olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Bodycote plc BOY.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B3FLWH99 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Bodycote plc este un furnizor global de servicii de tratament termic și procese termice pentru piese metalice, care deservește clienți din industrii variate din 22 de țări. Compania aflată în plin program Optimise, cu accent pe controlul costurilor, guvernanță și reducerea emisiilor, o face relevantă pentru investitori în contextul presiunilor macroeconomice și al tranziției climatice.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Bodycote plc (BOY.L) costa 9,18 GBP (−0,05 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld GBP, P/E 29,6 pe un EPS diluat de 0,31 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,52 %, beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 6,01–9,61 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 9,06 – 9,19
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 1,4 %
- SMA 50 / 200
- 9,27 / 7,81
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,8 % | +0,4 % | +0,4 pp | — |
| 3 luni | +0,4 % | −3,3 % | +3,6 pp | — |
| 6 luni | +30,1 % | +4,0 % | +26,2 pp | — |
| De la început de an | +31,4 % | +8,1 % | +23,3 pp | — |
| 1 an | +46,9 % | +10,7 % | +36,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +57,2 % | +50,1 % | +7,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +9,0 % | +43,6 % | −34,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 13,3, mediană 22,5, max 59,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 802,5 mil | 757,1 mil | 727,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −5,7 % | −4,0 % |
| Profit net | 85,6 mil | 20,0 mil | 54,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −76,6 % | +174,5 % |
| EPS diluat | 0,45 | 0,11 | 0,31 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −76,1 % | +189,7 % |
| netă % | 10,7 % | 2,6 % | 7,6 % |
| Flux de numerar liber | 117,5 mil | 82,5 mil | 67,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 24,4 mil GBP
- Datorie financiară
- 130,0 mil GBP
- Datorie netă
- 105,6 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 641,9 mil GBP
- Active totale
- 1,1 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,20x
- Lichiditate curentă
- 1,15x
- ROE
- 8,4 %
- ROA
- 5,2 %
- Marja FCF
- 9,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 802,5 mil | 757,1 mil | 727,1 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 119,2 mil | 37,9 mil | 83,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,3 mil | 10,3 mil | 9,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 111,7 mil | 28,4 mil | 74,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 24,9 mil | 7,7 mil | 19,1 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit net | 85,6 mil | 20,0 mil | 54,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,45 | 0,11 | 0,31 | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,16 | 0,16 | 0,23 | esef· 21 apr. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 44,7 mil | 16,0 mil | 24,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 148,4 mil | 141,3 mil | 145,2 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 29,5 mil | 28,1 mil | 28,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active curente | 236,7 mil | 198,6 mil | 212,1 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 504,9 mil | 481,2 mil | 477,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 221,5 mil | 207,0 mil | 200,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 32,6 mil | 3,1 mil | 800,0 mii | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 84,3 mil | 129,2 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 225,1 mil | 207,0 mil | 184,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 344,4 mil | 397,5 mil | 411,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 792,3 mil | 669,9 mil | 641,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 189,8 mil | 185,2 mil | 177,1 mil | esef· 21 apr. 2026derivat |
- 2023
- 189,8 mil
- 2024
- 185,2 mil
- 2025
- 177,1 mil
esef· 21 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 191,6 mil | 152,6 mil | 143,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 74,1 mil | 70,1 mil | 76,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 117,5 mil ≈ | 82,5 mil ≈ | 67,1 mil ≈ | esef· 21 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -71,2 mil | -112,8 mil | -55,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -110,2 mil | -67,6 mil | -79,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 40,6 mil | 42,9 mil | 40,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 13,2 mil | 0 | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 47 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,6 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente55
- Bilanț și datorie72
- Evaluare26
- Calitate50
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 47/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,4 % | 25 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 7,6 % | 43 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 122,2 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 8,8x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 29 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 29,6x | 6 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,1 % | 52 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,5 % | 36 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 61,0 % | 84 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie72/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente55/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare26/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BODYCOTE PLC (BOY.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 727,1 mil GBP în 2025; creștere an/an -4,0 %; marjă netă 7,6 %; ROE 8,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,96–4,21 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,48 GBP, prețul de 9,18 GBP lasă un potențial de -62,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -163,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 122,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 8,8x
- Rata de distribuire (FCF): 61,0 %
Ce o infirmă
- ROIC: 8,4 %
- Lichiditatea curentă: 1,2x
- P/E (TTM): 29,6x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| BOY.LBodycote PLC | 1,6 mld | 29,6 | 8,4 % | 7,6 % | −4,0 % | +45 % / +60 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BOY.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,96 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 8,81 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 13,33 Randament total 48 % · Pe an 48 % |
| 3 ani | 4,03 Randament total -51 % · Pe an -21 % | 8,13 Randament total -4 % · Pe an -2 % | 13,60 Randament total 57 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 3,28 Randament total -57 % · Pe an -15 % | 7,50 Randament total -7 % · Pe an -1 % | 13,89 Randament total 66 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 2,03
- Marja netă± 1,42
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,27
- Diluare anuală± 0,12
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Bodycote plc este un furnizor global de servicii de tratament termic și procese termice pentru piese metalice, care deservește clienți din industrii variate din 22 de țări. Compania aflată în plin program Optimise, cu accent pe controlul costurilor, guvernanță și reducerea emisiilor, o face relevantă pentru investitori în contextul presiunilor macroeconomice și al tranziției climatice.
