olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
MetalNRG plc AMG.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BS2GR553 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
MetalNRG plc este o companie britanică de investiții în resurse naturale, cu activitate de explorare minieră în Arizona și un proiect de energie din deșeuri în Italia, realizat împreună cu EQTEC. Compania se bazează pe finanțări atrase în tranșe și raportează incertitudini privind continuitatea activității.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea MetalNRG plc (AMG.L) costa 0,03 GBP (−47,50 % într-o zi), cu P/E 0,1 pe un EPS diluat de 0,19 GBP în ultimele 12 luni, beta -0,33, interval pe 52 de săptămâni 0,03–0,35 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 19,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,04 – 0,07
- sub banda inferioară · %B -0,35 · lățimea benzii 56,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,05 / 0,11
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,00 / -0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −59,6 % | +0,4 % | −60,0 pp | — |
| 3 luni | −50,0 % | −3,3 % | −46,7 pp | — |
| 6 luni | −69,1 % | +4,0 % | −73,1 pp | — |
| De la început de an | −76,1 % | +8,1 % | −84,2 pp | — |
| 1 an | −93,4 % | +10,7 % | −104,1 pp | +6,7 % |
| 3 ani | indisponibil | +50,1 % | indisponibil | +24,8 % |
| 5 ani | −93,6 % | +43,6 % | −137,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 0,4, mediană 0,8, max 1,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -1,9 mil | -2,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,22 | 0,19 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −13,6 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 24,7 mii GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 188,3 mii GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,33x
- ROE
- -177,8 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Profit operațional | -1,8 mil | -1,7 mil | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 14,8 mii | 139,0 mii | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,9 mil | -2,2 mil | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Profit net | -1,9 mil | -2,2 mil | esef· 11 iul. 2023verificat |
| EPS diluat | 0,22 | 0,19 | esef· 11 iul. 2023verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 49,3 mii | 24,7 mii | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Creanțe | 1,1 mil | 581,6 mii | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Active curente | 1,1 mil | 606,3 mii | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 575,1 mii | 575,1 mii | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Datorii curente | 649,1 mii | 1,8 mil | esef· 11 iul. 2023verificat |
| Capital propriu | 2,3 mil | 188,3 mii | esef· 11 iul. 2023verificat |
Fluxuri de numerar · GBP
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -12,0x | 0 (pe interval fix) | 30 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,1x | 100 (față de colegi) | 50 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
METALNRG PLC (AMG.L). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -177,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,25–4,07 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,91 GBP, prețul de 0,03 GBP lasă un potențial de 11 002,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 0,1x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: -12,0x
- Lichiditatea curentă: 0,3x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AMG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
MetalNRG plc este o companie britanică de investiții în resurse naturale, cu activitate de explorare minieră în Arizona și un proiect de energie din deșeuri în Italia, realizat împreună cu EQTEC. Compania se bazează pe finanțări atrase în tranșe și raportează incertitudini privind continuitatea activității.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat în explorare și energie curată, cu un partener industrial cunoscut în proiectul italian.
- Proiectele active se află într-o jurisdicție cu cadru minier stabil, ceea ce reduce riscul politic perceput de conducere.
- Structura organizatorică este simplă, cu costuri fixe modeste și un consiliu care controlează direct investițiile.
Puncte slabe
- Compania nu are cifră de afaceri, iar veniturile depind de succesul explorării și al proiectelor în dezvoltare.
- Investițiile în BritNRG și IMC au fost depreciate integral în 2022, ceea ce arată riscul din portofoliu.
- Raportul exprimă incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, ceea ce arată dependența de noi finanțări.
Oportunități
- Dacă proiectul din Italia începe să genereze venituri, compania ar putea investi în alte proiecte similare de energie din deșeuri.
- Perspectiva pozitivă asupra prețurilor aurului ar putea susține valoarea proiectelor de explorare.
- Obiectivul de net zero până în 2035 ar putea atrage parteneri și finanțare orientată spre energie curată.
Amenințări
- Volatilitatea prețurilor metalelor ar putea reduce interesul investitorilor și ar putea afecta planurile de proiect.
- Dacă sursele de finanțare se restrâng, ritmul explorării ar putea încetini sau ar putea fi necesare diluări ale acționarilor.
- Rezultatele negative ale explorării ar putea duce la noi depreciieri ale investițiilor.
Riscuri
- Incertitudine privind continuitatea activitățiiridicat
Raportul arată că nu există garanție că vor fi atrase suficiente fonduri, ceea ce ar putea afecta capacitatea companiei de a-și continua activitatea.
- Riscul de explorareridicat
Nu există garanții că se poate identifica o resursă minerală exploatabile economic, iar rezultatele pot fi incerte.
- Volatilitatea prețurilor materiilor primemediu
Prețurile aurului și cuprului sunt volatile, ceea ce ar putea influența valoarea proiectelor.
- Depreciere a investițiilormediu
Investițiile în BritNRG și IMC au fost depreciate integral, ceea ce arată că unele investiții pot pierde valoare.
