 2024
- 104,3 mil
- 2025
- 100,9 mil
esef· 26 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · SEK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,9 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -481,0 mil | -871,0 mil | -678,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,6 mld | -2,3 mld | -3,6 mld | esef· 26 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 268,0 mil | 282,0 mil | esef· 26 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 67 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 12,5 mld SEK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie54
- Calitate69
- Randamente32
- Evaluare90
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 67/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 19,2 % | 78 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 4,3 % | 53 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,2x | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,3x | 13 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,3x | 80 (față de colegi) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 3,2x | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,2 % | 32 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie54/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial32/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare90/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AcadeMedia AB (ACAD.ST). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,0 mld SEK în 2025; creștere an/an 9,7 %; marjă netă 4,3 %; ROE 12,7 %; datorie netă/EBITDA 0,2x.
Intervalul de valoare estimat este 169,74–305,67 SEK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 209,02 SEK, prețul de 124,40 SEK lasă un potențial de 68,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 40,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 67/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 19,2 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,2x
- P/E (TTM): 15,3x
- EV/EBITDA: 3,2x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 2,3x
- Lichiditatea curentă: 0,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Suedia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ALFA.STAlfa Laval AB | 224,6 mld | 27,2 | 19,4 % | 11,9 % | +4,1 % | +22 % / +39 % |
| BOL.STBoliden Ab | 140,5 mld | 14,9 | 13,3 % | 10,1 % | +4,8 % | +10 % / +78 % |
| CAST.STCastellum Aktiebolag | 65,4 mld | 69,7 | 1,2 % | 9,8 % | −2,6 % | +24 % / +4 % |
| AAK.STAak Ab (publ) | 45,3 mld | 13,3 | 17,2 % | 7,5 % | +2,2 % | −34 % / −18 % |
| CAMX.STCamurus AB | 40,1 mld | 55,3 | 19,5 % | 32,5 % | +21,3 % | +10 % / +47 % |
| BRAV.STBravida Holding AB | 32,0 mld | 26,0 | 13,7 % | 4,4 % | −4,9 % | +95 % / +137 % |
| ASKER.STAsker Healthcare Group AB | 27,0 mld | 54,8 | 9,8 % | 2,9 % | +11,7 % | −25 % / indisponibil |
| ALLEI.STAlleima AB | 22,9 mld | 34,1 | 4,1 % | 3,6 % | −5,4 % | +11 % / +20 % |
| BURE.STBure Equity AB | 22,6 mld | — | -21,0 % | — | indisponibil | +20 % / +20 % |
| AQ.STAQ Group AB | 21,0 mld | 31,0 | 14,9 % | 7,5 % | +6,0 % | +21 % / +132 % |
| ALTRA.STAltra Fastigheter AB | 17,6 mld | 32,6 | 3,0 % | 15,1 % | −2,2 % | +4 % / +15 % |
| ATT.STAttendo AB (publ) | 16,8 mld | 20,8 | 15,1 % | 4,3 % | +0,1 % | +34 % / +225 % |
| AFRY.STAfry Ab | 14,7 mld | 18,3 | 6,2 % | 3,1 % | −5,2 % | −18 % / +2 % |
| ATRLJ-B.STAtrium Ljungberg AB | 13,4 mld | 16,3 | 2,9 % | 23,9 % | −2,0 % | −36 % / −47 % |
| ALIG.STAlimak Group AB (publ) | 12,8 mld | 21,4 | 8,2 % | 8,8 % | −3,2 % | −17 % / +51 % |
| ACAD.STAcadeMedia AB | 12,5 mld | 15,3 | 12,7 % | 4,3 % | +9,7 % | +21 % / +136 % |
| APOTEA.STApotea AB (publ) | 9,8 mld | 42,8 | 31,3 % | 3,2 % | +10,1 % | +5 % / indisponibil |
| BOOZT.STBoozt AB | 9,6 mld | 34,1 | 10,4 % | 3,6 % | +0,5 % | +42 % / +29 % |
| ACTI.STActive Biotech AB (publ) | 5,1 mld | — | -84,5 % | — | indisponibil | −30 % / −76 % |
