olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Hollywood Bowl Group plc BOWL.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BD0NVK62 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Hollywood Bowl Group este cel mai mare operator de bowling cu marcă din Marea Britanie și se extinde în Canada, cu 92 de centre la sfârșitul exercițiului fiscal 2025. Într-un context de constrângeri de cost și de vreme nefavorabilă, compania a raportat totuși rezultate record la nivel de EBITDA ajustat, ceea ce o face relevantă pentru investitorii interesați de divertismentul accesibil.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Hollywood Bowl Group plc (BOWL.L) costa 2,97 GBP (+2,07 % într-o zi), cu capitalizare 506,0 mil GBP, P/E 14,7 pe un EPS diluat de 0,20 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,11 %, beta 0,58, interval pe 52 de săptămâni 2,35–3,08 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 77,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 2,49 – 2,96
- peste banda superioară · %B 1,02 · lățimea benzii 17,1 %
- SMA 50 / 200
- 2,64 / 2,68
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / 0,06
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +20,3 % | −0,6 % | +20,9 pp | — |
| 3 luni | +1,9 % | −4,2 % | +6,1 pp | — |
| 6 luni | +16,3 % | +4,3 % | +11,9 pp | — |
| De la început de an | +7,6 % | +7,5 % | +0,1 pp | — |
| 1 an | +7,8 % | +9,9 % | −2,1 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +13,6 % | +49,8 % | −36,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +24,1 % | +42,8 % | −18,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 12,5, mediană 12,5, max 17,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 215,1 mil | 230,4 mil | 250,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,1 % | +8,8 % |
| Profit net | 34,2 mil | 29,9 mil | 34,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −12,4 % | +15,7 % |
| EPS diluat | 0,20 | 0,17 | 0,20 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −12,7 % | +16,3 % |
| netă % | 15,9 % | 13,0 % | 13,8 % |
| Flux de numerar liber | 41,7 mil | 30,1 mil | 37,7 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 15,2 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 151,3 mil GBP
- Active totale
- 439,2 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,61x
- ROE
- 22,8 %
- ROA
- 8,1 %
- Marja FCF
- 15,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 215,1 mil | 230,4 mil | 250,7 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 37,5 mil | 39,2 mil | 41,9 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit brut | 136,9 mil | 145,5 mil | 157,0 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit operațional | 54,1 mil | 53,5 mil | 58,2 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 10,4 mil | 12,5 mil | 14,8 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 45,1 mil | 42,8 mil | 44,3 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 10,9 mil | 12,8 mil | 9,7 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit net | 34,2 mil | 29,9 mil | 34,6 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,20 | 0,17 | 0,20 | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,15 | 0,15 | 0,12 | esef· 08 ian. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 52,5 mil | 28,7 mil | 15,2 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Creanțe | 8,1 mil | 9,4 mil | 9,6 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Stocuri | 2,4 mil | 2,9 mil | 3,6 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Active curente | 63,7 mil | 42,3 mil | 30,6 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 78,3 mil | 101,9 mil | 121,7 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Active totale | 383,5 mil | 417,8 mil | 439,2 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Datorii curente | 41,7 mil | 44,7 mil | 50,2 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Datorii totale | 235,6 mil | 265,6 mil | 287,9 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 147,9 mil | 152,2 mil | 151,3 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 171,4 mil | 171,7 mil | 170,7 mil | esef· 08 ian. 2026derivat |
- 2023
- 171,4 mil
- 2024
- 171,7 mil
- 2025
- 170,7 mil
esef· 08 ian. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 63,5 mil | 68,0 mil | 73,5 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 21,8 mil | 38,0 mil | 35,8 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 41,7 mil ≈ | 30,1 mil ≈ | 37,7 mil ≈ | esef· 08 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -30,2 mil | -52,6 mil | -36,4 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -36,8 mil | -38,9 mil | -50,5 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Dividende plătite | 25,3 mil | 26,2 mil | 20,8 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 506,0 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 13,8 % | 57 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 109,0 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,9x | 38 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,7x | 50 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,5 % | 93 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,1 % | 59 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 55,2 % | 93 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie23/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente72/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare69/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HOLLYWOOD BOWL GROUP PLC (BOWL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 250,7 mil GBP în 2025; creștere an/an 8,8 %; marjă netă 13,8 %; ROE 22,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,74–2,49 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,11 GBP, prețul de 2,96 GBP lasă un potențial de -28,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -40,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 109,0 %
- Randament FCF: 7,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 55,2 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| BOWL.LHollywood Bowl Group PLC | 506,0 mil | 14,7 | 22,8 % | 13,8 % | +8,8 % | +6 % / +11 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BOWL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,84 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 3,25 Randament total 14 % · Pe an 14 % | 4,88 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 1,94 Randament total -24 % · Pe an -9 % | 3,84 Randament total 44 % · Pe an 13 % | 6,32 Randament total 132 % · Pe an 32 % |
| 5 ani | 2,05 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 4,55 Randament total 80 % · Pe an 13 % | 8,19 Randament total 212 % · Pe an 26 % |
- P/E la ieșire± 0,96
- Marja netă± 0,67
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,53
- Diluare anuală± 0,06
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Hollywood Bowl Group este cel mai mare operator de bowling cu marcă din Marea Britanie și se extinde în Canada, cu 92 de centre la sfârșitul exercițiului fiscal 2025. Într-un context de constrângeri de cost și de vreme nefavorabilă, compania a raportat totuși rezultate record la nivel de EBITDA ajustat, ceea ce o face relevantă pentru investitorii interesați de divertismentul accesibil.
