olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Tritax Big Box REIT plc BBOX.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

1,48GBP−1,20 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tritax Big Box REIT plc este cel mai mare investitor din imobiliarele logistice industriale din Marea Britanie și controlează cea mai mare platformă de dezvoltare logistică din țară. În 2025 a achiziționat un portofoliu de 1,04 miliarde GBP de la Blackstone și a lansat o strategie de centre de date „power-first”, în timp ce obiectivul declarat este creșterea câștigurilor ajustate cu 50% până în 2030.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tritax Big Box REIT plc (BBOX.L) costa 1,48 GBP (−1,20 % într-o zi), cu capitalizare 3,7 mld GBP, P/E 10,3 pe un EPS diluat de 0,14 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,42 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 1,39–1,73 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,7 mld GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,3
EPS diluat TTM 0,14 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
9,74 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
5,42 %
DPS 12 luni 0,08
Beta (2 ani)
0,61
Volatilitate (1 an) 23 %
Interval 52 săpt.
1,391,73

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
1,40 – 1,49
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 6,7 %
SMA 50 / 200
1,46 / 1,55
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+3,9 %+0,4 %+3,5 pp—
3 luni−10,2 %−3,3 %−7,0 pp—
6 luni−3,1 %+4,0 %−7,1 pp—
De la început de an−3,0 %+8,1 %−11,1 pp—
1 an−3,7 %+10,7 %−14,4 pp+6,7 %
3 ani+2,0 %+50,1 %−48,1 pp+24,8 %
5 ani−34,8 %+43,6 %−78,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,8 %
28 iul. 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−50,4 %
31 dec. 2021 → 26 iun. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−8,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,7, mediană 10,6, max 45,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net70,0 mil445,5 mil363,3 mil
Profit net an/anindisponibil+536,4 %−18,5 %
EPS diluat0,040,200,14
EPS diluat an/anindisponibil+428,8 %−26,9 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
109,5 mil GBP
Datorie financiară
1,5 mld GBP
Datorie netă
1,4 mld GBP
Capitaluri proprii
5,1 mld GBP
Active totale
8,0 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,31x
Lichiditate curentă
1,66x
ROE
7,5 %
ROA
4,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit operațional
2023
126,7 mil
2024
514,6 mil
2025
439,5 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
55,3 mil
2024
71,9 mil
2025
77,0 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
70,6 mil
2024
445,8 mil
2025
363,3 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
600,0 mii
2024
300,0 mii
2025
0

esef· 09 apr. 2026verificat

Profit net
2023
70,0 mil
2024
445,5 mil
2025
363,3 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,04
2024
0,20
2025
0,14

esef· 09 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,07
2024
0,08
2025
0,08

esef· 09 apr. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
36,2 mil
2024
80,6 mil
2025
109,5 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
22,0 mil
2024
56,0 mil
2025
27,9 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Active curente
2023
58,4 mil
2024
579,0 mil
2025
511,4 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Active totale
2023
5,1 mld
2024
6,7 mld
2025
8,0 mld

esef· 09 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
0
2025
65,6 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
474,7 mil
2024
811,7 mil
2025
1,5 mld

esef· 09 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
147,7 mil
2024
173,9 mil
2025
307,4 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,8 mld
2024
2,1 mld
2025
3,0 mld

esef· 09 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,3 mld
2024
4,6 mld
2025
5,1 mld

esef· 09 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,9 mld
2024
2,3 mld
2025
2,5 mld

esef· 09 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
185,3 mil
2024
195,4 mil
2025
312,8 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-67,2 mil
2024
-82,3 mil
2025
-798,8 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-129,2 mil
2024
-68,7 mil
2025
514,9 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
135,3 mil
2024
174,1 mil
2025
199,8 mil

esef· 09 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-14,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-18,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-26,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
5,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
55,6 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,4 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
5,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
312,8 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,7 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
5,2 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
10,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
10,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
9,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
11,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,48 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,7 mld GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,7 mld GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
10,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 09 apr. 2026
verificat 67derivat 3

