olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Adiuvo Investments S.A. ADV.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLADVIV00015 · Verticală: Companii listate din Polonia

0,57PLN+3,26 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Adiuvo Investments este o societate de investiții din Polonia, active în zona biomedicală și a inovației, care gestionează participații prin grupul său și prin fondul JPIF. Situația sa financiară din 2023 este fragilă: datoriile depășesc activele, iar conducerea identifică o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, ceea ce face ca orice plan de finanțare să fie esențial.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Adiuvo Investments S.A. (ADV.WA) costa 0,57 PLN (+3,26 % într-o zi), cu capitalizare 5,5 mil PLN, beta 0,00, interval pe 52 de săptămâni 0,39–0,84 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,5 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,12 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
-196,49 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,00
Volatilitate (1 an) 78 %
Interval 52 săpt.
0,390,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,55 – 0,64
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 15,2 %
SMA 50 / 200
0,61 / 0,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,9 %+0,4 %−6,3 pp—
3 luni+25,3 %−3,3 %+28,5 pp—
6 luni+1,8 %+4,0 %−2,2 pp—
De la început de an+14,5 %+8,1 %+6,4 pp—
1 an−11,2 %+10,7 %−21,9 pp+7,5 %
3 ani−32,1 %+50,1 %−82,2 pp+4,2 %
5 ani−83,2 %+43,6 %−126,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−53,3 %
06 nov. 2025 → 24 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−91,7 %
10 nov. 2021 → 10 oct. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−30,0 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20222023
Venituri173,0 mii990,0 mii
Venituri an/anindisponibil+472,3 %
Profit net-55,2 mil-10,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-4,40-1,12
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-31.927,7 %-1.094,9 %
Flux de numerar liber-7,7 mil-5,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
641,0 mii PLN
Datorie financiară
0 PLN
Datorie netă
-641,0 mii PLN
Capitaluri proprii
-44,7 mil PLN
Active totale
2,2 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,04x
ROE
indisponibil
ROA
-246,6 %
Marja FCF
-503,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2022
173,0 mii
2023
990,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Amortizare și depreciere
2022
16,0 mii
2023
5,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
4,8 mil
2023
10,1 mil

esef· 28 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2022
-47,5 mil
2023
-13,8 mil

esef· 28 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2022
4,0 mil
2023
-147,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Profit net
2022
-55,2 mil
2023
-10,8 mil

esef· 28 mai 2024verificat

EPS diluat
2022
-4,40
2023
-1,12

esef· 28 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2022
71,0 mii
2023
641,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Creanțe
2022
1,9 mil
2023
1,1 mil

esef· 08 mai 2024verificat

Stocuri
2022
73,0 mii
2023
0

esef· 08 mai 2024verificat

Active curente
2022
2,2 mil
2023
1,7 mil

esef· 08 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2022
163,0 mii
2023
10,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
23,0 mii
2023
0

esef· 08 mai 2024verificat

Active totale
2022
6,6 mil
2023
2,2 mil

esef· 08 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2022
7,2 mil
2023
0

esef· 08 mai 2024verificat

Datorii curente
2022
44,0 mil
2023
43,2 mil

esef· 28 mai 2024verificat

Datorii totale
2022
55,6 mil
2023
46,9 mil

esef· 28 mai 2024verificat

Capital propriu
2022
-49,0 mil
2023
-44,7 mil

esef· 28 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
12,6 mil
2023
9,7 mil

esef· 28 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2022
-7,6 mil
2023
-5,0 mil

esef· 08 mai 2024verificat

Investiții (capex)
2022
134,0 mii
2023
6,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Flux de numerar liber
2022
-7,7 mil ≈
2023
-5,0 mil ≈

esef· 08 mai 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-130,0 mii
2023
106,0 mii

esef· 08 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
7,7 mil
2023
5,4 mil