| BUFAB.STBufab AB (publ) | 5,1 mld | 9,3 | 15,1 % | 6,9 % | −7,4 % | +38 % / +113 % |
| COOR.STCoor Service Management Holding AB | 4,7 mld | 18,3 | 13,0 % | 2,2 % | +16,7 % | +2 % / +25 % |
| CEVI.STCellaVision AB | 4,6 mld | 29,8 | 18,0 % | 20,2 % | +4,9 % | +16 % / +8 % |
| BHG.STBHG Group AB | 4,4 mld | 30,5 | 2,5 % | 1,4 % | +6,2 % | −20 % / +109 % |
| CARA.STCarasent AB (publ) | 1,9 mld | 53,4 | 4,1 % | 10,1 % | +24,9 % | −5 % / +93 % |
| BICO.STBICO Group AB | 1,7 mld | — | -46,0 % | -72,7 % | −13,3 % | +11 % / −54 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ACAD.ST din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (SEK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 77,41 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 136,52 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 205,19 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 83,25 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 164,43 Randament total 37 % · Pe an 11 % | 270,17 Randament total 124 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 89,54 Randament total -22 % · Pe an -5 % | 198,04 Randament total 69 % · Pe an 11 % | 355,71 Randament total 198 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 41,11
- Marja netă± 28,77
- Creșterea anuală a veniturilor± 22,49
- Diluare anuală± 2,42
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
AcadeMedia este un furnizor de educație din Suedia, Norvegia, Finlanda, Germania, Polonia, Olanda și Marea Britanie, cu școli, formare pentru adulți și școli de înaltă calificare profesională. Cu aproximativ 23 934 de angajați 1 și un rol important în formarea profesională, compania este relevantă pe fondul nevoii de forță de muncă calificată. Ponderea de finanțare publică și sensibilitatea la deciziile politice fac însă ca traiectoria sa să depindă de reglementări și de bugetele locale 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție puternică în mai multe țări și segmente, cu o bază mare de angajați și o ofertă variată de programe 1.
- Sistem structurat de kvalitate, cu certificare ISO și rezultate bune la satisfacția participanților 1.
- Investiții în dezvoltarea conducerii și a talentelor prin programe interne de formare 1.
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Risc politic și de reglementareridicat
Legislația viitoare care limitează înființarea, finanțarea sau profitul ar putea afecta negativ rezultatele, mai ales în educația adulților 1.
- Risc de elevpengridicat
Deciziile municipale privind tarifele per elev ar putea reduce veniturile în întreg grupul, iar compania contestă deciziile incomplete 1.
- Risc de refinanțare și dobândămediu
Datoria cu dobândă variabilă ar putea deveni mai costisitoare dacă ratele cresc, iar refinanțarea ar putea fi mai dificilă 1.
- Risc de calitate și contractemediu
Abaterile de calitate sau încălcările de contract ar putea duce la sancțiuni, pierderea contractelor și reputație afectată 1.
- Risc ciberneticmediu
Atacurile asupra datelor ar putea provoca întreruperi, pierderi de informații și consecințe juridice 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea de formare profesională continuă să crească, grupul ar putea beneficia de locurile YH deja obținute și de noile programe 1.
- Prezența în mai multe țări și diversificarea ofertei ar putea reduce dependența de o singură piață 1.
- Rezultatele bune la satisfacția participanților ar putea sprijini atragerea elevilor și a contractelor 1.
Ce ar strica teza
- Dacă bugetele municipale se reduc, veniturile ar putea scădea rapid, având în vedere ponderea mare a finanțării publice 1.
- Rezultatele sub media națională în sfi și vuxenutbildning ar putea afecta contractele viitoare 1.
- Costurile cu dobânda pe datoria variabilă ar putea crește dacă ratele se majorează 1.
