olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Banco Santander S.A. BNC.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Banco Santander S.A. (BNC.L) costa 9,02 GBP (+1,35 % într-o zi), cu beta 1,31, interval pe 52 de săptămâni 7,72–11,06 GBP.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 8,23 – 10,79
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 27,0 %
- SMA 50 / 200
- 10,24 / 9,64
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,46 / -0,41
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −14,7 % | +0,4 % | −15,1 pp | — |
| 3 luni | −18,0 % | −3,3 % | −14,7 pp | — |
| 6 luni | −1,0 % | +4,0 % | −4,9 pp | — |
| De la început de an | +2,4 % | +8,1 % | −5,7 pp | — |
| 1 an | +17,1 % | +10,7 % | +6,4 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +190,5 % | +50,1 % | +140,4 pp | +24,8 % |
| 5 ani | +222,4 % | +43,6 % | +178,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 11,1 mld | 12,6 mld | 14,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +13,5 % | +12,1 % |
| EPS diluat | 0,65 | 0,77 | 0,90 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +18,0 % | +17,2 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -6,4 mld | -32,6 mld | -20,7 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 152,3 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 112,7 mld EUR
- Active totale
- 1.867,5 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 12,8 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit brut | 54,3 mld | 58,4 mld | 58,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 15,0 mld | 17,3 mld | 18,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 3,9 mld | 4,8 mld | 4,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit net | 11,1 mld | 12,6 mld | 14,1 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,65 | 0,77 | 0,90 | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,13 | 0,19 | 0,21 | esef· 20 oct. 2026derivat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 220,3 mld | 192,2 mld | 152,3 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 7,0 mil | 6,0 mil | 7,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 14,0 mld | 13,4 mld | 12,0 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,9 mld | 5,8 mld | 5,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1.797,1 mld | 1.837,1 mld | 1.867,5 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1.692,8 mld | 1.729,8 mld | 1.754,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 104,2 mld | 107,3 mld | 112,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 16,9 mld | 16,3 mld | 15,6 mld | esef· 20 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 5,0 mld | -24,2 mld | -14,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 11,4 mld | 8,5 mld | 5,9 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -6,4 mld ≈ | -32,6 mld ≈ | -20,7 mld ≈ | esef· 04 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -5,4 mld | -3,7 mld | 534,0 mil | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,1 mld | -5,5 mld | -14,2 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 2,3 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
6 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,66 – 19,30 EUR.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E10,66 – 19,30 (Mijloc 13,81)18 firme folosite · multiplul median 15,3x · quartile 11,8x – 21,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APN.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului2,92 – 3,98 (Mijloc 3,36)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -146,7 % | 0 (pe interval fix) | 100 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BANCO SANTANDER S.A. (BNC.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 12,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 10,66–19,30 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -146,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BNC.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202520 oct. 2026
- Raportul anual 202504 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.