SWOT
Puncte tari
- Model de afaceri diferențiat, cu amplasamente bine alese, o ofertă accesibilă pentru toate grupele de vârstă și o bază de costuri în mare parte protejată de inflația mărfurilor 1.
- Scorul Net Promoter record și rata scăzută de rotație a personalului indică o relație bună cu clienții și angajații 1.
- Bilanț solid, cu cash net și o facilitate de credit disponibilă, ceea ce oferă flexibilitate pentru investiții 1.
Puncte slabe
- Volumul jocurilor a scăzut în Marea Britanie, arătând o dependență de vreme și de încrederea consumatorilor 1.
- Creșterea în Canada depinde de investiții inițiale mari în modernizarea centrelor achiziționate 1.
- Gradul ridicat de rezervări online expune activitatea la defecțiuni ale sistemelor IT și ale furnizorilor critici 1.
Oportunități
- Piața canadiană fragmentată și subinvestită ar putea oferi spațiu pentru extindere prin centre noi sau achiziții 1.
- Proprietarii de spații comerciale caută destinații de agrement, ceea ce ar putea deschide noi amplasamente în Marea Britanie 1.
- Tehnologia de rezervare și prețurile dinamice ar putea crește veniturile pe vizită, dacă rămân eficiente 1.
Amenințări
- Un declin al veniturilor disponibile ar putea reduce frecvența vizitelor, deși compania consideră că locațiile din zone aglomerate ar rezista mai bine 1.
- Concurenții noi de socializare ar putea atrage proprietarii și clienții din zonele vizate 1.
- Creșterile de costuri cu forța de muncă și cu impozitele ar putea presa marjele, dacă nu pot fi transferate clienților 1.
Riscuri
- Covenanți bancarimediu
Testele trimestriale de îndatorare ar putea fi încălcate dacă profitabilitatea scade semnificativ, ceea ce ar putea duce la revizuirea facilității bancare și la probleme de lichiditate 1.
- Economia și veniturile consumatorilormediu
O recesiune ar putea reduce cheltuielile discreționare, deși compania consideră că poziționarea și prețurile sale oferă o protecție relativă 1.
- Concurența pentru amplasamentemediu
Dacă alți operatori ar obține locații bune sau chirii mai mici, ritmul de deschidere a centrelor noi ar putea fi afectat 1.
- Dependența de sisteme ITridicat
O defecțiune a sistemelor de rezervare sau a unui partener IT critic ar putea împiedica rezervările online, care reprezintă o parte majoră a veniturilor 1.
- Furnizori și amuzamentemediu
Întreruperea relației cu principalul furnizor de amuzamente ar putea lăsa centrele fără o componentă centrală a ofertei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania arată o creștere a cheltuielii medii pe client și un scor de satisfacție record, ceea ce ar putea susține veniturile chiar și în perioade de cerere volatilă 1.
- Extinderea în Canada și pipeline-ul de centre noi din Marea Britanie ar putea adăuga creștere pe termen mediu, dacă amplasamentele rămân bine alese 1.
- Structura de costuri, cu cea mai mare parte a veniturilor în afara inflației mărfurilor și energia acoperită prin acorduri, ar putea proteja marjele 1.
Ce ar strica teza
- Volumul jocurilor a scăzut în Marea Britanie, ceea ce arată că cererea poate fi sensibilă la vreme și la încrederea consumatorilor 1.
- Creșterile de salarii și de impozite ar putea reduce marjele, iar compania recunoaște că acestea afectează baza de costuri 1.
- Dependența de centre cu investiții mari și de ritmul deschiderilor ar putea încetini creșterea, dacă piața imobiliară devine mai restrictivă 1.