SWOT
Puncte tari
- Rețea globală de facilități care permite transferul lucrărilor și susține continuitatea serviciilor pentru clienți 1.
- Acreditări industriale multiple și sisteme stricte de calitate, auditate regulat de clienți și organisme de acreditare 1.
- Capacitate demonstrată de a ajusta structura costurilor și de a proteja profitabilitatea în perioade de cerere variabilă 1.
Puncte slabe
- Pondere ridicată a costurilor fixe pe termen scurt, care amplifică efectul scăderilor de vânzări asupra profitabilității 1.
- Dependența de echipamente operaționale critice, unde întreruperile neplanificate pot afecta capacitatea de servire a clienților 1.
- Remunerația conducerii a fost legată de performanța ROCE și EPS, iar în ciclul 2023 aceste ținte nu au fost atinse, ceea ce indică presiuni asupra randamentelor 1.
Oportunități
- Obiectivele de decarbonizare pot deschide oportunități comerciale la clienții care cer procese cu emisii mai mici 1.
- Extinderea investițiilor și a relațiilor cu investitorii din noi regiuni europene și din SUA ar putea îmbunătăți profilul companiei 1.
- Consolidarea guvernanței și a controalelor de risc poate susține decizii mai bune privind capitalul și finanțarea 1.
Amenințări
- Riscul ca tensiunile geopolitice și macroeconomice să reducă volumele din industriile deservite 1.
- Presiunea concurenței, inclusiv din partea noilor intrați, care ar putea erodeaza cota de piață 1.
- Riscurile de securitate informatică și schimbările tehnologice rapide, inclusiv inteligența artificială agentică 1.
Riscuri
- Riscul de piață și inflația costurilorridicat
Tensiunile macroeconomice, întreruperile lanțului de aprovizionare și creșterea costurilor energiei ar putea presa profitabilitatea dacă nu sunt transferate clienților 1.
- Presiunea concurențialămediu
Concurenții existenți sau noi ar putea atrage clienți prin preț, termene sau calitate, ducând la pierderi de venituri 1.
- Sănătate și siguranțămediu
Natura activităților termice presupune riscuri pentru angajați și comunitate, cu posibile sancțiuni și afectarea reputației dacă nu sunt gestionate corect 1.
- Riscul climatic și de decarbonizaremediu
Reglementările, cerințele de raportare și riscurile fizice legate de climă ar putea genera costuri și întreruperi de activitate 1.
- Continuitatea operaționalăscăzut
Incidentele la facilități sau întreruperile de utilități ar putea perturba serviciile către clienți, deși există planuri de continuitate și asigurări 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programul Optimise își atinge obiectivele de costuri, marjele ar putea reveni, iar rețeaua globală poate sprijini creșterea volumelor când cererea se îmbunătățește 1.
- Poziția de furnizor cu acreditări multiple și barierele financiare de intrare ar putea proteja cota de piață în fața concurenței 1.
- Angajamentele de decarbonizare ar putea atrage clienții care prioritizează procese cu emisii reduse 1.