- Dependența de personal cheiescăzut
Executarea strategiei depinde de competențele câtorva directori și angajați, iar atragerea și reținerea lor ar putea fi dificilă.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile aurului rămân ridicate și explorarea din Arizona dă rezultate, valoarea portofoliului ar putea crește.
- Proiectul de energie din deșeuri din Italia ar putea deveni o sursă de venituri și ar putea deschide noi investiții.
- Jurisdicția aleasă și experiența echipei locale ar putea reduce riscurile operaționale.
Ce ar strica teza
- Dacă finanțarea nu poate fi atrasă la timp, compania ar putea fi nevoită să reducă activitatea sau să diluieze acționarii.
- Lipsa cifrei de afaceri și depreciările recente ar putea afecta încrederea investitorilor.
- Volatilitatea prețurilor metalelor ar putea anula avantajele unei perspective pozitive.
De urmărit
- Rezultatele explorării din Arizona și noile raportări privind resursele2027
- Stadiul proiectului EQTEC Italia și momentul începerii veniturilor2027
- Noi tranșe de finanțare și eventuale diluări ale acționarilornext 10-K
- Evoluția prețurilor aurului și a cuprului în raport cu perspectiva consiliului2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
MetalNRG plc, înregistrată în Regatul Unit și guvernată de Companies Act 2006, investește în explorarea și dezvoltarea de resurse naturale. Potrivit raportului anual pentru 2022, toate proiectele active de explorare se aflau în Arizona, SUA, prin filiala Gold Ridge Holdings Ltd 1. Compania este cotată pe piața principală a London Stock Exchange și nu are cifră de afaceri, iar consiliul consideră că indicatorii cheie de performanță nu sunt relevanți pentru evaluarea valorii create 1.
Segmente
Explorare minieră (aur și cupru)
Activitatea principală vizează explorarea aurului și cuprului în Arizona, SUA, printr-o abordare fazată și bazată pe rezultate, cu metode geochimice, geofizice și foraje 1. Raportul menționează și investiții în Tanzania și în proiecte legate de petrol și gaze 1.
Energie din deșeuri (EQTEC Italia)
Printr-o filială în Italia, compania deține împreună cu EQTEC plc un proiect de gazificare a deșeurilor agricole și forestiere pentru energie electrică și biochar 1. Conducerea a indicat că succesul acestui proiect ar putea duce la investiții în alte proiecte similare 1.
Piața în context
Raportul indică o perspectivă pozitivă a consiliului asupra prețurilor materiilor prime, în special ale aurului, după o îmbunătățire a prețurilor metalelor de bază și prețioase în ultimul an 1. Prețurile metalelor sunt însă foarte volatile, fiind legate de cicluri pronunțate ale cererii și ofertei globale 1.
Compania nu își poate asigura singură finanțarea pe termen lung; raportul arată că fondurile sunt atrase în tranșe, pe măsură ce sunt necesare, iar un proiect în dezvoltare necesită finanțare specifică 1.
Tendințe
- Îmbunătățirea prețurilor auruluivânt din spate
Consiliul are o perspectivă pozitivă asupra prețurilor aurului și ale metalelor de bază, ceea ce ar putea sprijini valoarea proiectelor de explorare dacă tendința se menține 1.
- Volatilitatea prețurilor materiilor primevânt din față
Cererea și oferta globală ciclice fac prețurile aurului și cuprului foarte volatile, ceea ce poate afecta planurile de investiții 1.
- Finanțarea prin tranșemixt
Dependența de atragerea periodică de capital ar putea limita ritmul proiectelor, dar a permis până acum acoperirea nevoilor de finanțare 1.
- Tranziția energetică și energia din deșeurivânt din spate
Accentul pe energia curată din deșeuri și pe obiectivul de net zero până în 2035 ar putea deschide noi oportunități pentru proiectele cu EQTEC 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică concurenți pe nume, deci nu există în sursă o listă de competitori directi. Compania operează ca explorator de dimensiune mică, cu puțini angajați și cu activitate concentrată într-o singură jurisdicție minieră activă 1.
Concurența se află în principal în capacitatea de a obține finanțare și de a identifica resurse exploatabile economic, factori pe care raportul îi menționează drept riscuri cheie 1.
- Alte companii de explorare minieră din Arizona
Sursa nu numește concurenți; companiile active în aceeași regiune ar putea concura pentru finanțare și resurse.
- Operatori de energie din deșeuri din Italia
Sursa nu numește concurenți pentru proiectul EQTEC Italia; piața locală de gazificare a deșeurilor ar putea include alți operatori.
- Partenerul EQTEC plc
Este și acționar substanțial și partener în proiectul italian, deci relația este de cooperare mai degrabă decât de concurență.
- Investitori în explorare cu interese în Tanzania
Sursa menționează investiții în Tanzania, dar nu numește alți actori din acea piață.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202211 iul. 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / MetalNRG plc · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.