Scorul pe grupe

38 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate7,5 %28 (față de colegi)28 %
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,7x65 (pe interval fix)17 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x72 (pe interval fix)11 %
    P/E (TTM) · Evaluare10,3x84 (față de colegi)28 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,4 %77 (pe interval fix)17 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie68/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial77/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial84/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    TRITAX BIG BOX REIT PLC (BBOX.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 7,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,24–2,03 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,54 GBP, prețul de 1,48 GBP lasă un potențial de 4,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 3,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 1,7x
    • P/E (TTM): 10,3x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,4 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 7,5 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    10,3x
    mediana verticalei 16,3x
    sub mediană (−36,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−64,1 %)
    ROE
    7,5 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−45,6 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    5,4 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+95,9 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BBOX.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Tritax Big Box REIT plc este cel mai mare investitor din imobiliarele logistice industriale din Marea Britanie și controlează cea mai mare platformă de dezvoltare logistică din țară. În 2025 a achiziționat un portofoliu de 1,04 miliarde GBP de la Blackstone și a lansat o strategie de centre de date „power-first”, în timp ce obiectivul declarat este creșterea câștigurilor ajustate cu 50% până în 2030.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu mare și considerat de calitate, cu clienți de top și vizibilitate contractuală asupra creșterii chiriilor 1.
    • Platformă de dezvoltare extinsă, cu terenuri controlate în mare parte prin opțiuni pe termen lung, ceea ce oferă flexibilitate de capital 1.
    • Bilanț considerat solid, cu un rating îmbunătățit de la Moody’s în perioada raportată 1.

    Puncte slabe

    • Cota de îndatorare a crescut în urma achiziției Blackstone, iar compania își propune să o reducă prin vânzări de active 1.
    • Dependența de administratorul extern și de structura de comisioane poate limita controlul direct asupra costurilor.
    • Multe proiecte de dezvoltare nu generează încă venit, ceea ce amână contribuția lor la câștiguri.

    Oportunități

    • Captarea reversiunii chiriilor în portofoliul achiziționat de la Blackstone ar putea accelera creșterea câștigurilor 1.
    • Strategia de centre de date ar putea aduce randamente superioare dacă autorizările și precontractările se finalizează 1.
    • Interesul ocupanților pentru proiectele în pipeline pare să crească, iar parte din spațiu ar putea fi precontractată 1.

    Amenințări

    • Un context politic și macroeconomic incert ar putea amâna decizii de închiriere și investiții.
    • Creșterea costurilor de construcție sau întârzierea autorizărilor ar putea reduce randamentele proiectelor.
    • Schimbările de reglementare privind energia și eficiența clădirilor ar putea crește costurile de conformare.

    Riscuri

    • Îndatorare după achizițiemediu

      Cota de îndatorare a ajuns la 33,2% la finalul anului 2025, aproape de limita țintă, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară dacă valorile activelor scad 1.

    • Execuția proiectelor de centre de dateridicat

      Proiectul Manor Farm depinde de autorizare și de precontractare înainte de construcție, iar întârzierile ar putea amâna veniturile așteptate 1.

    • Risc de dezvoltare logisticămediu

      Randamentele țintă de 6-8% depind de evoluția chiriilor și a costurilor de construcție, iar o inversare a acestor tendințe ar putea reduce marja 1.

    • Risc de schimbare a administratoruluiscăzut

      Aberdeen intenționează să își majoreze participația în administrator, iar schimbările de control ar putea afecta relația cu Tritax Management, deși structura de investiții rămâne neschimbată 1.

    • Risc climatic și de reglementaremediu

      Riscurile fizice și de tranziție, inclusiv cerințele MEES până în 2030, ar putea genera costuri de adaptare și modernizare a clădirilor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Reversiunea chiriilor și contractele cu revizuiri programate ar putea susține creșterea venitului fără investiții majore suplimentare 1.
    • Pipeline-ul de dezvoltare și cel de centre de date ar putea genera venituri semnificative dacă precontractările și autorizările se concretizează 1.
    • Ținta de creștere a câștigurilor ajustate cu 50% până în 2030 este prezentată ca ambiție, cu condiții macro stabile, nu ca prognoză 1.

    Ce ar strica teza

    • Îndatorarea crescută și vânzările de active necesare pentru reducerea ei ar putea limita creșterea dacă piața imobiliară se înrăutățește 1.
    • Proiectele de dezvoltare și centrele de date nu generează încă venit, iar întârzierile la autorizare ar putea amâna câștigurile 1.
    • Ținta de creștere depinde de condiții macro favorabile, iar compania recunoaște că incertitudinea politică rămâne o problemă 1.