De urmărit
- Evoluția volumului jocurilor LFL în Marea BritanieExercițiul fiscal 2026
- Deschiderea primului centru din Edmonton și ritmul extinderii în CanadaExercițiul fiscal 2026
- Impactul creșterilor de salarii și al impozitului pe clădiri asupra marjelorExercițiul fiscal 2026
- Respectarea testelor de îndatorare bancarăTrimestrial
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Hollywood Bowl Group plc operează centre de bowling și divertisment în Marea Britanie și Canada, combinând bowlingul cu amuzamente, mâncare și băuturi, potrivit raportului anual pentru exercițiul fiscal încheiat la 30 septembrie 2025 1. Modelul său se bazează pe amplasamente în zone de retail și agrement din afara orașelor, cu parcare generoasă și public familial 1. Compania susține că investițiile în tehnologie și o strategie orientată spre client îi permit să stimuleze cererea chiar și în perioade dificile 1.
În exercițiul fiscal 2025, compania a investit 36,5 milioane de lire în parc, inclusiv în întreținere, renovări și deschideri noi, și a deschis cinci centre noi în Marea Britanie, ajungând la 77 de locații acolo 1. Afacerea din Canada, construită prin centre proprii și prin marca Splitsville, a crescut și a devenit, potrivit companiei, cel mai mare operator de marcă din țară 1. Conducerea urmărește un parc de 130 de centre până în 2035 1.
Segmente
Divizia de echipamente Striker
Striker, divizia de echipamente de bowling, a adus venituri în creștere în exercițiul fiscal 2025, reducând totodată costurile de capital și timpii de livrare pentru modernizările centrelor din Canada 1. Activitatea susține strategia de extindere a grupului, dar rămâne una mai mică decât operațiunile de centre 1.
Piața în context
Compania descrie bowlingul cu zece popice drept piatra de temelie a sectorului britanic de socializare competitivă, iar Hollywood Bowl se prezintă drept liderul de piață cu cea mai mică tarifă pentru un brand de bowling din Marea Britanie, cu o familie de patru putând juca sub 26 de lire la orele de vârf 1. În Canada, piața este descrisă ca fragmentată și subinvestită, ceea ce oferă oportunități de extindere 1.
Conducerea afirmă că consumatorii preferă cheltuielile pentru experiențe în locul bunurilor, în timp ce concurenții noi, orientați spre adulți și centrele urbane, ar putea atrage un public mai restrâns 1. Presiunea asupra spațiilor de retail tradiționale creează în același timp oportunități pentru proprietarii care doresc destinații de agrement 1.
Tendințe
- Cerere pentru experiențevânt din spate
Consumatorii, chiar cu costul vieții ridicat, ar putea continua să aleagă experiențe în locul achizițiilor, ceea ce favorizează centrele accesibile și familiale 1.
- Presiune asupra costurilor cu forța de muncăvânt din față
Creșterile salariului minim și ale contribuțiilor sociale, anunțate în bugetul guvernului, vor afecta baza de costuri a grupului, iar impozitul pe clădiri ar putea crește în exercițiul fiscal 2026 1.
- Vremea și consumulmixt
Primăvara și vara excepțional de calde și uscate au afectat volumul jocurilor, dar eficiența operațională a compensat parțial efectul 1.
- Expansiunea în retail și leisurevânt din spate
Proprietarii de spații comerciale extind ofertele de agrement, ceea ce ar putea sprijini noi amplasamente pentru operatorul britanic, dacă acestea rămân bine poziționate 1.
Poziția concurențială
Compania menționează concurenți noi de socializare competitivă, care ar putea viza aceleași locații sau publicul urban, precum și alți operatori care ar putea intra pe piețele sale pentru o parte din aria de captare 1. Tot astfel, concurenții ar putea deschide centre în Canada, inspirați de succesul Splitsville 1.
Conducerea consideră că publicul larg al centrelor sale și prețurile reduse le oferă un avantaj față de concurenții orientați spre adulți și spre centrul orașelor 1. Avantajul poziției pe piață depinde însă de ritmul deschiderii de noi centre și de capacitatea de a ocupa rapid amplasamentele bune 1.
- Operatori noi de socializare competitivă
Concurenți descriși de companie ca orientați spre adulți și spre centrele urbane, cu potențial de a atrage clienți din aceeași zonă de captare 1.
- Operatori de bowling concurenți
Alți operatori care ar putea intra pe piețele Hollywood Bowl în locații mai puțin dorite, dar care ar afecta totuși oportunitățile de venit 1.
- Operatori canadieni de agrement
Concurenți potențiali în Canada, unde piața este descrisă ca fragmentată, iar oferta de agrement familial este considerată insuficientă 1.
- Proprietari de centre comerciale ca alternativă
Proprietari care ar putea oferi spații unor operatori concurenți, dacă aceștia oferă chirii mai mari pe termen scurt 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202508 ian. 2026
- Raportul anual 202414 ian. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-09-30 (ESEF) · SEC / Hollywood Bowl Group plc · 30 sept. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.