olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

BAWAG Group AG BG.VI

Austria · Wiener Börse · ISIN AT0000BAWAG2 · Verticală: Companii listate din Austria

162,60EUR−1,16 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

BAWAG Group AG este un grup bancar austriac cu operațiuni în Austria, Germania și alte țări din Europa de Vest, care servește peste patru milioane de clienți cu un model operațional lean. În 2025 nettozinsertrag-ul a crescut puternic, iar grupul a raportat un profit ante-impozitare de 1.157,1 mn EUR, într-un context în care integrarea achizițiilor recente rămâne un subiect central.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea BAWAG Group AG (BG.VI) costa 162,60 EUR (−1,16 % într-o zi), cu randament al dividendului 3,38 %, beta 1,04, interval pe 52 de săptămâni 109,70–184,60 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
3,38 %
DPS 12 luni 5,50
Beta (2 ani)
1,04
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
109,70184,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
45,9
neutru
Bollinger (20, 2)
154,09 – 171,74
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 10,8 %
SMA 50 / 200
172,21 / 157,23
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-3,46 / -4,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,1 %+0,4 %−8,5 pp—
3 luni−11,2 %−3,3 %−7,9 pp—
6 luni+9,4 %+4,0 %+5,5 pp—
De la început de an+26,0 %+8,1 %+17,9 pp—
1 an+42,5 %+10,7 %+31,8 pp+5,4 %
3 ani+265,6 %+50,1 %+215,5 pp+8,1 %
5 ani+189,1 %+43,6 %+145,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−16,6 %
28 sept. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,9 %
09 feb. 2022 → 14 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+23,7 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net682,5 mil760,0 mil859,9 mil
Profit net an/anindisponibil+11,4 %+13,1 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
14,1 mld EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
4,8 mld EUR
Active totale
72,3 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
18,0 %
ROA
1,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Amortizare și depreciere
2023
64,5 mil
2024
66,7 mil
2025
71,6 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
910,3 mil
2024
989,9 mil
2025
1,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
227,8 mil
2024
229,9 mil
2025
295,2 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
682,5 mil
2024
760,0 mil
2025
859,9 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
5,00
2025
5,50

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
12,8 mld
2024
17,6 mld
2025
14,1 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
259,0 mil
2024
254,0 mil
2025
300,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
118,0 mil
2024
119,0 mil
2025
117,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
55,4 mld
2024
71,3 mld
2025
72,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
51,3 mld
2024
66,6 mld
2025
67,5 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,2 mld
2024
4,7 mld
2025
4,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld
2025
-3,3 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-471,0 mil
2024
3,9 mld
2025
606,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-560,0 mil
2024
-310,0 mil
2025
-841,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
305,0 mil
2024
393,0 mil
2025
432,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
175,0 mil
2024
0
2025
175,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
13,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
18,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,3 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 0 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

162,60 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
18,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