    De urmărit

    • Decizia de autorizare pentru Manor Farm și semnarea precontractului cu operatorul de centre de date2026
    • Nivelul de creștere a câștigurilor ajustate în 2026, în special după contribuția activelor Blackstone2026
    • Evoluția cotei de îndatorare, ținta fiind sub 30% în următoarele 12-18 luni2027
    • Numirea noului președinte al consiliului și continuitatea strategiei2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Compania deține, administrează și dezvoltă clădiri logistice de mari dimensiuni în locații strategice din Marea Britanie, închiriate unor clienți mari din lanțurile de aprovizionare. Veniturile provin din chiriile încasate trimestrial în avans, iar costurile sunt reduse, raportul EPRA al costurilor fiind de 12,4% (fără costurile de vacanță) în 2025. Compania este administrată extern de Tritax Management, căreia îi plătește un comision calculat pe baza activelor nete tangibile EPRA, ceea ce, potrivit raportului, aliniază interesele administratorului cu cele ale acționarilor 1.

    Segmente

    Portofoliu existent și reversiune a chiriei

    Principala sursă de creștere fără capital suplimentar este reversiunea chiriei: portofoliul de investiții avea o valoare chirie estimată de 462,0 milioane GBP, cu 28% peste chiria contractată, iar 73% din această reversiune ar putea fi capturată în trei ani 1.

    Dezvoltare logistică

    Platforma de dezvoltare declară peste 80% din terenuri controlate prin opțiuni pe termen lung și randamente țintă la cost de 6-8%. Un pipeline de 295 milioane GBP venit potențial este menționat, iar cheltuielile de dezvoltare pentru 2026 sunt estimate la 200-250 de milioane GBP 1.

    Centre de date

    Strategia „power-first” își propune să obțină randamente de 9-11% la cost, cu un pipeline de peste 1 GW de capacitate de rețea și primul proiect Manor Farm, de 107 MW, la Slough. Veniturile așteptate din cele două proiecte inițiale sunt de 58 de milioane GBP pe an, iar începerea veniturilor din Manor Farm depinde de autorizare și de precontractare 1.

    Piața în context

    Compania descrie cererea pentru spații logistice moderne și pentru centre de date ca fiind susținută structural, cu constrângeri de putere și de autorizare care limitează oferta în sectorul centrelor de date. Cu toate acestea, raportul menționează și incertitudinea politică, care a influențat interesul ocupanților, și faptul că randamentele depind de evoluția chiriilor și a costurilor de construcție 1.

    Tendințe

    • Revizuirea chiriilor în contractevânt din spate

      Majoritatea contractelor au revizuiri anuale sau la 5 ani, cu chirii deschise, uplift-uri fixe sau indexate la inflație, ceea ce oferă vizibilitate asupra creșterii venitului 1.

    • Cererea pentru centre de datevânt din spate

      Creșterea datelor digitale, a AI și a infrastructurii cloud a generat cerere mare pentru centre de date cu specificații ridicate, în special în Londra și Sud-Estul Angliei, unde puterea disponibilă este limitată 1.

    • Incertitudine politică și macrovânt din față

      Compania menționează incertitudinea politică și un context macroeconomic dificil, care ar putea influența cererea ocupanților și decizia de a amâna proiecte dacă aceste condiții persistă 1.

    • Costuri de construcție și autorizărimixt

      Creșterea costurilor de construcție și întârzierile la autorizare pot modifica randamentele proiectelor, deși compania afirmă că a câștigat din investiții anterioare în infrastructură 1.

    Poziția concurențială

    Sursele analizate nu identifică în mod explicit concurenți listați. Compania se prezintă drept cel mai mare investitor în logistica industrială din Marea Britanie și principal actor în dezvoltarea logistică, poziție care o diferențiază de alți proprietari de imobile logistice, fără ca sursa să numească aceștia 1. În zona centrelor de date, concurența depinde de accesul la rețea și de parteneriate, iar compania invocă parteneriatul cu EDF Renewables ca avantaj 1.

    • Alți proprietari de logistică industrială din Marea Britanie

      Nenumiți în sursă; compania se prezintă drept cel mai mare investitor din acest segment.

    • Dezvoltatori de centre de date din Marea Britanie

      Nenumiți în sursă; accesul la putere și autorizări este principala barieră menționată.

    • Parteneri de rețea și energie

      Compania lucrează cu EDF Renewables pentru conexiuni la rețea, un factor care ar putea influența cine poate livra capacitate.

    • Investitori în imobiliare logistice de tip REIT

      Nenumiți în sursă; comparația directă nu poate fi făcută pe baza documentelor furnizate.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Tritax Big Box REIT plc · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.