esef· 08 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
472,3 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
-1.094,9 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
-503,6 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-246,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-641,0 mii PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-5,0 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
6,0 mii PLN
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
-5,0 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
545 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,5 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
4,9 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-196,5 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
5,6x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
4,9x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-90,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,57 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,5 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,5 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-1.094,9 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
472,3 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 28 mai 2024
verificat 52derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-1.094,9 %3 (față de colegi)33 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,0x0 (pe interval fix)22 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-90,4 %0 (pe interval fix)44 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial3/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ADIUVO INVESTMENTS SPÓŁKA AKCYJNA (ADV.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 990,0 mii PLN în 2023; creștere an/an 472,3 %; marjă netă -1 094,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 4,46–5,95 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,09 PLN, prețul de 0,57 PLN lasă un potențial de 792,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 88,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -1 094,9 %
    • Lichiditatea curentă: 0,0x
    • Randament FCF: -90,4 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 14,5x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    5,6x
    mediana verticalei 1,1x
    peste mediană (+405,1 %)
    P/B
    —
    mediana verticalei 1,0x
    ROE
    —
    mediana verticalei 10,2 %
    Marja netă
    -1.094,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−37.934,5 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 6,0 %
    Venituri an/an
    472,3 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+4.691,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,8 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    CAR.WAInter Cars Spółka Akcyjna14,8 mld21,217,0 %3,9 %+18,0 %+86 % / +79 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ADV.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Adiuvo Investments este o societate de investiții din Polonia, active în zona biomedicală și a inovației, care gestionează participații prin grupul său și prin fondul JPIF. Situația sa financiară din 2023 este fragilă: datoriile depășesc activele, iar conducerea identifică o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, ceea ce face ca orice plan de finanțare să fie esențial.

      SWOT

      Puncte tari

      • Experiența în gestionarea unui fond de capital de risc biomedical și legătura cu programe publice de finanțare.
      • Influența semnificativă asupra JPIF și o participație în Airway Medix, care pot genera valoare în viitor.
      • Un portofoliu care a fost redus prin lichidări, ceea ce poate simplifica gestionarea grupului.

      Puncte slabe

      • Datorii mari față de active și capitaluri proprii negative la sfârșitul anului 2023.
      • Pierdere netă semnificativă în 2023 și dependență de vânzările de active.
      • Existența unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității, declarată de conducere.

      Oportunități

      • Co-finanțarea prin programe publice ar putea debloca capital pentru proiecte noi.
      • Vânzarea acțiunilor în Airway Medix ar putea aduce lichiditate pentru a reduce datoriile.
      • Un portofoliu mai focalizat ar putea permite concentrarea resurselor pe proiectele cu cel mai mare potențial.

      Amenințări

      • Dacă finanțarea nu se realizează la timp, continuitatea activității ar putea fi pusă sub semnul întrebării.
      • Presiunea creditorilor, inclusiv a obligațiilor restante, ar putea reduce flexibilitatea financiară.
      • Procesele de lichidare și insolvența unor entități din grup ar putea genera costuri sau obligații suplimentare.

      Riscuri

      • Continuitatea activitățiiridicat

        Conducerea identifică o incertitudine semnificativă, deoarece nu are suficiente fonduthere pentru a acoperi obligațiile pe termen scurt și lung.

      • Datorii și capitaluri negativeridicat

        Capitalurile proprii negative indică o structură financiară fragilă, care ar putea limita accesul la credite noi.

      • Dependența de vânzări de activemediu

        Dacă vânzările de acțiuni nu aduc sumele așteptate, planul de reducere a datoriilor ar putea fi întârziat.

      • Insolvența filialelormediu

        Procedura de faliment a unei filiale și lichidarea altora pot genera litigii sau pierderi suplimentare.

      • Valoarea participațiilorscăzut

        Dacă valoarea JPIF sau a participației în Airway Medix scade, bilanțul grupului ar putea fi afectat în continuare.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă vânzările de active și finanțarea publică se realizează, grupul ar putea reduce datoriile și reveni la un nivel de activitate sustenabil.
      • Influența asupra fondului JPIF ar putea genera venituri în viitor, dacă investițiile din portofoliu ating etapele de comercializare.
      • Simplificarea structurii prin lichidări ar putea reduce costurile și concentra managementul pe proiecte cu potențial.

      Ce ar strica teza

      • Dacă finanțarea nu se obține, incertitudinea privind continuitatea activității ar putea deveni o problemă majoră.
      • Capitalurile proprii negative ar putea descuraja investitorii și creditorii, limitând opțiunile de refinanțare.
      • Vânzarea participațiilor poate fi făcută în condiții nefavorabile, ceea ce ar putea reduce valoarea rămasă a grupului.