De urmărit
- Decizii de elevpeng și bugete municipale2027
- Evoluția ratelor de ocupare ale absolvenților YHnext 10-K
- Rezultatele sfi și vuxenutbildning față de media națională2027
- Refinanțarea datoriei și costul dobânziinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
AcadeMedia AB este un grup suedez de educație, listat la Nasdaq Stockholm (segmentul Mid Cap). Activitatea acoperă învățământul școlar, educația adulților (sfi, grundläggande și gymnasial vuxenutbildning), yrkeshögskola (YH) și școli specializate precum FutureGames sau Berghs School of Communication 1. Veniturile provin în principal din elevpeng, adică finanțare publică pe elev sau participant, ceea ce face ca nivelul de elevi și tarifele per elev să fie factori cheie 1.
Grupul funcționează ca o structură decentralizată, cu operațiuni în mai multe țări și o organizație de sprijin pentru kvalitet, juridic și public affairs. Compania investește în AcadeMedia Academy, cu peste 200 de inițiative de formare pe an, și în programe pentru conducere și talente 1. Strategia include expansiunea internațională și achiziții, cum a fost extinderea FutureGames în Polonia și Liverpool 1.
Structura de guvernanță include un consiliu de administrație cu patru comitete, un CEO și un comitet de nominalizare, iar acționarul principal este Mellby Gård, cu o pondere de capital de 24,58% la 30 iunie 2025 1. Pe partea de finanțare, grupul are împrumuturi cu dobândă variabilă și lucrează cu mai multe bănci pentru refinanțare 1.
Segmente
Piața în context
Piața de educație din Suedia este finanțată în mare parte din bugetele municipale, iar tarifele per elev sunt stabilite de fiecare comună 1. Cererea depinde de demografie, de concurența locală și de deciziile politice privind educația adulților și formarea profesională 1.
Cererea de forță de muncă calificată în tehnologie și construcții creează oportunități pentru programe YH, în timp ce sectorul de jocuri și comunicare rămâne un nișă de formare specializată 1. Compania operează și în afara Suediei, unde reglementările și finanțarea pot diferi semnificativ 1.
Tendințe
- Cerere pentru formare profesionalăvânt din spate
Lipsa de personal calificat în tehnologie și construcții sprijină cererea pentru programe YH și de recalificare, ceea ce ar putea susține creșterea segmentului de formare profesională 1.
- Presiune politică și bugetarăvânt din față
Schimbările în prioritățile guvernamentale, mai ales în educația adulților, și eventualele restricții privind profitul din sectorul public ar putea reduce tarifele și veniturile 1.
- Demografia elevilorvânt din față
Scăderea numărului de elevi sau participanți în anumite regiuni ar putea reduce veniturile și gradul de utilizare a capacităților școlare 1.
- Digitalizare și învățare onlinemixt
Platforma digitală Omniway și instrumentele digitale pot consolida participarea elevilor, dar digitalizarea crește și riscurile de securitate cibernetică 1.
Poziția concurențială
Sursa furnizată nu identifică în mod explicit concurenții cotați. Compania menționează concurența locală și apariția unor noi operatori ca factori de risc pentru atractivitatea școlilor 1.
Pe piețele municipale, alegerea elevilor și finanțarea depind de compararea calității și a ofertei locale, ceea ce face ca poziția competitivă să varieze între regiuni 1.
- Operatori locali de școli private din Suedia
Concurență directă în zonele urbane; sursa nu îi numește.
- Furnizori de educație pentru adulți și sfi
Concurență pentru contracte municipale și de stat, ca parte a riscului de avizare.
- Instituții de învățământ superior și YH publice
Concurență pentru elevi și pentru locurile de formare profesională.
- Noi intrați pe piață în educație
Riscul de noi etablări menționat în sursă ca factor de presiune.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202526 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-06-30 (ESEF) · SEC / AcadeMedia AB · 30 iun. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.