16/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 49

Scorul pe grupe

0 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
74,80
EUR pe acțiune
Mijloc
86,31
EUR pe acțiune
Sus
102,00
EUR pe acțiune
Preț: 162,60 EUR
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -46,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -88,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 74,80 – 102,00 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)74,80 – 102,00 (Mijloc 86,31)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BAWAG Group AG (BG.VI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 18,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 74,80–102,00 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 86,31 EUR, prețul de 162,60 EUR lasă un potențial de -46,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -88,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Austria · aceeași țară · comparată cu 40 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
P/S
—
mediana verticalei 0,7x
P/B
—
mediana verticalei 1,6x
ROE
18,0 %
mediana verticalei 8,0 %
peste mediană (+124,9 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 3,6 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 5,8 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei -1,8 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,6x
Randament dividend
3,4 %
mediana verticalei 2,6 %
peste mediană (+28,1 %)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OMV.VIOmv Aktiengesellschaft35,6 mld23,48,9 %6,3 %−7,2 %+53 % / +86 %
VER.VIVerbund AG26,2 mld17,614,7 %18,6 %−2,8 %+19 % / −14 %
STR.VIStrabag Se11,7 mld12,817,2 %4,9 %+7,4 %+32 % / +168 %
ANDR.VIAndritz AG8,1 mld17,719,3 %5,8 %−5,2 %+33 % / +66 %
VOE.VIvoestalpine AG7,1 mld17,05,7 %2,8 %−4,3 %+12 % / +61 %
EVN.VIEvn AG5,5 mld12,56,9 %14,6 %+3,8 %+15 % / +14 %
ATS.VIAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft2,5 mld—-2,4 %-1,4 %+12,7 %+238 % / +346 %
DOC.VIDO & CO Aktiengesellschaft2,4 mld22,224,0 %4,3 %+7,1 %+12 % / +70 %
CPI.VICPI Europe AG2,2 mld4,212,2 %68,2 %−6,7 %+1 % / −17 %
POST.VIÖsterreichische Post Aktiengesellschaft2,2 mld16,418,3 %4,3 %−2,6 %+6 % / +2 %
WIE.VIWienerberger AG1,9 mld11,75,9 %3,6 %+1,2 %−40 % / −32 %
LNZ.VILenzing Aktiengesellschaft1,8 mld—-11,8 %-5,2 %−2,3 %−48 % / −65 %
MMK.VIMayr-Melnhof Karton Aktiengesellschaft1,3 mld17,13,6 %1,9 %−4,8 %−21 % / −41 %
POS.VIPorr AG1,2 mld10,712,9 %1,8 %+1,7 %+6 % / +167 %
AMAG.VIAMAG Austria Metall AG1,1 mld33,44,7 %2,3 %+2,1 %+34 % / +19 %
BMAG.VIPIERER Mobility AG1,1 mld1,8638,9 %58,9 %−46,3 %+85 % / −47 %
FQT.VIFrequentis AG790,7 mil28,115,5 %4,9 %+20,8 %−14 % / +111 %
ETS.VIEuroTeleSites AG745,4 mil22,38,8 %11,9 %+3,7 %−6 % / +34 %
AGR.VIAGRANA Beteiligungs-Aktiengesellschaft722,9 mil—-3,6 %-1,2 %−7,9 %−3 % / −15 %
FACC.VIFacc AG602,4 mil28,49,1 %2,2 %+11,3 %+22 % / +127 %
ROS.VIRosenbauer International AG591,1 mil11,917,4 %3,5 %+9,4 %+35 % / +104 %
1AST.VIASTA Energy Solutions AG467,7 mil15,542,3 %4,3 %+8,3 %indisponibil / indisponibil
SBO.VISbo AG456,6 mil19,45,2 %5,2 %−18,8 %+5 % / −30 %
SEM.VISemperit Aktiengesellschaft Holding379,1 mil902,50,1 %0,1 %−2,1 %+39 % / +28 %
ACAG.VIAustriacard Holdings AG347,8 mil25,611,4 %4,1 %−8,2 %+76 % / +65 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BG.VI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

BAWAG Group AG este un grup bancar austriac cu operațiuni în Austria, Germania și alte țări din Europa de Vest, care servește peste patru milioane de clienți cu un model operațional lean. În 2025 nettozinsertrag-ul a crescut puternic, iar grupul a raportat un profit ante-impozitare de 1.157,1 mn EUR 1, într-un context în care integrarea achizițiilor recente rămâne un subiect central.

SWOT

Puncte tari

  • Structură operațională lean și avantaj de cost recunoscut de conducere, care susține rentabilitatea ridicată 1.
  • Rentabilitate ridicată a capitalului material și eficiență bună măsurată prin raportul cost-venit 1.
  • Bază largă de clienți și nișă clară în segmentul corporativ și al sectorului public din țările de bază 1.

Puncte slabe

  • Dependența de venituri din dobânzi face profitul sensibil la modificările ratelor de dobândă 1.
  • Integrarea mai multor achiziții rămâne în curs, ceea ce poate genera costuri și complexitate operațională 1.
  • Segmentul corporativ a raportat o scădere a veniturilor de bază în 2025, indicând presiuni pe marje 1.

Oportunități

  • Sinergii între entitățile grupului și lansarea de produse noi ar putea extinde baza de clienți 1.
  • Oportunități de achiziții care corespund obiectivelor strategice și randamentelor țintite, dacă apar pe piață 1.
  • Pipeline de credite considerat solid pentru anul 2026, cu posibilități diverse de creștere selectivă 1.

Amenințări

  • Volatilitatea ratelor dobânzii decisă de băncile centrale poate afecta veniturile și valorile activelor 1.
  • Concurența intensă pe depozite și pe tranzacții defensive ar putea presa marjele grupului 1.
  • Deteriorarea mediului economic ar putea crește costurile de risc și riscurile de credit 1.

Riscuri

  • Risc de creditridicat

    Costurile de risc au crescut în 2025, iar o deteriorare a economiei ar putea genera pierderi suplimentare pe portofoliul de credite 1.

  • Risc de dobândăridicat

    Veniturile din dobânzi depind de nivelul ratelor, iar schimbările neașteptate ale politicii monetare ar putea afecta rentabilitatea 1.

  • Risc de integraremediu

    Migrările strategice rămase din achiziții ar putea întârzia sau costa mai mult decât s-a planificat, cu impact asupra sinergiilor 1.

  • Risc de concurențămediu

    Presiunea din partea băncilor tradiționale și digitale ar putea reduce marjele pe depozite și credite 1.