      De urmărit

      • Confirmarea planului de finanțare și a măsurilor care susțin continuitatea activitățiinext annual report
      • Evoluția datoriilor și a capitalurilor proprii negative2024
      • Rezultatul vânzărilor de acțiuni în Airway Medix2024
      • Stadiul procedurilor de lichidare și de faliment ale filialelor2024

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Adiuvo Investments S.A. este societatea-mamă a unui grup care investește în tehnologii inovatoare, în special în sectorul biomedical. Grupul include filiale operaționale, precum Adiuvo Management, care gestionează fondul JPIF, și participații minoritare. În 2023 mai multe filiale din platforma nutraceutică și din proiectele de explorare au fost lichidate sau vândute, iar Adiuvo a pierdut controlul asupra unor entități din SUA după lichidarea Cambridge Chocolate Technologies.

      Principalele active ale grupului includ participația de 16,65% în Airway Medix S.A., pe care societatea a continuat să o vândă după data bilanțului, și influența semnificativă asupra JPIF, fond cu un orizont de zece ani. Conducerea a raportat o pierdere netă de 14,646 mil. PLN pentru 2023, ceea ce arată dependența grupului de vânzarea de active și de finanțare externă.

      Grupul a ales să lichideze mai multe societăți-fiică din platforma nutraceutică, pentru a reduce costurile, ceea ce sugerează o reorientare către un portofoliu mai restrâns. Consolidarea se bazează pe metoda integrală pentru filialele controlate și pe metoda punerii în echivalență pentru JPIF.

      Segmente

      Participații biomedicale prin JPIF

      JPIF investește în companii care dețin tehnologii biomedicale cu nevoie de dezvoltare suplimentară, cu o capitalizare planificată de 157,5 mil. PLN, din care 82,5 mil. PLN de la NCBiR și 75 mil. PLN de capital privat. Influența grupului asupra fondului este tratată ca influență semnificativă.

      Participații în Airway Medix

      Airway Medix S.A. este controlată prin drepturile de vot și prin membri comuni ai conducerii, deși participația scade în urma vânzărilor din 2023. Valoarea acestei participații depinde de decizia de vânzare a acțiunilor rămase.

      Piața în context

      Adiuvo activează pe piața polonă de capital de risc în biomedicină, unde finanțarea publică prin programe precum BRIdge VC, administrat de NCBiR, joacă un rol important alături de capitalul privat. Accesul la aceste programe și la investitori privați determină capacitatea grupului de a finanța noi proiecte.

      Piața de capital de risc pentru tehnologii medicale rămâne selectivă, iar companiile cu datorii mari și capitaluri proprii negative au șanse mai mici de a atrage capital nou. Situația Adiuvo reflectă această presiune.

      Tendințe

      • Finanțare publică pentru comercializarea cercetăriivânt din spate

        Programul BRIdge VC arată că fondurile publice pot susține proiecte de capital de risc în biomedicină, ceea ce ar putea deschide oportunități de co-investiții.

      • Presiunea asupra finanțării companiilor timpuriivânt din față

        Condițiile de finanțare mai restrictive pot limita capitalul disponibil pentru proiecte de cercetare aflate în stadiu incipient.

      • Vânzarea de active ca sursă de lichiditatemixt

        Vânzările de acțiuni în Airway Medix și lichidarea filialelor pot aduce numerar, dar reduc baza de active pe termen lung.

      • Optimizarea costurilor prin lichidărimixt

        Lichidarea mai multor societăți ar putea reduce cheltuielile administrative, cu condiția ca procesul să nu genereze obligații neprevăzute.

      Poziția concurențială

      Adiuvo concurează pentru capital și proiecte cu alte fonduri de capital de risc și investitori biomedicali din Polonia și din regiune. Avantajul său constă în experiența de gestionare a fondului JPIF și în legătura cu programele publice de finanțare.

      Pe termen scurt, presiunea competitivă asupra grupului este amplificată de situația financiară, care îi limitează capacitatea de a participa la noi runde de investiții față de competitorii cu capitaluri proprii solide.

      • Alte fonduri de capital de risc din Europa Centrală

        Fonduri care investesc în tehnologii medicale în aceeași regiune și concurează pentru proiecte și co-finanțare publică.

      • Investitori biomedicali instituționali

        Investitori cu capital mai mare care pot prelua proiecte pe care Adiuvo nu le poate finanța.

      • Companii de dezvoltare biomedicală cu finanțare proprie

        Companii care își finanțează singure cercetarea și reduc nevoia de intermediari de tip fond.

      • Platforme de comercializare a cercetării universitare

        Entități care preiau tehnologii din universități, în concurență cu rolul de intermediar al grupului.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Adiuvo Investments S.A. · 31 dec. 2023

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Adiuvo Investments S.A. (ADV.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw