olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Berkeley Energia Limited BKY.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Berkeley Energia este o companie de exploatare minieră care dezvoltă proiectul de uraniu Salamanca din Spania și explorează proiectul Conchas, pentru care au fost raportate litiu, rubidiu și alte metale. Compania este în prezent blocată de litigii și de procesul de autorizare, cu o pierdere netă de 8,698,000 AUD și o revendicare de compensare de 1.25 miliarde USD în arbitrajul ICSID împotriva Spaniei.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Berkeley Energia Limited (BKY.L) costa 0,43 GBP (−1,15 % într-o zi), cu beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 0,20–0,50 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 0,34 – 0,49
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 35,1 %
- SMA 50 / 200
- 0,32 / 0,27
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,03 / 0,04
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +59,3 % | +0,4 % | +58,9 pp | — |
| 3 luni | +72,0 % | −3,3 % | +75,3 pp | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,0 % | indisponibil | — |
| De la început de an | +72,7 % | +8,1 % | +64,6 pp | — |
| 1 an | +51,4 % | +10,7 % | +40,7 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +129,3 % | +50,1 % | +79,2 pp | +24,8 % |
| 5 ani | +224,5 % | +43,6 % | +180,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -5,4 mil | -8,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,01 | -0,02 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 62,4 mil AUD
- Datorie financiară
- indisponibil AUD
- Datorie netă
- indisponibil AUD
- Capitaluri proprii
- 70,7 mil AUD
- Active totale
- 72,9 mil AUD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 29,39x
- ROE
- -11,4 %
- ROA
- -11,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (AUD)
Cont de profit și pierdere · AUD
Bilanț · AUD
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 73,6 mil | 62,4 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | 73,9 mil | 63,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,5 mil | 9,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | 84,5 mil | 72,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,4 mil | 2,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,2 mil | 2,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 81,4 mil | 70,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 445,3 mil | 446,1 mil | esef· 20 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · AUD
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 29,4x | 100 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BERKELEY ENERGIA LIMITED (BKY.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -11,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 29,4x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BKY.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Berkeley Energia este o companie de exploatare minieră care dezvoltă proiectul de uraniu Salamanca din Spania și explorează proiectul Conchas, pentru care au fost raportate litiu, rubidiu și alte metale. Compania este în prezent blocată de litigii și de procesul de autorizare, cu o pierdere netă de 8,698,000 AUD 1 și o revendicare de compensare de 1.25 miliarde USD în arbitrajul ICSID împotriva Spaniei 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are rezerve de numerar substanțiale și un proiect de uraniu avansat în Spania, plus un consiliu cu experiență în sectorul energetic.
- Proiectul Conchas are date de foraj și o estimare de resursă care oferă un punct de plecare pentru explorare.
- Compania are un drept de a urmări arbitrajul internațional, ceea ce îi permite să își apere investiția.
Puncte slabe
- Pierderea netă a crescut comparativ cu anul precedent, iar cheltuielile de arbitraj și de curs valutar au avut un impact important.
- Proiectul principal nu are autorizațiile necesare pentru construcție, iar mai multe permise au fost anulate sau respinse.
- Resursa de la Conchas este clasificată Inferred, ceea ce înseamnă că încă nu există o rezervă minerală.
Oportunități
- O soluționare amiabilă a situației autorizărilor ar putea debloca dezvoltarea proiectului Salamanca.
- Extinderea explorării la litiu și metale critice ar putea crea noi surse de valoare.
- Achiziții sau parteneriate în sectorul resurselor ar putea completa portofoliul actual.
Amenințări
- Noi apeluri împotriva permiselor existente sau viitoare ar putea întârzia sau opri proiectul.
- Schimbările de politică energetică în Spania ar putea influența regimul de autorizare pentru uraniu.
Riscuri
- Litigiul cu Spaniaridicat
Rezultatul arbitrajului ICSID este incert, iar compania nu poate garanta succesul.
- Autorizări și permiseridicat
Dezvoltarea Salamanca depinde de acordarea sau reacordarea mai multor permise, iar anularea lor ar putea avea un efect advers semnificativ.
- Achiziții de proiectemediu
Compania nu poate asigura că noile oportunități de achiziție vor fi încheiate sau vor avea succes.
- Curs valutarmediu
Numerarul în dolari și variația cursului AUD față de USD pot produce pierderi de curs valutar.
- Finanțaremediu
Fără rezerve suficiente, compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară pentru construcție.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă autorizările se clarifică, proiectul Salamanca ar putea intra în producție și ar putea transforma rezervele companiei într-o activitate operațională.
- Un rezultat favorabil în arbitraj ar putea aduce compensații semnificative și ar putea întări poziția companiei.
- Explorarea din Conchas ar putea extinde resursa și ar putea adăuga valoare prin metale critice.
Ce ar strica teza
- Dacă litigiul sau procesul de autorizare se prelungește, compania ar putea consuma numerarul fără să ajungă la producție.
- Anularea permiselor ar putea reduce valoarea activelor și ar putea compromite viabilitatea proiectului Salamanca.
- Resursa de la Conchas este încă în stadiu Inferred, ceea ce înseamnă că valoarea economică rămâne neconfirmată.
De urmărit
- Audierea privind excepțiile de jurisdicție în arbitrajul ICSIDmid-2027
- Rezultatul cererii NSC II și al procedurii de autorizare2027
- Acordarea IP pentru Oliva și La Majadanext 10-K
- Rezultatele forajului suplimentar și ale testelor metalurgice la Conchas2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Berkeley Energia Limited, companie din Australia, își concentrează activitatea pe dezvoltarea proiectului Salamanca, o mină de uraniu din provincia Salamanca, Spania, al cărei obiectiv strategic declarat este începerea construcției și intrarea în producție 1. Compania explorează și proiectul Conchas, situat în apropiere de granița cu Portugalia, unde au fost efectuate foraje și a fost estimată o resursă minerală clasificată ca Inferred, raportată la un prag NSR de 100 USD pe tonă 1. Pe lângă aceste activități, Berkeley diversifică explorarea spre baterii și metale critice în Spania și evaluează oportunități suplimentare în sectorul resurselor 1.
Poziția financiară a companiei depinde în mare parte de rezervele de numerar, care au scăzut la 62,443,000 AUD la 30 iunie 2026 1. Pierderea netă a fost influențată de cheltuielile de arbitraj și de pierderile de curs valutar, iar veniturile din dobânzi au scăzut odată cu ratele de dobândă 1. Activele nete au scăzut la 70,721,000 AUD 1.
Conducerea a anunțat numirea unui fost director executiv al unui mare utilitar energetic spaniol în consiliul de administrație, ca administrator independent non-executiv, pentru a sprijini obținerea autorizațiilor pentru Salamanca 1.
Segmente
Proiectul Salamanca
Salamanca este principalul proiect de dezvoltare, dar blocajul autorizărilor, inclusiv respingerea cererii NSC II și anularea autorizațiilor AEUL și UL de către instanța regională, face dezvoltarea incertă 1.
Proiectul Conchas
Conchas este un proiect de exploatare a litiului și rubidiului, cu resursă minerală clasificată ca Inferred, iar compania intenționează să extindă forajul și să efectueze o a doua fază de teste metalurgice 1.
Piața în context
Piața uraniului și a metalelor critice din care face parte compania este influențată de cererea energetică și de politica guvernamentală din Spania, care a respins cererea companiei și a fost în centrul litigiului 1.
Pentru proiectele de litiu și metale critice din Europa, activitatea companiei depinde de procesul de autorizare și de disponibilitatea finanțării, două elemente care sunt în prezent incerte 1.
Tendințe
- Cererea de energie nuclearămixt
Interesul pentru energia nucleară în Europa ar putea susține interesul pentru proiectele de uraniu dacă autorizările se clarifică 1.
- Cererea pentru metale criticevânt din spate
Cererea pentru litiu și metale critice pentru baterii ar putea sprijini proiectul Conchas și diversificarea explorării 1.
- Dobânzi mai micivânt din față
Scăderea ratelor de dobândă reduce veniturile din numerarul companiei, ceea ce afectează rezultatul net 1.
- Litigii internaționalemixt
Arbitrajul împotriva Spaniei ar putea influența fie valoarea activelor, fie accesul la finanțare, în funcție de rezultatul procedurilor 1.
Poziția concurențială
Berkeley concurează pentru capital și pentru resurse de explorare cu alte companii de uraniu și de metale critice, iar comparația directă depinde de stadiul proiectelor și de cadrul de reglementare din fiecare țară 1.
Avantajul companiei constă în proiectul Salamanca avansat și în experiența consiliului de administrație în sectorul energetic spaniol, dar concurenții cu proiecte deja autorizate ar putea avea un avantaj de timp 1.
- Cameco CorporationCCJ
Producător de uraniu cu operațiuni de extracție și vânzare, comparabil ca sector cu Berkeley dar cu activitate mult mai mare.
- Energy Fuels Inc.UUUU
Companie de uraniu și metale rare din Statele Unite, cu proiecte de extracție și procesare.
- Uranium Energy Corp.UEC
Companie americană de uraniu care dezvoltă proiecte de extracție și explorare.
- Lithium Americas Corp.LAC
Companie de litiu cu proiecte de dezvoltare, comparabilă cu proiectul Conchas din perspectiva metalului vizat.
Știri și depuneri
Din presă
- AI use leads UC Berkeley math professor to see 'no point' in grading homeworkHacker News · 25 oct. 2026 · EN
- Researchers from Stanford and UC Berkeley Introduce TokenGate: Token-Gated Attention Makes Long-Context Prefill Up to 11.3x FasterMarkTechPost (Asia AI) · 25 oct. 2026 · EN
- One Song All Night - Fleetwood Mac Dreams at Freight & Salvage in Berkeley - October 25 , 2026Surge — GDELT DOC · 25 oct. 2026 · RO
- AI Safety Is Mostly a Sex Cult in Berkeley, CaliforniaHacker News · 23 oct. 2026 · EN
- Tranzacţie la cel mai înalt nivel în AI: Anthropic cumpără Opaque, un startup de securitate AI cofondat de românca Raluca Ada Popa, cercetătoare la Google DeepMind şi profesoară la BerkeleyZiarul Financiar · 13 oct. 2026 · RO
- Trump administration alleges UC Berkeley law school favors Black applicantsThe Hill · 10 sept. 2026 · EN
- UC Berkeley Researchers Release CUA-Lite, an Open Platform Unifying Sandboxes, Data, Evaluation and RL for Computer-Use AgentsMarkTechPost (Asia AI) · 06 sept. 2026 · EN
- UC Berkeley indefinitely suspends international student work authorizationsHacker News · 31 aug. 2026 · EN
- Cercetătorii de la UC Berkeley au găsit un potențial nou tratament pentru obezitate și diabet. Diferența față de Ozempic, Wegovy, MounjaroHotNews.ro · 22 aug. 2026 · RO
- Berkeley Law prohibits AI use in classes (by default)Hacker News · 21 aug. 2026 · EN
- UC Berkeley professor admits to using AI to edit op-ed about students’ math skillsThe Guardian World · 20 aug. 2026 · EN
- Berkeley Lab's New Fusion Materials Breakthrough, ExplainedOil Price · 08 aug. 2026 · EN
- Berkeley Genomics Project seeking hires (and collabs)LessWrong · 05 aug. 2026 · EN
- UC Berkeley graduate creates AI-powered app to make learning Korean more immersiveKorea Times — Business · 05 iun. 2026 · RO
- Failing grades soar with AI usage, dwindling math skills in Berkeley CS classesHacker News · 04 iun. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202620 oct. 2026
- Raportul anual 202602 sept. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-06-30 (ESEF) · SEC / Berkeley Energia Limited · 30 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.