Ce ar strica teza
- Structura de costuri cu pondere mare a costurilor fixe ar putea amplifica pierderile dacă vânzările scad în piețele finale 1.
- Ținte de remunerare legate de ROCE și EPS nu au fost atinse în ciclul 2023, ceea ce sugerează că profitabilitatea ar putea rămâne sub așteptări 1.
- Costurile de conformitate cu reglementările climatice și investițiile în decarbonizare ar putea limita flexibilitatea financiară 1.
De urmărit
- Progresul programului Optimise și al economiilor de costuri2026
- Evoluția cererii din piețele finale și a volumelor de piese tratate2026
- Realizarea țintelor de emisii SBTi și a indicatorilor de remunerare pe 2025-20272027
- Funcționarea noului Comitet de Risc și a cadrului de control internnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Bodycote oferă servicii de tratament termic și procese termice prin intermediul unei rețele globale de 136 de facilități, care permit transferul lucrărilor între locații acreditate 1. Activitatea sa se bazează pe prelucrarea pieselor clienților conform specificațiilor contractuale, ceea ce face ca reputația pentru calitate și livrare la termen să fie esențială 1. În 2025, compania a derulat programul Optimise, cu raportare lunară și cu un cadru de guvernanță consolidat 1.
Segmente
Servicii de tratament termic
Segmentul principal constă în tratamentul termic al pieselor metalice pentru clienți din industrii diverse, cu proceduri de calitate și acreditări precum ISO 9001, Nadcap și IATF 16949 1.
Procese termice și inginerie
Compania furnizează și procese termice specializate, susținute de echipe de inginerie și de control al calității, care urmăresc respectarea specificațiilor clienților 1.
Piața în context
Bodycote operează în 22 de țări și servește piețe finale diverse, astfel că evoluția economică și geopolitică din aceste regiuni influențează volumul de piese tratate 1. Structura de costuri cu o pondere ridicată a costurilor fixe pe termen scurt înseamnă că variațiile vânzărilor au un impact important asupra profitabilității 1.
Tendințe
- Optimizarea costurilor și a structurii de facilitățivânt din spate
Programul Optimise și restructurările recente au adaptat amprenta facilităților la tendințele pieței, ceea ce ar putea sprijini marjele dacă reducerile de costuri se mențin 1.
- Inflația costurilor și presiunea energeticăvânt din față
Creșterea prețurilor energiei, a forței de muncă și a inflației poate afecta profitabilitatea dacă nu poate fi transferată către clienți 1.
- Decarbonizare și obiective SBTimixt
Obiectivele de reducere a emisiilor și programele de remunerare legate de emisii pot crea oportunități comerciale, dar implică și costuri de investiție și conformitate 1.
- Instabilitate geopolitică și lanțuri de aprovizionaremixt
Perturbările lanțului de aprovizionare și instabilitatea geopolitică pot reduce volumele, dar rețeaua globală a companiei oferă o anumită flexibilitate 1.
Poziția concurențială
Piața de tratament termic este competitivă, cu operatori regionali și globali care pot pierde sau câștiga clienți pe baza prețului, a termenelor și a calității 1. Bodycote își propune să rămână furnizorul preferat prin servicii extinse, control al cunoștințelor proprietare și o barieră financiară ridicată la intrare 1.
- Operatori regionali de tratament termic
Furnizori locali care concurează pe termene de livrare și proximitate geografică, citați ca risc de pierdere a cotei de piață în sursă 1.
- Furnizori globali de procese termice
Companii cu rețele internaționale care pot prelua lucrări când acreditările unei facilități nu mai sunt menținute 1.
- Noi intrați în piață
Sursa menționează riscul ca noii concurenți să erodeze cota de piață, deși barierele financiare de intrare sunt ridicate 1.
- Furnizori de inginerie de suprafață
Concurență din zona serviciilor conexe de finisare și tratare a suprafețelor, menționată în contextul presiunii competitive generale 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Veritas Capital to Buy UK’s Bodycote for £1.65 BillionBloomberg Markets · 01 sept. 2026 · EN
- UK’s Bodycote Draws £1.6 Billion Bids From CVC and VeritasBloomberg Markets · 05 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 apr. 2026
- Raportul anual 202521 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Bodycote plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.