  • Risc de reglementarescăzut

    Cerințele de capital și raportarea nefinanciară, inclusiv taxonomia UE, pot crește costurile de conformitate 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă rentabilitatea ridicată și eficiența operațională se mențin, grupul ar putea continua să genereze profit solid din activitatea sa de bază 1.
  • Integrarea achizițiilor și sinergiile din grup ar putea extinde veniturile în piețele existente și în cele noi 1.
  • Structura lean și nișele bine definite ar putea sprijini o poziție competitivă în segmentele vizate 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă ratele dobânzii scad, veniturile din dobânzi ar putea fi mai mici decât în 2025 1.
  • O deteriorare a costului riscului sau a calității creditelor ar putea reduce profitul grupului 1.
  • Concurența intensă pentru depozite și tranzacții de calitate ar putea limita creșterea volumelor 1.

De urmărit

  • Finalizarea migrărilor strategice din achiziții2026
  • Evoluția costului riscului și a NPL-uluiQ1 2027
  • Evoluția nettozinsertrag-ului pe fondul ratelor dobânzii2027
  • Rezultatele segmentului Corporates, Real Estate și Public Sectornext annual report

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

BAWAG Group AG este holdingul unui grup bancar cu sediul la Viena, care deservește clienți de retail, IMM-uri, companii și sectorul public, prin filiala BAWAG P.S.K. și alte entități consolidate 1. Structura organizatorică este descrisă ca fiind schlankă, cu integrarea entităților achiziționate în banca principală și operarea unor sucursale la Amsterdam, Hamburg, Stuttgart, Eschborn și Dublin 1. Conducerea raportează că își propune să mențină un avantaj de cost pe piețe cu risc redus, dar foarte competitive 1.

Grupul nu desfășoară activități de cercetare și dezvoltare în sensul § 243 UGB, iar raportarea nefinanciară este publicată separat 1. Structura de capital include capital social de 77.000.000 EUR, fără acționar care să dețină cel puțin 10% din capital, conform datelor raportate 1.

Segmente

Retail și IMM-uri

Segmentul Retail & SME este principalul motor de creștere, cu nettozinsertrag și comision în expansiune în anul 2025, potrivit cifrelor consolidate 1. Conducerea leagă creșterea de integrarea achizițiilor și de sinergii în grup 1.

Corporate Center și Treasury

Segmentul Corporate Center și Treasury gestionează funcțiile centrale și poziția de lichiditate a grupului; datele sale complete sunt prezentate în raportul anual 1.

Piața în context

Grupul activează în piețe considerate cu risc redus, dar foarte competitive, în special Austria și Germania, unde concurența pentru depozite și credite este susținută 1. Volatilitatea ratelor dobânzilor, decisă de băncile centrale, rămâne un factor de incertitudine pentru anul 2026 1.

Nivelul ridicat al ratelor dobânzii și creșterea depozitelor clienților au susținut veniturile din dobânzi, iar costul riscului a crescut față de anul precedent, ceea ce arată sensibilitatea la ciclul economic 1.

Tendințe

  • Venituri din dobânzi ridicatemixt

    Nettozinsertrag-ul a crescut puternic în 2025 și ar putea rămâne sensibil la evoluția ratelor dobânzii stabilite de băncile centrale 1.

  • Integrarea achizițiilorvânt din spate

    Migrările strategice rămase din achiziții sunt așteptate să fie finalizate în anul următor; dacă integrarea decurge bine, sinergiile ar putea sprijini marjele 1.

  • Costul riscului în creșterevânt din față

    Riscurile de credit au crescut în 2025 față de anul precedent, iar această tendință ar putea continua dacă mediul economic se înrăutățește 1.

  • Digitalizare și canale noivânt din spate

    Conducerea își propune să dezvolte canalele și produsele noi pentru a servi mai bine piețele existente și a intra în altele 1.

Poziția concurențială

BAWAG își declară avantajul de cost prin structura operațională lean și accentul pe eficiență, care îi permit să concureze în piețe puternic disputate 1. Concurența pentru tranzacții defensive de calitate din segmentul corporativ rămâne ridicată 1.

Grupul concurează cu bănci universale și bănci digitale din Austria și Germania, iar presiunea pe depozite și pe prețul creditelor poate afecta marjele în anii următori 1.

  • Erste Group Bank

    Bancă universală din Austria și Europa Centrală, concurent direct în retail și IMM-uri pe piețele de bază ale grupului.

  • Raiffeisen Bank International

    Grup bancar cu activitate în Austria și Europa Centrală, concurent în segmentul corporativ și al creditelor.

  • Commerzbank

    Bancă germană care concurează pe piața de retail și corporativ din Germania, unde BAWAG și-a extins recent activitatea.

  • Bănci digitale europene

    Neobănci și bănci digitale care concurează pe depozite și pe produse de retail, presând marjele pe canalele online.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / BAWAG Group AG · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

BAWAG Group AG (BG.VI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw